Амазонки: реальність чи міф

  1. їх звичаї
  2. їх цариці
  3. Їх місця проживання
  4. їх хоробрість

Якщо вони існували, то зустріти їх можна було в Туреччині, Криму, на Кавказі і на Україні

Образ жінок-войовниць знаком нам з дитинства по книгам, фільмам, скульптурам і навіть мультиків. Суперечки про те, чи існували вони насправді, чи це вигадане явище, тривають досі. Нові археологічні знахідки додають аргументів на користь реальності існування амазонок.

їх звичаї

«Амазонка» в перекладі з давньогрецької означає «безгруда». З античних міфів відомо, що дівчаткам цього племені випалювали або відрізали праву грудь, щоб вона не заважала стріляти з лука. Однак більшість виявлених античних зображень не запам'яталася цю особливість.

Плем'я амазонок складалося виключно з жінок, очолювала його цариця, а за сумісництвом - верховний головнокомандувач.

Чоловіки в плем'я потрапляли ненадовго, виключно для підтримки чисельності населення. Це були або бранці, захоплені в військових походах, або представники сусідніх племен, зокрема, Албанії. Народились від цих зв'язків дівчинки виховувалися амазонками, а хлопчиків, за однією версією, віддавали батькам, а по інший - вбивали. Похмурий варіант озвучений і в російській історичній пам'ятці - «Повісті временних літ».

Жінки-воїни поклонялися своєму ідеалу - богині Артеміді, а також Аресові - богу війни.

Якщо вони існували, то зустріти їх можна було в Туреччині, Криму, на Кавказі і на Україні   Образ жінок-войовниць знаком нам з дитинства по книгам, фільмам, скульптурам і навіть мультиків

Бій амазонок з греками, барельєф. wikimedia

їх цариці

В письмових джерелах збереглося кілька імен проводирка амазонок. Родоначальницею племені вважається Лісиппа. Вона ж побудувала столицю войовниць, місто Феміскіру. Слідом за нею правила її дочка Іполита. Саме її чарівний пояс придбав Геракл під час звершення дев'ятого подвигу.

Наступна цариця, Пентесілея, очолила плем'я у війні з греками на стороні Трої і царя Пріама. Відомо також про Фалестре, яка зустрічалася з Олександром Македонським.

Битва Геракла з амазонками, зображення на амфорі. wikimedia

Їх місця проживання

Завдяки описам місцевості і згадки географічних найменувань в текстах про жінок-воїнів, вчені окреслили можливу межу їх розміщення. Зараз це територія Туреччина, зокрема, вілояти (територіальна одиниця - прим. Ред.) Самсун і Амасія. Вважається, що місто Ефес також був заснований амазонками.

За свідченнями Плутарха, войовниці мешкали на частини Кавказу, до Каспійського моря. Сучасний дослідник доктор історичних наук І. Е. Суриков вважає, що амазонки кочували, поступово віддаляючись від центру еллінської цивілізації. його колега М.В. Скржінская звернула увагу на еволюцію образу амазонок, які спочатку зображувалися в грецьких хітонах, а пізніше - в розшитих скіфських костюмах.

За однією з версій, плем'я кочуючи переміщалася на північ, де об'єдналося з скіфськими племенами. Цим пояснюється виявлення в скіфських похованнях на території Північного Причорномор'я жінок, на кістках яких є численні ушкодження, отримані в боях. У могилах також лежить зброя: луки, стріли, списи.

їх хоробрість

Незважаючи на численні археологічні знахідки і писемні пам'ятки, вчені так і не прийшли до спільної думки, чи існували амазонки як окреме плем'я. У той же час достовірно відомо, що у деяких народів жінки брали участь в битвах нарівні з чоловіками. У інших - допомагали на початковій стадії атаки, а потім відходили в тил. Відсутність в більшості жіночих поховань обладунків та зброї ближнього бою говорить всього лише про неповну боєздатності.

До речі: У XVI столітті прибули на територію нинішньої Колумбії іспанці повідомляли про індіанському племені, в якому живуть тільки жінки. Річка, на березі якої вони влаштувалися, згодом отримала назву Амазонка. Опис побуту і звичаїв жіночого племені дуже схоже на еллінських амазонок і дійшло до нас в «Доповіді про завоювання нової держави Гренада», датованому одна тисячі п'ятсот тридцять дев'ять роком.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация