Аномальна погода: як це було 100 років тому

  1. Вітри і урагани: все це колись було
  2. А чи був сніг?
  3. Сонце буде!

Аномальна погода, аномальне тепло, аномальний вітер. Сьогодні ми так часто чуємо ці слова, що часом здається, що живемо в зоні аномального клімату. Будь-яке відхилення від норми - а це цифри, отримані в результаті узагальнення багаторічних спостережень, - представляється нам мало не катастрофою.

Будь-яке відхилення від норми - а це цифри, отримані в результаті узагальнення багаторічних спостережень, - представляється нам мало не катастрофою

Частина вчених підтверджують: клімат різко змінюється через глобальне потепління. Інші, навпаки, пророкують глобальне похолодання. Треті впевнені, що всі ці зміни циклічні.

Треті впевнені, що всі ці зміни циклічні

Поки суперечки навколо клімату йдуть c змінним успіхом, mos.ru разом з Головним архівним управлінням Москви розповідає з якими погодними аномаліями стикалися москвичі понад сто років тому.

Вітри і урагани: все це колись було

«... На минулому тижні в Московській столиці і губернії складалося благополучно, крім наступних пригод», - писав в 1788 році в донесенні імператриці Катерині II головнокомандувач П.Д. Еропкин. Пригоди були такими: «... З 3-го на 4-е число в ночі був тут настільки жорстокою вітер з сильним вихором, що від оного в деяких церквах, також в казенних і обивательських будинках і крамницях покрівлі та огорожі пошкоджені і розставлені по вулицях багато ліхтарі розбиті, а до того ж на Спаській башті шпіц погнуло, а на Троїцькій верхній кінець шпіца надзвичайних упором вітру і зовсім переламав, які від дійсного таємного радника Михайла Михайловича Ізмайлова і наказано виправити лагодження ». У донесенні також говорилося, що через вітер і води, що прибуває були пошкоджені кілька мостів, а ось «нікому з людей ніякої шкоди не сталося».

У всіх нинішніх природні катаклізми ми звикли звинувачувати техногенний фактор: викиди вуглекислого газу в атмосферу викликали глобальне потепління і нерідко призводять до ураганів. Але навряд чи в XVIII столітті техногенний фактор був причиною сильного вітру. Згадаймо шкільний курс: повітряні маси переміщаються з області підвищеного тиску в область зниженого. Виникає вітер, і навіть може початися ураган - якщо тепле вологе повітря стикається з холодним повітрям великого обсягу і при цьому область дотику має велику протяжність. Інше питання, що раніше ми не могли передбачати подібні явища, зате зараз, спостерігаючи за переміщенням повітряних мас по планеті, можемо багато чого пояснити. У тому числі і аномально теплу погоду цієї зими.

А чи був сніг?

«Рік почався похмурим і теплим січнем. Досить велика кількість снігу, що випав в грудні 1900 року і в січні 1901 року дало досить великий сніговий покрив, який ще більше збільшився під час холодного, з частими хуртовинами лютого »- так описується зима початку минулого століття в спостереженнях метеорологічної обсерваторії Московського сільськогосподарського інституту. Глибина снігового покриву в зимові місяці 1900-1901 років була вищою за середню:

відхилення

В полі

У саду

грудень

+6

+6

січень

+3

+2

Лютий

+5

+9

Нинішньої зими, на жаль, сніговий покрив міг порадувати тільки в січні, зате вже в повній мірі. Ну а в лютому зовсім зимовий дощ позбавив столицю снігу. І хоча відлиги характерні для цього місяця, все ж саме кінець лютого і початок січня в нашому регіоні завжди вважалися найхолоднішим періодом року. Не вкладається в норму і минулий грудень: було побито декілька температурних рекордів попередніх десятиліть.

Це явище в кінці минулого року глава Гідрометцентру Росії Роман Вільфанд пояснив тим, що повітряні теплі маси, які сформувалися над Атлантикою, з величезною швидкістю переносилися через Західну Європу. Але якщо зазвичай вони пересувалися над південною частиною материка, то на цей раз змінили маршрут і пішли на північ від, проникнувши на величезні відстані вглиб материка. Температура над північним регіоном Європи і Атлантикою практично зрівнялася. Це досить рідкісне природне явище.

Проте навіть в холодну кліматичну епоху XIX-XX століть в останньому місяці зими в європейській частині Росії фіксувалися плюсові температури протягом п'яти-шести днів.

Сонце буде!

Незважаючи на винятково мінусові температури і великий сніговий покрив взимку 1900-1901 років, в цілому в спостереженнях метеорологічної обсерваторії Московського сільськогосподарського інституту були також відзначені відхилення від норми: «... Тиск = + 0,8 мм, температура повітря = + 1,0 °, відносна вологість повітря = - 3%, хмарність = - 0,4 (причому число ясних днів було дуже велике (72) - на 32 більше середнього, а число похмурих (147) - на чотири менше); кількість опадів = - 31 мм, число днів з опадами = + 2 ... »

Незважаючи на примхи нинішнього клімату, коли літо стає прохолодніше, а зима тепліше, кардинальними зміни поки назвати не можна. Згідно з дослідженнями Російського державного гідрометеорологічного університету, зараз в Москві 170 похмурих днів в році. Їх стало більше, але ж і кількість сонячних днів збільшилася: тепер їх близько 80. А це майже одна п'ята частина року - погодьтеся, не так вже й мало.

А чи був сніг?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация