Араби в VI-VII століттях

  1. Розпад первіснообщинного ладу арабів в VI-VII століттях. Арабські племена з давніх часів населяли...
  2. Виникнення ісламу.
  3. Освіта халіфату.

Розпад первіснообщинного ладу арабів в VI-VII століттях.

Арабські племена з давніх часів населяли Розкладання Аравійський півострів, площа якого дорівнює поверхні Європи. Природа Аравії мало привітна. Лише на південному заході півострова на-VI-VII століттях, ходиться «щаслива країна» (як її називають араби) з прекрасними грунтами і багатою рослинністю. Тут вже в далекій давнині існували висококультурні рабовласницькі держави.

Центральну частину півострова займають посушливі степи і пустелі. Лише де-не-де зустрічаються оазиси з гаями фінікових пальм. Біля оазисів жило осіле населення. Більшу ж частину країни населяли кочові араби - бедуїни. Вони займалися розведенням овець і особливо верблюдів. Верблюд для бедуїна - джерело життя. Бедуїн втамовує спрагу верблюжим молоком, голод - верблюжим м'ясом. З вовни верблюда бедуїн робить собі одяг, зі шкіри - взуття, з шкур - стіни кибитки. І навіть верблюжий послід використовується як паливо.

Кочове населення Центральної Аравії жило в той час первіснообщинним ладом. Пологи об'єднувалися в племена, на чолі пологів і племен стояли старійшини - щейхі. Окремі пологи страшно ворогували між собою. Через звичаю кровної помсти в ході безперервних міжусобиць гинули цілі племена.

У VI-VII століттях первіснообщинний лад у бедуїнів почав розпадатися. Знати, що володіла величезними стадами верблюдів, захоплювала кращі пасовища, водопої, найбільш родючі землі біля оазисів. На цих землях вона заводила табуни коней - знаменитих арабських скакунів. Основна ж маса бедуїнів і осілих землеробів тягнула напівголодне існування. Багато бедуїни зовсім не мали верблюдів і, якщо не могли знайти роботи у знатних осіб, харчувалися випадково убитими дикими тваринами, а також ящірками, сараною і дикими фініками.

Мекка.

З західного узбережжя Аравії розташована гориста країна, багата на корисні копалини. Тут існували рудники, розвивалося ремесло, виросли міста. Тут же знаходився головний торговий центр Аравії - місто Мекка. Щовесни бедуїни збиралися в Мекку на ярмарок. Вони продавали худобу, шкіри, шерсть і купували ячмінний хліб і вироби місцевих ремісників. Під час весняних ярмарків стихала ворожнеча, припинялася межплеменная різанина, можна було вільно проїхати по всіх дорогах.

Справами в Мецці заправляли знатні люди, священики, купці і лихварі Справами в Мецці заправляли знатні люди, священики, купці і лихварі. Багато бедуїнські племена і мекканские бідняки знаходилися в борговій кабалі у цих багатіїв.

У Мецці перебував головний арабська храм, Кааба - кам'яна будівля у формі куба (від слова «Кааба» пішло й саме слово «куб»). У його стіну був вправлений чорний камінь - метеорит, який впав з неба в незапам'ятні часи. Цей камінь самий священним предмет для арабів. Кожен араб вважає своїм обов'язком хоча б раз у житті побувати в Мецці, випити «святої води» з джерела біля Кааби і семикратно поцілувати чорний камінь. За це він сподівався потрапити в рай. Мекканські жерці отримували великі прибутки від паломників, які приходили вклонитися Каабі. Але, крім Кааби, кожне плем'я мало ще своє особливе божество.

Раби, незаможний міський люд, навколишні бедуїнські племена ненавиділи жадібних мекканских купців і лихварів, жадібних шейхів. Бідняки повставали проти знаті.

Щоб легше було тримати в покорі простий люд, знати прагнула об'єднати арабів і направити їх на завоювання сусідніх країн.

Виникнення ісламу.

Але як згуртувати племена бедуїнів, роз'єднувані роздирається кровної ворожнечею? Засобом для об'єднання арабів з'явилася нова релігія - іслам. По-арабськи це слово означає «покірність», а сповідувати іслам називаються мусульманами, тобто «покірними богу». Близько 610 року іслам став проповідувати мекканский купець Мухаммед, або інакше Магомет (тому мусульман називають ще мусульманами). Проповіді Мухаммеда після його смерті були записані в книгу, що отримала назву «Коран» (що означає «читання»). Ця книга вважається у мусульман священною.

Мухаммед говорив, що у всіх рабів бог один - аллах, а він, Мухаммед, від імені аллаха пророкує і вчить людей. Як і християнські попи, Мухаммед вчив, що мусульмани повинні бути покірними і терплячими. За це їх чекає вічне блаженство в раю. Щоб залучити на свою сторону бідноту, Мухаммед засуджував лихварів.

Мухаммед закликав арабів припинити міжусобиці і звернути свою зброю проти тих, хто не вірить в Аллаха.

Знати і жерці Мекки спочатку вороже поставилися до Мухаммеду і його вченню. Вони боялися, як би з прийняттям нової релігії не впала роль Кааби. Але незабаром мекканська знати зрозуміла, що Мухаммед не ворог її, а захисник. Знатні мекканці стали переходити в іслам, а чорний камінь в храмі Кааби був оголошений головною мусульманської святинею.

З прийняттям спільної релігії араби почали швидко об'єднуватися.

Освіта халіфату.

Після смерті Мухаммеда глава мусульман став називатися халіфом (це слово означає «наступник»).

При перших халіфів завершилося об'єднання всієї Аравії і почалося завоювання сусідніх країн. У той час сусідні держави були слабкими; їх роздирали внутрішні війни. При перших халіфів завершилося об'єднання всієї Аравії і почалося завоювання сусідніх країн

Створивши численну кінноту, араби за короткий термін завоювали Ірак і Іран, відняли у Візантії Сирію, Палестину і Єгипет. Знати цих країн спробувала організувати опір арабам. Але трудящі, що зазнавали сильне пригнічення, не бажали захищати своїх експлуататорів.

На сході араби вторглися в Індію, на заході захопили всю Північну Африку, переправилися через Гібралтарську протоку, завоювали Іспанію і вторглися у Франкське королівство. Тільки франкам вдалося зупинити на заході наступ арабів.

Під владу халіфів потрапили і території, Середня Азія, Закавказзя. Але тут армія халіфів зустріла завзятий опір, і деякі області їй так і не вдалося захопити.

Тепер з Мекки було важко керувати величезною державою. Новою столицею стало місто Дамаск в Сирії.

В результаті завоювань халіфів в VII-VIII століттях виникла величезна держава - Арабський халіфат, що розкинувся в трьох частинах світу: Азії, Африці та Європі.

Але як згуртувати племена бедуїнів, роз'єднувані роздирається кровної ворожнечею?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация