Багажна супермафія Борисполя

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

21 вересня 2007, 8:00 Переглядів: 21 вересня 2007, 8:00 Переглядів:   Фото А

Фото А. Яремчука.

ЗАСЛІН крадіжки

Півроку тому, в березні, народні депутати раптом сильно перейнялися проблемою, про яку давно знали і з якої звикли як з неминучістю - незадовільною збереження багажу в міжнародному аеропорту "Бориспіль". Її розгляд ініціював заступник голови парламентського комітету з питань транспорту і зв'язку Ігор Шкіря - за офіційною версією, на підставі численних звернень громадян, які користуються послугами головній повітряній гавані країни. З чуток, сам нардеп (точніше його дружина) стала жертвою бориспільських злодіїв, але поки вони не підтвердилися.

Як би не було, відбулося розгромної засідання міжвідомчої слідчої комісії, де ситуацію назвали критичною. Вказувалося, що під "дахом" міліції в аеропорту діє організоване злочинне угруповання, що спеціалізується на розкраданнях, причому її жертвами стають як вітчизняні, так і транзитні зарубіжні пасажири. Виступив на засіданні пан Шкіря дав тверду обіцянку очей не зводити з аеропорту, строго контролювати роботу митниці, міліції, інших служб, домагатися повного і об'єктивного розслідування кожного факту розкрадань, прийняття рішучих заходів для їх припинення в майбутньому. Правда, сам Шкіря з нами на контакт так і не вийшов.

Але, тим не менш, "Сегодня" провела своє розслідування "багажного злодійства".

Щоб простежити весь технологічний цикл проходження багажу від стійки реєстрації до завантаження його з візків в відсік пасажирського літака і, навпаки, від борту до стрічки транспортера, журналістам "Сегодня" знадобилися офіційні погодження та дозволу чотирьох структур - адміністрації аеропорту "Бориспіль", служби авіабезпеки, митниці, прикордонників (хоча кордон ми навіть не думали переходити і священних рубежів не порушили). Але ось, нарешті, всі формальності улагоджені, і нас ведуть до щойно прибув з Амстердама Боїнгу-737.

У БОРТУ І ДАЛІ У БОРТУ І ДАЛІ. Нас супроводжує начальник служби наземного і пасаажірского обслуговування аеропорту Владислав Корнієнко. Він діловитий і до багатослівності не розташований. Коротко вводить в курс подій - поки лайнер залишають пасажири, їх багаж вивантажують з утроби літака, складають або кидають на платформу-візок, після чого доставляють в будівлю аеровокзалу і перекладають вже на рухому стрічку транспортера, яка і вивозить сумки, валізи, баули, короба їх власникам, які вже пройшли прикордонний контроль.

Паралельно, в суміжній зоні комплектації, яка теж недоступна оці пасажирів, йде зворотний процес - вже зареєстрований і зданий ними багаж слід таким же шляхом, візками, в літак і завантажується в відповідний відсік. Зазвичай процедура завантаження-вивантаження для Боїнга становить годину-півтори (для більш місткого далекомагістрального Б-767 - довше).

Де, на якому етапі, може статися "усушка-утруска" багажу, тобто, де чиюсь сумку зловмисники можуть піддати несанкціонованому огляду? Корнієнко переконує, що по шляху від літака до аеропорту і назад такі "втручання" вже виключені - мовляв, скрізь встановлені камери відеоспостереження, оглядові дзеркала, обстановка на пероні контролює оперативним центром, що, за його словами, зводить нанівець будь-які протиправні спроби крадіжок і розкрадань.

Про Феміду і кадрів. Про Феміду і кадрів Було б дивно розраховувати на те, що провідник почне розкривати службові секрети боротьби з розкрадачами і злодіями. Він цього і не робив. Але погодився з нами, що найбільш вразливим місцем, де можуть "пустувати" вантажники , Є багажний відсік повітряних суден. І справді: двоє людей знаходиться всередині, їх не бачить камера зовнішнього спостереження, а третій вантажник, що подає поклажу з платформи-візка, як би стоїть "на стрьомі": раптом якась вибіркова перевірка або раптовий рейд - він першим помітить небезпеку і "маякнет" напарникам.

Цікавимося, чи змінилася на краще ситуація після парламентського контролю. Корнієнко переконаний, що вона не така вже критична, як про це говорили депутати, і вже зовсім ні в чому не програє тій, яка складається в інших повітряних гаванях світу:

- Рік від року обсяги перевезень зростають, літає все більше авіакомпаній, все більше пасажирів користуються їхніми послугами і все більше вантажів переміщається через аеропорт. І отже неминучі якісь інциденти, які я не став би драматизувати, оскільки їх не менше, але й не більше, ніж в будь-якому іншому аеропорту, скажімо, московському ...

А як же надходять з тими, кого все-таки викривають в крадіжці? Співрозмовник каже, що таких втратили довіру горе-працівників звільняють за статтею КЗпП, але вони відновлюються через суд і їх приймають назад.

- У кого-то з позивачів, які оскаржують звільнення, на руках маленька дитина, і суд приймає його сторону, хтось - одинока мати або батько-одинак, тому, напевно, враховуються і такі обставини. У нашій службі подібних випадків з початку року було 1-2, максимум, але і це змушує серйозніше ставитися до кадрів ...

Загублена РЮКЗАК? НЕ ВИКЛЮЧЕНО, ЙОГО ЗНАЙДУТЬ

Правила авіаперевізника рекомендують пасажирам перевозити документи, гроші, ліки, ключі, крихкі речі, антикваріат, коштовності в ручній поклажі - при транспортуванні в багажі вони можуть не тільки зникнути, але і пошкодитися. Більш того, багаж, буває, запізнюється, прибуваючи не одночасно з вами, а пізніше, іншим рейсом, іншою авіакомпанією і навіть іншим маршрутом. Але компенсацію за завдану шкоду виплачують далеко не всі. У паперових (не електронний) авіаквитках, які не зайве уважно вивчити перед польотом, міститься такий рядок: "Відповідальність за втрату, затримку, пошкодження багажу обмежена, за винятком випадків, коли велика цінність заявлена ​​раніше і сплачено додаткові збори. Для більшості перевізників на міжнародних лініях обмеження відповідальності становить $ 20 / кг за зареєстрований багаж і $ 400 на кожного пасажира - за незареєстрований ". Втім, там же вказується, що заявлена ​​цінність окремих видів товарів не застосовується, але яким саме - визначає сама авіакомпанія.

В аеропорту "Бориспіль", де існує цілих 3 Хендлінгова компанії розшуку багажу (кожна працює з певним авіаперевізником), відмовилися ділити своїх партнерів на "хороших" і "поганих", тих, які найчастіше втрачають багаж, і які навіть при його втраті не скупляться відшкодовувати збитки. "У 99,9% випадків пропажа знаходить своїх господарів днем-двома пізніше, коли багаж досилають іншим рейсом, і за рахунок авіакомпанії доставляється пасажиру, - говорить співробітниця Хендлінгова компанії Наталія Мещанінова. - Так що якщо людина не дочекався дорожнього рюкзака відразу після прибуття, це не означає, що він загублений назавжди ".
ЯК ВОРОЮТ БАГАЖ В БОРИСПОЛІ. детальна СХЕМА В аеропорту Бориспіль, де існує цілих 3 Хендлінгова компанії розшуку багажу (кожна працює з певним авіаперевізником), відмовилися ділити своїх партнерів на хороших і поганих, тих, які найчастіше втрачають багаж, і які навіть при його втраті не скупляться відшкодовувати збитки

Механізм крадіжки багажу в головній повітряній гавані України виглядає, по опису співробітників правоохоронних органів, приблизно так.

За попередньою змовою, суворо конспіративно, з дотриманням паролів (щоб заплутати прослушку на випадок установки апаратури для негласного знімання інформації з каналів зв'язку) діє організована злочинна група. До її складу входять співробітники авіабезпеки, обслуговуючого персоналу, вантажники, охоронці, водії службового транспорту і таксі. Можливо, не обходиться без "даху" в силових структурах.

Первинна інформація надходить від таксиста, що доставив пасажира в аеропорт - він інформує спільників, вантаж якого клієнта заслуговує увагу, кого "пасти", а хто "порожній", і його "вести" не варто. "Меседж" у вигляді дзвінка, SMS на мобільний або по рації йде на реєстрацію пасажирів та оформлення багажу. Під час контролю багажу на інтроскопів (високочутливому приладі, сканирующем на екран вміст поклажі) висвічуються не тільки металеві або заборонені до перевезення предмети, але також коштовності, антикварні вироби, гроші. Таким чином інформація фільтрується: наявність "бабла" або цінностей, заради яких варто спробувати щастя, або підтверджується, або відкидається.

Не думайте, що ви ви кого-то обхитрити, приховавши в затишному куточку валізи зелену купюру або кілька банкнот - на моніторі буде обов'язково видно контур мікроскопічної магнітної захисної нитки. І співробітник, зовні залишається неупередженим і зосередженим, умовним сигналом передасть інформацію далі. Часто, це якийсь безневинний жест - наприклад, у вигляді особливим чином наклеєною бирки, мовляв, в цій валізі є чого взяти ...

Далі багаж виявляється на короткій стрічці, яка веде до зали комплектації, там завантажується на платформу-візок серед десятків інших речей і відвозить безпосередньо до літака. На всіх зазначених етапах встановлені камери відеоспостереження, а подекуди і оглядові дзеркала, що дозволяють контролювати проходження багажу. А ось далі починається "мертва зона".

У багажного відсіку літака візок пришвартовується, одна людина залишається біля прибулих речей, а два його напарника забираються всередину. Увага: це найбільш вразлива точка маршруту. Тому що той, хто залишився на візку, одночасно відстежує ситуацію, чи немає небезпеки, і подаючи речі двом іншим вантажникам, як би підстраховує їх дії в відсіку. Ці двоє надані самі собі і мають можливість швидко впізнати потрібний валізу (по "мітці" в умовному місці), за лічені секунди розкрити його і продовжити розвантаження, поки черга не дійде до наступної "міченої" поклажі.

Після того, як весь багаж завантажений, на тій же возі або як би ненароком під'їхав автомобіль хтось із цієї трійці залишає переглядається зону і виявляється в безпечному місці. Видобуток переміщається, наприклад, у сміття або побутові відходи, а потім вивозиться за межі території, щоб потім потрапити ще комусь.

Не покладайтеся на міцність самих хитромудрих кодових замків, навісних замків, інших механічних пристроїв. За допомогою щипців і кусачок, без ключів-відмичок спритники в одну мить виводять їх з ладу, після чого залишається натренованим рухом розстебнути "блискавку", витягти шуканий предмет, закрити сумку і відправити її до інших.

РЕКОРД: ЗА 40 СЕКУНД розпатрали 6 СУМОК! РЕКОРД: ЗА 40 СЕКУНД розпатрали 6 СУМОК

Коли ми запитали начальника лінійного відділу міліції в аеропорту "Бориспіль" Олександра Попелуху, скільки порушено кримінальних справ по крадіжках з багажу, він навів цифри, які кілька контрастували зі статистикою Владислава Корнієнка:

- За вісім місяців минулого року було 9, а з початку нинішнього вже 27 справ. Тобто, втричі більше. Частина крадіжок перекочувала з 2006-го. Але і міліція, і прокуратура стали працювати ефективніше, виявляючи порушення і, по можливості, припиняючи передумови до них ...

Олександр Володимирович говорить, що багато що залежить від профілактичних заходів - варто, мовляв, задіяти дві оперативні групи на пероні, розосередити людей в цивільному по всьому технологічному ланцюжку проходження багажу, як про це моментально стає відомо в кримінальному середовищі, і любителі поживитися вмістом чужих сумок- валіз негайно залягають на дно. Настає деяке затишшя, місяць-другий про крадіжки взагалі не чути - бояться. А потім знову - то гроші витягли, то замочок зірвали, грунтовно порившись в чиїхось речах.

Що ж потрібно, щоб крадіжок не було?

- У мене у відділі по штату 81 осіб, а некомплект складає 22. І слідчого свого немає, доводиться з інших відділів просити, а кому чужі справи потрібні - зі своїми дай Бог впоратися. І 3 оперуповноважених - замало. Ми, звичайно, склавши руки не сидимо, вийшли з пропозицією в главк, щоб людей додали. Питання з 10 офіцерськими посадами, думаю, вирішимо, і 12 молодших інспекторів розшуку додадуть, а ось сержантських "багнетів" не вистачає. І хто після армії зазіхатиме невисоким міліцейським платнею, якщо ті ж вантажники заробляють з надбавками за 2, а то і 2 з половиною тисяч гривень ...

БАНДА. Є в лінійному відділі і оперативна інформація, яка свідчить про організованих формах злочинності, корупції серед службовців:

- Про митників, прикордонників нічого негативного не скажу, а от дехто з авіабезпеки, обслуговуючого персоналу вступають в прямий контакт з працівниками, які мають доступ до багажу пасажирів, - каже Попелуха. - Знизити кількість крадіжок могло б впровадження контейнерів, куди був би обмежений доступ вантажників, і такі ємності вже використовуються на Боїнгах, аеробуси. І упаковані сумки злодюги майже не чіпають - з ними мороки багато. А ще, як в китайських аеропортах, непогано б пошити для обслуги комбінезони без кишень - щоб не було куди ховати крадене ...

Чи правда, що число розкрадань йде на спад, якщо у багажного відсіку літака чергує хтось з міліції?

- Так, це так, - зітхає Олександр Попелуха. - Летить хтось із високопоставлених керівників, державних чиновників, депутатів, прокурорських працівників - виставляємо своїх співробітників прямо у багажного відсіку, для підстраховки, мало ли что ... Але на все літаки міліціонерів не напасешся. І встежити за кожним злодієм і його пособником ми не в змозі. Тому і виходить, що іноді злочинці, що називається, б'ють рекорди. Один такий "майстровий" якось примудрився розкурочити 6 сумок за 40 секунд. Уявляєте - менше хвилини!

У ЗЛОЧИННУ ГРУПУ ВХОДЯТЬ НЕ ТІЛЬКИ ВАНТАЖНИКИ "У ЗЛОЧИННУ ГРУПУ ВХОДЯТЬ НЕ ТІЛЬКИ ВАНТАЖНИКИ"

Герой України Олександр Галуненко, відомий льотчик-випробувач, глава парламентського підкомітету з питань авіатранспорту, вважає, що злодійство в Бориспільському аеропорту - явище системне, отже і крадіжки з багажу пасажирів мають точковий, прицільний характер. В інтерв'ю "Сегодня" він заявив, що не вірить в дрібних злодюжок-одинаків - навіть в умовах відносно великого, за нашими мірками, об'єкта, де можна загубитися, їх би вирахували і притиснули.

- На мій погляд, в аеропорту діє організована злочинна група з розкрадання цінних речей пасажирів, і входять в неї не тільки вантажники, а й представники інших структур, можливо, "кришуемих" міліцією, СБУ, митниці, - каже Олександр Васильович. - Можливо, сейчас® [® [нашої перевірки, група трохи притихла, збавила обертів, працює не настільки нахабно, але впевнений, що повністю своє існування не припинила. Аж надто це ласий шматок, від якого не відмовляться.

Прикре непорозуміння спіткало сина Галуненкш: [ш: [льотчика-випробувача. По прибуттю в Москву той виявив пропажу з валізи відрядження, залишених перед від'їздом в кишені брюк. Добре, сума була не дуже великою, так що друзі в Білокам'яній не дали пропасти, допомогли.

- За допомогою технічних засобів, призначених для виявлення зброї, наркотиків, інших заборонених до провезення предметів, персонал виявляє й інше, а виявивши, спокушається легкою наживою. Тому що вгадати, в якій валізі і якій кишені брюк гроші лежать - ймовірність такого попадання мізерно мала. Ось і виходить, що обладнання закуповували і встановлювали для одних цілей (на благо безпеки і для зручності пасажирів), а використовуються ним на шкоду ...

ПОРАДИ: ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД КРАДІЖКИ

Найперша порада, звичайно, це НЕ ЗДАВАТИ в багаж цінні речі і гроші - сучасні чутливі інтроскопи (прилади, скануючі вміст сумок, баулів і валіз) дозволяють просвічувати їх з точністю до банкноти (по магнітній стрічці), захованої або забутої в кишенях брюк, сорочці, складках нижньої білизни, не кажучи вже про ювелірні вироби і інші коштовності.

Упаковувати багаж в міцну целофанову оболонку (така послуга є в більшості міжнародних аеропортів, у тому числі Бориспільському, але якщо вона відсутня, оберніть речі декількома шарами скотча). Стовідсоткової гарантії від несанкціонованого проникнення такий захист не дає, але перешкодою для того, щоб забратися всередину, стане. Адже з обмотаним-підперезаним баулом доведеться провозитися довше, а фактор швидкості для злодія грає не останню роль.

ПЕРЕВІРЯЙТЕ цілісність багажу відразу після того, як зніміть його з стрічки транспортера. Відкладаючи процедуру контролю на потім, удома або по прибуттю в готель, ви мінімізуєте шанс довести факт зникнення грошей або цінностей ( "А може, ви їх самі і заховали? А може, у вас їх і не було!" Розуміючи марність зусиль що-небудь відшукати, мало хто захоче і повертатися в аеропорт - собі дорожче, і толку нуль. Виявляючи наполегливість, вимагаючи втручання поліції, документального оформлення факту крадіжки (особливо якщо в наявності зовнішні ознаки витівок злочинців - надрізи, обриви, зломи), ви вже в аеропорту підвищуєте шанси на успіх.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Багажна супермафія Борисполя". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Ільченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Де, на якому етапі, може статися "усушка-утруска" багажу, тобто, де чиюсь сумку зловмисники можуть піддати несанкціонованому огляду?
А як же надходять з тими, кого все-таки викривають в крадіжці?
Загублена РЮКЗАК?
Що ж потрібно, щоб крадіжок не було?
Чи правда, що число розкрадань йде на спад, якщо у багажного відсіку літака чергує хтось з міліції?
А може, ви їх самі і заховали?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация