Банківська гарантія по 44-ФЗ від "А" до "Я"

  1. зміст:
  2. 1. Що таке банківська гарантія простою мовою?
  3. 2. Зміст банківської гарантії
  4. 3. Термін дії банківської гарантії по 44-ФЗ
  5. 4. Безвідклична банківська гарантія
  6. 5. Підстави для відмови в прийнятті банківської гарантії
  7. 6. Реєстр банківських гарантій
  8. 7. Зразок банківської гарантії по 44-ФЗ

Вітаю Вас, шановний (а) колего! Сьогодні ми з вами поговоримо про банківські гарантії по 44-ФЗ, а саме що це таке і для чого вони потрібні. Інформації з даної теми в інтернеті більш ніж достатньо, проте вона дуже погано структурована і розкидана частинами з різних ресурсів. З цієї причини у багатьох є досить поверхневе уявлення з даного питання. Я ж своєю серією статей хочу виправити цю ситуацію і максимально докладно і послідовно розкрити цю тему. І так, давайте почнемо ...

І так, давайте почнемо

зміст:

1. Що таке банківська гарантія простою мовою?
2. Зміст банківської гарантії
3. Термін дії банківської гарантії по 44-ФЗ
4. Безвідклична банківська гарантія
5. Підстави для відмови в прийнятті банківської гарантії
6. Реєстр банківських гарантій
7. Зразок банківської гарантії по 44-ФЗ

1. Що таке банківська гарантія простою мовою?

Поняття гарантії визначено в частині першій статті 368 Цивільного кодексу РФ.

Банківська гарантія (БГ) - це письмове зобов'язання банку (гаранта) сплатити кредитору принципала (бенефіціару) відповідно до умов дається гарантом зобов'язання грошову суму при представленні бенефіціаром письмової вимоги про її сплату.

Тобто, якщо учасник закупівлі (постачальник) не виконає своїх зобов'язань перед замовником, за нього відшкодує кошти банк, а далі постачальник буде повинен вже банку.

Тобто ключовими ланками БГ є: гарант (банк), принципал (учасник закупівлі, постачальник) та бенефіціар (замовник). Буває в цьому ланцюзі ще й 4-е ланка - брокер (посередник між гарантом і принципалом).

Буває в цьому ланцюзі ще й 4-е ланка - брокер (посередник між гарантом і принципалом)

Принципалом за банківською гарантією є учасник закупівлі (постачальник), який зобов'язаний надати БГ в якості забезпечення виконання своїх зобов'язань.

Бенефіціаром за банківською гарантією є державний (муніципальний) замовник, іншими словами його можна назвати вигодонабувачем. Саме він, в разі порушення принципалом зобов'язань, матиме право звернутися до гаранта (банку) за отриманням суми БГ в якості компенсації збитків, викликаних порушенням умови зобов'язань.

Державні і муніципальні замовники в якості забезпечення заявок і забезпечення виконання контрактів в рамках 44-ФЗ приймають БГ, видані банками, включеними в передбачений статтею 74.1 Податкового кодексу РФ перелік банків, що відповідають встановленим вимогам для прийняття БГ в цілях оподаткування.

Актуальний перелік банків можна знайти на сайті Мінфіну Росії за адресою: //www.minfin.ru/ru/perfomance/tax_relations/policy/bankwarranty/. Станом на 31.05.2017 року в цьому списку знаходяться 279 банків.

Примітка: В рамках 44-ФЗ учаснику закупівлі надана можливість забезпечити заявку на участь в торгах не тільки у вигляді грошових коштів, але і у вигляді БГ. Однак варто зазначити, що відповідно до частини 1 статті 44 44-ФЗ така можливість є виключно при проведенні конкурсів і закритих аукціонів. Відповідно до частини 2 статті 44 участь в електронних аукціонах як і раніше забезпечується тільки шляхом внесення грошових коштів.

2. Зміст банківської гарантії

Відповідно до частини 2 статті 45 Федерального закону № 44-ФЗ БГ повинна бути безвідкличної і повинна містити:

  1. суму банківської гарантії, що підлягає сплаті гарантом замовнику в встановлених частиною 13 статті 44 44-ФЗ випадках (Примітка: це ухилення або відмову учасника закупівлі укласти контракт, а також ненадання або надання з порушенням забезпечення виконання контракту), або суму БГ, що підлягає сплаті гарантом замовнику в разі неналежного виконання зобов'язань принципалом відповідно до статті 96 44-ФЗ;
  2. зобов'язання принципала, належне виконання яких забезпечується БГ;
  3. обов'язок гаранта сплатити замовнику неустойку в розмірі 0,1% грошової суми, яка підлягає сплаті, за кожен день прострочення;
  4. умова, згідно з яким виконанням зобов'язань гаранта по БГ є фактичне надходження грошових сум на рахунок, на якому відповідно до законодавства РФ враховуються операції з коштами, які надходять замовнику;
  5. термін дії банківської гарантії з урахуванням вимог статей 44 та 96 44-ФЗ (Примітка: Відповідно до частини 3 статті 44 44-ФЗ термін дії БГ, наданої в якості забезпечення заявки, повинен становити не менш ніж два місяці з дати закінчення терміну подачі заявок. Згідно частини 3 статті 96 44-ФЗ термін дії БГ, наданої в якості забезпечення виконання контракту, повинен перевищувати термін дії контракту не менше ніж на один місяць).
  6. відкладальне умова, що передбачає укладення договору надання БГ за зобов'язаннями принципала, що виникли з договору при його укладанні, в разі надання БГ в якості забезпечення виконання контракту;
  7. встановлений Урядом РФ перелік документів, що надаються замовником банку одночасно з вимогою про здійснення сплати грошової суми по БГ. (Див. Постанова Уряду РФ від 08.11.2013 р №1005 "Про банківські гарантії, що використовуються для цілей Федерального закону" Про контрактну систему в сфері закупівель товарів, робіт, послуг для забезпечення державних і муніципальних потреб ").

У тому випадку, якщо це передбачено повідомленням про здійснення закупівлі, документацією про закупівлю, проектом контракту, що укладається з єдиним постачальником (підрядником, виконавцем), в БГ включається умова про право замовника на безспірне списання грошових коштів з рахунку гаранта, якщо гарантом в строк не більш ніж 5-ть робочих днів не виконано вимогу замовника про сплату грошової суми по БГ, спрямоване до закінчення терміну дії БГ.

Важливий момент! Відповідно до частини 4 статті 45 44-ФЗ забороняється включення в умови БГ вимоги про подання замовником гаранту судових актів, що підтверджують невиконання принципалом зобов'язань, забезпечуваних БГ.

3. Термін дії банківської гарантії по 44-ФЗ

Ще раз повторюся, що БГ в рамках 44-ФЗ може бути надана учасником закупівлі в якості забезпечення заявки і в якості забезпечення виконання контракту. У зв'язку з цим і терміни дії таких гарантій повинні бути різними.

Відповідно до частини 3 статті 44 44-ФЗ термін дії БГ, наданої в якості забезпечення заявки, повинен становити не менш ніж два місяці з дати закінчення терміну подачі заявок.

Відповідно до частини 3 статті 96 44-ФЗ термін дії БГ, наданої в якості забезпечення виконання контракту, повинен перевищувати термін дії контракту не менше ніж на один місяць.

4. Безвідклична банківська гарантія

Безвідклична банківська гарантія - це найнадійніший спосіб забезпечення зобов'язань. Оскільки така гарантія має на увазі під собою те, що банк видав її, не має права на її відгук при будь-якому збігу обставин. Тобто гарант зобов'язаний виконати всі взяті на себе зобов'язання в повному обсязі.

Згідно статті 378 ЦК України зобов'язання гаранта перед бенефіціаром припиняється:

  1. сплатою бенефіціару суми, на яку видано гарантію;
  2. закінченням визначеного в незалежній гарантії терміну, на який вона видана;
  3. внаслідок відмови бенефіціара від своїх прав по гарантії;
  4. за угодою гаранта з бенефіціаром про припинення цього зобов'язання.

5. Підстави для відмови в прийнятті банківської гарантії

Підставою для відмови в прийнятті БГ замовником є:

  1. відсутність інформації про БГ в реєстрі банківських гарантій;
  2. невідповідність БГ умовам, зазначеним в частинах 2 і 3 статті 45 44-ФЗ;
  3. невідповідність БГ вимогам, що містяться в повідомленні про здійснення закупівлі, запрошення взяти участь у визначенні постачальника (підрядника, виконавця), документації про закупівлю, проект контракту, який укладається з єдиним постачальником (підрядником, виконавцем).

Важливий момент! У разі відмови в прийнятті БГ замовник вчасно, не перевищує 3-х робочих днів з дня її надходження, інформує в письмовій формі або у формі електронного документа про це особу, яка надала гарантію, з зазначенням причин, які послужили підставою для відмови.

6. Реєстр банківських гарантій

БГ, що надається учасником закупівлі в якості забезпечення заявки на участь в конкурсі або закритому аукціоні або в якості забезпечення виконання контракту, повинна бути включена в реєстр банківських гарантій, розміщений в єдину інформаційну систему (ЄІС).

Виняток становлять БГ, що надаються в якості забезпечення заявок і виконання контрактів, якщо такі заявки і (або) контракти містять відомості, що становлять державну таємницю. Відомості про такі гарантії включаються в закритий реєстр банківських гарантій, який не розміщується в ЄІС.

При видачі БГ банк надає принципалу виписку з реєстру банківських гарантій.

Банк, що видав БГ, не пізніше одного робочого дня, наступного за датою її видачі, або дня внесення змін до умов БГ включає необхідні інформацію та документи до реєстру банківських гарантій або в зазначені терміни направляє відповідно до порядку формування та ведення закритого реєстру БГ інформацію для включення в закритий реєстр БГ.

Ведення реєстру та розміщення його в єдину інформаційну систему в сфері закупівель здійснює Федеральне казначейство.

До реєстру БГ і закритий реєстр БГ включаються такі інформація та документи:

  1. найменування, місце знаходження банку, що є гарантом, ІПН або відповідно до законодавства іноземної держави аналог ІПН;
  2. найменування, місце знаходження постачальника (підрядника, виконавця), що є принципалом, ІПН або відповідно до законодавства іноземної держави аналог ІПН;
  3. грошова сума, зазначена в БГ і підлягає сплаті гарантом у разі невиконання учасником закупівлі в встановлених випадках вимог 44-ФЗ;
  4. термін дії БГ;
  5. копія БГ, за винятком БГ, інформація про яку підлягає включенню в закритий реєстр БГ;
  6. інші інформація та документи, перелік яких встановлений Урядом РФ.

7. Зразок банківської гарантії по 44-ФЗ

Єдиної форми БГ, яка обов'язкова до використання в даний час немає, є тільки вимоги закону до її обов'язкового змісту (44-ФЗ, ГК РФ).

Для того щоб подивитися як виглядає банківська гарантія по 44-ФЗ і завантажити зразок на свій комп'ютер, досить зайти в реєстр БГ на сайті www.zakupki.gov.ru.

ru

Для цього вам необхідно зайти на головну сторінку сайту www.zakupki.gov.ru.

Примітка: Всі картинки в статті клікабельні. Для збільшення зображення досить клацнути лівою кнопкою миші по картинці і вона відкриється в повному розмірі.

Потім в лівому вертикальному меню вибрати розділ «Здійснення закупівель» та в випадаючому меню вибрати пункт "Реєстр банківських гарантій".

Після натискання по даному пункту перед вами відкриється центральне вікно реєстру з відомостями про розміщених в ньому банківські гарантії. Для того щоб подивитися документи, прикріплені на сайті, необхідно натиснути на посилання "Документи", розташовану нижче основних відомостей про гарантії.

Перед вами з'явиться вікно з інформацією про БГ. Справа вам необхідно буде натиснути на посилання "Показати детальну інформацію"

Нижче з'явиться рядок з прикріпленим на сайті "сканом" БГ. Для того щоб його завантажити, досить натиснути на піктограму з зображенням стрілки, розташованої праворуч.

Ось і всі дії, які вам необхідно виконати. Як бачите все досить просто.

Стаття вийшла досить великою, тому на цьому я, мабуть, сьогодні зупинюся. Інформацію про те, як отримати банківську гарантію читайте в наступній статті.

І в завершенні пропоную вам подивитися невеликий відеоролик від компанії ТОВ «Бікотендер», який називається "Банківська гарантія: все, що потрібно знати учасникам торгів".

На цьому сьогодні все! До зустрічі в наступній статті.

1. Що таке банківська гарантія простою мовою?
1. Що таке банківська гарантія простою мовою?
1. Що таке банківська гарантія простою мовою?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация