Батя амурських десантників: гвардії-полковник Павло Гладштейн відзначає 90-річний ювілей

  1. Матеріали по темі

Залишатися в строю

Кожен свій день Павло Борисович Гладштейн починає з перевірки електронної пошти. Незважаючи на поважний вік, залишається активним користувачем інтернету. Любить спілкуватися по скайпу з товаришами по службі з усіх куточків колишнього Радянського Союзу, а його аккаунт в «Однокласниках» - це сторінка спогадів. Ветерани 13-й десантно-штурмової бригади пізнають один одного через десятки років, згадують, як проводжали один одного в Афганістан і спали зі зброєю в тривожні дні Даманського.

У такому ритмі він живе два десятка років. Саме тоді, в рік 70-річного ювілею, близькі подарували йому комп'ютер. Кажуть, помітили в очах батька і діда якусь зажуру. Потрапили, що називається, в яблучко - ознаки нудьги моментально випарувалися. Діяльна десантна натура Павла Борисовича дозволила не тільки самому швидко розібратися в високих технологіях, але ще і навчити комп'ютерній грамоті дітей і онуків. Залишатися в строю - його життєве кредо, замішане під німецькими бомбардуваннями і службою під прапорами ВДВ.

Дитинство в керосиновом розчині

Сталінград, закипаюча Волга і танки, що виходять за ворота тракторного заводу. 14-річний Павло спостерігав з цеху цю картину і чітко розумів: вже завтра техніку, підбиту і покручені, знову притягнуть назад. І він разом з такими ж малолітніми добровольцями буде її відновлювати. Їм доручали доводити до розуму танкові паливні насоси. Доводилося підганяти кожну деталь, мити її в керосиновом розчині.

Бої йшли на самих підступах до міста, а виснажені важкою працею хлопчиська отримували на обід чашку каші, стакан чаю і до кінця 12-годинної зміни буквально валилися з ніг. Хліб в місті давно видавався обмеженими порціями. Працівники отримували по 800 грамів на добу, непрацюючі - в два рази менше. Після роботи вдавався додому, наспіх вечеряв, разом з мамою і сестрами йшов ночувати в підвал. Німці регулярно бомбили котельню поруч з будинком. Високу димову трубу брали за орієнтир.

- На даху будинків постійно скидали запалювальні бомби. Якщо вчасно не загасити, то від пожежі вже нічого не врятує. Тому дорослі чергували на дахах і горищах. Підбирали німецькі «запальнички» металевими великими щипцями, кидали в бочки з водою, - згадує дитинство Павло Борисович. - Вранці виходили з підвалу і не знали, чи ціла наша квартира. Збиралися і знову розходилися по робочих місцях. Я на завод потрапив прямо зі шкільної лави. У травні 1942 року закінчував сьомий клас. Прийшов представник підприємства і прямо сказав - чоловіки на фронті, робочих рук не вистачає. Ми з друзями зібралися і пішли кувати перемогу.

Простий генерал Дядя Вася

З Сталінграда сім'я Маргелова пішла за день до приходу німців. Батько, керівник великого тресту, отримав завдання за всяку ціну вивезти на Урал устаткування заводу. На Байкало-Амурської магістралі екстрено розбирали залізничну колію, рейки везли в Сталінград. З них спорудили дорогу, яка вела прямо з цеху до Волги. Там залізничний пором. Останній ешелон підприємства переправився на безпечний берег, а на наступний день по всьому місту вже йшли бої.

На станції Юрга в Кемеровській області верстати встановлювали прямо під відкритим небом. Син великого начальника Павло Гладштейн трудився слюсарем. Через два роки після перемоги закінчив технікум, став фахівцем з виробництва артилерійських систем. Повернувся до рідного зруйнований Сталінград, щоб через деякий час буквально втекти з нього.

Керівництво заводу «Барикади», де Павло Гладштейн очолив трудовий колектив, розглянуло в ньому перспективного фахівця. Коли ж він обмовився про бажання військової кар'єри, тут же посипалися погрози. Його лякали судом за небажання відновлювати народне господарство - після війни кожен фахівець був на вагу золота. Павло таки втік до Києва, вступив до військового училища самохідної артилерії.

Павло таки втік до Києва, вступив до військового училища самохідної артилерії

Мріяв про залпах знарядь, але, на свій подив, отримав призначення в Повітряно-десантні війська. Спочатку, правда, довелося служити за фахом: в 125-й Костромської гвардійської дивізії ВДВ був самохідний артдивізіон. Однак менше ніж через рік з артилерією довелося розпрощатися. 1 квітня 1952 лейтенант Гладштейн був спрямований на Далекий Схід. Жарт виявилася вдалою. Новим місцем служби стала Куйбишевка-Східна, нині Білогірськ Амурської області. Тут дислокувався повітряно-десантний корпус під командуванням самого Василя Маргелова.

- Герой Радянського Союзу, генерал-лейтенант, засновник ВДВ ... Людина, заслужений в усіх відношеннях і при цьому абсолютно простий у спілкуванні. Я перед розмовою з ним хвилювався, а він зустрічає кожного молодого офіцера, доступно пояснює йому специфіку служби на Далекому Сході. Сам у звичайній кашкеті і льотній шкіряній куртці без погон, - згадує подробиці історичної зустрічі Павло Борисович.

Падати ворогові на голову

В кінці шістдесятих років минулого століття про події на радянсько-китайському кордоні газети писали мало. Радянські громадяни жили звичайним життям, і тільки військові розуміли, чим загрожує ускладнення ситуації. Літо 1968 року в прикордонних територіях Союзу видався неспокійним, до головного кровопролиття на острові Даманском залишалося менше року.

На цьому тлі в амурський селище Магдагачи з усіх кінців країни почали прибувати офіцери-десантники. На них поклали серйозне завдання - прикрити 400 кілометрів державного кордону. Смуга відповідальності - від станції Єрофій Павлович до станції Шимановская. Театр можливих військових дій небувалою протяжності, навіть перед кількох родів сполуками таких завдань ніколи не ставилося.

Ставка робилася на високу мобільність і абсолютно новий тип десантних підрозділів. Їм належало висаджуватися на невеликих військово-транспортних вертольотах і діяти в ближньому тилу ймовірного супротивника. Простіше кажучи, падати ворогові прямо на голову.

- У липні 1968 року начальника штабу 98-ї Гвардійської Свірської Червонопрапорної повітряно-десантної дивізії Рєзнікова Михайла Тимофійовича викликали в Генеральний штаб. Поставили завдання - формувати окрему десантно-штурмову бригаду. Все впиралося в відсутність часу. Бригаду належало формувати в прискореному темпі, - описує події тривожного 1968 Павло Гладштейн.

Бригаду належало формувати в прискореному темпі, - описує події тривожного 1968 Павло Гладштейн

Він виявився в числі перших офіцерів, які прибули на станцію Магдагачи. Навіть не припускав, що його доля буде пов'язана з 13-ї десантно-штурмовою бригадою більше десяти років. Десантники старшого покоління добре пам'ятають цього бравого майора, який через два роки став начальником штабу, а потім і очолив бригаду. Це був потужний мобільний кулак, в складі якого перебували мінометні, зенітні, протитанкові і навіть гаубичні підрозділу. Ефективно командувати таким з'єднанням могли тільки люди з багатим життєвим і військовим досвідом.

Нам боятися нічого

У березні 1969 року сніг Даманського був просякнутий кров'ю солдатів і офіцерів. Однак до Третьої світової справу так і не дійшла. Стрибати на голову противнику не довелося. На тому березі Амура відмінно знали, який прийом буде призначений в разі повномасштабної агресії.

У липні 1978 командувач Далекосхідним військовим округом генерал армії Третьяк проводив навчання з військами 35-ї армії (Амурська область). 13-а ОДШБр була піднята по тривозі і отримала наказ висунутися в район, який знаходився за 300 кілометрів від місця постійної дислокації.

- Десантники на вертольотах Мі-8 і Мі-6 десантувалися в зазначених районах і зайняли оборону. На розборі навчань командувач зазначив, що бригада вперше брала участь на таких навчаннях і зі своїми завданнями впоралася. Оцінка 13-й ОДШБр - добре. Іншим з'єднанням 35-ї армії - задовільно, - згадує Павло Борисович. - Після розбору навчань командувач викликав мене і сказав, що мій рапорт на звільнення, який я подав в зв'язку з 50-річчям, він не підпише. Я повинен служити, поки не буде визначено кандидат на посаду командира бригади. Його знайшли лише через два роки.

ДУМКА

Клара Гладштейн, дружина Павла Борисовича, відомий амурський ресторатор:

- Не дивлячись на поважний вік, Павло Борисович залишається незаперечним авторитетом для всіх членів сім'ї - Не дивлячись на поважний вік, Павло Борисович залишається незаперечним авторитетом для всіх членів сім'ї. Крім двох дітей, у нього шестеро онуків і стільки ж правнуків. Він вимогливий до всіх, але в першу чергу до себе, тому завжди зібраний і обов'язковий. Ніколи ніде не спізнюється і до цього ж привчає близьких. Він справжній приклад для наслідування, відмінно розбирається у всіх життєвих питаннях. З ним можна поговорити на політичні теми і отримати суто житейський рада.

Павло Борисович досі водить машину, у нього дуже міцні впевнені руки, здатні полагодити в будинку що завгодно. Він живе без образ на життя і претензій до власної непросту долю. Стежить за всіма подіями в країні і світі і точно знає - поки в Росії є Повітряно-десантні війська, нам боятися нічого.


Матеріали по темі

Композитор-пісняр Олександр Морозов: «Всі мої пісні - мамин дар» 01.04.2018, 5:00 Півстоліття на пуантах: дочка амурського козака стала відомою балериною в Харбіні і дожила до 103 років 21.03.2018, 13:44 Людина-театр: сьогодні в Благовєщенську попрощаються з Володимиром Матвєєвим 13.04.2017, 08:08 Благовещенские десантники відзначили День ВДВ мітингом, гирями і армійською кашею. Фоторепортаж 02.08.2016, 15:25 Сьогодні помер народний артист Росії Михайло Свєтін 30.08.2015, 17:05 Амурські десантники вирушили гасити пожежі в Бурятії 21.08.2015, 11:32 Небо, парашути і десантники - в Тамбовці відсвяткували День ВДВ. Фоторепортаж 01.08.2015, 17:47 У Благовєщенську пройде Тиждень знаменитого поета - автора пісень Пугачової і Кобзона 21.03.2015, 8:31 Відомий російський письменник Валентин Распутін помер за день до свого 78-річчя 15.03.2015, 12:34 Амурчанка знімає фільм «Директор Радянського Союзу» 26.08.2014, 9:24

показати ще

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация