BBC: країни Балтії попереджають, що Росія просувається до НАТО

Москва зміцнює і переоснащувати свої потужні військові бази в Калінінграді / REUTERS

Про це пише Кевін Конноллі в статті "Країни Балтії попереджають про те, що Росія просувається до НАТО", опублікованій на сайті BBC.com .

Міністр закордонних справ Лінас Лінас Антанас Лінкявічюс сказав, що "дуже переживає" за країни Балтії, а також сирійський місто Алеппо.

За тривожним переходом влади до Дональду Трампу ніде не стежили ретельніше, ніж в країнах Балтії.

Литва вважає, що її похмурий погляд на наміри Росії можна виправдати її географічним положенням і історією.

Колись вона була частиною Радянського Союзу, тепер країна - член НАТО і Європейського Союзу. Вона має сухопутний кордон з російським анклавом Калінінградом на узбережжі Балтійського моря.

Читайте також Країни Євросоюзу погодили план з оборони і безпеки - Федеріка Могеріні

У столиці, Вільнюсі, є мурал, на якому зображені пристрасно обнімаються Трамп і президент Росії Володимир Путін.

Уряд, природно, висловлює свою думку в менш похмурих термінах, але воно розділяє основне занепокоєння художника через зайву близькості Трампа і Путіна.

Страх заснований на тому, що Сполучені Штати прагнуть бачити Росію своїм потенційним партнером і неохоче поділяють думку Східної Європи про те, що Москва є потужною і безпосередню військову загрозу.

"Росія не наддержава, це сверхпроблема", - сказав BBC міністр закордонних справ Литви Лінас Лінас Антанас Лінкявічюс.

Росія наполягає на тому, що вона не становить загрози, і стверджує, що НАТО несе відповідальність за розпалювання напруженості в регіоні через розширення в східному напрямку і переміщення своєї військової техніки до російських кордонів.

Нарощування російських військ в Калінінграді

Російський ексклав Калінінград є важливим військовий форпост між Польщею і Литвою з береговою лінією на Балтійському морі.

Скупчення радарів і систем протиповітряної оборони, а також берегових протикорабельних ракет, - все це формує частину розвивається "стратегії Москви щодо заборони і блокування доступу в регіоні". Її мета, по суті, полягає в тому, щоб відкинути сили НАТО від Росії і створити значні перешкоди в Балтійському регіоні для отримання підкріплення від членів НАТО в разі кризи.

- Зміцнення в рамках комплексної реформи російських збройних сил, оголошеної в 2008 році. З 2000 по 2014 - значне збільшення чисельності військ в ракетній, морській піхоті, стрілецьких та артилерійських бригадах, в деяких випадках - в два рази.

Читайте також Росія може розмістити "Іскандери" в своєму європейському анклаві до 2019 року - Reuters

- З 2012 року, розгортання нової системи ППО дальньої дії С-400 (назва в НАТО:: SA-21 Growler).

- З 2012 року розгортання балістичних ракет, здатних нести ядерну зброю, "Іскандер-М" малого радіусу дії. Нове розгортання заявлено в жовтні 2016 року.

- Жовтень 2016: Два малих ракетних кораблі "Буян", закріплені за Балтійським флотом, озброєні крилатими ракетами "Калібр", здатними нести ядерну зброю (назва в НАТО: Sizzler).

- Берегова оборона зараз посилено наземним протикорабельних ракетним комплексом "Бал" та мобільного протикорабельної системою ПРО "Бастіон", повідомляють "Известия".

Лінас Антанас Лінкявічюс сказав, що існує небезпека того, що Путін визнає період між сьогоднішнім днем ​​і інавгурацією Дональда Трампа в січні, можливістю перевірити бойову готовність і дипломатичну рішучість західного альянсу.

"Нова адміністрація прийде до влади тільки в другій половині січня", - сказав він. "Я дуже стурбований, і боюся цього періоду, не тільки через регіонів, які близькі до нас, але будемо сподіватися, що і Алеппо НЕ зітруть з лиця землі на той час".

"Ми не наївні"

Литва з тривогою зазначила, що Москва зміцнює і переоснащувати свої потужні військові бази в Калінінграді.

Минуло всього в 25 років з тих пір, як Москва наказала відправити танки для придушення мирних протестів за незалежність у Вільнюсі.

Росія і Литва були республіками в складі Радянського Союзу, але тоді опозиційний політик Габріелюс Ландсбергіс говорить, що це насправді не має значення.

Події 1991 року знову показали, як Росія тисне на сусідню країну.

Читайте також "Демонстрація сили проти Європи": президент Литви охарактеризувала перекидання "Іскандерів" під Калінінград

"Найкраще Росію розумію ті країни, які знаходяться до неї ближче всіх", - сказав він BBC.

"Я до сих пір пам'ятаю, як в дитинстві чув звук танків, що проїжджають по вулицях Вільнюса, так що навіть моє покоління (мені 34) до сих пір пам'ятає час, коли росіяни були тут в складі радянської армії. Але вони були російськими військами, і вони вторглися в нашу країну, тому в цьому відношенні ми абсолютно не можемо бути наївними ".

Можливо, це важко зрозуміти там, в далекому Вашингтоні, де дипломати кажуть про своє бажання "перезавантажити" відносини з Росією, але Литва розглядає можливість вторгнення дуже серйозно.

Чиновники підтвердять, що країна взяла курс на збільшення витрат на оборону до рекомендованих НАТО 2% від свого річного бюджету. Литва має намір показати Сполученим Штатам, що є надійним партнером в західному альянсі.

Вона також відновила призов на військову службу і випустила незвичайну брошуру, яка пояснює цивільному населенню, що робити в разі російського вторгнення.

Брошура містить інструкції про те, як ідентифікувати різні російські бронемашини і як надавати інформацію збройним силам Литви під час війни.

Читайте також Литва і Румунія прагнуть посилити присутність НАТО для захисту від Росії

Я сказав військовослужбовцю литовському офіцерові майору Лінас Ідзелісу, що вона викликає відчуття паніки і створює враження, ніби російські наступають. Його відповідь була дуже емоційною.

"Це попередження, так", - сказав він. "Це попередження, яке говорить не про те, що вони наступають, а про те, що зростає загроза, і вона росте кожен день".

В інших країнах Європи йдуть розмови про необхідність "прояснити" для Дональда Трампа ситуацію на континенті. Литовське керівництво було набагато більше тактовним.

Але вони також дали зрозуміти, що сподіваються, що Трамп швидко увійде в курс справ і розділить думку про те, що Росія - скоріше загроза, ніж потенційний партнер.

Вони дійсно вірять, що від цього залежить їхня майбутня безпека.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация