BBC Russian - Росія - Михайлу Горбачову вручать вищий орден Росії

Сьогодні, згідно з ВЦИОМ, байдуже до Горбачова ставляться в основному прихильники "ЕР"

Президент Медведєв вручить Михайлу Горбачову орден Андрія Первозванного в день, коли перший і єдиний президент СРСР відзначає 80-річний ювілей.

"Я підписав указ про Ваше нагородження нашим вищим орденом - орденом Андрія Первозванного", - сказав Медведєв, зустрічаючись з першим і останнім президентом СРСР.

Михайла Горбачова привітав також прем'єр Володимир Путін, який назвав його в вітальній телеграмі "одним з видатних державних діячів сучасності, що зробили помітний вплив на хід світової історії, які багато зробили для зміцнення авторитету Росії".

Горбачов, за заявою фонду його імені, відзначив ювілей у Москві в колі сім'ї. Увечері повинна пройти церемонія в російській столиці, куди запрошені керівники російської держави.

А широкі громадські урочистості заплановані на 30 березня в лондонському Альберт-холі.

До свого ювілею Горбачов заснував премію "Людина, яка змінила світ".

Премія розділена на три номінації: нагорода "перебудова" буде присуджена "за внесок в розвиток цивілізації", "гласність" - "за внесок в розвиток культури відкритого світу", "прискорення" - "за внесок в розвиток сучасної науки і технологій".

Вручення нагород відбудеться 30 березня в лондонському Альберт-холі. Там же відбудеться благодійний концерт для збору коштів на допомогу дітям, хворим на рак. Квитки в Альберт-хол коштуватимуть від 35 до 8500 фунтів (50-14 тис. Доларів).

"Електорат" Горбачова

Тим часом Всеросійський центр вивчення громадської думки (ВЦИОМ) представив дані про те, як громадяни Росії сьогодні оцінюють внесок ювіляра в історію країни.

За останні десять років думка росіян про Горбачова істотно змінилося.

Зменшилась кількість тих, хто відноситься до нього як з симпатією і повагою, так і з роздратуванням і неприязню. У той же час майже вдвічі - з 25 до 49% - збільшилася частка тих, кому особистість цього політика байдужа.

За даними ВЦИОМ, байдужі до Горбачова в основному прихильники "Єдиної Росії" (51%) і "абсентеістов" - не беруть участі у виборах (52%), а також росіяни молодше 35 років (56-59%).

Повага до Михайла Горбачова відчувають прихильники непарламентських партій (19%), симпатію - електорат "Справедливої ​​Росії" (10%) і 25-59-річні респонденти (10-12%).

З неприязню до нього ставляться, як правило, прихильники КПРФ (42%) і люди похилого респонденти (33%).

неоднозначна оцінка

За даними соцопитування, більшість росіян (73%) сьогодні важко оцінити позитивні моменти правління Горбачова.

Решта ж найчастіше згадують введення демократичних свобод (10%), надання права на підприємницьку діяльність. Ще 5% росіян ставлять в заслугу президенту СРСР закінчення холодної війни.

Для більшої частини респондентів (31%) розпад СРСР є найгіршим результатом правління Горбачова. Згадуються також занепад в країні (5%), безлад (3%), введення талонної системи, "продаж країни Заходу" і т.д.

Примітно, що 1% респондентів засуджують Горбачова за введення військ в Афганістан, а 2% висловлюють йому вдячність за виведення військ з Афганістану. (Радянські війська були введені в Афганістан у грудні 1979 року в період правління Леоніда Брежнєва, а виведені в 1989 році рішенням президента Горбачова. - Бі-бі-сі)

Найбільш неоднозначними подіями епохи Горбачова в пам'яті російських громадян є сьогодні перебудова і антиалкогольна кампанія: одні вважають, що це досягнення його правління (по 4%), для інших же ці починання є неприємним спогадом про ті часи (4 і 7% відповідно).

Про партію влади

Екс-президент СРСР і сьогодні бере участь в політичному житті країни.

Дочка Горбачова про свого батька і перебудові

2 березня 2011 виповнюється 80 років першому і останньому президентові СРСР Михайлу Горбачову. Своїми спогадами про перебудову і про свого батька до і після путчу в інтерв'ю Російській службі Бі-бі-сі поділилася дочка Горбачова Ірина.

Для програвання необхідно включити підтримку Java-скрипта і встановити нову версію Flash

Flash-програвач можна скачати тут

Запустити в Real Player або Windows Media Player

На думку Горбачова, Росія продовжує здійснювати "демократичний транзит", і їй ще далеко до створення справжньої демократичної держави.

В одному з інтерв'ю в кінці лютого він висловив думку, що зараз в Росії влада монополізована, і "монополія загниває, не дає розвиватися демократичним процесам".

Зокрема, колишній радянський лідер розкритикував російську партію влади. "Єдина Росія" нагадує мені гіршу копію КПРС ", - заявив він в інтерв'ю Інтерфаксу.

"Дуже шкода, що сучасні керівники не надто сучасні", - додав він.

Політик також заявив, що йому не подобається, як Дмитро Медведєв і Володимир Путін підходять до майбутніх президентських виборів.

Вища нагорода

Орден Святого апостола Андрія Первозванного - перша і вища нагорода Росії, заснована 30 серпня 1698 Петром I. Андрій Первозванний вважався небесним патроном Росії.

Його першим кавалером став дипломат Федір Головін.

1 липня 1998 року президент Борис Єльцин відновив орден Андрія Первозванного в якості вищої державної нагороди Російської Федерації.

"Орденом Святого апостола Андрія Первозванного нагороджуються видатні державні і громадські діячі та інші громадяни Російської Федерації за виняткові заслуги, що сприяють процвітанню, величі і слави Росії", а також глави та керівники урядів зарубіжних держав, говорилося в президентському указі.

Инсигнии ордена (знак, зірка, орденська ланцюг і блакитна муарова стрічка) і порядок його носіння повністю повторюють дореволюційні.

Михайло Горбачов став чотирнадцятим кавалером сучасного ордена Андрія Первозванного. Вищої нагороди були удостоєні, зокрема, академік Дмитро Ліхачов, конструктор-зброяр Михайло Калашников, патріарх Алексій II, хірург Валерій Шумаков, автор текстів радянського і російського гімнів Сергій Міхалков, президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв. Олександр Солженіцин прийняти орден відмовився.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация