Боги Олімпу. Імена та їх значення

Олімп - гірський масив в Греції, який шанувався, як житло давньогрецьких богів Олімп - гірський масив в Греції, який шанувався, як житло давньогрецьких богів. Максимальна висота гори становить 2917 метрів. Олімп є священною горою. За давньогрецької міфології тут живуть боги Олімпу або Олімпійці. Головним богом на Олімпі вважається Зевс.

У зв'язку з тим, що, як ми вже розглянули в попередніх статтях , Грецьку міфологію досить схожа зі слов'янською, так як відбувається із загальної для нас індоєвропейської культури, варто продовжити розглядати різні аспекти давньогрецького язичництва, щоб краще зрозуміти наше власне язичництво. Варто також відзначити, що боги, які населяють саме грецьку гору Олімп, швидше за все є частиною повір'їв, які виникли в той час, коли якась частина індоєвропейців заселила ці землі і перенесла стародавні індоєвропейські вірування на ту місцевість, в якій влаштувалася. Про це говорять вірування і інших народів, які також населяли високі вершини цілим сонмом верховних богів. У Древній Русі таке повір'я не збереглося мабуть тому, що велика частина центральної Росії - це рівнини. Швидше за все, боги населяють священні гори з індоєвропейської міфології, у слов'ян стали богами, які мешкають на небі.

За давньогрецької міфології боги Олімпу є третім поколінням богів. Першим поколінням богів були: Никта (Ніч), Ереба (Морок), Ерос (Любов). Друге покоління богів складали діти Нікти і Ереб: Ефір, Гемера, Гипнос, Танатос, Кера, Мойра, Мом, Немезида, Еріда, Еринії і Ата; від Ефіру і Гемера відбулися Гея і Уран; від Геї відбулися такі боги, як: Тартар, Понт, Кето, Нерей, Тамант, ФОРКОМ, Еврібія, а також титани, титаніди і гекатонхейри (сторукие пятідесятіголових велетні). Всі ці боги, а також їхні нащадки дуже цікаві з точки зору міфології і віри, однак зупинимося лише на дітях титану Кроноса і титаніди Реї.

Кронос і Рея, як уже говорилося вище, є богами другого покоління Кронос і Рея, як уже говорилося вище, є богами другого покоління. Всього титанів і титаніди було 12. Всі вони є синами і дочками Урана і Геї. Шість синів-титанів Урана і Геї (Гіперіон, Япет, Кей, Кріос, Кронос і Океан) і шість дочок-титаніди (Мнемозина, Рея, Тейя, Тетія, Феба і Феміда) вступили в шлюб між собою і породили нове, третє покоління богів . Варто тут відійти від лінії оповіді і помітити, що богів не можна олюднювати і все розуміти буквально. Шлюби між богами, які є умовними братами і сестрами, не можна розуміти як заборонену зв'язок між родичами. Простими словами, боги, щоб породити синів і дочок, які не займаються сексом. Це можна розуміти, як зв'язок деяких стихій, в результаті яких породжується нова стихія, або зв'язок деяких енергетичних або інших сутностей, але насправді всі ці припущення навряд чи мають під собою реальну основу, так як сутність божественного навряд чи доступна для людського розуміння.

Найбільш цікавими для нас з точки зору давньогрецької міфології є діти титана Кроноса і титаніди Реї. Саме їхні діти, яких назвали КРОНІД, стали першими богами Олімпу. Шість богів, нащадків Кроноса і Реї: Зевс, Гера, Посейдон, Аїд (не є богом Олімпу), Деметра і Гестія. Далі ми розглянемо цих богів більш докладно. Також олімпійцями стали нащадки Зевса (головний бог Олімпу): Афіна, Арес, Афродіта, Гефест, Гермес, Аполлон і Артеміда. Всього 12 богів Олімпу.

Зевс - верховний бог Олімпу. У давньогрецькій міфології є богом неба, грому і блискавок. У римській міфології Зевс ототожнювався з Юпітером. У слов'янській міфології Зевс схожий з богом Перуном, який також є богом грому і блискавок, володарем неба. У германо-скандинавської міфології Зевс також ототожнюється з одним з вищих богів - Тором. Цікаво, що атрибутами Зевса в давньогрецьких уявленнях були щит і двосторонній сокиру. Сокира також є атрибутом Перуна і Тора (мйольнір). Дослідники припускають, що атрибут сокиру з'явився у цього бога в зв'язку з однією з його божественних обов'язків - метальник блискавок, які розщеплюють дерева навпіл, мовби бог-громовержець вдарив зверху сокирою. У Стародавній Греції Зевс був не тільки батьком богів, але також і батьком всіх людей.

Гера - наймогутніша богиня на Олімпі Гера - наймогутніша богиня на Олімпі. Є дружиною Зевса. Гера є покровителькою шлюбів і породіль. Складно сказати, з якою з слов'янських богинь може бути тотожна Гера, так як за своїми функціями вона схожа і з Макошью (верховна богиня, покровителька шлюбів і породіль), і з рожаницей Ладою. Цікаво, що Геру з людським обличчям стали зображати у відносно пізні часи, однак і після цього її часто зображували за стародавніми звичаями - з головою коня. Точно також, у вигляді олені, лосих або коней зображували древні слов'яни Макошь і Ладу.

Посейдон - один з найбільш шанованих богів Олімпу. Є покровителем морів, рибалок та мореплавців. Після того, як боги перемогли титанів, Посейдону дісталася у володіння водна стихія. Дружиною Посейдона вважається Амфітріта - нереїда, дочка морського бога Нерея і Доріди. Сином Посейдона і Амфітрити є Тритон. До нас дійшли вкрай мізерні свідоцтва існування морського бога у слов'ян. Відомо тільки те, що в новгородських землях його називали ящерів.

Деметра - богиня Олімпу, давньогрецька богиня родючості і землеробства, народження і процвітання. У Стародавній Греції була найбільш шанованою богинею, так як від її прихильності залежав урожай, а отже - життя стародавніх греків. Вважається, що культ Деметри є індоєвропейських або навіть доїндоєвропейського культом богині-матері. Богиня-мати або Велика мати в індоєвропейську епоху була Матір'ю-Землею. У нашому, слов'янському язичництві, Деметра безумовно є тотожною слов'янської богині Макоші.

Дочкою Деметри є Персефона. Персефона - повна відповідність слов'янської богині Морани. Персефона, не дивлячись на те, що була дочкою шанованої олімпійської богині, непричетна до богів Олімпу. Персефона є богинею підземного світу мертвих, тому на Олімпі вона не присутня.

З цієї ж причини до богів Олімпу не відносять і Аїда (син Кроноса і Реї). Аїд - бог підземного світу мертвих. У слов'янській міфології відповідає Чернобогу.

Ще однією богинею Олімпу є Гестія. Богиня домашнього вогнища. Уособлює чистоту, сімейне щастя і спокій. Гестія була покровителькою не тільки домашнього вогнища, то також покровителькою вічного вогню, який ніколи не повинен був згаснути. У стародавньому світі вічний вогонь був присутній у різних народів, в тому числі у греків і слов'ян. Вічний вогонь підтримували в честь богів і душ померлих людей. Як явище вічної пам'яті, вічний вогонь дожив до наших днів.

Афіна - богиня війни Афіна - богиня війни. Дочка Зевса і богині мудрості МЕТИД. Від свого батька Зевса Афіна успадкувала силу, а від матері - мудрість. Її зображували в обладунках і з списом в руках. Крім своєї войовничої риси, Афіна є богинею мудрості і справедливості. За переказами, Афіна подарувала древнім грекам оливу (оливкове дерево). З цієї причини оливковим вінком завжди нагороджували прославлених воїнів, героїв і переможців спортивних ігор та змагань.

Ще одним богом війни, також живе на Олімпі, вважається Арес. Син Зевса і Гери. Афіна і Арес є богами трохи протилежними. Якщо Афіна - це справедлива богиня, яка виступає за війну заради правди, то Арес - протегує війні заради війни або навіть підступною війні. Його супутниками є богиня розбрату Еріда і кровожерна богиня Еніо. Коні Ареса носять імена: Полум'я, Шум, Жах і Блиск.

Афродіта - богиня краси і любові. Дочка Зевса і Діони. Одна з дванадцяти олімпійських богів, тобто одна з найбільш шанованих в давньогрецькому пантеоні божеств. У Римі цю богиню називали Венерою. І в наш час Венера - є образ краси і любові. Народилася з піни морських вод. Також Афродіта вважається богинею весни, народження життя і родючості. Любовна влада цієї богині вважається настільки сильною, що їй підкоряються не тільки люди, а й боги. Чоловіком Афродіти був Гефест. Діти Афродіти - Гармонія і Ерот.

Гефест - бог-коваль, покровитель ковальського ремесла. Син Зевса і Гери. У слов'янській міфології Гефеста порівнюють з богом Сварогом, який також є богом-ковалем, скуті Землю і навчив людей обробляти метал. Крім того, що Гефест був богом ковальського ремесла, він був і богом вогню. У римській міфології Гефеста називали - Вулканом. Його кузня знаходиться в горі, яка дихає вогнем, тобто в діючому вулкані.

Гермес - бог торгівлі, красномовства, багатства, прибутку. Вважається вісником богів, посередником між богами і людьми. Також Гермеса представляли, як покровителя всіх мандрівників. Як посередник між небом і землею, Гефест вважається і провідником душ померлих в інший світ. До цього богу волали про допомогу і заступництво, і подорожні, і торговці, і мудреці, і поети, і навіть злодії. Гермес завжди вважався хитруном і шахраєм. У ранньому дитинстві він вкрав стало корів у Аполлона, а також скіпетр у Зевса, тризуб у Посейдона, щипці і Гефеста, пояс у Афродіти, стріли і лук у Аполлона, меч у Ареса. Гермес є сином Зевса і німфи гір плеяди Майї. За своїм божественним характеристикам Гермес дуже схожий зі слов'янським богом Велесом, якого також представляють покровителем багатства і торгівлі, посередником між людьми і богами, провідником душ.

Аполлон - давньогрецький бог, один з олімпійців. Аполлона також називали - Феб. Аполлон є богом світла, уособленням Сонця. Крім цього, є покровителем мистецтв, перш за все музики і співу, богом-цілителем. У слов'янській міфології Аполлон дуже схожий з Даждьбогом - покровителем сонячного світла, богом-подавцем світла, тепла, життєвої енергії. Бог Аполлон народився від союзу Зевса (Перуна) і Лето (Лади). Сестрою-близнюком Аполлона є богиня Артеміда.

Артеміда - богиня краси, молодості і родючості. Покровителька полювання. Богиня Місяця. Місяць (Артеміда) і Сонце (Аполлон) - брат і сестра близнюки. Культ Артеміди був поширений у Стародавній Греції повсюдно. В Ефесі знаходився храм, присвячений Артеміді. У цьому храмі знаходилася статуя багатогрудої покровительці дітородіння. У слов'янській міфології Артеміду порівнюють з дочкою Лади, покровителькою весни, краси і молодості - богинею Лелею.

Зараз також дивляться:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация