Борис Гребенщиков «Час N»: «Поезд в огне» новітньої історії

  1. Читайте також: Як розуміти сенс пісень Бориса Гребенщикова

Коли маестро представив титульний трек свого нового альбому, багато в подиві підкинули брови і терміново кинулися ділитися новиною з друзями. вірусний «Кліп» на «Час N» представляв собою вертикально знятий (мабуть, на мобілку) і вельми темний відеоряд, в якому Борис Борисович начебто не робив нічого особливого - як зазвичай, грав на акустиці і співав. Але ЩО саме він співав - ось тут, як про це пишуть газети, шок фото відео!

Те, що БГ не цурається обсценной лексики, відомо, в общем-то, багатьом. Ветерани згадають класику - «Електричного пса», слухачі молодшого віку - блискучий кавер на «Підмогу» ХЗ. Там, втім, за рахунок поєднання фірмового тремоло вокаліста, елегійного аранжування і матірщини досягався, скоріше, комічний ефект.

«Час N» в цьому плані виглядає щиро, грубо і вельми актуально ( «Дозвольте розхитати ваші скріпи і кайдани» або, наприклад, «А душа як шахід»). В особливо драматичних моментах пісні (а також в треках «На іржавому вітрі» і «Пісні нелюбимих») БГ починає хрипіти на розрив аорти, зображуючи чи то Висоцького, то чи Джонні Кеша, то чи артиста скандинавської блек-металевої сцени. Чи то це просто вік - на попередньому сольнику ( «Сіль» , 2014 року) Гребенщиков також зривався в хрип.

Більш того, у пісні «Час N» всі шанси увійти, так би мовити, в золотий фонд, а то і стати «Потягом в огні» нульових - НЕ плакатної карикатурою на кшталт кортневского «Патріота», а точним і глибоким, але при цьому аполітичним роздумами на злобу дня. Вибір настільки хльосткого і жорсткого (і в той же час запам'ятовується) приспіву-гасла сам БГ пояснює так:

«Навколишня дійсність занадто затиснула, розриває на частини, і єдине, що можна зробити, - піти на крайність».

«Я лише констатую те, що бачу, іноді висловлюю свої почуття. Ось йде дощ - мені мокро. Крапка. Ось коїться така фігня. Мені хреново від цього. Крапка. Чи не прагну когось звинуватити, щось перекреслити або поміняти. Просто кажу те, що відчуваю », - повідомив Гребенщиков в інтерв'ю« Известиям ».

Просто кажу те, що відчуваю », - повідомив Гребенщиков в інтерв'ю« Известиям »

Якщо ж абстрагуватися від дифірамбів головному хіту альбому, то подальший матеріал «Часу N» навряд чи когось сильно здивує. З одного боку, стабільність - ознака майстерності, з іншого - все ж нудно. Сам БГ включає «Час N» в своєрідну трилогію разом з «Сіллю» і ще не виданих новим альбомом «Акваріума». Можливо, коли всі шматочки пазла будуть на своїх місцях, картинка, нарешті, складеться, але зараз навряд чи критики будуть навперебій (як це було з «Сіллю») хвалити черговий типовий альбом БГ і порівнювати його з «Російським альбомом» .

Можливо, коли всі шматочки пазла будуть на своїх місцях, картинка, нарешті, складеться, але зараз навряд чи критики будуть навперебій (як це було з «Сіллю») хвалити черговий типовий альбом БГ і порівнювати його з   «Російським альбомом»

Читайте також: Як розуміти сенс пісень Бориса Гребенщикова

Читайте також:   Як розуміти сенс пісень Бориса Гребенщикова

Всі інгредієнти типовою записи Гребенщикова у всіх його іпостасях (будь то «Акваріум» або інші проекти) в наявності: маршеообразний рок ( «Темний як ніч»), псевдовосточном медитація ( «Сіль»), багато-багато акустичних балад ( «Прикурювати від порожнечі» і так далі), екзотичні інструменти, патентовані туманні метафори (або дзен-буддизм для чайників - це як подивитися), рідкісні, але від того і б'ють куди точніше спостереження ( «Коли в Ростові настає дольче-віта. Сказати по-нашому - комендантська година »). Брайан Іно, знову ж.

Брайан Іно, знову ж

Окремо варто відзначити цілком традиційну для БГ фолк-композицію «Сякухачі», яка могла б вписатися і в «Русский альбом», і в «Кострому Мон Амур» , Але із загального ряду пісню вибиває потойбічний болгарський хор, а також містичні шуми. Хочеться вірити, звичайно, що саме так звучить та сама японська бамбукова флейта сякухачі, на якій нам повинен зіграти сьогун - «а ми з братками та підпоїли» - але, швидше за все, це справа рук майстра Бо, вибачте, Брайана Іно.

До речі, крім давнього соратника БГ, Іно, в роботі над альбомом взяли участь гітарист Fairport Convention Річард Томпсон, учасники King Crimson (саксофоніст Мел Коллінз і барабанщик Джеремі Стейсі), струнний оркестр «Віртуози Києва», музиканти з Тунісу, Ізраїлю та рідного «Акваріума ».

Не сказати, що принцип космополітичності в запису (щоб записати саз, дарбука і напередодні, БГ, за його словами, відправився в Ізраїль; робота над диском також йшла в Лондоні, Санкт-Петербурзі і Лос-Анджелесі) якось сильно вплинув на звук пластинки в цілому. Вона - цілком собі анахронізм (або класика - це як подивитися). Взагалі єдиний трек, який звучить порівняно сучасно, - "Ножі Бодхисаттви». БГ вельми йдуть делікатні електронні аранжування, на цьому полі він цілком міг би конкурувати з західними майстрами фолктроніці - Вільям Фітцсіммонс, Джоно Маклір або Bon Iver. Шкода, що подібні експерименти так рідкісні, а сам Гребенщиков, що володіє незвичайним музичним кругозором, соромиться виходити зі своєї зони музичного комфорту (експеримент з Deadушки не береться до уваги).

Завершується альбом несподівано світлою - почали за упокій, закінчили за здравіє - річчю «Хрестовий похід птахів». На відміну від Єгора Лєтова, який, як відомо, пропонував «всього два виходи для чесних хлопців», колись відсторонений, який сидить на красивому пагорбі гуру БГ вимагає у вищих сил запалити йому руки, «щоб я міг взяти це небо як ніж і вирізати нас з мережі ». Що ж, непогана спроба, але, спасибі, ми вже якось тут самі.

Що ж, непогана спроба, але, спасибі, ми вже якось тут самі

Обкладинка альбому Бориса Гребенщикова «Час N» (2018)

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация