Борн Макс

Борн (Born) Макс (р. 11.12.1882, Бреслау, нині Вроцлав, - 5.1.1970, Геттінген), німецький фізик, один із засновників квантової механіки . Навчався в 1900-07 в університетах Бреслау, Гейдельберга, Цюріха, Геттінгена. У 1907-08 працював в лабораторіях Дж. Лармора і Дж. Дж. Томсона в Кембриджі. У 1908 став співробітником Г. Маньківського . У 1909 Б. - приват-доцент Геттінгенського університету, в 1909-10 співробітник А. А. Майкельсона в Чикаго, в 1919 ординарний професор університету у Франкфурті-на-Майні, в 1921-33 професор Геттінгенського університету. Після встановлення фашистського режиму в Німеччині емігрував (1933) до Англії, де зайняв кафедру теоретичної фізики в Кембриджі, а з 1936 в Единбурзі. У 1953 вийшов у відставку, повернувся на батьківщину і оселився в Бад-Пирмонте, поблизу Геттінгена (ФРН).

Основні роботи Б. - розвиток квантових ідей Ейнштейна в застосуванні їх до проблем твердого тіла, будови атома; розробка (спільно з В. Гейзенбергом і П. Йордану) математичної теорії квантових процесів - квантової (матричної) механіки і обгрунтування її статистичної трактування. Ряд робіт Б. присвячений теорії відносності. В 1913-15 Б. створив (спільно з М. Лауе ) Динамічну теорію кристалічної решітки, встановив (1919) важливе термодинамічне поняття енергії решітки, на основі якого їм обчислений ряд фізико-хімічних постійних. Б. вказав спосіб розрахунку електронних оболонок атома, запропонував і розробив (1926) наближений метод теорії зіткнень мікрочастинок, що носить його ім'я. У 1926 Б. (спільно з Н. Вінером ) Ввів поняття оператора в квантовій механіці.

У теоретичному семінарі Б. в Геттінгені брали участь багато відомих учених світу, в тому числі і радянські. Б. опублікував близько 350 наукових робіт, в тому числі 20 наукових і науково-популярних книг. За видатні заслуги в розвитку квантової механіки Б. присуджена Нобелівська премія (1954). Б. - член ряду іноземних академій; з 1934 - іноземний член АН СРСР.

Б. як ученого характеризує прагнення до філософського осмислення нового етапу розвитку фізики. Він захищає ідею тісному взаємозв'язку фізичної теорії і експерименту, відхиляє догматичний і апріорістіческій підходи до розвитку фізичних уявлень і теорій, критикує позитивістський тлумачення фізичних теорій. Б. захищає ідею про наявність поза нами "фізичної реальності», яка знаходить відображення в фізичних теоріях у вигляді інваріантів; він виступає на захист існування в природі причинно-наслідкового зв'язку нового виду - зв'язку з суміжності, що включає в себе і випадковість. Однак ці погляди ( «реалізм») Б. протиставляє і матеріалізму, вважаючи, що вони вироблені сучасною фізикою самостійно, на основі аналізу нових відкриттів (теорії відносності, квантової фізики), яких класичний матеріалізм не міг враховувати.

Б. - активний борець за мир. Він учасник перших Пагуошських конференцій, один з ініціаторів Геттінгенської декларації німецьких учених, які відмовилися від участі в атомних дослідженнях, які переслідують військові цілі. Б. неодноразово виступав у пресі і з публічними заявами проти атомного озброєння бундесверу, проти зовнішньої політики ФРН і введення надзвичайних законів у ФРН (1968).

Соч. у русявий. пер .: Будова матерії. Три статті по сучасній атомістиці і електронної теорії, П., 1922; Хімічна зв'язок і квантова механіка, Хар., 1932; Лекції з атомної механіці, т. 1, Хар.-К., 1934; Сучасна фізика, 2 перераб. изд., Л.-М., 1935; Атомна фізика, М., 1965; Оптика. Підручник електромагнітної теорії світла, Хар.-К., 1937: Теорія твердого тіла ... Динаміка кристалічної решітки, Л.-М., 1938 (совм. З М. Гепперт-Майер); фізика в житті мого покоління, М., 1963; Ейнштейнівська теорія відносності, М., 1964; Ряд статей в журн. «Успіхи фізичних наук» (див. Покажчики УФН).

Літ .: Суворов С. Г., Макс Борн і його філософські погляди, в збірці: Борн М., Фізика в житті мого покоління, М., 1963.

С. Г. Суворов.

Суворов

М. Борн.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация