Броньовані автомобілі: вникаємо в суть міських «танків»

  1. військові бронемашини
  2. бронеавтомобілі інкасації
  3. Автомобілі прихованого бронювання
  4. Справи давно минулих днів
  5. Топ-5 замахів за участю бронеавтомобілів
  6. Як це влаштовано
  7. питання стандартів
  8. Бронеавтомобілі в наш час

Одна з ключових потреб людини - безпека. Броньовані засобу пересування часто асоціюються з чимось непохитним і неприступним. Посудіть самі, броня вберегла життя таких людей, як Олександр II, Аслан Масхадов, Рональд Рейган, Едуард Шеварднадзе, Юнус-бек Євкуров, Анатолій Чубайс ... У той же час з автомобілями безпосередньо пов'язані вбивства ерцгерцога Фердинанда і президента Джона Кеннеді. Виходить, що поява і розвиток захищених броньованих автомобілів, нехай і побічно, але все ж впливає на хід історії.

За поняттям «бронеавтомобіль» ховаються відразу кілька цілком конкретних образів, кожен з яких має свої особливості. Єдине, що їх об'єднує - підвищений рівень захищеності. Далі в справу вступають нюанси. Те, яким у результаті вийде бронеавтомобіль, залежить, в першу чергу, від завдань і техзавдання, що й обумовлює застосування тих чи інших рішень. Що це буде? Військова бронемашина для ведення бойових дій, автомобіль з високою вантажопідйомністю для безпечного транспортування цінностей або легкова модель з прихованою захистом?

військові бронемашини

Техніка, спочатку розроблена для військових і силових відомств, як правило, має противопульной, а іноді і противоснарядной бронею. У більшості випадків вона являє собою високо захищених транспортний засіб, що виконує функцію перевезення особового складу до місця проведення спеціальної операції або вогнища бойових дій. У деяких випадках такі бронеавтомобілі мають розвідувальну апаратуру і спеціальне озброєння.

Яскравими представниками армійських бронеавтомобілів в Росії є ВПК-233114 «Тигр-М» і Iveco LMV «Рись». Так як, по суті, це автомобілі одного класу, то мають вони схожими рисами і наочно демонструють основні особливості подібних транспортних засобів: незалежну підвіску всіх коліс, підвищену прохідність і, звичайно ж, броню, що забезпечує захист від стрілецької зброї і осколків, а також посилену захист днища автомобіля, що оберігає екіпаж від впливу вибухових пристроїв.

бронеавтомобілі інкасації

Бронеавтомобілі інкасації або спецзв'язком, призначені для транспортування цінних вантажів. Така техніка найчастіше будується на основі вже існуючих шасі фургонів, мінівенів і вантажних автомобілів. Кілька років тому, коли банківські карти були в дивину і значна частина покупок відбувалася за готівку, гроші особливо часто перевозили в броньованих вантажівках. З ростом частки безготівкових платежів і оплати «картами» поступово знижується частка перевезень грошей на бронеавтомобілі (це один з цільових показників банків в плані оптимізації), але фізичні цінності як і раніше транспортуються в них.

Чим більше вихідна платформа, тим простіше інженерам отримати необхідний рівень захищеності. Головний фактор у такому випадку - маса. Легкову платформу необхідно доопрацювати так, щоб не змінилася категорія транспортного засобу. Зі зрозумілих причин такої проблеми з вантажівками вже не виникає.

Автомобілі прихованого бронювання

Зовні непримітна модель прихованого бронювання - іноді це лише імідж власника, але частіше - додаткові заходи захисту. Така техніка також створюється в основному на вузлах і агрегатах серійних автомобілів, але при цьому перед інженерами стоїть завдання забезпечити не тільки підвищений рівень захисту щодо серійного аналога, але і замаскувати броню. Останнє в деякому роді теж працює на безпеку, заважаючи зловмисникам заздалегідь спланувати напад, виходячи з реального ступеня захищеності.

При зовнішній схожості з неброньованих аналогом захищений варіант помітно відрізняється не тільки з інженерної точки зору, але і з експлуатаційної. Найважчі двері, товстелезні скла, що не пропускають в салон звуки ззовні, спеціальні шини ... Для водія це іноді в рази збільшилася маса і, як наслідок, гігантська інерція, що вимагає більш обережного управління.

Справи давно минулих днів

Першим із значущих подій в світі броньованого транспорту, мабуть, стало замах на Олександра II (1 березеня 1881 роки), коли на набережній Катерининського каналу в Санкт-Петербурзі під його екіпаж народовольцями була закинута бомба. Завдяки сталевим листам, що закривав днище карети, імператор не постраждав.

Завдяки сталевим листам, що закривав днище карети, імператор не постраждав

Карета Олександра II, в якій він знаходився в момент замаху

Після вибуху Олександр II прийняв рішення покинути свою броньовану цитадель, щоб оглянути поранених, за що і поплатився життям, потрапивши під другий вибух.

У міру витіснення двигуном внутрішнього згоряння кінної тяги стали з'являтися невеликі майстерні, що пропонують кустарні доопрацювання перших серійних представницьких автомобілів. І навіть вбивство ерцгерцога Фердинанда з дружиною в представницькому (але незахищеному) Gref & Stift в 1914 році, яке стало приводом для початку Першої світової війни, що не послужило поштовхом до бурхливого розвитку броньованих автомобілів, в тому числі і для перших осіб.

І навіть вбивство ерцгерцога Фердинанда з дружиною в представницькому (але незахищеному) Gref & Stift в 1914 році, яке стало приводом для початку Першої світової війни, що не послужило поштовхом до бурхливого розвитку броньованих автомобілів, в тому числі і для перших осіб

Gräf & Stift, в якому були вбиті ерцгерцог Франц Фердинанд і його дружина

Забавно, але «відновити справедливість» в даному питанні взявся злочинний світ, королем якого в ту епоху був американський Аль Капоне. Його абсолютно унікальний Cadillac 341 володів куленепробивним склом, четвертьдюймовой бронею (6,3 мм) по всьому корпусу (включаючи «м'який» верх) і прихованими бійницями в дверях.

Cadillac 341, що належить головному гангстерові США 30-х років Аль Капоне

Крім усього іншого Cadillac Аль Капоне був оснащений системою скидання масла в вихлопну трубу для постановки димової завіси і спеціальним люком в підлозі, через який можна було викинути на дорогу, наприклад, сталеві шипи.

Історію цього автомобіля можна було б вважати закритою після того як гангстера посадили за ґрати, але 15 лютого 1933 року в Чикаго відбувся замах на президента США Франкліна Рузвельта, після чого всім відомий Cadillac стали використовувати на користь першої особи країни.

Історію цього автомобіля можна було б вважати закритою після того як гангстера посадили за ґрати, але 15 лютого 1933 року в Чикаго відбувся замах на президента США Франкліна Рузвельта, після чого всім відомий Cadillac стали використовувати на користь першої особи країни

Рузвельт був не єдиним президентом США, якого намагалися вбити і не змогли. Ось на такому Lincoln Continental вивозили з місця замаху Джеральда Форда і Рональда Рейгана

Через якийсь час відомі марки провідних країн заходу почали налагоджувати випуск бронеавтомобілів власної розробки, на яких їздили найвідоміші особистості тієї епохи - глави держав та інші видатні політичні діячі.

Mercedes-Benz 770 Pullman-Limousine Gepanzerte, активно використовується вищими чинами вермахту

Досить згадати про величний Mercedes-Benz 770 - автомобілі партійної верхівки нацистської Німеччини - або сталінському ЗІС-115, розробленому на основі ЗІС-110, який, в свою чергу, вів свій родовід від американського Packard, подарованого вождю народів Франкліном Рузвельтом.

Сталінський ЗІС-115 - дуже гарний автомобіль!

Коли ЗІС-115 представили Сталіну, він посадив у нього конструкторів і наказав відкрити по автомобілю вогонь: перевірив заявлені характеристики на практиці. Складно навіть уявити рівень відповідальності, з яким тоді працювали радянські інженери.

Після Другої світової війни і в США, і в СРСР (а в інших країнах тим більше) броньовані автомобілі практично не використовувалися, що коштувало життя Джону Кеннеді і могло коштувати Леоніду Іллічу Брежнєву. Власне, після останнього замаху довелося навіть расчехлить назад забутий під час хрущовської відлиги ЗІС-115.

Замах на Брежнєва

Від неминучої смерті Леоніда Ілліча Брежнєва врятувало те, що нападник Віктор Ільїн вибрав для атаки «неправильний» автомобіль: в салоні ЗІЛ-111 виявився не генсек, а космонавти кораблів «Союз-4» і «Союз-5». В результаті Брежнєв не постраждав, зате дісталося водію автомобіля (Ілля Жарков був смертельно поранений) і космонавтам (Георгія Берегового поранило осколками скла, Леонову куля прошила шинель, а Андріянов Миколаєву подряпала спину). Вогнепальне поранення також отримав мотоцикліст супроводу - Зацепілов В.А.

Таким чином, в нашій країні черговий виток розвитку «бункерів на колесах» почався лише в 80-і роки XX-го століття, коли для керівництва партії були розроблені ЗІЛ-41057 і ЗИЛ-41052, що стали справжніми символами своєї епохи.

Останні бронеавтомобілі, розроблені для перших осіб СРСР, мали вбудовану в кузов бронекапсула, яка забезпечувала рівень безпеки, який можна порівняти з кращими закордонними аналогами. Шкода, що такий цінний досвід радянських конструкторів в сучасній Росії залишився незатребуваним.

Топ-5 замахів за участю бронеавтомобілів

1. Замах на Анатолія Чубайса

17 березня 2005 на Мінському шосе стався замах на одного з найбільш непопулярних політиків в історії сучасної Росії - Анатолія Чубайса: при виїзді кортежу на узбіччі було приведено в дію вибуховий пристрій (близько 1 кг в тротиловому еквіваленті), а через деякий час по машинам відкрили вогонь з автоматів. Під час нападу автомобіль тоді ще голови РАО ЄЕС Росії (BMW-760Li заводського бронювання) практично не постраждав, отримавши лише незначні пошкодження капота і лобового скла.

2. Замах на Едуарда Шеварднадзе

9 лютого 1998 року по шляху в резиденцію броньований Mercedes-Benz S600 президента Грузії зазнав нападу. В ході замаху на урядовий кортеж було використано не тільки стрілецьку зброю, але і гранатомети типу «Муха» і РПГ-7. Одна з гранат потрапила в моторний відсік автомобіля першої особи, але сам Шеварднадзе при цьому не постраждав.

3. Замах на Юнус-бека Євкурова

22 червня 2009 року на трасі Назрань - Магас в кортеж глави Інгушетії вклинився автомобіль, начинений вибухівкою (за деякими даними, її було близько 70 кг). В результаті потужного вибуху президент республіки, який їхав на броньованому Mercedes W220, отримав важкі травми, але залишився живий. При цьому водій, який є двоюрідним братом Юнус-бека Євкурова, від отриманих поранень пізніше помер в лікарні.

4. Замах на Сосо Орджонікідзе

20 червня 2002 у повороту з Рубльовського на Можайское шосе було скоєно напад на броньований Volvo S80 віце-мера Москви Сосо Орджонікідзе. Кілька людей, перетворившись працівниками міліції, зупинили автомобіль чиновника і відкрили по ньому вогонь зі стрілецької зброї (пістолети Макарова і пістолет-кулемет Стєчкіна). Незважаючи на те, що кілька куль потрапили в скла і кузов, віце-мер не постраждав.

5. Замах на Мурата Зязікова

Вранці 6 квітня 2004 року на трасі Назрань - Магас броньований Mercedes-Benz S600 президента Інгушетії порівнявся з замінованих ВАЗ-2107, яким керував терорист-смертник. В результаті підриву 100 кг вибухівки Мурат Зязіков і його охоронці отримали поранення, але залишилися живі. При цьому на місці машини нападника залишилася лише воронка радіусом 3 метра і глибиною 80 см.

Як це влаштовано

Спочатку підвищений рівень захищеності забезпечувався за рахунок інтеграції високоміцних сталевих листів під обшивку кузовних панелей, статі і даху. Однак такий спосіб є достатнім лише в разі застосування проти автомобіля легкої стрілецької зброї. Тому з часом технологія виготовлення бронемашин значно ускладнилася.

Спочатку вихідний автомобіль практично повністю розбирається і в кузов монтується бронекапсула, що є основою всієї захисту. Як матеріал нерідко використовують гетерогенні сталеві листи з поверхневою термообробкою однієї зі сторін. Завдяки такому підходу вирішується відразу два завдання: зовнішня сторона листа (з високою твердістю) забезпечує максимальну пулестойкость, а внутрішня (в'язка) сторона оберігає пасажирів від осколків, які можуть утворюватися при обстрілі автомобіля бронебійними кулями, коли тупий сердечник вибиває шматки металу з цього самого листа . В окремих випадках використовують рознесене бронювання - броньові листи розташовуються на відстані один від одного для забезпечення кращої ступеня захисту. Між бронею і внутрішньою обшивкою салону розташовують шари полівінілхлориду або кевлара, що дозволяє ще ефективніше вберегти пасажирів від руйнівного впливу осколків або ударної хвилі.

Кевлар, або параарамідное волокно, має гарні характеристики поглинання енергії удару, тому з нього виготовляють засоби індивідуального захисту: каски і бронежилети.

Наступний елемент, який потребує доопрацювань, - вікна. Для них виробляють склопакет товщиною 35-70 мм, зроблений з декількох шарів, кожен з яких крім самого скла містить шар пластику. Такий «сендвіч» поміщають в спеціальну рамку, яка утримує прозорий елемент на своєму місці в разі вибуху. Природно, «рідні» склопідйомники замінюють на потужні «домкрати».

Зросла маса автомобіля неминуче впливає на його ходові якості. Тому в обов'язковому порядку штатну підвіску змінюють на посилену, а гальмівні механізми - на більш потужні. В окремих випадках використовують ще і силовий агрегат з більшою віддачею, але це відбувається нечасто: за основу найчастіше беруться автомобілі преміум-класу, що мають «від народження» високопродуктивну силову установку з завидними тяговими характеристиками. Інша справа, що такі мотори за бажанням замовника можуть отримувати іншу прошивку блоку управління. В підкапотний простір імплантується обов'язкова система автоматичного пожежогасіння.

Одна з останніх, але від цього не менш важлива позиція в списку доробок - заміна стандартних коліс на пулестойкие, що володіють не тільки посиленим кордом, але і внутрішньою вставкою, що дозволяє автомобілю залишатися на ходу навіть з пошкодженої шиною. Ну і на фінішному етапі встановлюються назад елементи інтер'єру (іноді неабияк перероблені) і такі опції, як, наприклад, додаткові засоби зв'язку або системи життєзабезпечення.

Найбільшу популярність серед кулестійких коліс отримали Michelin Pax System і Hutchinson. Комплект таких коліс може коштувати понад 14 000 євро

питання стандартів

Росія, як і будь-яка інша країна, що займається виробництвом броньованих автомобілів, має свій стандарт, за яким оцінюється рівень захищеності - ГОСТ Р 50963-96.

Бронеавтомобілі в наш час

З тих пір як з конвеєра зійшли останні броньовані ЗІЛи, ситуація в країні і в світі зазнала значних змін. Крім представників влади з'явилося досить багато «сильних світу цього», які потребують підвищеному рівні захисту: великих бізнесменів, зірок шоу-бізнесу та інших. Це, в свою чергу, послужило стимулом розвитку броньованого автотранспорту для VIP-персон.

Людина, що бажає придбати подібного роду техніку, може надійти одним з двох способів. Перший - вибрати вже готовий серійний варіант від будь-якого світового автогіганта. Найчастіше в якості «гаранта» виступає один з німецьких концернів: Audi (Security), BMW (Security), Mercedes (Guard). Всі інші марки, як правило, бронюються силами спеціальних майстернях. Навіть Bentley і Rolls-Royce не готують такі версії своїх автомобілів на заводі.

Якщо броньовані представницькі седани німецьких брендів випускаються переважно в кооперації з заводом-виробником вихідної платформи (наприклад, Audi Security або Mercedes-Benz Guard), то, наприклад, броньований Land Cruiser часто роблять сторонні незалежні компанії.

Другий варіант - придбати будь-який бажаний автомобіль і вже потім в спеціальних майстернях (таких як «БМД-Моторс», «Армор Групп», «Ріда» та ін.) Наділити його тим чи іншим класом захисту. Власне, саме такий спосіб, в силу своєї універсальності, на даний момент є найбільш поширеним.

Втім, если ви любитель екзотика, то можливо ще одне решение - покупка справжнього монстра вітчізняного виробництва з американских корінням - «Комбат» Т-98. Цей автомобіль є симбіозом розробленого в Росії броньованого кузова, сполученого з платформою, вузлами і агрегатами General Motors. В результаті вийшов один з найшвидших і захищених позашляховиків в світі.

Один з найдорожчих, швидких і добре захищених бронеавтомобілів в світі - «Комбат» Т-98

Проект «Кортеж»

Передбачуваний вид лімузина проекту «Кортеж»

Говорячи про бронеавтомобілі, неможливо обійти стороною той факт, що в Росії на даний момент ведуться роботи по проекту «Кортеж», в рамках якого створюють автомобілі для першої особи країни і його супроводу. Безумовно, в конструкції цих транспортних засобів будуть закладені новітні технології, спрямовані на збереження життя людини, і залишається тільки сподіватися, що їх розробниками стануть вітчизняні інженери. Адже саме такий підхід може послужити потужним поштовхом для розвитку цієї індустрії в нашій країні.

Починаючи з самих ранніх зразків «бронекарет», закінчуючи останніми досягненнями в області бронювання автомобілів, в основі яких лежать досконалі моделі, принцип створення цих «засобів захисту» практично не змінився. Але кожен наступний виток розвитку технологій приходить на зміну попередньому все швидше. Як би там не було, зараз бронеавтомобілі залишаються найважливішим елементом в житті тих, хто приймає ключові рішення в цьому світі. Таким чином, ці «фортеці» на колесах, нехай і побічно, але все ж мають відношення і до всіх нас.

Що це буде?
Військова бронемашина для ведення бойових дій, автомобіль з високою вантажопідйомністю для безпечного транспортування цінностей або легкова модель з прихованою захистом?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация