BSNews :: Джон Теффт: «Я - американець, і тому - оптиміст». Ексклюзивне інтерв'ю посла США в Україні порталу BSNews

Андрій КЛИМЕНКО, Тетяна ГУЧАКОВА, Михайло Розенштейн (фото), BSNews

Андрій КЛИМЕНКО, Тетяна ГУЧАКОВА, Михайло Розенштейн (фото), BSNews.

30 вересня о Ялті побував Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джон ТЕФФТ (John Tefft), який вручив американський грант Посольського фонду США по збереженню культурної спадщини дому-музею Чехова в Ялті, оглянув експозицію будинку-музею, який зараз находтся в стадії реставраційних робіт.

BSNews скористалося цим випадком, щоб поставити пану Теффту кілька питань, що стосуються нашої головної теми - Чорноморського регіону. Тим більше, що американський посол не з чуток знає багато хто з країн Чорного моря.

- Пане посол, ви працювали в Грузії, ви працювали в Росії, в Держдепартаменті займалися Молдовою ...

- Я ще був послом в Литві ...

- ... А зараз працюєте в Україні - по іншу сторону Чорного моря. Чи не здається вам, що люди, які живуть на берегах Чорного моря, взагалі не дивляться через море один на одного? Вони зайняті тільки своїми проблемами і дуже часто - конфліктами з сусідами. Іноді вони просто не знають, як наприклад в Україні, що через 400 км - Грузія з її дуже цікавими і вдалими реформами ...

І друга частина цієї проблеми: ми бачимо і відчуваємо, що після того, як міжнародній спільноті вдалося розв'язати конфлікт на Балканах, найбільше конфліктів залишилося саме в Чорноморському регіоні - Абхазія, Осетія, Нагірний Карабах, Придністров'я, Північний Кавказ ...

Скажіть - як людина, яка жила на різних берегах цього моря - як зробити так, щоб в Чорноморському регіоні люди цікавилися одне одним, культурою, мистецтвом, театром, а не згадували постійно старі образи?

Скажіть - як людина, яка жила на різних берегах цього моря - як зробити так, щоб в Чорноморському регіоні люди цікавилися одне одним, культурою, мистецтвом, театром, а не згадували постійно старі образи

- Відповідаючи на ваше перше запитання, я скажу що в країнах Чорноморського регіону існує величезний потенціал. Багато речей вже зроблені. Одна з організацій, яка об'єднала, по крайней мере, кілька країн регіону, - це ГУАМ. І існує ще ряд проектів, деякі з яких реалізуються за підтримки США, мета яких - якраз в тому, про що ви говорили - зміцнити економічне і культурне співробітництво між державами регіону. Тут існує великий потенціал, можна домогтися набагато більшого, але багато що залежить від спільних зусиль самих країн регіону.

Що стосується другої частини вашого запитання, я не думаю, що конфлікт тут неминучий. Я - американець, і тому - оптиміст. Ми завжди намагаємося думати наперед і знаходити шляхи запобігання конфліктам. А якщо вони трапляються, ми намагаємося виправити ситуацію.

Я давно в дипломатії і пам'ятаю, що в період «холодної війни» Чорноморський регіон був простором, де проходили лінії розділу. І це не були тільки кордону між СРСР і Туреччиною, країнами НАТО і Варшавського договору.

Я думаю, що в цьому регіоні є величезний потенціал, який ще не реалізовано. Я бачу зусилля, що додаються, але може бути зроблено набагато більше.

- Діяльність посольства США в Україні в останні рік-два - в усякому разі, щодо Криму - має сильний акцент на культуру.

В Ялті пам'ятають американські джазові концерти в театрі Чехова, які привозила Сьюзан Клірі, радник вашого посольства з питань культури. Сьогодні це грант на реставрацію реліквій з експозиції будинку-музею Чехова. І ми сьогодні чули, що вже є і інші проекти, реалізовані в Ялті за підтримки посольства США - Чеховська бібліотека, наприклад.

Ми знаємо, що в Севастополі ви підтримуєте вивчення англійської мови в школах з першого класу, і нарешті, ви днями привезли кримським лікарням велику партію нового сучасного медичного обладнання. Кримський віце-прем'єр Тетяна Умрихіна сказала нам сьогодні, що кримські лікарі просто не могли повірити своїм очам ...

З чим пов'язаний вибір саме такого способу просування США в Криму?

- Існує Хартія про стратегічне партнерство США з Україною. Ряд цілей цього партнерства ставляться до того, що ми називаємо «народ-народу». Ми серйозно працюємо на всій території України, але останні пару років, я думаю, особливу увагу ми приділяли Криму. І я радий, що ви відзначили, що ми досягли певних успіхів.

Але не тільки ми докладаємо зусиль - зусилля додаються і з вашого боку. Сьогодні ми надали грант, заявку на отримання якого подали співробітники цього музею за підтримки віце-прем'єра Криму (Тетяни Умріхіної - прим. BSNews). Для мене це є свідченням того, що люди в Криму теж хочуть підтримувати з нами такого роду зв'язку. І поки я працюю послом США в Україні, а Сьюзен Клірі обіймає посаду аташе з питань культури, можу вас запевнити в тому, що ця робота буде продовжуватися.

- Чи знаєте ви, що ще за часів Радянського Союзу Ялта славилася тим, що це було єдине місто в СРСР, де вулиця була названа ім'ям президента США - Франкліна Рузвельта.

- Так, я чув про це.

- До речі, ви бували в Ялті раніше?

- Ні, це перший раз

- Нам здається, що в Ялті треба хоча б раз на рік збирати людей з проблемних регіонів Чорного моря, які стурбовані конфліктами в різних країнах Чорноморського регіону, для того, щоб аура цього місця - Ялти - на них впливала ... Як казав нам в інтерв'ю відомий український політолог Дмитро Видрін, з яким ви напевно знайомі, «Крим притягує історію» ... Тут приймаються дуже серйозні рішення, які впливають на долі світу.

- Це гарна ідея. Я буду брати участь в саміті з питань європейської безпеки, який почнеться сьогодні ввечері (1 жовтня в Ялті відкрився щорічний саміт Ялтинської європейської стратегії YES - прим. BSNews). Це буде вперше для мене. Напевно, одна з речей, які можна зробити там або в іншому місці - це зібрати людей разом і постаратися врегулювати частину конфліктів. Цих людей, до речі, можна було б зібрати в Ялті на джаз-концерті або тут - в музеї Чехова ...

Цих людей, до речі, можна було б зібрати в Ялті на джаз-концерті або тут - в музеї Чехова

Довідка: (BSNews за матеріалами Посольства США в Україні , порталу ЛIГАБiзнесIнформ , Подробиці-ТБ )

Джон Френсіс Теффт народився в місті Медісоні (штат Вісконсін). Отримав ступінь бакалавра в Університеті Marquette в Мілуокі і ступінь магістра в Джорджтаунському університеті у Вашингтоні.

60-річний Джон Теффт - досвідчений дипломат з більш ніж 30-річним стажем. Значну частину цього часу Теффт працював на пострадянському просторі.

У 1972 році вступив на дипломатичну службу.

1986-1989 - військово-політичний радник при американському після в Римі.

1989-1992 - голова відділу Держдепартаменту за Радянським Союзом (пізніше - по Росії та СНД).

1992-1994 - директор відділу Північної Європи Державного департаменту США

1996-1999 - заступник керівника місії посольства США в Росії, тимчасовий повірений у справах США в РФ.

2000-2003 - посол США в Литві.

2003-2004 - радник із зовнішньополітичних питань в Національному військовому коледжі у Вашингтоні.

2004-2005 - заступник помічника держсекретаря США з європейських та євразійських справ (завідувач відділом Держдепартаменту США). На цій посаді відповідав за відносини США з Росією, Україною, Білоруссю і Молдовою.

В Україні він, зокрема, відомий тим, що в 2004 році виявив стурбованість ходом виборчої кампанії в Україні, зокрема, нерівним доступом кандидатів до ЗМІ. Як говорив сам пан Теффт, «... Тоді я був помічником заступника держсекретаря і повинен був провести зустрічі з вашими лідерами. Президент Кучма зустрів мене в Форосі, в Криму. Посол Гербст організував нашу Стреч. Це була можливість ще раз обговорити відносини двох країн. Звичайно, ми говорили і про вибори. Пам'ятаю, я в тій розмові я весь час підкреслював - наскільки важливо, щоб голосування було чесним і вільним ... »

2005-2009 - посол США в Грузії ... Перед самим завершенням своєї місії він піддавався жорстким нападкам опозиції. Після акцій протесту грузинської опозиції біля парламенту, коли молоді радикали закидали депутатів яйцями і пляшками, в результаті чого сталася бійка з охороною, посол США відкрито розкритикував опозиціонерів. Посольство США розповсюдило заяву, в якій зазначалося, що «дані дії перейшли межу між вільним виразом думки і кримінальними діями». Опозиція, однак, обрушила на американського посла звинувачення в лояльності не до країни, а владі.

20 листопада 2009 - затверджений Сенатом США на посаді Надзвичайного і Повноважного посла США в Україні.

Нагороди. «State Department Distinguished Honor Award» (1992), «DCM of the Year Award» (заробітку в посольстві США в Росії, 1999), «Presidential Meritorious Service Awards» (два рази: в 2001 і 2005 роках).

Сім'я і хобі. Дипломат одружений; його дружину звуть Маріелла Целутті Теффт, за фахом вона біостатистиків і медсестра, вона працювала в медицині. Теффт виростили двох доньок, Христину і Кетлін, одна з який стала юристом, а друга знайшла себе в сфері шоу-бізнесу. Захоплення Джона Теффта - фотографія.

Переклад з англійської - Олександр Кліщ, помічник прес-аташе посольства США в Україні (окрема подяка :)), Анна КЛИМЕНКО, журналіст-перекладач BSNews

Чи не здається вам, що люди, які живуть на берегах Чорного моря, взагалі не дивляться через море один на одного?
З чим пов'язаний вибір саме такого способу просування США в Криму?
До речі, ви бували в Ялті раніше?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация