Буддизм - основні ідеї коротко, філософія буддизму

  1. Коротко про історію виникнення буддизму
  2. Основні поняття і ідеї буддизму
  3. напрямки буддизму

Буддизм нарівні з ісламом і християнством вважається світовою релігією. Це означає, що її не визначають за етнічною ознакою її послідовників. Сповідувати її можна будь-якій людині незалежно від його раси, національності та місця проживання. У статті ми розглянемо коротко основні ідеї буддизму. Буддизм нарівні з ісламом і християнством вважається світовою релігією

Короткий виклад ідей і філософії буддизму

Коротко про історію виникнення буддизму

Буддизм є однією з найдавніших релігій світу. Його зародження відбулося на противагу пануючому тоді брахманизму ще в середині першого тисячоліття до нашої ери в північній частині Індії . У філософії Стародавньої Індії буддизм займав і займає ключове місце, тісно переплітаючись з нею.

Якщо розглянути виникнення буддизму коротко, то, на думку окремої категорії вчених, цьому явищу сприяли певні зміни в життя індійського народу. Приблизно в середині VI століття до н.е. індійське суспільство наздогнав культурний і економічний криза.

Ті родові і традиційні зв'язки, які існували до цього часу, стали поступово зазнавати зміни. Дуже важливо те, що саме в той період відбувалося становлення класових відносин. З'явилося багато аскетів, що бродять по просторах Індії, у яких сформувалося своє бачення світу, ніж вони ділилися з іншими людьми. Так, в протистояння підвалин того часу з'явився і буддизм, який заслужив у народу визнання.

Велика кількість вчених вважає, що основоположником буддизму був реальна людина на ім'я Сіддхартха Гаутама, відомий як Будда Шак'ямуні. Народився він в 560 році до н.е. в заможній родині царя племені шакья. З самого дитинства він не знав ні розчарувань, ні потреби, був оточений безмежною розкішшю. І так прожив Сіддхартха юність, який перебуває в невіданні про те, що існують хвороби, старість і смерть.

Справжнім потрясінням для нього стало те, що він зіткнувся одного разу під час прогулянки за межами палацу зі старцем, хворою людиною і похоронною процесією. Це вплинуло на нього настільки, що в свої 29 років він примикає до групи мандрівних пустельників. Так він починає пошуки істини буття. Гаутама намагається зрозуміти природу людських бід і намагається відшукати способи їх усунення. Усвідомлюючи, що нескінченна низка перевтілень неминуча, якщо не позбутися від страждань, він намагався відшукати відповіді на свої питання у мудреців.

Усвідомлюючи, що нескінченна низка перевтілень неминуча, якщо не позбутися від страждань, він намагався відшукати відповіді на свої питання у мудреців

Коротка історія виникнення буддизму

Провівши в мандрах 6 років, він випробовував різні техніки, практикував йогу, але прийшов до висновку, що такими способами просвітління не досягнути. Дієвими методами він вважав роздуми і молитви. Саме тоді, коли він проводив час в роздумах під деревом Бодхі, він відчув просвітлення, завдяки якому знайшов відповідь на своє питання.

Після свого відкриття він провів ще кілька днів на місці раптово наступив осяяння, а потім відправився в долину. І стали кликати його Буддою ( «просвітленим»). Там він почав проповідувати людям вчення. Найперша проповідь відбулася в Бенаресі.

Основні поняття і ідеї буддизму

Однією з основних цілей буддизму є шлях до нірвани. Нірвана - це стан усвідомлення своєї душі, що досягається за допомогою самозречення, відмови від комфортних умов зовнішнього середовища. Будда, провівши довгий час в медитаціях і глибоких роздумах, освоював метод контролю над власною свідомістю. В процесі цього він прийшов до висновку, що люди дуже прив'язані до мирських благ, надмірно турбуються про думку інших людей. Через це людська душа не тільки не розвивається, а й деградує. Досягнувши нірвани, можна позбутися цієї залежності.

Невід'ємні чотири істини, що лежать в основі буддизму:

  1. Є поняття дукха (страждання, гнів, страх, самобичування та інші негативно забарвлені переживання). Кожна людина знаходиться під впливом дукха в більшій чи меншій мірі.
  2. У дукха завжди є причина, яка сприяє появі залежності - жадібність, марнославство, хіть і ін.
  3. Від залежності і страждання можна позбутися.
  4. Повністю звільнитися від дукха можна завдяки шляху, який веде до нірвани.

Будда мав на думці, що необхідно дотримуватися «серединного шляху», тобто кожна людина повинна знайти «золоту» середину між забезпеченим, розбещеним розкішшю, і аскетичним, позбавлених усіляких благ людства, способом життя.

В буддизмі виділяють три головні коштовності:

  1. Будда - їм може бути як сам творець вчення, так і його послідовник, який досяг просвітління.
  2. Дхарма - безпосередньо саме вчення, його основи і принципи і те, що воно може дати його послідовникам.
  3. Сангха - громада буддистів, які дотримуються законів даного релігійного вчення.

Сангха - громада буддистів, які дотримуються законів даного релігійного вчення

Щоб досягти всіх трьох коштовностей, буддисти вдаються до боротьби з трьома отрутами:

  • відсторонення від істини буття і невідання;
  • бажання і пристрасті, що сприяють виникненню страждань;
  • нестриманість, безглуздого, нездатність прийняти що-небудь тут і зараз.

Згідно з ідеями буддизму, кожна людина відчуває і тілесні, і душевні страждання. Хвороби, смерть і навіть народження є стражданням. Але такий стан протиприродно, тому від нього потрібно позбавлятися.

Коротко про філософію буддизму

Це вчення не можна назвати лише релігією, в центрі якої стоїть Бог, який створив світ. Буддизм - філософія, коротко принципи якої ми розглянемо нижче. Вчення передбачає допомогу в напрямку людини на шлях саморозвитку і самосвідомості.

В буддизмі немає ідеї про те, що існує вічна душа, спокутувати гріхи. Однак, все, що людина робить і яким чином, знайде свій відбиток - це обов'язково повернеться до нього. Це не божественна кара. Це наслідки всіх дій і думок, що залишають сліди на власній кармі.

В буддизмі є основні істини, відкриті Буддою:

  1. Життя людини - є страждання. Всі речі непостійні і перехідні. З'являючись, все повинно бути знищено. Саме існування символізується в буддизмі як полум'я, що пожирає себе, але ж вогонь може принести тільки страждання.
  2. Страждання виникають через бажань. Людина настільки прив'язаний до матеріальних аспектів існування, що несамовито жадає життя. Чим більше буде це бажання, тим більше він буде страждати.
  3. Позбавлення від страждань можливе лише за допомогою позбавлення від бажань. Нірвана - це стан, досягнувши якого людина відчуває згасання пристрастей і спраги. Завдяки нірвані виникає почуття блаженства, свобода від переселення душ.
  4. Для досягнення мети позбавлення від бажання слід вдатися до восьмеричному шляху порятунку. Саме цей шлях називається «серединним», що дозволяє позбутися від страждань за допомогою відмови від крайнощів, що полягає в чомусь середньому між катуванням плоті і потуранням фізичним задоволень.

Комплекс буддійських храмів

Восьмирічний шлях порятунку передбачає:

  • правильне розуміння - найголовніше, що потрібно зробити, це усвідомити, що світ сповнений страждань і скорботи;
  • правильні наміри - необхідно стати на шлях обмеження своїх пристрастей і прагнень, першоосновою яких є людський егоїзм;
  • правильна мова - вона повинна нести добро, тому варто стежити за своїми словами (щоб вони не випромінювали зло);
  • правильні вчинки - слід робити добрі справи, утримуватися від недоброчесних вчинків;
  • правильний спосіб життя - тільки гідний спосіб життя, не шкодить всьому живому, здатний наблизити людину до позбавлення від страждань;
  • правильні зусилля - необхідно налаштовуватися на добро, гнати від себе все зло, ретельно стежачи за ходом своїх думок;
  • правильні помисли - найголовніше зло виходить від нашої власної плоті, позбувшись від бажань якої можна позбутися і від страждань;
  • правильна зосередженість - вісімковій шлях вимагає постійного тренування, зосередження.

Перші два ступені називаються праджня і припускають етап досягнення мудрості. Три наступні - регулювання моральності і правильної поведінки (шила). Решта три ступені уособлюють дисципліну розуму (самадхи).

напрямки буддизму

Найперші, хто підтримав вчення Будди, стали збиратися в відокремленому місці на той період, поки йшли дощі. Так як вони відмовлялися від будь-якої власності, їх прозвали бхікшу - «жебраки». Вони голили голову наголо, одягалися в лахміття (в основному жовтого кольору) і переходили з місця на місце.

Їх життя було надзвичайно аскетична. В дощі вони ховалися в печерах. Їх ховали зазвичай там, де вони мешкали, а на місці їх могил споруджували ступу (будови-склепи куполоподібної форми). Їх входи робили глухо замурованими і навколо ступ споруджували будівлі різного призначення.

Після смерті Будди відбувся скликання його послідовників, які канонізували вчення. Але періодом найбільшого розквіту буддизму можна вважати час правління імператора Ашоки - III ст. до н.е.

Можна виділити три основні філософські школи буддизму, що сформувалися в різні періоди існування вчення:

  1. Хинаяна. Основним ідеалом напряму вважається чернець - тільки він може позбутися перевтілень. Немає пантеону святих, які могли б заступитися за людину, відсутні обряди, поняття пекла і раю, культові скульптури, ікони. Все, що відбувається з людиною - результат його дій, думок і способу життя.
  2. Махаяна. Навіть мирянин (звичайно, якщо він побожний), нарівні з монахом може досягти спасіння. З'являється інститут бодхисатв, є святими, які допомагають людям на шляху їхнього порятунку. Також з'являється поняття раю, пантеон святих, зображення будд і бодхісатви.
  3. Ваджраяна. Являє собою тантрическое вчення, що спирається на принципи контролю самосвідомості і медитації.

Отже, основна ідея буддизму полягає в тому, що життя людини - страждання і потрібно прагнути позбутися від нього. Це вчення продовжує впевнено поширюватися по планеті, завойовуючи все більше прихильників.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация