Бухар жирау: біографія і творчість

  1. Бухар жирау: біографія казахського акина
  2. Бухар жирау: творчість

Бухар жирау був найбільшим акином і бием свого часу, він залишив незгладимий слід в історії Казахстану. Цей красномовний оратор і перший радник Абилай-хана своїм словом торкався найпотаємніші струни душі казахського народу, з часом він сам став голосом народу. Дізнайтеся докладніше про його життєвий шлях.

Бухар жирау: біографія казахського акина

Точний рік народження Бухара жирау невідомий. Історичні дані свідчать, що знаменитий акин народився між 1668 і тисяча шістсот дев'яносто три роками. Бухар жирау був сином сміливого і мужнього батира Калкаман, який походив з племені аргун Середнього жуза. Калкаман батир був головнокомандувачем війська Тауке-хана, він загинув під час битви з джунгарами.

Згідно з легендою, своє ім'я акин, син батира Калкаман, отримав від відомого мудреця Анет Кішікули, який був радником Тауке-хана. Оскільки хлопчик народився в урочищі Елібай, поблизу міста Бухара, мудрець дав дитині ім'я Бухар, що в перекладі з монгольської означає 'осередок вченості'. Лише глянувши на хлопчика, Анет Кішікули передбачив його батькові: дитина стане великим, і його слово буде уважно слухати народ. Так і сталося.

Бухар з дитинства відрізнявся гострим розумом і проникливістю. Крім того, хлопчик мав талант поетичної імпровізації, який вважався в ті часи винятковим і цінним. З талантом Бухара пов'язана ще одна легенда. У ньому записано, що хлопчик від народження був глухонімим, але у віці 7 років потрапив у круговерть смерчу і дивом залишився живий. Після цієї події дитина почала чути і заговорив віршами.

Коли майбутньому акину було 10 років, батько привіз його в Бухару, де віддав в мусульманську духовну школу (медресе) Кокелдаш. В медресе юнак виділявся на тлі однолітків: він був найкращим учнем. В ті часи Бухара - найбільше місто Середньої Азії. У ній проживали вчені, митці та найбільш досвідчені ремісники. Місто було багатонаціональним, в ньому кипіло життя і процвітала торгівля.

Після духовної школи Бухар відправився в Дамаск в провідне сирійське навчальний заклад, після закінчення якого його запросили викладати в медресе в місті біля Туркестану - Карнак. Бухар жирау змінив навчальний процес: щоб студенти легше сприймали правила шаріату, він викладав їх за допомогою казахських пісень. Крім того, акин вніс нові предмети в програму:

  1. Вчення про законодавстві.
  2. Арабську граматику на більш глибокому рівні.
  3. Науку про логічному мисленні і ораторському мистецтві.
  4. Вчення про право власності.

У цей період для казахського ханства настали важкі часи: джунгари вторгалися на казахські землі, винищуючи все на своєму шляху. Оскільки казахські кочові племена були розрізнені, джунгари легко з ними розправлялися. Бухар жирау в своїх піснях і міркуваннях схиляв казахський народ об'єднатися, щоб гідно зустріти ворога і розправитися з ним.

Бухар жирау в своїх піснях і міркуваннях схиляв казахський народ об'єднатися, щоб гідно зустріти ворога і розправитися з ним

Фото: kyrgyz.ru

Тауке-хана вдалося згуртувати всі жузи Казахстану. Щоб сформувати законодавчу базу казахського ханства, Бухар жирау разом з відомими глашатаями єдності казахського народу - Айтеке бі, Казибек бі і Толі бі склали звід законів «Жети Жарги», в якому були такі розділи:

  • закон про землю;
  • закон про сім'ю і шлюб;
  • військовий закон;
  • закон про суди;
  • закон про податки;
  • кримінальний закон;
  • порядок покарання за вбивство;
  • закон про вдів і осиротілих дітей.

До слова Бухара жирау прислухалися - він зміцнив владу хана Тауке і став впливовим бием (суддею) при дворі хана.

До слова Бухара жирау прислухалися - він зміцнив владу хана Тауке і став впливовим бием (суддею) при дворі хана

Фото: zs.808.kz

Після смерті Тауке-хана для Казахстану настали важкі часи: почалися міжусобні війни, жузи розділилися, і у кожного з'явився свій хан. В результаті цих подій джунгари знову вторглися на казахські землі. Ця війна стала однією з найбільш кровопролитних: казахський народ втратив дві третини свого населення.

Бухар жирау, будучи вже в похилому віці, відправився в урочищі Казилтас, де жили його предки. Коли жирау минув шостий десяток, серед ханів казахських жусов висунувся султан Абилай. Енергійний і вольовий Абилай, який знав про славу Бухара жирау, зробив його своїм наставником і радником. З цих часів почався щасливий період для казахського ханства.

Абилай-хан згуртував казахський народ, якому не вистачало сильного правителя. Під проводом хана Абилая казахське військо вигнало джунгаров. Бухар жирау, який оспівував хана Абилая, став його правою рукою і всеказахскім жирау. Авторитет мудреця був колосальним, адже в своїх піснях і переказах жирау оспівував патріотизм, любов до свого народу і природі.

Великий акин давав Абилай і його підлеглим поради, як вести зовнішню і внутрішню політику. Тільки Бухар жирау міг критикувати правителя, він закликав хана враховувати інтереси народу. Пісні акина розповідали про життя і настрої простих казахів, за що тоді вже відомого Бухара, радника Абилай-хана, шанували. Його мудрістю захоплювалися. Завдяки творам жирау ми дізнаємося про важливі події та суспільного життя тієї епохи.

Читайте також: Абилай хан: біографія

Фото: karaganda-region.gov.kz

Бухар жирау прожив довге життя, він був свідком багатьох доленосних подій в історії Казахстану. Помер великий акин в 1781 році. Його прах покоїться біля підніжжя гори Далбі.

Бухар жирау: творчість

Творчість Бухара жирау - поета-імпровізатора багатогранно, він був високорозвиненою людиною і говорив на 4-х мовах:

  • арабському;
  • казахському;
  • Джунгарському;
  • китайському.

Великого акина цікавили всі аспекти життя казахського народу і його правителів. Основою творчості жирау були толгау - вірші-роздуми, які висвітлювали хвилюючі поета питання. Бухара жирау називали поетом-літописцем. Його твори заклали основу казахської літератури. У XVII-XVIII століттях жирау домінували в казахської поезії, їх поетичний дар шанували, своїм словом вони впливали на народні маси. У творчості Бухара жирау були:

Напуття і поради хану

У ті далекі часи вважалося, що дар поетичної імпровізації посланий людині згори. Власники цього таланту володіли сакральними знаннями, вони могли передбачати майбутнє. Однією з причин, чому Абилай хан наблизив до себе Бухара жирау, був його дар ясновидіння. Акин передбачав хану сприятливий час для походу і радив, як чинити в складних і суперечливих ситуаціях. Він пропонував Абилай налагодити дружні відносини з сусідніми державами:

Ти, з російськими воюючи, Абилай,

Ворожнечі до степів рідним не викликай,

З народом не живи ти у ворожнечі,

Співака, як я, ти не знайдеш ніде,

Який в дев'яносто з гаком років

Ще співає, в чиїх піснях ти оспіваний.

Релігійні мотиви.

Бухар жирау був глибоко віруючою людиною. Він закликав казахський народ шукати порятунку у вірі, жирау був переконаним послідовником ісламу.

природа

Акин в своїх творах схилявся перед силою природи - «Захоплюйтеся Всесвіту - творінням всесильної природи». Бухар жирау виріс в степу, він був знайомий не з чуток з побутом і щоденними турботами казахського народу. Акин закликав простий люд на якийсь час забути про повсякденні справи, а свій погляд спрямувати на навколишню красу.

Заклик до єдності

У своїх творах Бухар жирау відстоював інтереси молодого казахського народу. Вперше слово «казах» зустрічається саме в толгау великого акина. Бухар жирау закликав кочові племена об'єднатися, адже тільки в єдності справжня сила народу. Та й протистояти зовнішнім ворогам неможливо, будучи розрізненими і воюючими між собою:

Бачиш в небі качок зграю?

Я дивлюся, і мені завидно,

Дружно як вони літають.

Так і нам давно вже потрібно,

Кочувати давайте дружно,

Між собою об'єднаєтеся,

Чи не багатством, цією дружбою

Насамперед ви пишаєтеся ...

Періоди життя людини

У своїй творчості акин піднімає прості, зрозумілі для кожного питання. Він міркував про життя, шкодував про свою давно минулої молодості. Старість Бухар жирау представляв як час, коли живеш не справжнім, а минулим, коли з кожним роком приходять все нові хвороби, а дух втрачає силу. Згідно з історичними відомостями, Бухар жирау був довгожителем: він пережив хана Абилая і помер у віці 113 років.

доленосні події

Відомий жирау всюди супроводжував хана Абилая і в своїх толгау описував кровопролитні бої, свідком яких був. Один вірш оповідає про рукопашний бій Абилая з ватажком джунгаров, в якому хан здобув перемогу. Такі толгау динамічні і тривожні недарма: акин відчував себе частиною найбільших подій, які ляжуть в основу сильного і незалежного казахського держави.

Турбота про народ

Бухар жирау хоч і звеличував хана Абилая, а й критикував його за зайву деспотичность і марнославство. Акин закликав хана враховувати інтереси народу, звернути свою увагу на голодуючих і нужденних. У своїх творах жирау відкрито вказує на помилки хана, адже перше, про що необхідно думати володарю, - це потреби свого народу.

Казахський народ пам'ятає і шанує талант великого акина - Бухара жирау. У його честь назвали вулицю в Караганді і Алмати, на його батьківщині побудували мавзолей і встановили величний гранітний пам'ятник.

Бухар жирау був блискучим новатором: нікому до нього не вдавалося описати таку широку і яскраву картину епохи. Після того як великий акин помер, пішло і час справжньої поезії жирау.

Бухар жирау став останнім представником поетів-байкарів. Акин безкорисливо служив своєму народові і Батьківщині, він пропускав через своє серце всі тяготи казахської нації, тому його поезія така щира і душевна, вона близька і зрозуміла кожному.

Читайте також: Суюнбай Аронули: біографія

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация