Булат і дамаск

  1. Якщо ви зважилися, то ножі з булату і дамаська представлені

Продовжуючи тему ножів, не можу залишити в стороні досить популярні зараз булат і сталь, крім різних міфів ці матеріали оточені ореолом якогось переваги і навіть до сих пір ходить легенда, що секрет їх виготовлення не розкритий.

Продовжуючи тему ножів, не можу залишити в стороні досить популярні зараз булат і сталь, крім різних міфів ці матеріали оточені ореолом якогось переваги і навіть до сих пір ходить легенда, що секрет їх виготовлення не розкритий

Литий булат, відомий кожному як просто булат, це композиційний матеріал, який виготовляють за допомогою плавки вихідних компонентів в горні, з подальшим повільним охолодженням. Саме це повільне охолодження дає булату неоднорідну структуру, яка і утворює візерунок на клинку. Суть і сила булату власне в його структурі (складеного), а не хімічний склад, як у сучасних сталей, проте нинішні ковалі звичайно теж не проти додати в нього легуючі елементи, та й використовують для виготовлення булату сталь різних марок, а не залізо, як за старих часів.

Суть і сила булату власне в його структурі (складеного), а не хімічний склад, як у сучасних сталей, проте нинішні ковалі звичайно теж не проти додати в нього легуючі елементи, та й використовують для виготовлення булату сталь різних марок, а не залізо, як за старих часів

рис.1 булатний ніж

Не вдаючись в глибини століть і ковальської майстерності відразу визначимося, що Дамаск - це теж булат, що відрізняється тільки технологією виготовлення від традиційного, відомого нам булату, Дамаск часом так і називають - зварений булат. Для виготовлення дамаська збирають «пакет» з різних матеріалів (тепер це стали різних марок і властивостей), цей пакет зварюється в єдину деталь, вона складається і знову проковувати. Природно, що кількість шарів зростає при цьому з кожним разом в 2 рази: 4-16-32-64 і так далі, відомі зразки в яких більше 400 шарів. Саме ці шари утворюють характерний малюнок Дамаску, причому найчастіше цей візерунок «посилювали» певними методами полірування і травленням кислотою. Слід розуміти, що візерунок на Дамаску не є метою (якщо це дійсно сталь), він ніяк не впливає на якості сплаву і залежить лише від майстерності і задумки коваля.

рис.2 Ніж з дамаської сталі

Одночасно з популярним Дамаском з'явилася і мереживна сталь, підробка під нього, було це в старовину, відбувається це і зараз. У царські часи при ревізії всіх дамаськихклинків виявилося, що навіть в музеях і солідних колекціях було багато підробок під Дамаск. Тобто в гонитві за грошима деякі недобросовісні виробники більше гналися за створенням візерунка, а не за якістю стали.

Тобто в гонитві за грошима деякі недобросовісні виробники більше гналися за створенням візерунка, а не за якістю стали

рис.3 Булат або сталь? Не за такі гроші! Підробка наших комуністичних друзів.

За візерунку булат відрізняється нерівномірним, хаотичним малюнком, у Дамаску же хвилі і точки на візерунку більш гармонійні, візерунок більш симетричний.

рис.4 Зліва булат, праворуч сталь, обидва "нержавіючі"

По твердості сталь поступається булату, проте вони обидва поступаються за цим параметром сучасним легованих сталей, зате перевершують моносталі за якістю. Крім того булат і Дамаск одночасно володіють і гнучкістю і твердістю, ніж сучасні стали похвалитися не можуть, справжні булатні клинки дійсно можна зігнути без ризику зламати і легенда про шаблі, загорнуті навколо пояса має під собою цілком правдиві підстави.

Крім того булат і Дамаск одночасно володіють і гнучкістю і твердістю, ніж сучасні стали похвалитися не можуть, справжні булатні клинки дійсно можна зігнути без ризику зламати і легенда про шаблі, загорнуті навколо пояса має під собою цілком правдиві підстави

рис 5. Дамаск у всій красі

Найбільшим недоліком булату, який успадкував і сталь - схильність до іржі, низька корозійна стійкість, так як в них міститься багато вуглецю і практично не містяться легирующие матеріали. Деякі ковалі використовують легуючі добавки і нержавіючі стали, створюючи тим самим «нержавіючий булат», однак на думку ряду фахівців - це вже не булат.Іменно тому за булатом і в більшій мірі за Дамаском потрібен догляд, в принципі не більший ніж за рушницею, у якого канали ствола не хромовані, про такому догляді написано наприклад ТУТ!

рис.6 Булат, нехай і не такий візерунчастий, але дуже хороший

А ось головною перевагою булату і дамаська перед будь-якими сучасними сталями, крім комплексу властивостей (гнучкість + твердість) це чудові ріжучі якості! Булат і дамаск легко заточити, вони відмінно тримають заточку і гарантовано ріжуть краще, глибше і довше ніж сучасні моностальние побратими. В інтернеті мені траплялися опису випробувань з розрізання канатів, де в першій десятці були ножі з булату і дамаська різних ковалів і тільки один ніж з моносталі де то в кінці.

В інтернеті мені траплялися опису випробувань з розрізання канатів, де в першій десятці були ножі з булату і дамаська різних ковалів і тільки один ніж з моносталі де то в кінці

рис.7 Ніж з булатної сталі

Незважаючи на сучасність і можливість в деяких країнах машинного виробництва Дамаску, він залишається досить дорогим і енергоємним матеріалом як і булат, простіше кажучи не буває дешевого булату і дамаська, або це просто мереживна сталь. А коли булатні або дамаські ножі виготовляються ковалем, то ціна взагалі може досягати дуже великих сум, як і якість виробу.

плюси:

+ Поєднання якостей, гнучкість і твердість;

+ Досить гарні, незвичайні на вигляд;

+ Відмінно тримають заточку, легко точаться, добре ріжуть;

мінуси:

- схильні до іржі, потрібен догляд;

- висока ціна;

На мій погляд булатні і дамаські клинки заслуговують на увагу як колекціонерів, мисливців так і захоплюються людей, які бажають мати чудово ріжучий ніж, за яким правда потрібно доглядати. Але більшість споживачів звичайно обійдуться і простими ножами, чого не мало сприяє велика конкуренція і висока ціна виробів з булату. Крім того не бачу сенсу звеличувати булат і Дамаск перед сучасними сталями: все-таки металургія і збройова справа на місці не стояли з часів "старовини глибокої" і якщо вам не належить звільнити Єрусалим від язичників або принести нагороду нерозумним хазарам, а бюджет обмежений, то цілком можна підібрати ніж з сучасної стали.

© Lex Draven

Якщо ви зважилися, то ножі з булату і дамаська представлені

Інша допомога у виборі:

Вибір міського ножа

вибір шокера

Вибір газового балончика

вибір ліхтаря

Булат або сталь?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация