Церква встановила свято Собору святих ангелів на чолі з архангелом Михаїлом

Церква шанує архангела Михаїла як захисника віри і борця проти єресей і зла. На іконах він зображується з вогненним мечем або списом. У книзі Одкровення архангел Михаїл виступає головним вождем у війні проти диявола і збунтувалися ангелів. На початку IV століття Церква встановила свято Собору святих ангелів на чолі з архангелом Михаїлом. Церква шанує архангела Михаїла як захисника віри і борця проти єресей і зла

Святкування Собору Архистратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних встановлено на початку IV століття на Помісному Лаодикійському соборі. Цей собор відбувся за кілька років до Першого Вселенського Собору. Одним з його діянь були засудження єретичного поклоніння ангелам як творцям і правителям світу і твердження православного їх шанування.

На цьому ж соборі було встановлено здійснювати свято на честь Архістратига Михаїла та всіх Небесних Сил 8 листопада (21 листопада за новим стилем). Ця дата була обрана не випадково: листопад - дев'ятий місяць від березня, з якого в давнину починався рік, - відповідно до числа дев'яти чинів ангельських. А восьмий день місяця вказує на майбутній Собор всіх Сил Небесних в день Страшного Суду Божого, який святі отці називають "днем восьмим".

Православні християни вірять, що, крім фізичного, існує духовний світ, населений розумними, добрими істотами - ангелами. Святе Письмо, оповідаючи про явлення ангелів різним людям, власним ім'ям називає тільки деяких з них. Серед них - архангели Михаїл і Гавриїл, що згадуються в канонічних книгах, а також архангели Рафаїл, Уриїл, Салафиїл, Иегудиил і Варахиїл, що згадуються в неканонічних книгах Писання.

Читайте також: Пресвята Богородиця: народження на спасіння

У книзі Товита архангел Рафаїл говорить про себе: "Я - Рафаїл, один з семи святих Ангелів, які підносять молитви святих і сходять перед славу Святого". Звідси виникло переконання, що на Небі існує сім архангелів, одним з яких є архангел Михаїл.

Ім'я Михайло в перекладі з єврейського означає "Хто як Бог". Архангел Михайло в Писанні іменується "князем" або "вождем воїнства Господнього" і зображується як головний борець проти диявола і всякого беззаконня серед людей. Звідси його церковне іменування "архістратиг", тобто воєначальник.

За церковним переданням, Архістратиг Михаїл брав участь у багатьох старозавітних подіях. Під час виходу ізраїльтян з Єгипту він показував їм шлях у вигляді стовпа хмарного вдень і у стовпі огня вночі. Через нього з'явилася сила Господня, що знищила єгиптян і фараона, які переслідували ізраїльтян. Він з'явився Ісуса Навина і відкрив волю Господа на взяття Єрихону. Йому ж приписують поразку величезного ассірійського війська, яке стояло під стінами Єрусалиму за пророка Ісаї. Архістратиг Михаїл захищав Ізраїль у всіх лихах.

У книзі Одкровення архангел Михаїл виступає як головний вождь у війні проти дракона-диявола і інших збунтувалися ангелів: "І сталася війна на Небі: Михаїл та його Анголи вчинили зо змієм, і дракон і ангели його воювали проти них, але не встояли, і не знайшлося їм місця на небі. і скинений був змій великий, вуж стародавній, що зветься диявол і сатана ". Апостол Юда коротко згадує про архангела Михайла як про ворога диявола.

Читайте також: Казанська Богородиця - захисниця руських земель

З давніх часів прославлений своїми чудесами Архангел Михаїл на Русі. У Волоколамському Патерику наводиться розповідь преподобного Пафнутія Боровського зі слів татарських баскаків про чудесний порятунок Новгорода Великого: "А яко же Великий Новград ніколи-таки не бисть узятий від агарян ... внегда за Божим допуском через гріхи наші безбожний агарянскій цар Батий Руську землю захопили вони і пожже іпоиде до Нового граду і покрила його Бог і Пречиста Богородиця явищем Михайла Архистратига, іже возбрани йому йти на нього. Він же поиде на литовські гради і Прийди до Києва і вигляді у кам'яні церкви над дверима написаний великий Михайло Ар хангел і дієслова князем своїм указуя перстом: "сей ми возбрани піти на Великий Новгород".

Архистратигу Михайлу присвячено безліч монастирів, соборних, палацових і посадських храмів. У стародавньому Києві відразу після прийняття християнства був споруджений Архангельський собор і влаштований монастир. Архангельські собори стоять у Смоленську, Нижньому Новгороді, Стариці, Свияжске. Архистратигу Михайлу присвячений монастир в місті Великий Устюг.

Один з найголовніших храмів міста Москви - храм-усипальниця в Кремлі - також носить його ім'я. Численні і прекрасні ікони чіноначальніков вишніх Сил та його Собору. Одна з них - ікона "Благословенне воїнство" - написана для Успенського собору Московського Кремля. На ній святі російські князі зображені під проводом Архистратига Михаїла.

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация