Церква і жертви домашнього насильства: реальна допомога і перспективи

Форми церковної допомоги людям, які зіткнулися з насильством в сім'ї, обговорювалася 22 січня на одній із секцій Різдвяних читань.

Проблема домашнього (сімейного) насильства варто в нашій країні дуже гостро, але заговорили про неї відносно недавно. Ця тема, як і раніше табуйована, багато жертв не наважуються говорити про неї відкрито. Крім того, жертвам домашнього насильства практично нікуди йти зі своєю бідою: рівень довіри до поліції невисокий, заходи, які можуть зробити поліцейські, обмежені; звернутися до психологів не завжди можливо - або у людини немає довіри до таких фахівців, яких вони недоступні.

У такій ситуації саме Церква і різні церковні організації можуть надати людині підтримку, стати провідником між жертвою насильства і органами правопорядку, соцслужбами і психологами. Перші кроки вже зроблені: при храмах і монастирях створюються кризові центри, служби психологічної підтримки і т.д. Про це розповідали учасники круглого столу «Церква і проблеми домашнього насильства».

Форми церковної допомоги людям, які зіткнулися з насильством в сім'ї, обговорювалася 22 січня на одній із секцій Різдвяних читань

Фото Олени Єльцова

Співробітник національного центру по запобіганню насильства «Анна» Ірина Матвієнко розповіла, що 2/3 умисних вбивств сьогодні відбувається на грунті сімейно-побутових конфліктів. 90% постраждалих від домашнього насильства - жінки. Близько 14 тисяч жінок гине щорічно від рук чоловіків або інших близьких. До 40% важких насильницьких злочинів скоюється в сім'ях. В цілому від насильства в сім'ї російські жінки страждають в три рази частіше, ніж від насильства сторонніх людей

У більшості випадків страждають і діти - не тільки безпосередньо, але і як свідки конфліктів між батьками. Однак публічно про сімейне насильство заговорили тільки в 1990-і роки. Але до сих пір ця проблема табуйована. Словосполучення «домашнє / сімейне насильство» - досить усталене, однак, такого терміну немає в Кримінальному Кодексі. Проте йде розробка проекту закону, який би розглядав насильство в сім'ї як особливий вид злочину. Головне при цьому - фокусуватися на профілактиці сімейного насильства, а не покарання агресорів.

Жінки, які зазнали домашнього насильства, живуть в постійному страху. Тому дуже ефективні телефони довіри: це безкоштовно, доступно, конфіденційно. Телефон довіри центру «Анна» вперше запрацював у 1993 році. У перший рік і звернулося понад 700 осіб, всього за 21год роботи - понад 70 тисяч. Поступово налагодилася співпраця з державними структурами: наприклад, служба «112» в ряді випадку перенаправляє дзвінки на телефон довіри «Анни».

Дуже важливо, щоб всі, що працюють з жертвами сімейного насильства, уявляли собі специфіку проблеми. Наприклад, сімейна терапія (з обома подружжям одночасно) ефективна в багатьох випадках, але не у випадку домашнього насильства, так як може спровокувати ще більш жорстоке поводження.

Ірина Матвієнко відзначила, що в окремих випадках на телефон довіри «Анни» звертаються самі чоловіки-агресори, які усвідомлюють, що самі руйнують свою сім'ю, але нічого не можуть з цим вдіяти. Але відсоток таких дзвінків мізерно малий.

На думку співробітників центру «Анна», для ефективної боротьби з сімейним насильством потрібен комплекс заходів:

  • Цілодобовий телефон довіри
  • Необхідна кількість місць в притулках для жінок: мінімум 1 місце на 10 000 жителів
  • Цілодобовий прийом в притулках / стаціонарних відділеннях кризових центрів
  • Мережа кризових центрів для жінок: один центр на 50 000 жителів (це повинні бути незалежні неурядові організації, які співпрацюють з державою)
  • Просвітництво суспільства по темі насильства в сім'ї
  • Допомога особливим групам жінок: іммігранткам, представницям етнічних меншин, жінкам з особливими потребами
  • Всебічна допомога дітям, постраждалим від насильства, або стали свідками насильства в сім'ї
  • Тривалі програми реабілітації

Фото Олени Єльцова

Про важливість освіти суспільства по темі сімейного насильства говорив і співробітник центру профілактики соціального сирітства Сергій Борзов. «Мама з трьома дітьми і випивають татом прийшла в соцслужби, де їй нічим не змогли допомогти, потім прийшла в Церкву, де їй сказали« молися, ти сама винна », потім до психолога, який сказав, що у неї« низька батьківська компетенція » ... Вона трохи з собою не наклала в результаті! », - поділився досвідом Борзов. Тому дуже важливо, щоб і служителі церкви, і соцпрацівники були широко інформовані про природу домашнього насильства.

Саме тому Союз сестринств милосердя Білоруської Православної Церкви підготував «Керівництво для церковних соціальних служб по організації допомоги постраждалим від домашнього насильства», про що розповіла виконавчий секретар союзу Олена Зенкевич. посібнику представлена ​​теоретична база і дана практична інформація щодо того, як працювати з проблемою домашнього насильства. У посібнику наводиться великий матеріал для тренінгової роботи у вигляді завдань для роботи в малих групах, ігрових і творчих занять.

Також Зенкевич представила проект «Концепції соціального служіння Білоруської Православної Церкви по зміцненню сім'ї та протидії домашньому насильству». Концепція обґрунтовує необхідність участі Церкви у вирішенні проблем сучасного суспільства, зокрема, домашнього насильства, визначає форми цієї участі і взаємодії з державними та громадськими організаціями і з іншими конфесіями.

«Домашнє насильство - явище настільки ж древнє, як і інститут сім'ї, - йдеться в Концепції, - але саме це поняття було сформульовано, а потім усвідомлено як соціальну проблему вже в ХХ столітті. В європейських країнах про це стали відкрито говорити в 1960-1970-і роки. Після розпаду СРСР до констатації і обговоренню проблеми прийшли і пострадянські країни. Однак про проблему домашнього насильства в основному говорили, грунтуючись лише на статистичних даних МВС. Ці дані не відображали реального стану речей і в основному стосувалися лише однієї категорії проблем, а саме насильства по відношенню до жінок. Тим часом, поняття сім'ї охоплює не тільки «горизонталь» - відносини між подружжям, а й «вертикаль» - відносини між поколіннями. Відповідно, і агресія в сім'ї можлива не тільки всередині подружньої пари ».

Що стосується Російської Православної Церкви, то Положення про охорону особистості від насильства і приниження в сім'ї відображені в таких програмних документах як «Основи соціальної концепції Російської Православної Церкви» та «Основи вчення Руської Православної Церкви про гідність, свободу і права людини». Однак учасники круглого столу відзначили, що корисно було б підготувати короткий методичний посібник по роботі з жертвами домашнього насильства для співробітників церковних і громадських організацій, а також поширити на парафіях контакти центрів, що працюють з жертвами насильства в сім'ї (багато з цих організацій вже внесені до Бази даних із соціального служіння Руської Православної Церкви http://social.miloserdie.ru/)

Член Комісії з церковної соціальної діяльності Наталія Кузнєцова підкреслила важливість профілактики домашнього насильства. Вона зазначила, що навіть якщо агресор покараний за свої дії позбавленням волі, при його поверненні в сім'ю насильство поновлюється. Щоб цього уникнути необхідно працювати і з ув'язненими, і з їх сім'ями. Тут особливо важлива співпраця Церкви, громадських організацій і держави. «Зараз Комісія з церковної соціальної діяльності взаємодіє з Кримінально-виконавчою інспекцією УФСІН Москви, філії якої є у ​​всіх округах. Там відзначаються все умовно-засуджені (в тому числі за домашнє насильство), які продовжують жити в родині. Дуже важливо знижувати там градус напруженості, щоб не доводити до насильства », - зазначила Кузнєцова.

Дуже важливо знижувати там градус напруженості, щоб не доводити до насильства », - зазначила Кузнєцова

Фото Олени Єльцова

На думку учасників круглого столу, найближчими кроками для більш ефективної участі Церкви у вирішенні проблеми домашнього насильства необхідно:

- Чітко сформулювати позицію Церкви щодо проблеми домашнього насильства

- В існуючій соціально-економічній ситуації виробити механізм взаємодії між церковними і державними структурами

- Підготувати методичні матеріали, інформіруюшіе про те, що таке домашнє насильство і як працювати з його жертвами, а також про те, в які організації можна звернутися за допомогою.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация