Церква Різдва Пресвятої Богородиці на Міхаліце

Міхаліцкій монастир розташований на Молотковской вулиці. В даний час від монастиря збереглися дві споруди: церква Різдва Богородиці і трапезна з церквою Різдва та Михайла Кузнєцової. Перша звістка про побудову церкви Різдва відноситься до кінця XII століття, замовником якої була княгиня Феодосія.

Слово "Міхаліца" існувало ще до побудови церкви в 1199 році, але відносилося воно до монастиря або до території - залишається невідомим. У II Новгородського літопису місце названо Михайлової вулицею. Мабуть, тут сталася помилка, так як Михайлова вулиця перебувала в Славенському кінці. У всіх інших випадках, літописи називають це місце тільки "Міхаліца". Архієпископ Макарій вважав, що "монастир сей називався Міхаліцкім або на Міхаліце ​​тому, що раніше тут була побудована церква Михайла Кузнєцової, що дала назву монастирю і слободі".

Перша церква Різдва Богородиці була дерев'яною. III Новгородський літопис поміщає "Сказання про Міхаліцком монастирі іже нарікається Молотководевічь монастир". Сенс назви такий: "Якийсь благочестивий чоловік, повертаючись з бенкету сильно хмільний, звалився на шляху," на пусте місце спати ". В руці у нього був затиснутий плат, в якому лежала просфора. До сплячого підбігли пси, відчувши хліб, але" вогонь паляша їх ". Перехожі відігнали собак і поведаша про диво архієпископу, який і" повів поставити церкву Пречистої Богородиці Чесного Ея Різдва, також і монастир составіша на тому місці, іже і донині стоїть; а на тому місці, ідеже вогонь схождаше, поставиша святу трапезу в славу і честь Святої Живоначальної Трійці і Пречистої Богородиці. Назва трапезній на честь Трійці помилково та іншими джерелами не підтверджується. Про її побудові в кінці XII століття ніяких інших повідомлень немає). Чудо, нібито, було в 1198 році, тобто передувало побудови церкви. Цікаві слова "на пусте місце". Мабуть, територія, прилегла до Міхаліцкому монастирю в давнину була мало заселена. Навіть на планах Новгорода, складених в XVII столітті, на території, обмеженій з півночі і сходу валом, з півдня Микитинської вулицею і заходу Великий московської дорогою не показано жодної вулиці. Церква знаходиться майже в центрі цієї ділянки - на помітно виділяється пагорбі ". [1]

Назва "Молотковскій", монастир отримує пізніше. Походження слова виходить з назви вулиці, населеної ковалями, зброярами і належали до монетного двору.
Кам'яна церква Різдва Богородиці збудована у 1379 році, в замін згорілої дерев'яної. Під +1555 роком III літопис згадує про новій споруді. За іншими джерелами кам'яна церква з трапезної побудована в 1557 році і з іншою назвою Михайла Кузнєцової. У грамотах кінця XVII століття при трапезній відзначені два бокові вівтарі: собор Пресвятої Богородиці і святого Михайла Кузнєцової.

Церква була перекрита чотирьохскатним вальмового покрівлею, а її апсида - полукуполом. У стінах існували широкі віконні та дверні прорізи, позбавлені будь-якого декору. Біля західного фасаду розташовувалася невисока одноповерхова прибудова.

Цікавими деталями церкви, на які свого часу звернув увагу Макарій, були три вкладних кам'яні хрести і пояс кольорових кахлів під карнизом барабана. Два хреста розташовувалися в нішах на бічних лопатках західного фасаду, один великий восьмикутний різьблений хрест - в західній стіні.

У 1764 році, при установі штатів, монастир був скасований, а в 1786 році церкви монастиря звернені в парафіяльні.
Під час війни церква сильно постраждала. У 1955 році пам'ятник був кам'яну коробку з величезними вертикальними тріщинами, осипався весь південно-східний стовп і значно нахилилася апсида, що мала велику пробоїну над вікном.

Реставраційно-відновлювальні роботи по церкві Різдва Богородиці проведені протягом весняно-літнього сезону 1956 року. Пам'ятник відновлено у формах XVII століття з виявленням форм і деталей XIV століття. Автор дослідження і проекту реставрації Л.Є. Красномовство.

Реставраційно-відновлювальні роботи по трапезній проведено в 1959-1960 рр. під керівництвом Г.М. Штендера - автора досліджень і проекту реставрації. Відреставровано віконні та дверні прорізи, замінені горизонтальні перемички ніш кілевіднимі, покрівля зроблена в формах XVII століття, реставровано інтер'єр.

джерело: www.sobory.ru

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация