Чеські «фоусек» - королі полювання з королівським минулим

  1. За Полярним колом
  2. Чемпіони покажуть себе в Конопіште

Радко Мудрі, Фото: Ева Туречкова   У момент нашого приїзду в розплідник навідується також Радко Мудрі - досвідчений заводчик, який зі своїм фоусек Бароном здав комплексні іспити, коли йому виповнилося всього 17 місяців, хоча настільки серйозні випробування і тести собаки проходять зазвичай у віці близько трьох років Радко Мудрі, Фото: Ева Туречкова У момент нашого приїзду в розплідник навідується також Радко Мудрі - досвідчений заводчик, який зі своїм фоусек Бароном здав комплексні іспити, коли йому виповнилося всього 17 місяців, хоча настільки серйозні випробування і тести собаки проходять зазвичай у віці близько трьох років.

«Вибір цуценя - це як покупка лотерейного квитка, дуже непросте завдання. Все залежить від батьків, від того середовища, де цуценята виростали. Тут прекрасні умови - бачите, вони не бояться людей, які звикли до шуму з вулиці. Всі необхідні якості в собачці вже закладені. Наше завдання - просто показати їй, як їх використовувати, як проявити себе. Мене зацікавив темперамент ось це цуценя, а ось у того зате руху краще, та й природні знаки вже починають добре виявлятися. Але це все змінюється протягом першого року життя. Дійсно складний вибір », - чесно зізнається заводчик фоусек зі стажем Радко Мудрі.

«Чеський фоусек - це єдина чеська національна порода лягавих собак, але зате з багатою історією. Його головна відмітна здатність від інших лягавих собак полягає в «роботі на господаря». Багато інших мисливські собаки здатні працювати під рушницею, так як самі люблять полювати. Чеський фоусек прагне, в першу чергу, виконувати завдання, доставляти радість своєму господареві », - каже Павло Дістав, пояснюючи при цьому, що у цих собак дійсно неординарний характер.

За Полярним колом

«Багато моїх знайомих люблять через це кепкувати з мене, вони думають, що я перебільшую, але я дійсно впевнений в тому, що фоусек - порода, яка підійде будь-якій людині. Звичайно, його кращі якості проявляються під час полювання, але він також прекрасний супутник. У нього дуже добрий привітний характер, саме тому цих собак в Нідерландах використовують для каністерапії. І що не менш важливо, це - дуже витривала порода. Їх навіть можна ставити в упряжку. Виною одного з власників собак, два чеських фоусек виявилися за полярним колом, на станції для їздових собак. Місцевий собаківник не був знайомий з такою породою, не знав, що з ними робити, і тому почав їх ганяти в упряжці. У підсумку, кожен з цих фоусек протягом трьох місяців «намотав» перед саньми 800 кілометрів. Сучка, яка там була, завдяки своєму характеру навіть стала провідною собакою в упряжці. На цьому прикладі я хочу продемонструвати, що фоусек дійсно здатні на багато що. У Новій Зеландії особливо цінують доброзичливий характер цієї породи, не було зафіксовано жодного єдиний випадок агресивної поведінки собаки. А там з цим дуже суворо - якщо собака проявляє знаки агресії, її відразу присипляють ».

Фото: Ева Туречкова   Перші письмові згадки про чеському фоусек відносяться до епохи Карела IV Фото: Ева Туречкова Перші письмові згадки про чеському фоусек відносяться до епохи Карела IV. Той чеських жесткошерстних собак відправив в 1348 р в подарунок маркграфу Бранденбурзькому Людовику. Однак реальна робота заводчиків по виведенню породи почалася в кінці XIX ст., Тоді і виникає перший породний клуб чеських фоусек. Остаточно породні якості формуються за часів Першої Республіки. Міжнародної кінологічної федерацією була порода офіційно визнана тільки в 1963 році.

В даний час в Чехії існує єдиний клуб власників фоусек.

«Далі є клуби в Німеччині, в Нідерландах, у Франції і, звичайно, в Словаччині. А з заморських держав - це США, Нова Зеландія, Південно-Африканська Республіка », - розповідає Павло Дістав.

«Протягом останніх п'яти років наших цуценят відправляємо найчастіше в США, де зараз вже близько 200« вусанів ». Цікаво те, що клуб в США спочатку розлучення не чеського фоусек, а одну з різновидів грифона. Однак господарі клубу були незадоволені як екстер'єром, так і робочими якостями цих собак. Тому вони почали шукати породу, яка облагородила б колишню популяцію. Вони пробували і європейського грифона, і німецьку жесткошерстную лягаву собаку, і пудель пойнтера, але безуспішно. Тільки в 80-і роки минулого століття в США потрапив пес «Ерік» - переможець найпрестижнішого конкурсу лягавих в тодішній Чехословаччині. Вони схрестили його з місцевими суками і залишилися задоволені результатом. Поступово проводилося схрещування з іншими привізними фоусек, наш клуб постачав туди також матеріал для штучного осіменіння. У підсумку, їх собаки тепер на 90% - чеські фоусек. »

Із сімох цуценят, які недавно народилися в розпліднику у Досталових, одну сучку замовили з США, друга відправиться до Німеччини, один з псів, ймовірно - в Канаду. Решта залишаться в Чехії.

Останнім часом, чеська фоусек знаходить своїх прихильників також в Росії.

Павло і Вероніка Досталови, Фото: Ева Туречкова   «Наскільки мені відомо, за останні три роки в різні куточки Російської Федерації прямували близько десяти фоусек Павло і Вероніка Досталови, Фото: Ева Туречкова «Наскільки мені відомо, за останні три роки в різні куточки Російської Федерації прямували близько десяти фоусек. Їх там використовують, в основному, для подачі дичини з води, а також для роботи в полі. Але деяких, завдяки їх характеру, взяли і в якості домашніх вихованців ».

Це не байки - долю своїх цуценят - чемпіонів власники розплідника відстежують і після їх продажу.

Любов до фоусек в родині Досталових, мабуть, передається у спадок. Батько Павела, Яромир Дістав - багаторічний голова Чесько-моравського кінологічного союзу - довгі роки очолював також Породний клуб чеських фоусек. Саме він подарував майбутній дружині Павела Вероніці першого фоусек, який згодом став основоположником їх власного розсадника.

«Це - лягаві, тобто цікаві, азартні та рухливі собаки, їх вроджені якості треба зміцнювати. Якщо ви хочете мати вдома чемпіона, то вам, по-перше, має пощастити при виборі щеняти, а далі собаку треба тренувати, регулярно проводити з нею вправи по вистежування кролика, фазана, по таці дичини. Фоусек спеціалізуються на водній роботі, вони повинні, наприклад, вміти знаходити качку в очеретах ».

Чемпіони покажуть себе в Конопіште

Фото: Ева Туречкова   Змагання фоусек проходять в Чехії регулярно Фото: Ева Туречкова Змагання фоусек проходять в Чехії регулярно. Однак у міру їх поширення за кордон настала необхідність організувати чемпіонат світу, де можна було б порівняти якості собак цієї породи з різних куточків планети. Перше таке масштабне змагання відбудеться у вересні в замку Конопіште.

«Пройдуть так звані осінні іспити - пошук дичини, піднос дичини, її передача господареві, пошук по сліду, а також водні дисципліни. Фоусек повинен довести своє вміння плавати, знаходити тушку в глибокій воді, в очеретах, а також доставити дичину на берег. Свою участь вже підтвердили собаківники з США, Нідерландів, з Франції, Словаччини. Сподіваємося на участь також німецьких і австрійських заводчиків ». Обидва заводчика впевнені: важливо не перемогти, а приділяти час своєму вихованцеві, дати йому можливість показати себе.

«Ви зобов'язані знайти час на свою собаку. Якщо ви її берете, здаєте з нею всі ці іспити, а потім не даєте їй полювати, це дуже погано. Треба займатися хоча б три рази в тиждень. Досить прийти додому, одягнутися в зелений одяг, і собака вже починає сходити з розуму від нетерпіння. Вона б вам ніколи не пробачила, якби ви залишили її вдома », - каже Радко Мудрі.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация