Чи можна було запобігти вторгненню нацистської Німеччини до Чехословаччини в березні 1939р.?

Празький Град в березні 1939 р, фото: відкритий джерело   Безперешкодному введення гітлерівських військ на територію Чехословаччини передувало згоду, вирване шляхом насильства і погроз у тодішнього чехословацького президента Еміля Гахі Празький Град в березні 1939 р, фото: відкритий джерело Безперешкодному введення гітлерівських військ на територію Чехословаччини передувало згоду, вирване шляхом насильства і погроз у тодішнього чехословацького президента Еміля Гахі.

«Я прийняв рішення заявити про те, що передаю долю чеського народу і держави в руки вождя німецького народу», - повідомив Гаха в ефірі Чеського радіо після повернення з Берліна.

Чеської армії було велено залишитися в казармах і здати зброю. В той же день, 15 березня, в Прагу приїхав Адольф Гітлер. Чеський уряд під керівництвом Рудольфа Берана вирішило подати у відставку, проте президент Гаха кабінет міністрів звільнити з посади відмовився.

Днем пізніше Гітлер в Празькому граді оголошує про створення Протекторату Богемії і Моравії.

Брно в березні 1939 р, фото: Bundesarchiv   Чи була можливість перевести стрілки історії в інше русло, наскільки виявилося рішення нацистської Німеччини «несподіваним» для чехословацької влади Брно в березні 1939 р, фото: Bundesarchiv Чи була можливість перевести стрілки історії в інше русло, наскільки виявилося рішення нацистської Німеччини «несподіваним» для чехословацької влади?

Ще в лютому 1936 року в штаб чехословацьких розвідслужб приходить поштою лист з пропозицією про співпрацю, підписану - «Карл». Його автором, як пізніше з'ясовується, є Пауль Тюммель (агент А 54), високопоставлений чиновник «Абверу», офіційно діючий проти Чехословаччини. Тюммель - член нацистської партії з 1927 року, вважається особистим другом Генріха Гіммлера.

«У той час, коли приходить пропозиція з боку Тюммеля, було становище Чехословаччини на міжнародній арені цілком задовільним. У нашої держави був укладений цілий ряд договорів з союзниками, головним чином, з Францією, а також з країнами «Малої Антанти» - тобто з Румунією і Югославією, а з травня 1935 року і з Радянським Союзом », - пояснює в інтерв'ю Чеському Радіо історик Їржі Плахи.

Пауль Тюммель, фото: відкритий джерело   Однак проблематичними були відносини з найближчими сусідами, після приходу до влади нацистів стали різко погіршуватися відносини з Німеччиною, незадовільними були і взаємини з Угорщиною, а з певною періодичністю - навіть з Польщею Пауль Тюммель, фото: відкритий джерело Однак проблематичними були відносини з найближчими сусідами, після приходу до влади нацистів стали різко погіршуватися відносини з Німеччиною, незадовільними були і взаємини з Угорщиною, а з певною періодичністю - навіть з Польщею. Всі спірні питання стосувалися положення національних меншин, а також територіальних претензій.

Незважаючи на досить докладну інформацію про характер насувається окупації, озвучену Тюммелем 11 березня 1939 року чехословацькі політики відмовляються повірити настільки негативним сценарієм.

«Можна сказати, що інформація про плани окупації чеських земель гітлерівськими військами надходила в штаб чеської військової розвідки з початку березня місяця. Головним її джерелом служив агент А 54, що повідомляються їм відомості були вирішальними для полковника Франтішека моравців (одного з керівників чехословацьких розвідслужб). Інформація в подібному ключі надходила і з боку французьких спецслужб. Авторами ряду попереджувальних повідомлень були також чеські агенти, які стежать за демаркаційною лінією, а також ті, хто діяли безпосередньо на території Німеччини », - розповідає історик Їржі Плахи.

Іржі Плахи, фото: Алжьета Шварцова, ЧРО   Як можна з сьогоднішньої перспективи розцінити, до певної міри, «бездіяльність» тодішніх чехословацьких політичних представників Іржі Плахи, фото: Алжьета Шварцова, ЧРО Як можна з сьогоднішньої перспективи розцінити, до певної міри, «бездіяльність» тодішніх чехословацьких політичних представників?

«Треба чітко розуміти, що чехословацький кордон в березні 1939 року проходила на північ від міста Мельник. Якщо ми хочемо відкривати дискусію на тему: «Чи потрібно було Чехословаччини дати відсіч?», Тоді нам потрібно повернутися у вересні 1938 року (час, коли був підписаний Мюнхенська змова про передачу Чехословаччиною Німеччини Судетської області, прим.ред). У березні 1939 року б збройне протистояння чехословацької армії пригальмувало окупацію лише на лічені години. Такий вчинок не можна було б назвати навіть мужнім жестом, це була б просто різанина. Війна повинна була початися ще в вересні 1938 року », - робить висновок історик Їржі Плахи.

Якщо ми хочемо відкривати дискусію на тему: «Чи потрібно було Чехословаччини дати відсіч?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация