Чи можна залучити вагітну до дисциплінарної відповідальності?

  1. Наша довідка
  2. ВИДИ ДИСЦИПЛІНАРНИХ стягнень
  3. ВИМОГИ, ЯКІ необхідно дотримати, ЩОБ притягнути до дисциплінарної відповідальності ВАГІТНУ ЖІНКУ
  4. ІНШІ НАСЛІДКИ ПОРУШЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ ПРАЦІ
  5. резюме

Є у нас одна співробітниця, яка, незважаючи на дуже конкретні Правила внутрішнього трудового розпорядку, прийняті в нашій компанії, дозволяє собі приходити і йти з роботи у зручний для неї час. Ніяких додаткових угод до трудового договору про встановлення їй особливого режиму роботи не укладалася. «Джентльменська домовленість» з начальством теж не було. Питається, чи можемо ми оголосити їй дисциплінарне стягнення за порушення трудової дисципліни на підставі показань електронної системи доступу і доповідної записки керівника структурного підрозділу, в якому працює співробітниця? Правда ... дівчина ця «в положенні».

Кожен працівник зобов'язаний не тільки виконувати трудову функцію, передбачену його трудовим договором, але також дотримуватися трудової дисципліни. Це загальне правило, яке не має винятків. Тому на вагітну жінку, як і на будь-якого іншого працівника, при здійсненні дисциплінарного проступку може бути накладено дисциплінарне стягнення, але з одним застереженням: як міри покарання до вагітної працівниці не може застосовуватися такий вид дисциплінарного стягнення, як звільнення.

Читайте також:

Наша довідка

Дисципліна праці - обов'язкове для всіх працівників підпорядкування правилам поведінки, визначеним згідно з ТК РФ, іншими федеральними законами, колективним договором, угодами, локальними нормативними актами, трудовим договором (ст. 189 ТК РФ).

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця з вагітними жінками не допускається, за винятком випадків ліквідації організації або припинення діяльності індивідуальним підприємцем (ч. 1 ст. 261 Трудового кодексу РФ, далі - ТК РФ). Таким чином, трудовим законодавством встановлено абсолютний заборона на звільнення вагітної жінки за ініціативою роботодавця.

ВИДИ ДИСЦИПЛІНАРНИХ стягнень

Відповідно до ст. 192 ТК РФ за дисциплінарний проступок роботодавець має право застосовувати до працівника такі види дисциплінарних стягнень:
• зауваження;
• догану;
• звільнення з відповідних підстав. Федеральними законами, статутами і положеннями про дисципліну для окремих категорій працівників можуть бути передбачені також і інші дисциплінарні стягнення

Так що звільнити «недбайливу» майбутню маму ви не зможете в будь-якому випадку. Однак ніхто не забороняє вам застосувати до неї інші види дисциплінарного стягнення - зауваження або догану. Головне, не порушити вимоги закону до порядку накладення такого стягнення (ст. 193 ТК РФ).

ВИМОГИ, ЯКІ необхідно дотримати, ЩОБ притягнути до дисциплінарної відповідальності ВАГІТНУ ЖІНКУ

Вимога 1. Вчинення дисциплінарного проступку має бути зафіксовано документально. Як правило, факт вчинення дисциплінарного проступку оформляється актом. Показання електронної системи доступу і доповідна записка керівника в цьому випадку можуть служити підставою для складання такого акта.

Вимога 2. З працівника в обов'язковому порядку має бути затребувано письмове пояснення. Термін подання такого пояснення -два робочих дня. Законодавець не встановлює, що вимога про дачу пояснення повинно бути оформлено письмово, проте в інтересах роботодавця зробити це саме так (наприклад, у вигляді повідомлення). У разі спору це допоможе довести, що порядок накладення стягнення був дотриманий.

Хотілося б звернути вашу увагу на положення ч. 3 ст. 254 ТК РФ. Згідно з цією нормою при проходженні обов'язкового диспансерного обстеження в медичних установах за вагітними жінками зберігається середній заробіток за місцем роботи.

Періодичність зазначених обстежень нормативними актами не встановлено. Це і зрозуміло - вона визначається в кожному конкретному випадку безпосередньо медичним працівником. Тому цілком можливо, що часті запізнення або відсутність працівниці на роботі пов'язані з проходженням зазначених обстежень.

Роботодавець має право застосувати дисциплінарне стягнення не пізніше одного місяця з дня виявлення проступку (в цей термін не входить час хвороби, перебування у відпустці, а також час, необхідний на врахування думки представницького органу працівників) і не пізніше шести місяців з дня його вчинення

У ТК РФ прямо не прописана обов'язок робітниці підтверджувати факт проходження таких обстежень, йдеться лише про збереження за вагітними жінками середнього заробітку на вказаний період. Проте працівниця, на наш погляд, повинна підтвердити це документально (наприклад, довідкою з медичної установи, де вона проходить відповідні обстеження). У разі якщо вона відмовиться дати пояснення, оформляється відповідний акт. Неподання пояснень не є перешкодою для застосування дисциплінарного стягнення.

Вимога 3. Накладення дисциплінарного стягнення оформляється наказом (розпорядженням) роботодавця, оголошується працівникові під розпис протягом трьох робочих днів з дня його видання, не рахуючи часу відсутності працівника на роботі.

Уніфікованої форми наказу (розпорядження) про дисциплінарну відповідальність немає, тому він складається в довільній текстовій формі. Відмова працівника від ознайомлення з даним наказом (розпорядженням) під розпис повинен бути зафіксований актом комісії.

Однак накладення дисциплінарного стягнення в даному випадку навряд чи припинить порушення дисципліни праці, адже працівниця знає, що роботодавець не може її звільнити ні за яких обставин і, швидше за все, свідомо цим користується.

Як же бути в даній ситуації? Можливо, на вашу співробітницю подіє, якщо ви поясните їй все наслідки її поведінки. Погодьтеся, загроза звільнення - не завжди найрезультативніший метод. Отже, які ж можуть бути наслідки?

ІНШІ НАСЛІДКИ ПОРУШЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ ПРАЦІ

Наслідок 1. Зменшення розміру заробітку. Треба враховувати, що, якщо працівник не подає документи, що підтверджують поважність причини його відсутності на роботі, це повинно знайти відображення в табелі обліку робочого часу (уніфіковані форми № Т-12 і № Т-13) (затв. Постановою Держкомстату Росії від 05.01. 2004 року № 1 «Про затвердження уніфікованих форм первинної облікової документації з обліку праці та її оплати»). Час відсутності на роботі без поважних причин оплаті не підлягає, а це відіб'ється на розмірі заробітної плати працівниці. Крім того, в подальшому таким чином оформлений табель може служити підтвердженням вчинення працівником дисциплінарного проступку.

Наслідок 2. «Позбавлення» премії. Відсутність у працівника порушень трудової дисципліни може бути однією з умов виникнення у нього права на отримання премії. Звичайно, якщо дана умова закріплено в локальному нормативному акті роботодавця, наприклад в Положенні про оплату праці та преміювання. Таким чином, якщо вагітна жінка порушує трудову дисципліну і це в установленому порядку зафіксовано, то вона автоматично не набуває права на премію або її частина (в залежності від того, як це прописано у вас в локальному нормативному акті).

Раніше заборона на заохочення працівника протягом терміну дії дисциплінарного стягнення був прямо передбачений в ч. 3 ст. 137 КЗпП. У ТК РФ такої норми немає, проте ніщо не заважає роботодавцю закріпити це положення в локальному нормативному акті.

І навіть добре, якщо воно буде закріплено, адже заохочення порушників трудової дисципліни (навіть якщо це вагітні жінки) підриває принцип інституту дисциплінарної відповідальності, а саме триває (протягом одного року) впливу дисциплінарного стягнення

Здається, що в даному випадку таке «покарання» буде більш ефективним, ніж традиційні зауваження або догану.

Крім того, працівниці слід пояснити, що якщо вона не може або не хоче працювати повний робочий час, то за її заявою їй може бути встановлений неповний робочий день (зміна) і (або) неповний робочий тиждень (ч. 1 ст. 93 ТК РФ ). Оплата в цьому випадку провадиться пропорційно відпрацьованому часу.

А при наявності у неї медичного висновку (правда, тільки в тому випадку, якщо вона вам його представить) за її заявою їй будуть знижені норми виробітку, норми обслуговування або вона може бути переведена на іншу роботу, що виключає вплив несприятливих факторів (якщо такі є) зі збереженням середнього заробітку за попередньою роботою (ч. 1 ст. 254 ТК РФ).

резюме

У разі порушення трудового розпорядку і дисципліни праці на вагітну працівницю може бути накладено дисциплінарне стягнення - зауваження, догана, але не звільнення.

Як же бути в даній ситуації?
Отже, які ж можуть бути наслідки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация