Чому людина вірить в Бога?

Зараз час вмирати колишнім атеїстам. Просто прийшов вік йти з земного життя тим, хто народилися напередодні Великої Вітчизняної Війни і відразу після неї. "Дні літ наших - сімдесят років, а при силах - вісімдесят років ..." (Пс.89: 10). Здебільшого - це колишні піонери, комсомольці, партійні і безпартійні комуністи, а значить люди, швидше за все, невіруючі. Якщо і пощастило комусь бути охрещеним в дитинстві не заколишніми Бога родичами, то все одно до релігії і віри більшу частину життя багато хто з них не мали ніякого відношення.

І ось, одні до останнього "стоять на своєму" і вмирають без покаяння і причастя. Не допомагають ні вмовляння воцерковити дітей або онуків, ні відчутна присутність Церкви в інформаційному просторі. Інші ж, нехай і на схилі віку своїх, відкривають серце Богу, починають ходити в храм, готуються до вічного життя.

І коли стоїш на похоронах, аж ніяк не абстрактно-філософським є питання "чому людина вірить або не вірить в Бога?" А ще зовсім дозвільної здається думка "наскільки від самої людини залежить - вірити чи не вірити?".

Каже протоієрей Олексій Іродів, настоятель храму священномученика Володимира у Вінниці:

- Моє глибоке переконання, що людина вірить в Бога тільки з однієї причини: Бог такій людині потрібен, і людина хоче, щоб Бог був. І людині глибоко наплювати, бачив Гагарін в космосі Бога чи ні. Такій людині не потрібні докази. Доказом для нього є його гаряче бажання, і вже потім весь світ, який красномовно свідчить про те, що без Бога він не міг би існувати.

Віруюча людина все життя шукає Бога, хоча не бачить очима. Він прекрасно розуміє, що не бачить, але його серце знає, що Бог є. Ініціатива віри завжди виходить тільки від людини. Перший і найважливіший крок людина робить сам. І вже в відповідь на це Бог дає людині допомогу, яку людина відчуває особисто. Невіруючі люди даремно думають, що Бог їх чимось обділив, не дав їм віри. Я глибоко впевнений, що просто цю віру «нікуди було покласти». Наше серце відкрите перед Богом.

- Є у людини особливий дар віри, здатність до цього?

- Є. Виключно у кожного є цей дар. Весь хороший пафос в нашому житті ми створюємо самі по нашому бажанню. Але не синтезуємо. Будівельний матеріал в рівній мірі доступний кожному, але кожен надходить по слову Спасителя: «Добра людина з доброго скарбу серця свого виносить добре, а зла з злого зле».

- Чому багато людей хочуть повірити і не можуть?

- Тому що в житті людини є речі непредставімие і немислимі. Є багато явищ, про які ми чули, і ми хочемо їх отримати, але як вони виглядають - ми не знаємо. Це факт. Спосіб, щоб знайти що-небудь Євангеліє називає. Воно говорить: «Царство Боже нудиться і нужніци захоплюють е». Цей принцип не випадковий. Ми бачимо його в Святому Письмі багато разів. Бог як би задає завдання, і залишає людину вирішувати її працюючи. Наприклад, виводить перед Адамом тварин, щоб той в свою чергу дав їм імена. Або говорить Адаму і Єві «Плодіться і розмножуйтеся», і не розповідає як, щоб вони самі наповнили це сенсом, щоб це була саме їхнє життя, а не чужа. Так і Євангеліє створює досить дивне на перший погляд простір, щоб людина могла особисто своєю любов'ю наповнити його. Щоб не було у людини приводу відчувати гіркоту з приводу того, що скарб його серця не було вкрадено тим, що його розповіли йому заздалегідь, і не дали місця його для його особистої любові.

- Чи є критерій справжності віри? Ось цей - вірить щиро, а цей - вдає? Причому, обманює сам себе.

- Критерії є обов'язково, але на це питання краще відповідати з попереднього мого коментаря. Людина дізнається тільки ті речі, які пережиті ним самим, знайомі йому. Чужий досвід віри тому, хоч і корисний, але зрозуміти його можна теж тільки через особисту працю. Саме праця, а не роботу. Про те, що це була робота дізнаєшся потім, а поки шукаєш - наче гори пересуваєш.

Віруючого від невіруючого відрізнити буває важко. За однією дуже важливою причини. Багато людей воцерковлятися як би знизу вгору - від церковної традиції до Христа, замість того, щоб правильно воцерковляться - від Христа до традиції. Традиція сама по собі нікуди не веде, і при цьому дуже «калорійна», так, що можна заробити всілякі розлади «травлення». І саме тому люди, воцерковлятися через традицію, надходять, як вони думають, розсудливо. Спочатку вони обожрутся до відрази традицією, потім стають «філософами», а до Христа так і не доходять. «Не можуть більше». Як подружка «Вовочки», яка не п'є і не курить, тому що більше не може.

- На що розраховують люди, які не вірять в Бога? І ті, які кажуть, що Бог у них в душі, що всі релігії рівні, і Бог один для всіх?

- Моє переконання, що такі люди, так само як і атеїсти, і навіть самогубці, що, загалом, одне і те ж, просто оригінальничають перед Богом. Думають, що Бог обов'язково «спокуситься» «красою їх душі». Таким чином вони протиставляють себе всім оточуючим, позують, і думають, що Бог обов'язково зверне таким чином на них увагу. Це лукавий розрахунок, і кінець його - смерть. На жаль, ці «дотепні» дізнаються результат свого лукавства занадто пізно, за порогом смерті. Страшно навіть уявити, як би вони хотіли повернутися. Випробувати таку тугу - і тобі вже ніякого пекла не треба.

- Якою буде посмертна доля невіруючих і тих, хто не ходив до храму, що не причащався Тайн Христових?

- Я вважаю, що ніякого порятунку вони не успадковують, але я далекий від того, щоб забороняти Богу що-небудь придумати і для них на Своє Праведне Розсуд. Якщо я побачу їх в Царстві Небесному - я не буду ображатися.

Підготувала Марина Богданова

Словник "Правміра" - Віра

І коли стоїш на похоронах, аж ніяк не абстрактно-філософським є питання "чому людина вірить або не вірить в Бога?
А ще зовсім дозвільної здається думка "наскільки від самої людини залежить - вірити чи не вірити?
Є у людини особливий дар віри, здатність до цього?
Чому багато людей хочуть повірити і не можуть?
Чи є критерій справжності віри?
На що розраховують люди, які не вірять в Бога?
І ті, які кажуть, що Бог у них в душі, що всі релігії рівні, і Бог один для всіх?
Якою буде посмертна доля невіруючих і тих, хто не ходив до храму, що не причащався Тайн Христових?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация