Дебет-Кредит № 19 :: Відшкодовуємо ПДВ на рахунок

Дебет-Кредит № 19 (7.5.2007)
Суть справи :: Податковий облік

Увага! архівна публікація

Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка в даний час, цілком можливо, втратила актуальність і може не відповідати чинним нормам бухгалтерського і податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua
або виберіть потрібний вам розділ ДК-порталу у верхньому рядку навігації.

Підприємства, що мають від'ємне значення ПДВ, в т. Ч. Здійснюють продаж товарів на експорт, мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість. У цій статті мова піде про те, як правильно оформити всі документи для отримання бюджетного відшкодування, як заповнити декларацію з ПДВ, зробити необхідні проводки в бухгалтерському обліку, а також які санкції можуть бути застосовані до платника податків при порушенні встановленого порядку відшкодування ПДВ.

Хто має право на бюджетне відшкодування ПДВ

Бюджетне відшкодування, згідно п. 1.8 Закону про ПДВ, - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, зазначених Законом про ПДВ.

Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету України, та строки проведення розрахунків перераховані в п. 7.7 Закону про ПДВ. А в пп. 7.7.11 встановлено перелік платників податків, які не мають право на бюджетне відшкодування, а саме:

1) особи, які були зареєстровані платниками ПДВ менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування, та / або обсяги оподатковуваних операцій яких за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена ​​сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту в внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);

2) особи, які не здійснювали діяльність протягом останніх 12 календарних місяців;

3) особи, які є платниками єдиного податку за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності, яка передбачає сплату цього податку у спосіб, відмінний від встановленого Законом про ПДВ, або звільнення від такої сплати.

Сума ПДВ, яку можна заявити на відшкодування

Розмір суми, яку платникові податків дозволяє відшкодувати Закон про ПДВ, обмежується пп. 7.7.2 Закону про ПДВ. Зокрема, бюджетному відшкодуванню підлягає частина від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг). Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Що саме мається на увазі в Законі під «попереднім податковим періодом»?

Згідно з роз'ясненням щодо заповнення розрахунку суми бюджетного відшкодування (лист ДПАУ від 18.04.2006 р №7251 / 7 / 16-1517), «при заповненні рядка 3 Розрахунку суми бюджетного відшкодування платник податку може врахувати із суми податкового кредиту попереднього податкового періоду (рядок 17 декларації з ПДВ) ті суми податку, які фактично сплачені у такому ж податковому періоді постачальникам товарів (послуг) грошовими коштами (в тому числі авансом), включаючи суми податку, які фактично були сплачені у такому ж попередньому податковому періоді при ввезенні на там оженився територію України товарів (супутніх послуг), в тому числі і суми податку на додану вартість, які були сплачені грошовими коштами у такому попередньому податковому періоді, в якості оплати податкового векселя, виданого при імпорті товарів. Тобто в рядок 3 Розрахунку включаються суми податку на додану вартість за тими товарами (послугами), податковий кредит по яких виник в одному податковому періоді з оплатою. З огляду на зазначене, сума, яка може бути фактично відшкодована платнику ПДВ на розрахунковий рахунок або зарахована у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ в майбутніх звітних періодах (рядок 4 Розрахунку та 25 податкової декларації з ПДВ), не може перевищувати суму, зазначену в рядку 1, в межах суми, зазначеної в рядку 4 рядку 3 Розрахунку ».

Деякі аспекти заяви бюджетного відшкодування

Після заяви бюджетного відшкодування згідно з пп. 7.7.3 Закону про ПДВ протягом 30 днів, наступних за днем ​​отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. При наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

В пп. 7.7.7 Закону про ПДВ зазначається: якщо за результатами документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то він:

а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її утримання. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пп. 7.7.3 в зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів;

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її утримання;

в) у разі з'ясування внаслідок таких перевірок факту, за яким платник податку не має право на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

За результатами камеральної перевірки складається Акт про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість (додаток 2 до Порядку №166). У цьому акті можуть підтверджуватися правомірність суми бюджетного відшкодування, ніж заявлена ​​сума ПДВ, зменшення заявленої суми бюджетного відшкодування, в т. Ч. І часткове, відмова в наданні бюджетного відшкодування, а також необхідність позапланової виїзної перевірки.

Достатніми підставами для позапланової виїзної перевірки відповідно до п. 3.1 Методичних рекомендацій, є:

1) ненадання платником ПДВ для перевірки зазначених у розрахунку бюджетного відшкодування копій первинних документів, що підтверджують факт оплати ним товарів (послуг) основним постачальникам;

2) ненадання копій реєстрів отриманих та виданих податкових накладних;

3) встановлення того факту, що постачальник товарів (послуг) не є платником ПДВ;

4) заява платником ПДВ бюджетного відшкодування, в два і більше разів перевищує вартість власних основних фондів;

5) заяву платником ПДВ бюджетного відшкодування, яке з урахуванням проведеного бюджетного відшкодування у попередніх періодах за результатами документальної невиїзної перевірки в чотири і більше разів перевищує вартість власних основних фондів;

6) заяву бюджетного відшкодування платником ПДВ, що здійснює виробничу діяльність і має власні основні фонди, без достатньої наявності трудових ресурсів для проведення такої діяльності;

7) встановлення фактів того, що розрахунок бюджетного відшкодування зроблено з порушенням норм податкового законодавства, в т. Ч. І по письмовій інформації підрозділів податкової міліції.

Таким чином, платник ПДВ не може відмовитися від надання пакету документів, що підтверджують правомірність його вимог на відшкодування ПДВ.

Якщо за результатами перевірки була складена довідка про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ, то орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування. Така сума перераховується з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу (пп. 7.7.6 Закону про ПДВ).

Приклад ТОВ «Експорт Плюс» є експортером товарів і проводить господарську діяльність протягом 4 років. Підприємство за результатами обліку представило в декларації з податку на додану вартість за січень 2007 року такі дані (див. Зразок 1 на с. 20). При цьому в грудні 2006 року в декларації з ПДВ було відображено від'ємне значення (податковий кредит) в графі 17 декларації в сумі 5089 грн. Сума податку на додану вартість, сплачена у звітному періоді платником податку постачальникам товарів і робіт, отриманих в грудні 2006 році, становить 2806 грн. На цю суму платник податків заявляє до відшкодування з бюджету.

На підтвердження суми податкового кредиту та права на отримання бюджетного відшкодування платник податку додає до декларації п'ятий лист експортної декларації за січень 2007 року (оригінал), завірені копії банківських виписок за грудень 2006 року, копії авансових звітів і товарних і касових чеків, що підтверджують придбання товарів з ПДВ через підзвітних осіб за готівкові, копії реєстрів отриманих та виданих податкових накладних, копії податкових накладних, отриманих від постачальників, включених до складу податкового кредиту за грудень 2006 го да. Заповнення розрахунку суми бюджетного відшкодування см. В зразку 2 на с. 21, а заповнення заявлденія - в зразку 3 на с. 21. Бухгалтерський облік ТОВ «Експорт Плюс» з розрахунками по ПДВ представлений в таблиці.

Відповідальність за помилки при відшкодуванні ПДВ

При виявленні в ході документальної невиїзної (камеральної) перевірки помилок, в т. Ч. При виявленні завищення суми бюджетного відшкодування співробітники органу ДПА складають акт про адміністративне правопорушення посадових осіб підприємства. Органи ДПАУ керуються КоАП, ст. 163-1 «Порушення порядку ведення податкового обліку, надання аудиторських висновків». Стаття передбачає відповідальність за порушення порядку ведення податкового обліку та тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 5 до 10 н. м. д. г. (85-170 грн).

Але уявлення помилкових даних в декларації з ПДВ не завжди свідчить про відсутність або порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку, тому платникам можна оскаржити накладення адміністративного стягнення у суді.

Таблиця

Відображення відшкодування ПДВ за умовами прикладу

№ п / пЗміст господарської операціїБухгалтерський облікСума, грнД-тК-т

1. Відображено податковий кредит з ПДВ за отриманими податковими накладними (січень 2007 року). 641 644 4476 2. Відображено податкові зобов'язання з ПДВ (січень 2007 р). 361, 70, 643 641 514 3. Отримано суму відшкодування ПДВ на поточний рахунок платника податків в березні за даними декларації за лютий 2007 року. 311 641 2806

Нормативна база

Закон про ПДВ - Закон України від 03.04.97 р №168 / 97-ВР «Про податок на додану вартість».

Порядок №166 - Порядок заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затверджений наказом ДПАУ від 30.05.98 р №166.

Методичні рекомендації - Методичні рекомендації щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджених наказом ДПАУ від 18.08.2005 р №350.

Основне правило бюджетного відшкодування

Важливо! Сума, заявлена ​​до відшкодування, обмежена податковим кредитом попереднього звітного періоду, а також необхідністю оплати товарів (послуг) постачальникам в такому періоді. Якщо до розрахунку бюджетного відшкодування потраплять суми ПДВ, що не були сплачені в місяці, в якому включені до податкового кредиту, ці суми будуть зняті з відшкодування.

Олександра Федак, головний бухгалтер

Коли СПД платить за забруднення довкілля Коли СПД платить за забруднення довкілля?
Суть справи :: Податковий облік
Ви - СПД і маєте автомобіль, який використовували протягом звітного періоду? Ви відображали в обліку витрати на пальне? Ви надавали транспортні послуги? Позитивну відповідь на будь-який з цих питань означає для інспекторів ДПАУ, що ви повинні були ....

ПДВ з мінусом: подальша доля   № 20 (18 ПДВ з мінусом: подальша доля
№ 20 (18.5.2015) :: Суть справи :: Податковий облік
Лютий 2015 року було важким звітним періодом для тих платників ПДВ,
які мали за станом на 01.02.2015 р від'ємне значення по
цього податку. Але навіть після здачі звітності з ПДВ за лютий у багатьох
платників податку залишається ...

Комунальні платежі у «єдиноподатника»   № 20 (18 Комунальні платежі у «єдиноподатника»
№ 20 (18.5.2015) :: Суть справи :: Податковий облік
ФОП - платник єдиного податку другої групи (в свідоцтві платника
єдиного податку зазначено вид діяльності з кодом 68.20 «надання в
оренду і експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна »)
отримує дохід по до ...

Що саме мається на увазі в Законі під «попереднім податковим періодом»?
Ви відображали в обліку витрати на пальне?
Ви надавали транспортні послуги?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация