- Прожитковий мінімум
- Мінімальна заробітна плата
- Індексація доходів громадян
- ФОП для внесків і їх розмір
- Пенсійні зміни
- Зміни в посібниках
- Про податок з доходів фізичних осіб
Дебет-Кредит № 15 (11.4.2005)
Життя :: Що нового?
Увага! архівна публікація
Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка в даний час, цілком можливо, втратила актуальність і може не відповідати чинним нормам бухгалтерського і податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua
або виберіть потрібний вам розділ ДК-порталу у верхньому рядку навігації.
Більшість податкових змін, внесених Законом №2505, по-справжньому цікавлять лише бухгалтерів та підприємців. Але деякі з них безпосередньо стосуються всіх громадян. Про них і поговоримо.
Прожитковий мінімум
Відповідно до ст. 63 Закону №2505, затверджено прожитковий мінімум на 2005 рік на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 423 гривні, а також окремо для основних соціальних і демографічних груп населення (див. Таблицю 1).
Таблиця 1
Розмір прожиткового мінімуму для населенняКатегорія населенняВеличина прожиткового хв., ГрнДіти віком до 6 років 376 Діти у віці від 6 до 18 років 468 Працездатні особи 453 Особи, які втратили працездатність 332
При цьому в ст. 1 Прикінцевих положень окремо не вказано, що стаття 63 набирає чинності з 01.01.2005 р Отже, прожитковий мінімум вступив в силу з дня опублікування. Але варто зауважити, що розміри прожиткового мінімуму, зокрема 453 грн на працездатну особу, діють вже з 20.01.2005 р.1, хоча за станом на 01.01.2005 р діяв прожитковий мінімум на працездатну особу у розмірі 409 грн2. Тому ніяких змін в розмірі прожиткового мінімуму поки не відбулося. Що ж стосується рівня 409 грн, то він діє і далі в частині застосування податкової соціальної пільги незважаючи на те, що стара редакція Закону про Держбюджет-2005 втрачає чинність 31.03.2005 р
У той же час з неофіційних джерел редакції стало відомо про те, що новий прожитковий мінімум для цілей оподаткування з доходів буде діяти саме з 01.01.2005 р Якщо так трапиться, це буде означати перерахунок. Але не варто робити поспішних висновків. Почекаємо офіційного думки законодавців, а тоді повернемося до цього хвилюючого питання.
Також варто зауважити, що в розділі 46 Закону №2505 внесено зміни до ст. 4 Закону України від 15.07.99 р №966 "Про прожитковий мінімум". Так, відтепер встановлено, що прожитковий мінімум на одну людину, а також окремо для основних соціальних і демографічних груп населення щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Нагадаємо: раніше прожитковий мінімум за поданням КМУ щорічно повинен був затверджуватися Верховною Радою України до початку розгляду Державного бюджету України.
Мінімальна заробітна плата
Так, на підставі ст. 83 Закону №2505 з 1 січня 2005 року мінімальна заробітна плата зафіксована (як і раніше) в розмірі 262 гривні на місяць. А ось з 1 квітня 2005 року - 290 гривень на місяць, з 1 липня 2005 року - 310 гривень на місяць, з 1 вересня 2005 року - 332 гривні.
Але слід пам'ятати, що підвищення мінімальної заробітної плати протягом поточного року не вплине на розмір податкової соціальної пільги. Тому звичайна пільга становить 131 грн, підвищена - 196,5 грн, а подвійна - 262 грн.
У той же час підвищення мінімальної заробітної плати вплине на суму мінімального страхового внеску, що сплачується з 01.01.2005 р роботодавцями за рахунок коштів Фонду соцстраху за застрахованих осіб, які отримують допомогу по догляду за дитиною, до Пенсійного фонду (згідно з пп. 3 п. 8 Прикінцевих положень Закону №1058). Так, за період з січня по березень поточного року роботодавці сплачували по 8,38 грн (262 х 32% х 10%), відповідно, за період з квітня по червень сума мінімального страхового внеску розраховуватиметься від мінімальної заробітної плати 290 грн3.
Крім того, згідно з п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р №1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії, соціальної допомоги та стипендії, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів громадян.
Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться. Тому якщо в квітні 2005 р в зв'язку з підвищенням мінімальної заробітної плати зростуть грошові доходи працівників підприємства (т. Е. Заробітна плата зросте з 262 грн до 290 грн), то цей місяць вважається базовим і індексація не проводиться.
Індексація доходів громадян
Згідно з розділом 54 Закону №2505, доповнено ст. 4 Закону України від 03.07.91 р №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення", після чого згадана стаття має такий зміст: "Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101%.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України ".
Тобто підстави для проведення індексації не змінилися (індексація проводиться у разі перевищення порога 101%), а ось самостійне підвищення оплати праці найманих працівників має відповідати дійсному рівню інфляції. Відповідно, таке підвищення не може бути менше проіндексованою попередньої оплати. Залишилося внести зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р №1078.
ФОП для внесків і їх розмір
Зауважимо, що з 1 січня 2005 року максимальна величина фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничну суму заробітної плати (доходу), з яких, згідно із законами України, справляються страхові внески до фондів соціального страхування (Пенсійний, соцстраху, безробіття і від нещасних випадків) залишилася без змін і становить 4100 грн в місяць в розрахунку на кожну фізичну особу - платника внесків. При цьому зазнали змін розміри внесків до фондів.
Так, згідно з розділом 47 ст. 103 Закону №2505, розмір внеску до Пенсійного фонду трохи виріс і тепер становить 32,3% для роботодавців, перелічених у таблиці 2.
Таблиця 2
Платники внесків до Пенсійного фондуплатникиСтрахові внески нараховуються в таких розмірах
Роботодавці, які мають найманих працівників та несуть витрати по оплаті їх праці, а також виплачують винагороди фізичним особам за договорами цивільно-правового характеру За ставкою 32,3% на суму фактичних витрат з оплати праці, з яких утримується податок з доходів, а також з винагород, які виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру Підприємства, установи та організаці ії, де працюють інваліди За ставкою 4% * від об'єкта оподаткування - для працюючих інвалідів
і за ставкою 32,3% від об'єкта оподаткування - для інших працівників такого підприємства Підприємства, які використовують працю найманих працівників з числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілоти, штурмани, бортінженери, бортмеханіки, бортрадисти, льотчики-наглядачі) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах Окремо за ставкою 42% від об'єкта оподаткування - для осіб льотних екіпажів (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують сп соціальні роботи в польотах,
і за ставкою 32,3% від об'єкта оподаткування - для інших працівників * Документом, що дає право на застосування ставки в розмірі 4%, є завірена копія виписки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.
А на підставі розділу 51 Закону №2505 внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття для роботодавців знизився і відтепер становить 1,6%.
Нібито все зрозуміло, але не все так просто! Чому? А справа в тому, що Закон про Держбюджет-2005 вступив в силу з 31.03.2005 р І, відповідно, нові розміри внесків в два фонди - Пенсійний і фонд зайнятості - діють з цієї дати. Тобто вимальовується картина останніх років: швидше за все, потрібно буде робити перерахунок внесків за один день за новими розмірами. На прикладі розглянемо нарахування внесків до Пенсійного фонду.
приклад
Загальна сума фактичних витрат на оплату праці та інших виплат, пов'язаних з відносинами трудового найму (К-т 661, рядок 1.1 додатка 23) - 25700 грн.
Фактичні витрати на оплату праці для 32% (рядок 2.1 додатка 23) - 24500 грн.
Кількість робочих днів у березні - 22. Відповідно 21 - для 32% і 1 - для 32,3%.
Нараховано до ПФ (24500: 22 х 21) х 32% + (24500: 22 х 1) х 32,3% = 7843,34 грн.
Хоча не виключено, що фонди запропонують застосовувати нові розміри внесків з 01.04.2005 р
Аналогічно проводиться перерахунок внеску і в фонд зайнятості.
Особи, які беруть участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на добровільних засадах, забезпечують себе роботою самостійно (члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, особи, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільно-правовими угодами, а також громадяни України, що працюють за межами України і не застраховані в системі обов'язкового державного соціального страхування країни, в кото ой вони знаходяться, сплачують відтепер 5,5% суми оподатковуваного доходу (прибутку), з яких 2,1% відраховується на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, а 3,4% - на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими народженням та похованням.
Пенсійні зміни
По-перше, безробітні, які обліковуються у фонді зайнятості і отримують допомогу по безробіттю, вже не підпадають під визначення застрахованих осіб, а фонд зайнятості не є страхувальником, який нараховував би з 01.01.2005 р внески до Пенсійного фонду. При цьому період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу .
По-друге, було внесено ряд незначних змін в порядок розрахунку пенсії за віком, пенсій за спеціальними законами 4, до порядку індексації та перерахунку пенсій.
Значних змін зазнав Закон України від 09.04.92 р №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб". Відтепер пенсіонерам з числа військовослужбовців і осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних сил України, інші створені відповідно до законів України військових формувань та Державної спеціальної служби транспорту, службу в органи внутрішніх справ, органи і підрозділи цивільного захисту, податкової міліції та кримінально-виконавчої системи України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні зі служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення. Крім того, військовослужбовцям при звільненні зі служби виплачується грошова допомога в розмірах 25 і 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби (розмір допомоги залежить від причин звільнення).
Зміни в посібниках
У пункті 1 ст. 7 Закону України від 02.03.2000 р №1533-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" стало на один вид забезпечення менше. Більше не буде надаватися одноразова матеріальна допомога безробітному та непрацездатним особам, які перебувають на його утриманні.
Замість цього стаття 41 Закону України від 18.01.2001 р №2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" зазнала змін щодо розміру допомоги при народженні дитини. Так, з 01.04.2005 р 5 допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років, встановленого на день народження дитини. На сьогодні ця сума становить майже 8500 грн (8497,6 грн). При цьому виплата допомоги здійснюється наступним чином:
- одноразово - у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини (на сьогодні це 3384 грн);
- решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому КМУ.
Затверджений розмір допомоги при народженні дитини тепер однаковий як для застрахованих, так і для незастрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (що, безумовно, приємно).
Крім того, внесені зміни щодо виплат одиноким матерям допомоги на дітей, які передбачені ст. 18 Закону України від 21.11.92 р №2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Про податок з доходів фізичних осіб
Суттєвих змін зазнав і Закон про доходи.
1. Щодо "єдиноподатників"
Пункт 1.8 Закону доповнено абзацом 6, в якому зазначено, що самозайнята особа - платник єдиного або фіксованого податків, яка надає послуги іншій особі (виконує роботи на її користь) у межах цивільно-правового договору, прирівнюється до найманої особи з відповідним оподаткуванням отриманих нею доходів як заробітної плати, якщо умови такого цивільно-правового договору передбачають надання таких послуг (робіт) протягом більше одного календарного місяця за податковий рік. Тобто щоб приватного підприємця прирівняти до найманої особи та оподаткувати його доходи як заробітну плату, потрібно, щоб одночасно виконувалися дві умови:
1) самозайнята особа, в т. Ч. Приватний підприємець, було платником єдиного або фіксованого податків;
2) послуги (роботи) виконувалися протягом більш ніж одного календарного місяця за податковий рік (докладніше див. Також статтю в цьому номері "Наступ на" єдиноподатників "?").
2. Щодо подання звітності за підзвітними коштами
У п. 9.10 Закону про доходи уточнено порядок подання звітності по витратах, пов'язаних з відрядженням чи виконанням окремих цивільно-правових дій, які були оплачені з використанням корпоративних платіжних карток, дорожніх, банківських або персональних чеків, інших платіжних документів. Так, якщо при застосуванні платіжних карток під час службових відряджень відряджена особа - платник податку отримувала готівку, то платник податку подає звіт про використання наданих на відрядження коштів і повертає суму надміру витрачених коштів до закінчення третього банківського дня після завершення відрядження. А якщо при застосуванні платіжних карток під час службових відряджень відряджена особа - платник податків здійснювало розрахунки в безготівковій формі, строк подання платником податків звіту про використання наданих на відрядження коштів - не пізніше 10 днів, а при наявності поважних причин роботодавець (самозайнята особа) може його продовжити до 20 банківських днів (до з'ясування питань щодо виявлення розбіжностей між відповідними звітними документами).
3. Щодо оподаткування операцій з продажу нерухомості
Маємо приємну новину: стаття 11 Закону про доходи щодо оподаткування операцій з продажу об'єктів нерухомого майна набирає чинності вже не з 01.01.2005 р, а з 01.01.2006 р в частині оподаткування операцій з продажу об'єктів нерухомого майна. Крім того, сума нарахованого податку відтепер зменшується на документально підтверджену суму державного мита, сплаченого у зв'язку з таким відчуженням.
Чіткіше визначено обов'язки податкового агента, яким, відповідно до п. 11.3 Закону про доходи, є нотаріус, який посвідчує договір з відчуження об'єктів нерухомого майна за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна 7 і документа про сплату податку сторонами договору. Сума нарахованого податку самостійно сплачується сторонами (або однією стороною) угоди перед його нотаріальним посвідченням через установи банків у сумі, визначеній у підтвердженому податковим органом розрахунку.
Нотаріус, який посвідчив договір відчуження об'єкта нерухомості, зобов'язаний надіслати інформацію про такий договір податковому органу за місцем податкової адреси платника податку у строки, встановлені законом для податкового кварталу.
У разі невчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору відчуження об'єкта нерухомості, за яким здійснено сплату податку, платник податків має право на повернення зайво (надміру) сплаченої суми податку на підставі річної податкової декларації, поданої в установленому порядку, та підтвердних документів про фактичну сплату податку.
А що ж робити громадянам, вже сплатили в 2005 році податок при продажу нерухомого майна? Ми вважаємо, що цей податок держава повинна повернути таким платникам податків на підставі поданої річної декларації за результатами 2005 року.
Щодо оподаткування операцій з обміну та продажу рухомого майна
У статті 12 Закону про доходи, що стосується оподаткування операцій з продажу або обміну об'єкта рухомого майна, внесені не дуже приємні зміни. Так, якщо раніше при продажу об'єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера або моторного (парусного) човна продавець звільнявся від сплати податку з доходів, за умови сплати (перерахування) ним суми відповідного державного мита до бюджету до або під час такого продажу , то відтепер продавець звільняється від сплати цього податку при продажу цих об'єктів не частіше одного разу протягом звітного податкового року, за умови сплати (перерахування) ним суми відповідного державного мита до бюджету до або під час такого продажу. А дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного із зазначених об'єктів, підлягає оподаткуванню за ставкою 13% (до 31.12.2006 р). Крім того, зазначені операції відображаються в реєстрі об'єктів рухомого майна.
Як при продажу нерухомого майна, так і при продажу рухомого майна податковим агентом є нотаріус.
Щодо оподаткування спадщини
З 01.04.2005 р оподаткування спадщини та подарунків згідно зі статтями 13 і 14 Закону про доходи стало трохи м'якше. Так, за нульовою ставкою оподатковується вартість об'єктів нерухомого та рухомого майна 8, отриманих у спадок або в подарунок:
1) іншим членом подружжя;
2) членом сім'ї спадкодавця (дарувальника) першого ступеня споріднення, що не є іншим членом подружжя;
3) другого ступеня споріднення. 9
Простіше кажучи, не обкладаються податком з доходів спадок і подарунки у вигляді нерухомого і рухомого майна, отримані платником податку від своїх близьких родичів (раніше ставка податку становила 5% від вартості зазначених об'єктів).
Але в разі отримання спадщини або подарунку, з якого слід сплатити податок з доходів, особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці (одержувачі подарунків). Дохід у вигляді вартості успадкованого (подарованого) майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації. У той же час нотаріус зобов'язаний надіслати інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину податковому органу у строки, встановлені для податкового кварталу.
1 Відповідно до Закону України від 19.10.2004 р №2089 "Про затвердження прожиткового мінімуму на 2005 рік", опублікованому в "Урядовому кур'єрі" №10 від 20.01.2005 р
2 Яке значення прожитковий мінімум має для бухгалтерського обліку та підприємницької діяльності, див. У "ДК" №5 / 2005.
3 Щодо розміру відсотка (32,3% або 32%) від мінімальної заробітної плати варто почекати внесення змін до Інструкції №21-1 або роз'яснень ПФ.
4 Відповідно до законів України "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про статус суддів "," про судову експертизу "," про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи "," про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів ", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України та ін шими, перерахованими в п. 13 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 р № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
5 Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет-2005.
6 Фактично цей абзац відновлений. Попередня редакція була такою: фізична особа, яка зареєструвалася як суб'єкт підприємницької діяльності та надає послуги іншій особі (виконує роботи на її користь) у межах цивільно-правового договору, прирівнюється до найманої особи з відповідним оподаткуванням отриманих нею доходів як заробітної плати, якщо умови такого цивільно-правового договору передбачають надання таких послуг (робіт) на постійній та регулярній основі протягом більш ніж одного місячного податкового періоду та / мул і отримання всіх видів вигод, винагород та понесення всіх ризиків, пов'язаних з таким наданням або ненаданням, такою іншою особою - замовником послуг (робіт).
7 Порядок визначення оціночної вартості нерухомого майна, що підлягає продажу, встановлюється КМУ.
8 Зокрема, предмет антикваріату або витвір мистецтва; природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраси з використанням дорогоцінних металів та / або природного дорогоцінного каміння; будь-який транспортний засіб та приладдя до нього; інші види рухомого майна.
9 Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.
Тетяна Мойсеєнко, «Дебет-Кредит»
Зміни до Закону про ДПС - нічого доброго 
Життя :: Що нового?
Щоб зміни, внесені до податкових законів, було легше реалізувати, Верховна Рада одночасно внесла ряд змін до Закону про податкову службу, якими відчутно розширила права і повноваження податкових органів ...
Що нового 
№ 22 (1.6.2015) :: Життя :: Що нового?
Затверджено Інструкцію про порядок сплати ЄСВ
Звіт з ЄСВ: порядок заповнення в разі отримання компенсації з бюджету
Підприємець не може бути засновником господарського товариства ...
Що нового 
№ 21 (25.5.2015) :: Життя :: Що нового?
Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується і за день смерті
Звільняти працівників за прогул в районах АТО не можна
Затверджено перелік товарів, що оформлюються Енергетичної митницею УКРІНФОРМ ...
Також статтю в цьому номері "Наступ на" єдиноподатників "?
А що ж робити громадянам, вже сплатили в 2005 році податок при продажу нерухомого майна?