День Архангела Михайла (Михайлов день) - свято 19 вересня, архістратиг Михаїл

  1. Загальні відомості про архангела Михайла
  2. Чудо Архистратига Михаїла в Хонех
  3. прикмети

Останнім часом православні віруючі християни все частіше звертаються за допомогою до святих. У даній тенденції є противники, що пояснюють свою позицію тим, що головною силою володіє Господь, а, значить, йому і треба молитися. Однак такі люди забувають просту річ: не завжди можливо «достукатися до небес» безпосередньо, і святі надають простим смертним в цій справі незвичайну підтримку. Втім, є ще більш могутні посередники між Господом і людством: архангели. 19 вересня Церква згадує одного з них і диво, їм досконале - Архистратига Михаїла.


Зміст статті:


Загальні відомості про архангела Михайла

Архангелами називають вищих ангелів - створінь, які є найближчими до Творця світу. Архангел Михайло очолює сонм Небесних Сил. Не дарма на іконах і фресках його зображують з вогненним мечем в руках. Саме Архістратиг Михаїл, відповідно до біблійної старозавітної історії, стояв біля воріт, що ведуть в рай. На цей факт вказує німб над головою ангельського вождя, зображуваний іконописцями з рослинними орнаментами.


Крім того, головний архангел - це лютий ворог диявола і взагалі нечистої сили. Чимало існує ікон, на яких можна побачити Михайла, що зневажає ногами і списом символізує царя пекла дракона. Розглядається в християнській традиції ангельський вождь і в ролі судді, що зважує душі грішників на Страшному Суді.

Якщо торкнутися етимології вираження «архангел Михаїл», то з'ясується наступне: перше слово складається з двох частин - «арх» (старший) і «ангел» (посланник), друге означає буквально «хто як Бог». Ім'я Архистратига має єврейське походження і в перекладі його традиційно мається на увазі знак питання, який свідчить про те, що ніхто не дорівнює Творцеві. Однак, якщо звернутися до вітчизняного варіанту розшифровки, вийде протилежна за змістом інтерпретація: Михайло - «який, як Ел (або Ель)». «Ел» традиційно в російській мові означає «Бог». Таким чином, переклад імені вищого архангела «Хто як Бог» може розглядатися в даному контексті як твердження - в цьому випадку воно має на увазі наділення вищого архангела повноваженнями Еля, тобто Господа.


У Святому Письмі про Архістратига згадується неодноразово. Так, на сторінках Старого Завіту Михайло фігурує як «князь великий», «один із перших начальників». У Новому Завіті є епізод, де стосовно начальнику ангелів Божих використовується безпосередньо термін «Архангел».

Чудо Архистратига Михаїла в Хонех

Свято 19 вересня - це одна з двох релігійних дат, присвячених Михайлу архангелу християнською Церквою. Вона закликає віруючих згадати про конкретний чудо, вчинене Архістратигом Михайлом в Хонех. Останнє мало місце бути в IV-му столітті. Переказ свідчить, що в місцевості під назвою «Херотопа», що розташовується поблизу міста Ієраполя, стояв храм Божий, побудований на честь головного Архангела. Близько цієї церкви протікав джерело. Вода в ньому мала цілющі властивості. Звів той храм один з місцевих жителів, будучи безмірно вдячним святому Архістратигу Михаїлу за хист зцілення його дочки: дівчина свого часу страждала німотою. Одного разу вождь Сил Небесних з'явився до батька хворий уві сні і мовив, що дочка його тоді зцілиться від недуги, коли вип'є води з джерела. Треба сказати, що побачив видіння чоловік не був на той момент християнином, але архангелу повірив.


Все сталося, як говорив уві сні Архістратиг Михаїл: хвора дівчина випила води з цілющого джерела, і негайно до неї повернувся дар мови. Зраділий батько вчорашньої стражденній прийняв після події святе Хрещення з усім своїм сімейством. Надалі, як уже вище згадувалося, біля святого джерела виріс стараннями батька видужала дівчата храм, присвячений Михайлу Архангелу. До нього за зціленням стали стікатися паломники, причому як християнської віри, так і язичницької. Багато з поклонявшихся ідолам після набуття від джерела одужання відрікалися від колишньої «релігії» і приймали Хрещення.


У храмі Архангела Михайла регулярно відбувалися богослужіння. Паламарем там був один благочестивий чоловік на ім'я Архип. Він більше 60-ти років виконував свої обов'язки в цій церкві, багато зусиль доклав для навернення язичників до істинної віри в єдиного Бога, здійснюючи проповіді. Архип завжди знаходився при храмі. І ось одного разу озлоблені на християнство взагалі і благочестивого паламаря зокрема ідолопоклонники вирішили погубити ні в чому не винного служителя церкви.


Переслідуючи свою підступну мета, язичники з'єднали в одне загальне русло дві гірські річки і направили весь цей потужний потік води до церкви святого Архистратига Михаїла. Архип ж не кинув храму, а став віддавати палкі молитви вождю ангельських сил, щоб той не допустив трагедії. Полум'яні прохання паламаря були почуті архангелом. Він сам з'явився до церкви, де знаходився Архип, жезлом своїм вдарив в гору, відкривши розколину, після чого наказав полинути в останню водному потоку.

Лихо минуло: річка ніяк не зачепила храм Божий. Язичники жахнулися від побаченого і в страху пустилися навтіки - подалі від церкви. Християни ж, навпаки, зібралися навколо храму, і врятований Михайлом Архангелом паламар Архип був з ними. Всі присутні дякували великого князя сил ангельських за надану їм так вчасно допомогу. Місце, де сталося диво, отримало назву «Хони». У перекладі це слово означає буквально «розколина», «отвір».


прикмети

У народі релігійна дата 19 вересня іменується Михайловим днем ​​або Михайловим чудом. У день архангела Михаїла здавна влаштовувалися в селах і селах бенкети та гуляння. Дана традиція зародилася неспроста, адже свято Михайлова чуда припадав якраз на закінчення літніх робіт, до того ж худобу, як правило, з вказаного числа заганяли на зимовий корм в хліва.

Михайлов день прийнято було відзначати в галасливій компанії. У кожній хаті була присутня безліч гостей. Згідно зі звичаєм, добре в цей день і самим в гості ходити, і у себе гостей приймати. Свято було ситним: столи ломилися від страв. Тут знаходилося місце і пиву, і пирогів, і меду, і смажених страв. Гріх було працювати в Михайлов день. Предки наші вірили, що не дотримуються дана заборона неодмінно отримають покарання від самого Архистратига Михаїла, який ходить по землі у вигляді бідно одягненого старця і перевіряє всіх і кожного. Якщо ж людина змушена в день архангела Михайла працювати за наказом господаря, відповідальність за вчинений наймитом гріх лягає на пана.


Віталося в Михайлов день створення добрих справ. Він ідеально підходив для надання допомоги рідним, близьким, знайомим і навіть зовсім чужим людям, але головне - немічним, хворим, особам похилого віку. Дуже добре, якщо хто в це свято міг в силу свого вдалого фінансового становища зайнятися благодійністю. За подібну ініціативу головний архангел неодмінно нагородить таку людину.

Архистратигу Михайлу моляться про захист від ворогів, зла, про зцілення хвороб душевних і тілесних.

Автор: Пономаренко Надія
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!

Теги: Архістратиг Михаїл , Михайлов день , 19 вересня , День Архангела Михайла

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация