День пам'яті Ксенії Петербурзької

  1. День пам'яті Ксенії Петербурзької
  2. Каплиця ... для господарських потреб?
  3. Сьогодні - гуляє, завтра - віруючий

День пам'яті Ксенії Петербурзької прийнято відзначати 6 лютого. Що ж відбувається в цей день на Смоленському кладовищі? Поговоримо про це в нашій статті!

День пам'яті Ксенії Петербурзької

6 лютого - свято блаженної Ксенії Петербурзької.

Ікона «Ксеньюшкі Блаженної», як називають цю улюблену в народі святу, сьогодні є в кожному храмі нашого міста, та й по всій країні. У день її пам'яті до каплиці на Смоленському кладовищі стікається безліч народу: від напівзлиденних подорожніх до багато одягнених дам, від дідів до юних студентів, від ченців до майже невіруючих.

Люди несуть квіти і, незважаючи на морози, стоять у довгій-довгій черзі. У них свої відносини з Ксеньюшкой, дуже особисті, які висловити можна, лише притулившись лобом до холодної стіни каплиці ... А був час, коли відвідування її могилки заборонялося: на кладовищі був встановлений міліцейський пост, а саму каплицю обнесли парканом ...

Каплиця ... для господарських потреб?

Шанування Ксенії Блаженної почалося при її житті і посилилося після смерті. У 1830-і над могилою на Смоленському кладовищі влаштували просту дерев'яну каплицю, більше нагадувала сарай. З ініціативи тодішнього настоятеля протоієрея Олексія Сперанського в 1902 році була зведена кам'яна каплиця в російській стилі. У роки війни Смоленська церква і каплиця Ксенії Блаженної були закриті, але люди все одно приходили і молилися тут. На численні прохання віруючих храм і каплиця були відкриті в 1947 році. Каплицю за тиждень, а храм за місяць вдалося привести у придатний для богослужінь стан. Але в роки хрущовських гонінь каплицю знову закрили, пояснивши це «нездорової» обстановкою, створюваної «клікушескімі» елементами, а також аварійним станом будівлі. Прохання про її відкритті надходили протягом 20 років, але залишалися без відповіді. На початку 1980-х справа зрушила: в 1982 році Ленгорісполком прийняв рішення про передачу каплиці церковній громаді.

У 1987 році в свято Смоленської ікони Божої Матері каплиця була освячена. Уповноважений у справах релігії намагався перешкодити хресної ходи навколо каплиці: під час чину освячення до митрополита Ленінградському і Новгородському Алексію підходили люди і передавали вимога уповноваженого не йти хресним ходом, але він відповідав: «Коли я служу, мені ніхто не може перешкодити». І хресний хід був здійснений.

Протоієрей Віктор Московський був призначений настоятелем храму Смоленської ікони Божої Матері 1 вересня 1987 року. «Храм був у занедбаному стані, каплицю Ксенії Блаженної відремонтували, але здійснювати панахиди по ній уповноважений забороняв. Використовувати каплицю можна було лише як приміщення для господарських потреб, там знаходився склад інвентарю, - згадує отець Віктор. - Людей-то не обдуриш, вони йшли до каплиці і слізно просили здійснювати там молитву. Я змушений був звернутися до митрополита Алексія (згодом Патріарха Московського і всієї Русі Алексію II) з проханнями віруючих благословити здійснювати молитву в каплиці. Він мені порадив від імені віруючих людей, не боячись, наполегливо домагатися права на молитву, звертаючись до всіх інстанцій. Звичайно, владика Алексій у всьому підтримував мене і допомагав. Але тільки навесні 1988 роки ми нарешті отримали негласний дозвіл на вчинення треб в каплиці ».

У 1988 році відбулася подія, яке ще кілька років тому неможливо було уявити: блаженну Ксенію зарахували до лику святих. Напередодні канонізації було дозволено здійснювати по ній панахиди. «Але, здійснюючи панахиди, ми все одно ставилися до неї, як до святої, - каже отець Віктор. - Чи відчували її допомогу у всьому, її молитву ».

Митрополит Алексій всіляко сприяв канонізації Ксенії Блаженної. Приїжджаючи з Синоду, він кожен раз говорив настоятелю, що справа зрушила на 60%, потім на 80%, потім вже на 98% ... Покійний Патріарх Алексій II все життя зберігав трепетне ставлення до петербурзької святий: хоча б раз на рік, під час свого приїзду в Петербург, відвідував храм і каплицю, служив Літургію, молебні, говорив слово парафіянам. «Він вважав Смоленський храм і каплицю своїм улюбленим дітищем», - згадує отець Віктор.

Протоієрей Віктор Московський чув про Ксенію Блаженну ще в дитинстві: «Коли прислужував в храмі, бачив, що багато записки за упокій починалися з імен Іоанна Кронштадтського і Ксенії Блаженної». Тоді він ще не знав, хто це така, дізнався пізніше, навчаючись у семінарії. Але за радянських часів ніхто уявити не міг, що в нашій країні канонізують нових святих: «Навіть і уві сні нам не снилося, що будуть відкриватися закриті храми, будуватися нові; подвижники віри і благочестя будуть славитись в лику святих. У наш час храми закривалися. Зараз я дивлюся навколо і дивуюся: воістину Господь творить чудеса! І народ Божий допомагає Церкви, і влади, і благодійники »Поруч навіть в дрібницях

У свято Ксенії Блаженної на Смоленське кладовище приїжджають і приходять пішки паломники з різних місць нашої країни і ближнього зарубіжжя. Народу з кожним роком все більше і більше: в минулому році чергу була до 17-ї лінії, а каплицю закрили тільки опівночі. «У нас поки, на жаль, немає можливості приймати паломників, - каже отець Віктор. - Будівля для готелю потребує ремонту. До того ж воно дуже невелике, - а паломників тисячі! Хтось зупиняється в Іоанівському монастирі, там є готель, хтось - у знайомих. А кому зовсім ніде ночувати, тих ми залишаємо в храмі, а на наступний день вони допомагають у прибиранні. Так і виходимо з положення. Паломники з інших міст можуть бути спокійні: на вулиці ніхто не залишиться ».

Ніна Фролова, свічниця в каплиці, розповідає: «Людям, які приходять на свято, я б пам'ятник ставила. Адже по п'ять, по шість годин стоять тільки для того, щоб прикластися. Так довго не тому, що ми чогось не враховуємо (намагаємося не затримувати: один батюшка помазує, а інший молебні служить), просто народу так багато. Стільки любові треба людям, стільки терпіння! Але, напевно, за те, що вони вистояли, вони від Ксенії милість і отримують ». Ніна Анатоліївна працює пліч-о-пліч з матінкою Ксенією вже 21-й рік: «Це велика Божа милість. Ксенія допомагає, підставляє плече, навіть в дрібницях вона поряд з вами ». За цей час за молитвами Ксенії Блаженної відбулося чимало чудес. «Тільки-тільки відкрили каплицю, до гробниці підвезли хлопчика в інвалідному візку, батюшка помазав його маслом. Я сама бачила, як він з коляски встав. Ні, він не пішов - та й не міг, напевно, піти, ніжки-то слабкі, - але встав і стояв. А ще був такий випадок. Знайома однієї нашої парафіянки живе за кордоном. У неї виявили рак шлунка, стояла складна операція. Вона не просила Ксенію її зцілити, вона просила: "Допоможи!" Ми замовили 40 молебнів, але не встигли все відслужити, як вона зателефонувала і сказала, що її виписали з клініки: діагноз не підтвердився. Ми замовили ще 40 молебнів, тепер уже вдячних ... Багатьом матінка Ксенія діток дає, моїй сестрі ось внучку подарувала. У сім'ї її сина дев'ять років не було дітей, і сестра часто ходила до Ксенії молитися за сина. А невіруюча невістка ставилася до цього скептично. І ось на дев'ятий рік у них народилася дочка. Невістка після цього увірувала і свекруха свою дякувала ».

Сьогодні - гуляє, завтра - віруючий

У каплиці блаженної Ксенії Петербурзької молебні і панахиди служать постійно з відкриття до закриття. Часто не тільки за записками, але і за листами, які приходять здалеку: «Ми отримуємо дуже багато листів з проханнями помолитися про болящих або питущих родичів, солдат-строковик, особливо про тих, хто служить в" гарячих точках ", - розповідає отець Віктор. - Часто просять у Ксеньюшкі допомоги, якщо в сім'ї негаразд або коли шукають гідного супутника життя. Буває, просять надіслати маслечка. Ми опускаємо пелюстка троянди в єлей, освячений на могилі Ксеньюшкі, і в листі висилаємо. Вони потім цей лепесточек вважають в посудину з маслом. Отримуємо ми і листи подяки. Часто пишуть: "Які ви щасливі, що маєте таку святиню!" Пишуть, що моляться за нас. Я кажу своїй братії: "Дякуйте Богові, що все ми тут, нас знає і про нас молиться весь світ" ».

У роки, коли каплиця була закрита, люди писали записки зі своїми проханнями до Ксенії Блаженної. Зараз і храм, і каплиця відкриті, можна подати записку за здоров'я чи за упокій, помолитися за богослужінням. Але люди як і раніше залишають записки біля стін каплиці: довелося навіть поставити для цього спеціальний ящик. Зміст цих записок часто буває курйозним: «Я одного разу бачив записку хлопчика:" Ксенія Блаженна, переконай мою маму, щоб купила мені велосипед! "- згадує отець Віктор. - Не тільки діти, але і дорослі таке пишуть! Поговорити б з тими, хто залишає ці записки, пояснити, що це не диво якесь, але вони зі священиками в контакт не вступають ».

У місті існує повір'я, якщо пара збирається одружитися, треба три рази обійти навколо каплиці, щоб шлюб був міцним. «Це смішно, звичайно, - каже отець Віктор. - Можна попросити Ксенію, щоб шлюб був міцним, але треба приходити з вірою, з молитвою, а не з магічною цифрою "три" в голові. Адже можна і десять раз навколо каплиці обійти, а толку не буде. По вірі вашій нехай буде вам ... »

Ніна Фролова вважає, що 20 років тому, коли каплиця тільки відкрилася, у людей було більше сердечної віри: «Бабусі, які пройшли десятиліття безбожництва, як молилися! .. А зараз людей більше стало, а щиро віруючих - менше. Варто чергу в каплицю, починаєш просити, щоб пропустили вперед тих, хто з маленькими дітьми, куди там! Буває, мало не до бійки справа доходить! .. Приїжджі, як правило, приходять з благоговінням, я більше говорю про місцевих, які гуляють. Хоча ... сьогодні прийшов гуляє, завтра, не виключено, Ксенія так його вразить, що стане віруючим! .. »

Фото: Юрій Костигов і Станіслав Марченко

Журнал «Вода жива» . Офіційне видання Санкт-Петербурзької єпархії Російської Православної Церкви. № 2, 2010 рік. Автор: Тетяна Кириліна

Ви прочитали статтю День пам'яті Ксенії Петербурзької - 6 лютого. Читайте також:

Свята блаженна Ксенія: втішаєш всіх, хто її просить

Акафіст святої блаженної Ксенії Петербурзької mp3

Чудеса святої блаженної Ксенії

Житіє святої Ксенії Петербурзької

Для господарських потреб?
Що ж відбувається в цей день на Смоленському кладовищі?
Для господарських потреб?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация