День народження Боба Марлі

  1. День народження Боба Марлі У минулі вихідні по всьому світу пройшли вечірки пам'яті короля реггі...
  2. День народження Боба Марлі
  3. День народження Боба Марлі
  4. День народження Боба Марлі
  5. День народження Боба Марлі
  6. День народження Боба Марлі

День народження Боба Марлі

У минулі вихідні по всьому світу пройшли вечірки пам'яті короля реггі (більш звичне написання "реггі". - Ред.), Присвячені черговій річниці від дня його народження. З музикою Боба Марлі асоціюється все саме сонячне: море, пальми, зелено-жовто-червоні берети і вічна молодість. Яку релігію сповідував він в кінці життя? Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви?

Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви

Фото: AP

Шостого лютого Бобу Марлі, всесвітньо відомому ямайському музикантові, виповнилося б 66 років. Він запам'ятався світу як веселий хлопець з екзотичного острова, володар розкішних дредлоків (зачіска, в якій волосся сплутується в подобу кісок), як борець за свободу і любитель покурити ганджу (ямайський сорт конопель). Саме так зображають його в журналах, а сотні і тисячі наслідувачів вже багато років приміряють цей образ на себе. Яким же хлопцем він був? І де межа між продаваної особистістю-брендом і самою людиною? Відповідаючи на ці питання, можна піти так далеко, що історія короля реггі стане ще цікавіше і неоднозначніше.

Боб Марлі народився в 1945 році в селі Найн-Майлс на півночі острова. Його батьком був білий ямаєць британського походження, а мати, як і переважна більшість остров'ян, належала до нащадків африканців. Оскільки батькові майбутнього музиканта доводилося розриватися на дві сім'ї, то фактично він виховувався матір'ю-одиначкою. У 50-х Боб разом з матір'ю і бабусею відправився за кращою долею до столиці острова - місто Кінгстон. Вони оселилися в бідному районі Тренчтаун на заході столиці. На відміну від Дангла - району нетрів, що стоять прямо на звалищі, Тренчтаун був зразком ефективної ямайської житлової політики. Він був забудований дво-, триповерховими бетонними будинками із загальними кухнями і зручностями, але абсолютно без каналізації. Цю роль виконувала смердюча траншея, що несла стоки з усього міста, від чого і пішла назва району. Надалі Марлі ще багато раз заспіває про Тренчтауне і зробить його надбанням культури.

Як і у всіх подібних місцях, в жебраків районах Кінгстона у молодих людей був один шлях показати себе і добитися успіху. Природно, мова йде не про освіту, яке для багатьох, і не про роботу, яку дуже складно знайти. У 60-і роки на вулицях ямайської столиці "робили справи" і просто прогулювалися від дискотеки до кінотеатру представники субкультури руд-бойз. Вони були коротко стрижені, носили темні окуляри, білі сорочки, випрасувані чорні костюми і лаковані туфлі. Їх "справи" робилися за допомогою холодної та вогнепальної зброї. В кінотеатрах вони дивилися свіжі американські вестерни, а біля звукових установок прямо на відкритому повітрі танцювали під музику ска і рокстеді. В кінці 60-х стиль життя руд-бойз надихнув перші покоління британських скінхедів, а на початку десятиліття в цей світ з головою занурився Боб Марлі і досяг на цьому поприщі значних успіхів.

Фото: AP

Якщо порівнювати ямайських руд-боїв і наших вітчизняних гопників, то є одна істотна відмінність. Гопники ніяк і нічим не збагатили світ мистецтва. Навіть блатну музику вони успадкували від попередніх поколінь злодіїв. Навпаки, руд-бої були вимогливої ​​аудиторією, на яку цілеспрямовано працювала музична індустрія, і одночасно середовищем, з якої вийшов не один десяток музикантів, що дивують критиків своїм професіоналізмом. Феномен успіху ямайської сцени іноді пояснюють цілеспрямованою політикою, спрямованою на популяризацію музичної освіти, адже Ямайка - туристична країна, а туристів повинен хтось розважати. На це накладалося вплив американських жанрів (джазу, соулу і ритм-н-блюзу), а також місцева афро-карибська народна культура.

Як і належить справжньому руд-бою, Боб Марлі хотів співати і грати музику, а головне, щоб його платівки теж ставили власники вуличних звукових систем. Учителем Боба став титан тодішньої ямайської естради Джо Хіггс. У 1963 році разом з Пітером Тошем і Банні Лівінгстон і іншими друзями по Тренчтауну Марлі створює свою групу The Wailers ( "Плакальники"). Репертуар складався з задиристих і ліричних пісень, які швидко принесли "плакальниками" популярність на острові. Проіснувавши три роки, група розпалася. Боб одружується на Риті Андерсон і разом з дружиною слідом за матір'ю їде в США. Але вже незабаром він повертається назад і заново збирає свою групу.

У другій половині 60-х років на ямайської сцені і вулиці відбуваються великі зміни. Безтурботна хуліганська романтика все частіше відступає перед суворою громадянської лірикою. Руд-бої все так же люблять ходити в кіно і тусуватися біля звукових установок, але при перегляді улюблених вестерновболеют вже не за ковбоїв, а за індіанців, а з динаміків починають звучати пісні релігійного змісту (перша з таких - Israelites Десмонда Деккера). Руд-бої і вся вулиця воліють виражати себе словами біблійних пророцтв і політичних памфлетів, словами растафаріанской ідеології.

Сучасний житель Росії даремно шукатиме дух ямайського растафаріанства на сонячному пляжі серед веселих неформалів і музики реггей. Набагато простіше і ефективніше для цих цілей на пару років приєднатися до якої-небудь ультраконсервативній біляцерковних громаді. Там, де в Росії звучало б "відродження Святої Русі", на Ямайці звучало "повернення в Обітовану Ефіопію". Якщо в Росії страстотерпец імператор Микола називається Царем - Искупителем Російського Народу, то у ямайців звучить дружне: "Джа Растафарай, Хайле Селассіє Ай, кінг оф Кінгс, лорд оф Лордс". І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних.

І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних

Фото: AP

Растаманами (раста) називали послідовників ямайського релігійно-політичного руху, який проголосив: африканців - обраним народом Ізраїлю, світ білих людей - Вавилоном, Ефіопію - обітованоїземлею, а Богом-Джа (від Яхве, Єгова) і месією - ефіопського імператора Хайле Селассіє I , який до коронації в 1930 році був відомий як Рас Тефері Меконнина. Мета руху - повернення негрів Нового Світу в Африку. До тієї ж пори, поки не прийдуть кораблі зі сходу, необхідне ретельне очищення себе і всіляке підкреслення свого африканського коріння. Перша хвиля растафаріанства припала на передвоєнні роки, коли весь світ стежив за відчайдушною боротьбою Ефіопії проти італійських колонізаторів. Надалі растаманські середу з'явилося багато околобіблейскіх апокрифів з обґрунтуванням вчення. Оформилася культова музика раста - наябінгі, спів псалмів під бій великих і малих барабанів. Зовнішніми атрибутами раста стали носіння бороди і зачіска дредлокс як символ посвяти себе Джа. Багато раста практикували куріння ґанджі для "очищення свідомості", і абсолютно всі учасники руху вважали своє перебування на Ямайці полоном і пеклом.

Боб Марлі став растаманом під впливом Мортімера план - авторитетного старійшини, який кілька разів зустрічався з самим імператором Ефіопії і об'їздив безліч африканських країн в пошуках місць для переселення співвітчизників. Пізніше Марлі приєднався до громади "Дванадцять колін Ізраїлевих", а ця група представляла собою модернізоване растафаріанство і навіть відмовилася від чорного расизму заради залучення прихильників в Європі та США. Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін.

Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін

Фото: AP

У 1972 році The Wailers укладає доленосний контракт із звукозаписною компанією Island Records, після чого починається стрімка популяризація групи і всього напряму раста-реггей далеко за межами Ямайки. Продюсування групи ведеться вже не по ямайським, а за загальносвітовими стандартами. Музиканти працюють не для вуличної звуковий установки, а для мільйонів слухачів по всій планеті. Один за одним виходять класичні тепер уже альбоми групи. У 1974 році з "плакальниками" йдуть Тош і Уейлер, після чого Марлі включає до складу групи жіноче вокальне тріо I Threes за участю своєї дружини Рити. У цьому складі група об'їжджає з гастролями весь світ. Після того як в 1976 році на нього було скоєно замах в Кінгстоні, Боб кілька років живе в Штатах і Об'єднаному Королівстві. Його концерти представляються справжніми растафаріанського релігійними дійствами, а пісні - пророцтвами живого пророка. Проте саме в 70-х роках непомітно для радісних стадіонів в життя Боба і його сім'ї приходить східне ефіопський християнство. А сам Боб незадовго до смерті приймає хрещення в Ефіопської православної церкви теуахдо.

Ямайські растамани оголосили імператора Ефіопії Хайле Селассіє I живим Богом, але сам він так не вважав і був ревним християнином. Ефіопія - це самобутня християнська країна, яка прийняла християнство ще в 343 році від Різдва Христового, завдяки працям святителя Фрументія. Ефіопська церква (поряд з коптською, сиро-яковитской і вірменської) належить до сімейства дохалкідонських церков, шляхи яких розійшлися з грецьким православ'ям після Вселенського собору в Халкідоні (451 рік). Теуахдо (що означає "з'єднання") - це назва одного з найбільш близькою до православ'я ефіопської богословської школи, яка здобула перемогу над крайніми монофізитами (заперечують людську природу в Ісусі Христі) після кількох століть запеклої боротьби.

Вперше Хайле Селассіє зустрівся зі своїми ямайськими шанувальниками в 1961 році, коли в складі делегації з островів Вест-Індії на аудієнцію до нього прийшли троє растаманських старійшин (в тому числі той самий Мортімер план). У квітні 1966 року відбувся візит імператора на Ямайку і тисячі растаманів вітали його в аеропорту Кінгстона. На очікуваний питання про те, чи є він Богом, самодержець відповідає: "Я людина, а людина не може поклонятися людині".

Через деякий час, задумавши вирішити це питання і одночасно зміцнити вплив Ефіопії, він викликає до себе архімандрита Аббу Лаике Мандефро і звертається до нього зі словами: "На Ямайці є проблема. Будь ласка, допоможіть цим людям. Вони не розуміють нашу культуру. Вони потребують церкви, і ви обрані, щоб піти туди. Цар Небес і Землі, наш Бог і Спаситель Ісус Христос сказав, що всі ми - апостоли і повинні проповідувати Євангеліє по чотирьох сторонах світу, хрестячи звернулися в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа " .

Абба Лаике Мандефро був представником нової формації ефіопських священиків. Він отримав гарну освіту на Заході (в тому числі в 1965 році закінчив Свято-Володимирську духовну семінарію в Нью-Йорку) і мав уявлення про африканську діаспорі Нового Світу. Саме йому Хайле Селассіє доручив організацію на Ямайці ефіопської духовної місії. У 1970 році, заручившись запрошенням растаманських старійшин, архімандрит прибув в Кінгстон. У 1979 році він був висвячений патріархом Текле Хайманота в архіепіскопаЗападного півкулі з ім'ям Йісхак. Єпархія абуна Йісхака включала близько 200 парафій, розкиданих по США, Канаді, Вест-Індії, Латинській Америці і навіть ПАР. Але справою всього його життя стала саме місія серед растаманів. Уже в перший рік хрестилася 1200 растаманів, а за весь час ямайської місії 45 тисяч.

Фото: AP

Ямайська місія Ефіопською церкви проходила в складних умовах. Растамани в очах місцевої влади були неблагонадійним елементом і піддавалися репресіям. Ефіопський місіонер регулярно клопотав за них, просиджуючи години в поліцейських ділянках і пізнаючи найсумніші сторони життя острова. Ще більша проблема таїлася в самому характері взаємин ямайської пастви і Ефіопської церкви. Растамани боялися перед усім ефіопським, і перед церквою теж, але заради цього далеко не всі були готові відмовитися від обожнювання Хайле Селассіє. Поява місії викликало невдоволення у багатьох растаманських діячів (в тому числі у "Дванадцяти колін"). Чи не спрощували ситуацію і необдумані кроки самого місіонера. Так, після революції, в якій царював 44 роки ефіопський імператор був повалений, всім растаманам було наказано обстригти дредлоки, - природно, пішла буря обурення. Проте всупереч усім складнощам на Ямайці склалася існуюча і до наших днів громада Ефіопською церкви. Рита Марлі і всі діти Боба хрестилися в ній ще в 1972 році, а сам король реггей незадовго до своєї смерті, в 1981 році.

Важка ракова хвороба, яка відкрилася після травми на футбольному полі, підривала сили хлопця з Тренчтауна. Незважаючи на це, він невпинно продовжував свою гастрольну та громадську діяльність. Пам'ятаючи про замах і знаючи круті вдачі Ямайки, він довго не наважувався відкрито заявити про свій релігійному виборі. Але наближення смерті звільняє від страхів, і він прийняв хрещення від архієпископа Йісхака. Християнським ім'ям Боба Марлі стало ефіопський Бирхане Селассіє, що означає "світло Святої Трійці". Ефіопський місіонер, якого часто називають апостолом Карибського моря, зробив його поховання в рідному селі Найн-Майлс.

Боб Марлі був жебраком хлопчиною з ямайської глибинки, був крутим руд-боєм в Кінгстоні, був визионером і революціонером для мільйонів шанувальників, але усвідомлював себе людиною, хто надію тільки на силу і милість Бога.

Так сказав Джа:
"Ніхто з моїх дітей
Чи не сяде в стороні
І не стане просити подаяння ".

Так сказав Джа:
"Ти вівця мого пасовища;
І тому тобі дійсно буде добре ".

І Джа сказав так:
"Я приготував місце,
Де буду чекати тебе ".

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

День народження Боба Марлі

У минулі вихідні по всьому світу пройшли вечірки пам'яті короля реггі (більш звичне написання "реггі". - Ред.), Присвячені черговій річниці від дня його народження. З музикою Боба Марлі асоціюється все саме сонячне: море, пальми, зелено-жовто-червоні берети і вічна молодість. Яку релігію сповідував він в кінці життя? Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви?

Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви

Фото: AP

Шостого лютого Бобу Марлі, всесвітньо відомому ямайському музикантові, виповнилося б 66 років. Він запам'ятався світу як веселий хлопець з екзотичного острова, володар розкішних дредлоків (зачіска, в якій волосся сплутується в подобу кісок), як борець за свободу і любитель покурити ганджу (ямайський сорт конопель). Саме так зображають його в журналах, а сотні і тисячі наслідувачів вже багато років приміряють цей образ на себе. Яким же хлопцем він був? І де межа між продаваної особистістю-брендом і самою людиною? Відповідаючи на ці питання, можна піти так далеко, що історія короля реггі стане ще цікавіше і неоднозначніше.

Боб Марлі народився в 1945 році в селі Найн-Майлс на півночі острова. Його батьком був білий ямаєць британського походження, а мати, як і переважна більшість остров'ян, належала до нащадків африканців. Оскільки батькові майбутнього музиканта доводилося розриватися на дві сім'ї, то фактично він виховувався матір'ю-одиначкою. У 50-х Боб разом з матір'ю і бабусею відправився за кращою долею до столиці острова - місто Кінгстон. Вони оселилися в бідному районі Тренчтаун на заході столиці. На відміну від Дангла - району нетрів, що стоять прямо на звалищі, Тренчтаун був зразком ефективної ямайської житлової політики. Він був забудований дво-, триповерховими бетонними будинками із загальними кухнями і зручностями, але абсолютно без каналізації. Цю роль виконувала смердюча траншея, що несла стоки з усього міста, від чого і пішла назва району. Надалі Марлі ще багато раз заспіває про Тренчтауне і зробить його надбанням культури.

Як і у всіх подібних місцях, в жебраків районах Кінгстона у молодих людей був один шлях показати себе і добитися успіху. Природно, мова йде не про освіту, яке для багатьох, і не про роботу, яку дуже складно знайти. У 60-і роки на вулицях ямайської столиці "робили справи" і просто прогулювалися від дискотеки до кінотеатру представники субкультури руд-бойз. Вони були коротко стрижені, носили темні окуляри, білі сорочки, випрасувані чорні костюми і лаковані туфлі. Їх "справи" робилися за допомогою холодної та вогнепальної зброї. В кінотеатрах вони дивилися свіжі американські вестерни, а біля звукових установок прямо на відкритому повітрі танцювали під музику ска і рокстеді. В кінці 60-х стиль життя руд-бойз надихнув перші покоління британських скінхедів, а на початку десятиліття в цей світ з головою занурився Боб Марлі і досяг на цьому поприщі значних успіхів.

Фото: AP

Якщо порівнювати ямайських руд-боїв і наших вітчизняних гопників, то є одна істотна відмінність. Гопники ніяк і нічим не збагатили світ мистецтва. Навіть блатну музику вони успадкували від попередніх поколінь злодіїв. Навпаки, руд-бої були вимогливої ​​аудиторією, на яку цілеспрямовано працювала музична індустрія, і одночасно середовищем, з якої вийшов не один десяток музикантів, що дивують критиків своїм професіоналізмом. Феномен успіху ямайської сцени іноді пояснюють цілеспрямованою політикою, спрямованою на популяризацію музичної освіти, адже Ямайка - туристична країна, а туристів повинен хтось розважати. На це накладалося вплив американських жанрів (джазу, соулу і ритм-н-блюзу), а також місцева афро-карибська народна культура.

Як і належить справжньому руд-бою, Боб Марлі хотів співати і грати музику, а головне, щоб його платівки теж ставили власники вуличних звукових систем. Учителем Боба став титан тодішньої ямайської естради Джо Хіггс. У 1963 році разом з Пітером Тошем і Банні Лівінгстон і іншими друзями по Тренчтауну Марлі створює свою групу The Wailers ( "Плакальники"). Репертуар складався з задиристих і ліричних пісень, які швидко принесли "плакальниками" популярність на острові. Проіснувавши три роки, група розпалася. Боб одружується на Риті Андерсон і разом з дружиною слідом за матір'ю їде в США. Але вже незабаром він повертається назад і заново збирає свою групу.

У другій половині 60-х років на ямайської сцені і вулиці відбуваються великі зміни. Безтурботна хуліганська романтика все частіше відступає перед суворою громадянської лірикою. Руд-бої все так же люблять ходити в кіно і тусуватися біля звукових установок, але при перегляді улюблених вестерновболеют вже не за ковбоїв, а за індіанців, а з динаміків починають звучати пісні релігійного змісту (перша з таких - Israelites Десмонда Деккера). Руд-бої і вся вулиця воліють виражати себе словами біблійних пророцтв і політичних памфлетів, словами растафаріанской ідеології.

Сучасний житель Росії даремно шукатиме дух ямайського растафаріанства на сонячному пляжі серед веселих неформалів і музики реггей. Набагато простіше і ефективніше для цих цілей на пару років приєднатися до якої-небудь ультраконсервативній біляцерковних громаді. Там, де в Росії звучало б "відродження Святої Русі", на Ямайці звучало "повернення в Обітовану Ефіопію". Якщо в Росії страстотерпец імператор Микола називається Царем - Искупителем Російського Народу, то у ямайців звучить дружне: "Джа Растафарай, Хайле Селассіє Ай, кінг оф Кінгс, лорд оф Лордс". І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних.

І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних

Фото: AP

Растаманами (раста) називали послідовників ямайського релігійно-політичного руху, який проголосив: африканців - обраним народом Ізраїлю, світ білих людей - Вавилоном, Ефіопію - обітованоїземлею, а Богом-Джа (від Яхве, Єгова) і месією - ефіопського імператора Хайле Селассіє I , який до коронації в 1930 році був відомий як Рас Тефері Меконнина. Мета руху - повернення негрів Нового Світу в Африку. До тієї ж пори, поки не прийдуть кораблі зі сходу, необхідне ретельне очищення себе і всіляке підкреслення свого африканського коріння. Перша хвиля растафаріанства припала на передвоєнні роки, коли весь світ стежив за відчайдушною боротьбою Ефіопії проти італійських колонізаторів. Надалі растаманські середу з'явилося багато околобіблейскіх апокрифів з обґрунтуванням вчення. Оформилася культова музика раста - наябінгі, спів псалмів під бій великих і малих барабанів. Зовнішніми атрибутами раста стали носіння бороди і зачіска дредлокс як символ посвяти себе Джа. Багато раста практикували куріння ґанджі для "очищення свідомості", і абсолютно всі учасники руху вважали своє перебування на Ямайці полоном і пеклом.

Боб Марлі став растаманом під впливом Мортімера план - авторитетного старійшини, який кілька разів зустрічався з самим імператором Ефіопії і об'їздив безліч африканських країн в пошуках місць для переселення співвітчизників. Пізніше Марлі приєднався до громади "Дванадцять колін Ізраїлевих", а ця група представляла собою модернізоване растафаріанство і навіть відмовилася від чорного расизму заради залучення прихильників в Європі та США. Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін.

Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін

Фото: AP

У 1972 році The Wailers укладає доленосний контракт із звукозаписною компанією Island Records, після чого починається стрімка популяризація групи і всього напряму раста-реггей далеко за межами Ямайки. Продюсування групи ведеться вже не по ямайським, а за загальносвітовими стандартами. Музиканти працюють не для вуличної звуковий установки, а для мільйонів слухачів по всій планеті. Один за одним виходять класичні тепер уже альбоми групи. У 1974 році з "плакальниками" йдуть Тош і Уейлер, після чого Марлі включає до складу групи жіноче вокальне тріо I Threes за участю своєї дружини Рити. У цьому складі група об'їжджає з гастролями весь світ. Після того як в 1976 році на нього було скоєно замах в Кінгстоні, Боб кілька років живе в Штатах і Об'єднаному Королівстві. Його концерти представляються справжніми растафаріанського релігійними дійствами, а пісні - пророцтвами живого пророка. Проте саме в 70-х роках непомітно для радісних стадіонів в життя Боба і його сім'ї приходить східне ефіопський християнство. А сам Боб незадовго до смерті приймає хрещення в Ефіопської православної церкви теуахдо.

Ямайські растамани оголосили імператора Ефіопії Хайле Селассіє I живим Богом, але сам він так не вважав і був ревним християнином. Ефіопія - це самобутня християнська країна, яка прийняла християнство ще в 343 році від Різдва Христового, завдяки працям святителя Фрументія. Ефіопська церква (поряд з коптською, сиро-яковитской і вірменської) належить до сімейства дохалкідонських церков, шляхи яких розійшлися з грецьким православ'ям після Вселенського собору в Халкідоні (451 рік). Теуахдо (що означає "з'єднання") - це назва одного з найбільш близькою до православ'я ефіопської богословської школи, яка здобула перемогу над крайніми монофізитами (заперечують людську природу в Ісусі Христі) після кількох століть запеклої боротьби.

Вперше Хайле Селассіє зустрівся зі своїми ямайськими шанувальниками в 1961 році, коли в складі делегації з островів Вест-Індії на аудієнцію до нього прийшли троє растаманських старійшин (в тому числі той самий Мортімер план). У квітні 1966 року відбувся візит імператора на Ямайку і тисячі растаманів вітали його в аеропорту Кінгстона. На очікуваний питання про те, чи є він Богом, самодержець відповідає: "Я людина, а людина не може поклонятися людині".

Через деякий час, задумавши вирішити це питання і одночасно зміцнити вплив Ефіопії, він викликає до себе архімандрита Аббу Лаике Мандефро і звертається до нього зі словами: "На Ямайці є проблема. Будь ласка, допоможіть цим людям. Вони не розуміють нашу культуру. Вони потребують церкви, і ви обрані, щоб піти туди. Цар Небес і Землі, наш Бог і Спаситель Ісус Христос сказав, що всі ми - апостоли і повинні проповідувати Євангеліє по чотирьох сторонах світу, хрестячи звернулися в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа " .

Абба Лаике Мандефро був представником нової формації ефіопських священиків. Він отримав гарну освіту на Заході (в тому числі в 1965 році закінчив Свято-Володимирську духовну семінарію в Нью-Йорку) і мав уявлення про африканську діаспорі Нового Світу. Саме йому Хайле Селассіє доручив організацію на Ямайці ефіопської духовної місії. У 1970 році, заручившись запрошенням растаманських старійшин, архімандрит прибув в Кінгстон. У 1979 році він був висвячений патріархом Текле Хайманота в архіепіскопаЗападного півкулі з ім'ям Йісхак. Єпархія абуна Йісхака включала близько 200 парафій, розкиданих по США, Канаді, Вест-Індії, Латинській Америці і навіть ПАР. Але справою всього його життя стала саме місія серед растаманів. Уже в перший рік хрестилася 1200 растаманів, а за весь час ямайської місії 45 тисяч.

Фото: AP

Ямайська місія Ефіопською церкви проходила в складних умовах. Растамани в очах місцевої влади були неблагонадійним елементом і піддавалися репресіям. Ефіопський місіонер регулярно клопотав за них, просиджуючи години в поліцейських ділянках і пізнаючи найсумніші сторони життя острова. Ще більша проблема таїлася в самому характері взаємин ямайської пастви і Ефіопської церкви. Растамани боялися перед усім ефіопським, і перед церквою теж, але заради цього далеко не всі були готові відмовитися від обожнювання Хайле Селассіє. Поява місії викликало невдоволення у багатьох растаманських діячів (в тому числі у "Дванадцяти колін"). Чи не спрощували ситуацію і необдумані кроки самого місіонера. Так, після революції, в якій царював 44 роки ефіопський імператор був повалений, всім растаманам було наказано обстригти дредлоки, - природно, пішла буря обурення. Проте всупереч усім складнощам на Ямайці склалася існуюча і до наших днів громада Ефіопською церкви. Рита Марлі і всі діти Боба хрестилися в ній ще в 1972 році, а сам король реггей незадовго до своєї смерті, в 1981 році.

Важка ракова хвороба, яка відкрилася після травми на футбольному полі, підривала сили хлопця з Тренчтауна. Незважаючи на це, він невпинно продовжував свою гастрольну та громадську діяльність. Пам'ятаючи про замах і знаючи круті вдачі Ямайки, він довго не наважувався відкрито заявити про свій релігійному виборі. Але наближення смерті звільняє від страхів, і він прийняв хрещення від архієпископа Йісхака. Християнським ім'ям Боба Марлі стало ефіопський Бирхане Селассіє, що означає "світло Святої Трійці". Ефіопський місіонер, якого часто називають апостолом Карибського моря, зробив його поховання в рідному селі Найн-Майлс.

Боб Марлі був жебраком хлопчиною з ямайської глибинки, був крутим руд-боєм в Кінгстоні, був визионером і революціонером для мільйонів шанувальників, але усвідомлював себе людиною, хто надію тільки на силу і милість Бога.

Так сказав Джа:
"Ніхто з моїх дітей
Чи не сяде в стороні
І не стане просити подаяння ".

Так сказав Джа:
"Ти вівця мого пасовища;
І тому тобі дійсно буде добре ".

І Джа сказав так:
"Я приготував місце,
Де буду чекати тебе ".

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

День народження Боба Марлі

У минулі вихідні по всьому світу пройшли вечірки пам'яті короля реггі (більш звичне написання "реггі". - Ред.), Присвячені черговій річниці від дня його народження. З музикою Боба Марлі асоціюється все саме сонячне: море, пальми, зелено-жовто-червоні берети і вічна молодість. Яку релігію сповідував він в кінці життя? Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви?

Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви

Фото: AP

Шостого лютого Бобу Марлі, всесвітньо відомому ямайському музикантові, виповнилося б 66 років. Він запам'ятався світу як веселий хлопець з екзотичного острова, володар розкішних дредлоків (зачіска, в якій волосся сплутується в подобу кісок), як борець за свободу і любитель покурити ганджу (ямайський сорт конопель). Саме так зображають його в журналах, а сотні і тисячі наслідувачів вже багато років приміряють цей образ на себе. Яким же хлопцем він був? І де межа між продаваної особистістю-брендом і самою людиною? Відповідаючи на ці питання, можна піти так далеко, що історія короля реггі стане ще цікавіше і неоднозначніше.

Боб Марлі народився в 1945 році в селі Найн-Майлс на півночі острова. Його батьком був білий ямаєць британського походження, а мати, як і переважна більшість остров'ян, належала до нащадків африканців. Оскільки батькові майбутнього музиканта доводилося розриватися на дві сім'ї, то фактично він виховувався матір'ю-одиначкою. У 50-х Боб разом з матір'ю і бабусею відправився за кращою долею до столиці острова - місто Кінгстон. Вони оселилися в бідному районі Тренчтаун на заході столиці. На відміну від Дангла - району нетрів, що стоять прямо на звалищі, Тренчтаун був зразком ефективної ямайської житлової політики. Він був забудований дво-, триповерховими бетонними будинками із загальними кухнями і зручностями, але абсолютно без каналізації. Цю роль виконувала смердюча траншея, що несла стоки з усього міста, від чого і пішла назва району. Надалі Марлі ще багато раз заспіває про Тренчтауне і зробить його надбанням культури.

Як і у всіх подібних місцях, в жебраків районах Кінгстона у молодих людей був один шлях показати себе і добитися успіху. Природно, мова йде не про освіту, яке для багатьох, і не про роботу, яку дуже складно знайти. У 60-і роки на вулицях ямайської столиці "робили справи" і просто прогулювалися від дискотеки до кінотеатру представники субкультури руд-бойз. Вони були коротко стрижені, носили темні окуляри, білі сорочки, випрасувані чорні костюми і лаковані туфлі. Їх "справи" робилися за допомогою холодної та вогнепальної зброї. В кінотеатрах вони дивилися свіжі американські вестерни, а біля звукових установок прямо на відкритому повітрі танцювали під музику ска і рокстеді. В кінці 60-х стиль життя руд-бойз надихнув перші покоління британських скінхедів, а на початку десятиліття в цей світ з головою занурився Боб Марлі і досяг на цьому поприщі значних успіхів.

Фото: AP

Якщо порівнювати ямайських руд-боїв і наших вітчизняних гопників, то є одна істотна відмінність. Гопники ніяк і нічим не збагатили світ мистецтва. Навіть блатну музику вони успадкували від попередніх поколінь злодіїв. Навпаки, руд-бої були вимогливої ​​аудиторією, на яку цілеспрямовано працювала музична індустрія, і одночасно середовищем, з якої вийшов не один десяток музикантів, що дивують критиків своїм професіоналізмом. Феномен успіху ямайської сцени іноді пояснюють цілеспрямованою політикою, спрямованою на популяризацію музичної освіти, адже Ямайка - туристична країна, а туристів повинен хтось розважати. На це накладалося вплив американських жанрів (джазу, соулу і ритм-н-блюзу), а також місцева афро-карибська народна культура.

Як і належить справжньому руд-бою, Боб Марлі хотів співати і грати музику, а головне, щоб його платівки теж ставили власники вуличних звукових систем. Учителем Боба став титан тодішньої ямайської естради Джо Хіггс. У 1963 році разом з Пітером Тошем і Банні Лівінгстон і іншими друзями по Тренчтауну Марлі створює свою групу The Wailers ( "Плакальники"). Репертуар складався з задиристих і ліричних пісень, які швидко принесли "плакальниками" популярність на острові. Проіснувавши три роки, група розпалася. Боб одружується на Риті Андерсон і разом з дружиною слідом за матір'ю їде в США. Але вже незабаром він повертається назад і заново збирає свою групу.

У другій половині 60-х років на ямайської сцені і вулиці відбуваються великі зміни. Безтурботна хуліганська романтика все частіше відступає перед суворою громадянської лірикою. Руд-бої все так же люблять ходити в кіно і тусуватися біля звукових установок, але при перегляді улюблених вестерновболеют вже не за ковбоїв, а за індіанців, а з динаміків починають звучати пісні релігійного змісту (перша з таких - Israelites Десмонда Деккера). Руд-бої і вся вулиця воліють виражати себе словами біблійних пророцтв і політичних памфлетів, словами растафаріанской ідеології.

Сучасний житель Росії даремно шукатиме дух ямайського растафаріанства на сонячному пляжі серед веселих неформалів і музики реггей. Набагато простіше і ефективніше для цих цілей на пару років приєднатися до якої-небудь ультраконсервативній біляцерковних громаді. Там, де в Росії звучало б "відродження Святої Русі", на Ямайці звучало "повернення в Обітовану Ефіопію". Якщо в Росії страстотерпец імператор Микола називається Царем - Искупителем Російського Народу, то у ямайців звучить дружне: "Джа Растафарай, Хайле Селассіє Ай, кінг оф Кінгс, лорд оф Лордс". І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних.

І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних

Фото: AP

Растаманами (раста) називали послідовників ямайського релігійно-політичного руху, який проголосив: африканців - обраним народом Ізраїлю, світ білих людей - Вавилоном, Ефіопію - обітованоїземлею, а Богом-Джа (від Яхве, Єгова) і месією - ефіопського імператора Хайле Селассіє I , який до коронації в 1930 році був відомий як Рас Тефері Меконнина. Мета руху - повернення негрів Нового Світу в Африку. До тієї ж пори, поки не прийдуть кораблі зі сходу, необхідне ретельне очищення себе і всіляке підкреслення свого африканського коріння. Перша хвиля растафаріанства припала на передвоєнні роки, коли весь світ стежив за відчайдушною боротьбою Ефіопії проти італійських колонізаторів. Надалі растаманські середу з'явилося багато околобіблейскіх апокрифів з обґрунтуванням вчення. Оформилася культова музика раста - наябінгі, спів псалмів під бій великих і малих барабанів. Зовнішніми атрибутами раста стали носіння бороди і зачіска дредлокс як символ посвяти себе Джа. Багато раста практикували куріння ґанджі для "очищення свідомості", і абсолютно всі учасники руху вважали своє перебування на Ямайці полоном і пеклом.

Боб Марлі став растаманом під впливом Мортімера план - авторитетного старійшини, який кілька разів зустрічався з самим імператором Ефіопії і об'їздив безліч африканських країн в пошуках місць для переселення співвітчизників. Пізніше Марлі приєднався до громади "Дванадцять колін Ізраїлевих", а ця група представляла собою модернізоване растафаріанство і навіть відмовилася від чорного расизму заради залучення прихильників в Європі та США. Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін.

Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін

Фото: AP

У 1972 році The Wailers укладає доленосний контракт із звукозаписною компанією Island Records, після чого починається стрімка популяризація групи і всього напряму раста-реггей далеко за межами Ямайки. Продюсування групи ведеться вже не по ямайським, а за загальносвітовими стандартами. Музиканти працюють не для вуличної звуковий установки, а для мільйонів слухачів по всій планеті. Один за одним виходять класичні тепер уже альбоми групи. У 1974 році з "плакальниками" йдуть Тош і Уейлер, після чого Марлі включає до складу групи жіноче вокальне тріо I Threes за участю своєї дружини Рити. У цьому складі група об'їжджає з гастролями весь світ. Після того як в 1976 році на нього було скоєно замах в Кінгстоні, Боб кілька років живе в Штатах і Об'єднаному Королівстві. Його концерти представляються справжніми растафаріанського релігійними дійствами, а пісні - пророцтвами живого пророка. Проте саме в 70-х роках непомітно для радісних стадіонів в життя Боба і його сім'ї приходить східне ефіопський християнство. А сам Боб незадовго до смерті приймає хрещення в Ефіопської православної церкви теуахдо.

Ямайські растамани оголосили імператора Ефіопії Хайле Селассіє I живим Богом, але сам він так не вважав і був ревним християнином. Ефіопія - це самобутня християнська країна, яка прийняла християнство ще в 343 році від Різдва Христового, завдяки працям святителя Фрументія. Ефіопська церква (поряд з коптською, сиро-яковитской і вірменської) належить до сімейства дохалкідонських церков, шляхи яких розійшлися з грецьким православ'ям після Вселенського собору в Халкідоні (451 рік). Теуахдо (що означає "з'єднання") - це назва одного з найбільш близькою до православ'я ефіопської богословської школи, яка здобула перемогу над крайніми монофізитами (заперечують людську природу в Ісусі Христі) після кількох століть запеклої боротьби.

Вперше Хайле Селассіє зустрівся зі своїми ямайськими шанувальниками в 1961 році, коли в складі делегації з островів Вест-Індії на аудієнцію до нього прийшли троє растаманських старійшин (в тому числі той самий Мортімер план). У квітні 1966 року відбувся візит імператора на Ямайку і тисячі растаманів вітали його в аеропорту Кінгстона. На очікуваний питання про те, чи є він Богом, самодержець відповідає: "Я людина, а людина не може поклонятися людині".

Через деякий час, задумавши вирішити це питання і одночасно зміцнити вплив Ефіопії, він викликає до себе архімандрита Аббу Лаике Мандефро і звертається до нього зі словами: "На Ямайці є проблема. Будь ласка, допоможіть цим людям. Вони не розуміють нашу культуру. Вони потребують церкви, і ви обрані, щоб піти туди. Цар Небес і Землі, наш Бог і Спаситель Ісус Христос сказав, що всі ми - апостоли і повинні проповідувати Євангеліє по чотирьох сторонах світу, хрестячи звернулися в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа " .

Абба Лаике Мандефро був представником нової формації ефіопських священиків. Він отримав гарну освіту на Заході (в тому числі в 1965 році закінчив Свято-Володимирську духовну семінарію в Нью-Йорку) і мав уявлення про африканську діаспорі Нового Світу. Саме йому Хайле Селассіє доручив організацію на Ямайці ефіопської духовної місії. У 1970 році, заручившись запрошенням растаманських старійшин, архімандрит прибув в Кінгстон. У 1979 році він був висвячений патріархом Текле Хайманота в архіепіскопаЗападного півкулі з ім'ям Йісхак. Єпархія абуна Йісхака включала близько 200 парафій, розкиданих по США, Канаді, Вест-Індії, Латинській Америці і навіть ПАР. Але справою всього його життя стала саме місія серед растаманів. Уже в перший рік хрестилася 1200 растаманів, а за весь час ямайської місії 45 тисяч.

Фото: AP

Ямайська місія Ефіопською церкви проходила в складних умовах. Растамани в очах місцевої влади були неблагонадійним елементом і піддавалися репресіям. Ефіопський місіонер регулярно клопотав за них, просиджуючи години в поліцейських ділянках і пізнаючи найсумніші сторони життя острова. Ще більша проблема таїлася в самому характері взаємин ямайської пастви і Ефіопської церкви. Растамани боялися перед усім ефіопським, і перед церквою теж, але заради цього далеко не всі були готові відмовитися від обожнювання Хайле Селассіє. Поява місії викликало невдоволення у багатьох растаманських діячів (в тому числі у "Дванадцяти колін"). Чи не спрощували ситуацію і необдумані кроки самого місіонера. Так, після революції, в якій царював 44 роки ефіопський імператор був повалений, всім растаманам було наказано обстригти дредлоки, - природно, пішла буря обурення. Проте всупереч усім складнощам на Ямайці склалася існуюча і до наших днів громада Ефіопською церкви. Рита Марлі і всі діти Боба хрестилися в ній ще в 1972 році, а сам король реггей незадовго до своєї смерті, в 1981 році.

Важка ракова хвороба, яка відкрилася після травми на футбольному полі, підривала сили хлопця з Тренчтауна. Незважаючи на це, він невпинно продовжував свою гастрольну та громадську діяльність. Пам'ятаючи про замах і знаючи круті вдачі Ямайки, він довго не наважувався відкрито заявити про свій релігійному виборі. Але наближення смерті звільняє від страхів, і він прийняв хрещення від архієпископа Йісхака. Християнським ім'ям Боба Марлі стало ефіопський Бирхане Селассіє, що означає "світло Святої Трійці". Ефіопський місіонер, якого часто називають апостолом Карибського моря, зробив його поховання в рідному селі Найн-Майлс.

Боб Марлі був жебраком хлопчиною з ямайської глибинки, був крутим руд-боєм в Кінгстоні, був визионером і революціонером для мільйонів шанувальників, але усвідомлював себе людиною, хто надію тільки на силу і милість Бога.

Так сказав Джа:
"Ніхто з моїх дітей
Чи не сяде в стороні
І не стане просити подаяння ".

Так сказав Джа:
"Ти вівця мого пасовища;
І тому тобі дійсно буде добре ".

І Джа сказав так:
"Я приготував місце,
Де буду чекати тебе ".

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

День народження Боба Марлі

У минулі вихідні по всьому світу пройшли вечірки пам'яті короля реггі (більш звичне написання "реггі". - Ред.), Присвячені черговій річниці від дня його народження. З музикою Боба Марлі асоціюється все саме сонячне: море, пальми, зелено-жовто-червоні берети і вічна молодість. Яку релігію сповідував він в кінці життя? Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви?

Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви

Фото: AP

Шостого лютого Бобу Марлі, всесвітньо відомому ямайському музикантові, виповнилося б 66 років. Він запам'ятався світу як веселий хлопець з екзотичного острова, володар розкішних дредлоків (зачіска, в якій волосся сплутується в подобу кісок), як борець за свободу і любитель покурити ганджу (ямайський сорт конопель). Саме так зображають його в журналах, а сотні і тисячі наслідувачів вже багато років приміряють цей образ на себе. Яким же хлопцем він був? І де межа між продаваної особистістю-брендом і самою людиною? Відповідаючи на ці питання, можна піти так далеко, що історія короля реггі стане ще цікавіше і неоднозначніше.

Боб Марлі народився в 1945 році в селі Найн-Майлс на півночі острова. Його батьком був білий ямаєць британського походження, а мати, як і переважна більшість остров'ян, належала до нащадків африканців. Оскільки батькові майбутнього музиканта доводилося розриватися на дві сім'ї, то фактично він виховувався матір'ю-одиначкою. У 50-х Боб разом з матір'ю і бабусею відправився за кращою долею до столиці острова - місто Кінгстон. Вони оселилися в бідному районі Тренчтаун на заході столиці. На відміну від Дангла - району нетрів, що стоять прямо на звалищі, Тренчтаун був зразком ефективної ямайської житлової політики. Він був забудований дво-, триповерховими бетонними будинками із загальними кухнями і зручностями, але абсолютно без каналізації. Цю роль виконувала смердюча траншея, що несла стоки з усього міста, від чого і пішла назва району. Надалі Марлі ще багато раз заспіває про Тренчтауне і зробить його надбанням культури.

Як і у всіх подібних місцях, в жебраків районах Кінгстона у молодих людей був один шлях показати себе і добитися успіху. Природно, мова йде не про освіту, яке для багатьох, і не про роботу, яку дуже складно знайти. У 60-і роки на вулицях ямайської столиці "робили справи" і просто прогулювалися від дискотеки до кінотеатру представники субкультури руд-бойз. Вони були коротко стрижені, носили темні окуляри, білі сорочки, випрасувані чорні костюми і лаковані туфлі. Їх "справи" робилися за допомогою холодної та вогнепальної зброї. В кінотеатрах вони дивилися свіжі американські вестерни, а біля звукових установок прямо на відкритому повітрі танцювали під музику ска і рокстеді. В кінці 60-х стиль життя руд-бойз надихнув перші покоління британських скінхедів, а на початку десятиліття в цей світ з головою занурився Боб Марлі і досяг на цьому поприщі значних успіхів.

Фото: AP

Якщо порівнювати ямайських руд-боїв і наших вітчизняних гопників, то є одна істотна відмінність. Гопники ніяк і нічим не збагатили світ мистецтва. Навіть блатну музику вони успадкували від попередніх поколінь злодіїв. Навпаки, руд-бої були вимогливої ​​аудиторією, на яку цілеспрямовано працювала музична індустрія, і одночасно середовищем, з якої вийшов не один десяток музикантів, що дивують критиків своїм професіоналізмом. Феномен успіху ямайської сцени іноді пояснюють цілеспрямованою політикою, спрямованою на популяризацію музичної освіти, адже Ямайка - туристична країна, а туристів повинен хтось розважати. На це накладалося вплив американських жанрів (джазу, соулу і ритм-н-блюзу), а також місцева афро-карибська народна культура.

Як і належить справжньому руд-бою, Боб Марлі хотів співати і грати музику, а головне, щоб його платівки теж ставили власники вуличних звукових систем. Учителем Боба став титан тодішньої ямайської естради Джо Хіггс. У 1963 році разом з Пітером Тошем і Банні Лівінгстон і іншими друзями по Тренчтауну Марлі створює свою групу The Wailers ( "Плакальники"). Репертуар складався з задиристих і ліричних пісень, які швидко принесли "плакальниками" популярність на острові. Проіснувавши три роки, група розпалася. Боб одружується на Риті Андерсон і разом з дружиною слідом за матір'ю їде в США. Але вже незабаром він повертається назад і заново збирає свою групу.

У другій половині 60-х років на ямайської сцені і вулиці відбуваються великі зміни. Безтурботна хуліганська романтика все частіше відступає перед суворою громадянської лірикою. Руд-бої все так же люблять ходити в кіно і тусуватися біля звукових установок, але при перегляді улюблених вестерновболеют вже не за ковбоїв, а за індіанців, а з динаміків починають звучати пісні релігійного змісту (перша з таких - Israelites Десмонда Деккера). Руд-бої і вся вулиця воліють виражати себе словами біблійних пророцтв і політичних памфлетів, словами растафаріанской ідеології.

Сучасний житель Росії даремно шукатиме дух ямайського растафаріанства на сонячному пляжі серед веселих неформалів і музики реггей. Набагато простіше і ефективніше для цих цілей на пару років приєднатися до якої-небудь ультраконсервативній біляцерковних громаді. Там, де в Росії звучало б "відродження Святої Русі", на Ямайці звучало "повернення в Обітовану Ефіопію". Якщо в Росії страстотерпец імператор Микола називається Царем - Искупителем Російського Народу, то у ямайців звучить дружне: "Джа Растафарай, Хайле Селассіє Ай, кінг оф Кінгс, лорд оф Лордс". І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних.

І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних

Фото: AP

Растаманами (раста) називали послідовників ямайського релігійно-політичного руху, який проголосив: африканців - обраним народом Ізраїлю, світ білих людей - Вавилоном, Ефіопію - обітованоїземлею, а Богом-Джа (від Яхве, Єгова) і месією - ефіопського імператора Хайле Селассіє I , який до коронації в 1930 році був відомий як Рас Тефері Меконнина. Мета руху - повернення негрів Нового Світу в Африку. До тієї ж пори, поки не прийдуть кораблі зі сходу, необхідне ретельне очищення себе і всіляке підкреслення свого африканського коріння. Перша хвиля растафаріанства припала на передвоєнні роки, коли весь світ стежив за відчайдушною боротьбою Ефіопії проти італійських колонізаторів. Надалі растаманські середу з'явилося багато околобіблейскіх апокрифів з обґрунтуванням вчення. Оформилася культова музика раста - наябінгі, спів псалмів під бій великих і малих барабанів. Зовнішніми атрибутами раста стали носіння бороди і зачіска дредлокс як символ посвяти себе Джа. Багато раста практикували куріння ґанджі для "очищення свідомості", і абсолютно всі учасники руху вважали своє перебування на Ямайці полоном і пеклом.

Боб Марлі став растаманом під впливом Мортімера план - авторитетного старійшини, який кілька разів зустрічався з самим імператором Ефіопії і об'їздив безліч африканських країн в пошуках місць для переселення співвітчизників. Пізніше Марлі приєднався до громади "Дванадцять колін Ізраїлевих", а ця група представляла собою модернізоване растафаріанство і навіть відмовилася від чорного расизму заради залучення прихильників в Європі та США. Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін.

Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін

Фото: AP

У 1972 році The Wailers укладає доленосний контракт із звукозаписною компанією Island Records, після чого починається стрімка популяризація групи і всього напряму раста-реггей далеко за межами Ямайки. Продюсування групи ведеться вже не по ямайським, а за загальносвітовими стандартами. Музиканти працюють не для вуличної звуковий установки, а для мільйонів слухачів по всій планеті. Один за одним виходять класичні тепер уже альбоми групи. У 1974 році з "плакальниками" йдуть Тош і Уейлер, після чого Марлі включає до складу групи жіноче вокальне тріо I Threes за участю своєї дружини Рити. У цьому складі група об'їжджає з гастролями весь світ. Після того як в 1976 році на нього було скоєно замах в Кінгстоні, Боб кілька років живе в Штатах і Об'єднаному Королівстві. Його концерти представляються справжніми растафаріанського релігійними дійствами, а пісні - пророцтвами живого пророка. Проте саме в 70-х роках непомітно для радісних стадіонів в життя Боба і його сім'ї приходить східне ефіопський християнство. А сам Боб незадовго до смерті приймає хрещення в Ефіопської православної церкви теуахдо.

Ямайські растамани оголосили імператора Ефіопії Хайле Селассіє I живим Богом, але сам він так не вважав і був ревним християнином. Ефіопія - це самобутня християнська країна, яка прийняла християнство ще в 343 році від Різдва Христового, завдяки працям святителя Фрументія. Ефіопська церква (поряд з коптською, сиро-яковитской і вірменської) належить до сімейства дохалкідонських церков, шляхи яких розійшлися з грецьким православ'ям після Вселенського собору в Халкідоні (451 рік). Теуахдо (що означає "з'єднання") - це назва одного з найбільш близькою до православ'я ефіопської богословської школи, яка здобула перемогу над крайніми монофізитами (заперечують людську природу в Ісусі Христі) після кількох століть запеклої боротьби.

Вперше Хайле Селассіє зустрівся зі своїми ямайськими шанувальниками в 1961 році, коли в складі делегації з островів Вест-Індії на аудієнцію до нього прийшли троє растаманських старійшин (в тому числі той самий Мортімер план). У квітні 1966 року відбувся візит імператора на Ямайку і тисячі растаманів вітали його в аеропорту Кінгстона. На очікуваний питання про те, чи є він Богом, самодержець відповідає: "Я людина, а людина не може поклонятися людині".

Через деякий час, задумавши вирішити це питання і одночасно зміцнити вплив Ефіопії, він викликає до себе архімандрита Аббу Лаике Мандефро і звертається до нього зі словами: "На Ямайці є проблема. Будь ласка, допоможіть цим людям. Вони не розуміють нашу культуру. Вони потребують церкви, і ви обрані, щоб піти туди. Цар Небес і Землі, наш Бог і Спаситель Ісус Христос сказав, що всі ми - апостоли і повинні проповідувати Євангеліє по чотирьох сторонах світу, хрестячи звернулися в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа " .

Абба Лаике Мандефро був представником нової формації ефіопських священиків. Він отримав гарну освіту на Заході (в тому числі в 1965 році закінчив Свято-Володимирську духовну семінарію в Нью-Йорку) і мав уявлення про африканську діаспорі Нового Світу. Саме йому Хайле Селассіє доручив організацію на Ямайці ефіопської духовної місії. У 1970 році, заручившись запрошенням растаманських старійшин, архімандрит прибув в Кінгстон. У 1979 році він був висвячений патріархом Текле Хайманота в архіепіскопаЗападного півкулі з ім'ям Йісхак. Єпархія абуна Йісхака включала близько 200 парафій, розкиданих по США, Канаді, Вест-Індії, Латинській Америці і навіть ПАР. Але справою всього його життя стала саме місія серед растаманів. Уже в перший рік хрестилася 1200 растаманів, а за весь час ямайської місії 45 тисяч.

Фото: AP

Ямайська місія Ефіопською церкви проходила в складних умовах. Растамани в очах місцевої влади були неблагонадійним елементом і піддавалися репресіям. Ефіопський місіонер регулярно клопотав за них, просиджуючи години в поліцейських ділянках і пізнаючи найсумніші сторони життя острова. Ще більша проблема таїлася в самому характері взаємин ямайської пастви і Ефіопської церкви. Растамани боялися перед усім ефіопським, і перед церквою теж, але заради цього далеко не всі були готові відмовитися від обожнювання Хайле Селассіє. Поява місії викликало невдоволення у багатьох растаманських діячів (в тому числі у "Дванадцяти колін"). Чи не спрощували ситуацію і необдумані кроки самого місіонера. Так, після революції, в якій царював 44 роки ефіопський імператор був повалений, всім растаманам було наказано обстригти дредлоки, - природно, пішла буря обурення. Проте всупереч усім складнощам на Ямайці склалася існуюча і до наших днів громада Ефіопською церкви. Рита Марлі і всі діти Боба хрестилися в ній ще в 1972 році, а сам король реггей незадовго до своєї смерті, в 1981 році.

Важка ракова хвороба, яка відкрилася після травми на футбольному полі, підривала сили хлопця з Тренчтауна. Незважаючи на це, він невпинно продовжував свою гастрольну та громадську діяльність. Пам'ятаючи про замах і знаючи круті вдачі Ямайки, він довго не наважувався відкрито заявити про свій релігійному виборі. Але наближення смерті звільняє від страхів, і він прийняв хрещення від архієпископа Йісхака. Християнським ім'ям Боба Марлі стало ефіопський Бирхане Селассіє, що означає "світло Святої Трійці". Ефіопський місіонер, якого часто називають апостолом Карибського моря, зробив його поховання в рідному селі Найн-Майлс.

Боб Марлі був жебраком хлопчиною з ямайської глибинки, був крутим руд-боєм в Кінгстоні, був визионером і революціонером для мільйонів шанувальників, але усвідомлював себе людиною, хто надію тільки на силу і милість Бога.

Так сказав Джа:
"Ніхто з моїх дітей
Чи не сяде в стороні
І не стане просити подаяння ".

Так сказав Джа:
"Ти вівця мого пасовища;
І тому тобі дійсно буде добре ".

І Джа сказав так:
"Я приготував місце,
Де буду чекати тебе ".

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

День народження Боба Марлі

У минулі вихідні по всьому світу пройшли вечірки пам'яті короля реггі (більш звичне написання "реггі". - Ред.), Присвячені черговій річниці від дня його народження. З музикою Боба Марлі асоціюється все саме сонячне: море, пальми, зелено-жовто-червоні берети і вічна молодість. Яку релігію сповідував він в кінці життя? Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви?

Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви

Фото: AP

Шостого лютого Бобу Марлі, всесвітньо відомому ямайському музикантові, виповнилося б 66 років. Він запам'ятався світу як веселий хлопець з екзотичного острова, володар розкішних дредлоків (зачіска, в якій волосся сплутується в подобу кісок), як борець за свободу і любитель покурити ганджу (ямайський сорт конопель). Саме так зображають його в журналах, а сотні і тисячі наслідувачів вже багато років приміряють цей образ на себе. Яким же хлопцем він був? І де межа між продаваної особистістю-брендом і самою людиною? Відповідаючи на ці питання, можна піти так далеко, що історія короля реггі стане ще цікавіше і неоднозначніше.

Боб Марлі народився в 1945 році в селі Найн-Майлс на півночі острова. Його батьком був білий ямаєць британського походження, а мати, як і переважна більшість остров'ян, належала до нащадків африканців. Оскільки батькові майбутнього музиканта доводилося розриватися на дві сім'ї, то фактично він виховувався матір'ю-одиначкою. У 50-х Боб разом з матір'ю і бабусею відправився за кращою долею до столиці острова - місто Кінгстон. Вони оселилися в бідному районі Тренчтаун на заході столиці. На відміну від Дангла - району нетрів, що стоять прямо на звалищі, Тренчтаун був зразком ефективної ямайської житлової політики. Він був забудований дво-, триповерховими бетонними будинками із загальними кухнями і зручностями, але абсолютно без каналізації. Цю роль виконувала смердюча траншея, що несла стоки з усього міста, від чого і пішла назва району. Надалі Марлі ще багато раз заспіває про Тренчтауне і зробить його надбанням культури.

Як і у всіх подібних місцях, в жебраків районах Кінгстона у молодих людей був один шлях показати себе і добитися успіху. Природно, мова йде не про освіту, яке для багатьох, і не про роботу, яку дуже складно знайти. У 60-і роки на вулицях ямайської столиці "робили справи" і просто прогулювалися від дискотеки до кінотеатру представники субкультури руд-бойз. Вони були коротко стрижені, носили темні окуляри, білі сорочки, випрасувані чорні костюми і лаковані туфлі. Їх "справи" робилися за допомогою холодної та вогнепальної зброї. В кінотеатрах вони дивилися свіжі американські вестерни, а біля звукових установок прямо на відкритому повітрі танцювали під музику ска і рокстеді. В кінці 60-х стиль життя руд-бойз надихнув перші покоління британських скінхедів, а на початку десятиліття в цей світ з головою занурився Боб Марлі і досяг на цьому поприщі значних успіхів.

Фото: AP

Якщо порівнювати ямайських руд-боїв і наших вітчизняних гопників, то є одна істотна відмінність. Гопники ніяк і нічим не збагатили світ мистецтва. Навіть блатну музику вони успадкували від попередніх поколінь злодіїв. Навпаки, руд-бої були вимогливої ​​аудиторією, на яку цілеспрямовано працювала музична індустрія, і одночасно середовищем, з якої вийшов не один десяток музикантів, що дивують критиків своїм професіоналізмом. Феномен успіху ямайської сцени іноді пояснюють цілеспрямованою політикою, спрямованою на популяризацію музичної освіти, адже Ямайка - туристична країна, а туристів повинен хтось розважати. На це накладалося вплив американських жанрів (джазу, соулу і ритм-н-блюзу), а також місцева афро-карибська народна культура.

Як і належить справжньому руд-бою, Боб Марлі хотів співати і грати музику, а головне, щоб його платівки теж ставили власники вуличних звукових систем. Учителем Боба став титан тодішньої ямайської естради Джо Хіггс. У 1963 році разом з Пітером Тошем і Банні Лівінгстон і іншими друзями по Тренчтауну Марлі створює свою групу The Wailers ( "Плакальники"). Репертуар складався з задиристих і ліричних пісень, які швидко принесли "плакальниками" популярність на острові. Проіснувавши три роки, група розпалася. Боб одружується на Риті Андерсон і разом з дружиною слідом за матір'ю їде в США. Але вже незабаром він повертається назад і заново збирає свою групу.

У другій половині 60-х років на ямайської сцені і вулиці відбуваються великі зміни. Безтурботна хуліганська романтика все частіше відступає перед суворою громадянської лірикою. Руд-бої все так же люблять ходити в кіно і тусуватися біля звукових установок, але при перегляді улюблених вестерновболеют вже не за ковбоїв, а за індіанців, а з динаміків починають звучати пісні релігійного змісту (перша з таких - Israelites Десмонда Деккера). Руд-бої і вся вулиця воліють виражати себе словами біблійних пророцтв і політичних памфлетів, словами растафаріанской ідеології.

Сучасний житель Росії даремно шукатиме дух ямайського растафаріанства на сонячному пляжі серед веселих неформалів і музики реггей. Набагато простіше і ефективніше для цих цілей на пару років приєднатися до якої-небудь ультраконсервативній біляцерковних громаді. Там, де в Росії звучало б "відродження Святої Русі", на Ямайці звучало "повернення в Обітовану Ефіопію". Якщо в Росії страстотерпец імператор Микола називається Царем - Искупителем Російського Народу, то у ямайців звучить дружне: "Джа Растафарай, Хайле Селассіє Ай, кінг оф Кінгс, лорд оф Лордс". І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних.

І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних

Фото: AP

Растаманами (раста) називали послідовників ямайського релігійно-політичного руху, який проголосив: африканців - обраним народом Ізраїлю, світ білих людей - Вавилоном, Ефіопію - обітованоїземлею, а Богом-Джа (від Яхве, Єгова) і месією - ефіопського імператора Хайле Селассіє I , який до коронації в 1930 році був відомий як Рас Тефері Меконнина. Мета руху - повернення негрів Нового Світу в Африку. До тієї ж пори, поки не прийдуть кораблі зі сходу, необхідне ретельне очищення себе і всіляке підкреслення свого африканського коріння. Перша хвиля растафаріанства припала на передвоєнні роки, коли весь світ стежив за відчайдушною боротьбою Ефіопії проти італійських колонізаторів. Надалі растаманські середу з'явилося багато околобіблейскіх апокрифів з обґрунтуванням вчення. Оформилася культова музика раста - наябінгі, спів псалмів під бій великих і малих барабанів. Зовнішніми атрибутами раста стали носіння бороди і зачіска дредлокс як символ посвяти себе Джа. Багато раста практикували куріння ґанджі для "очищення свідомості", і абсолютно всі учасники руху вважали своє перебування на Ямайці полоном і пеклом.

Боб Марлі став растаманом під впливом Мортімера план - авторитетного старійшини, який кілька разів зустрічався з самим імператором Ефіопії і об'їздив безліч африканських країн в пошуках місць для переселення співвітчизників. Пізніше Марлі приєднався до громади "Дванадцять колін Ізраїлевих", а ця група представляла собою модернізоване растафаріанство і навіть відмовилася від чорного расизму заради залучення прихильників в Європі та США. Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін.

Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін

Фото: AP

У 1972 році The Wailers укладає доленосний контракт із звукозаписною компанією Island Records, після чого починається стрімка популяризація групи і всього напряму раста-реггей далеко за межами Ямайки. Продюсування групи ведеться вже не по ямайським, а за загальносвітовими стандартами. Музиканти працюють не для вуличної звуковий установки, а для мільйонів слухачів по всій планеті. Один за одним виходять класичні тепер уже альбоми групи. У 1974 році з "плакальниками" йдуть Тош і Уейлер, після чого Марлі включає до складу групи жіноче вокальне тріо I Threes за участю своєї дружини Рити. У цьому складі група об'їжджає з гастролями весь світ. Після того як в 1976 році на нього було скоєно замах в Кінгстоні, Боб кілька років живе в Штатах і Об'єднаному Королівстві. Його концерти представляються справжніми растафаріанського релігійними дійствами, а пісні - пророцтвами живого пророка. Проте саме в 70-х роках непомітно для радісних стадіонів в життя Боба і його сім'ї приходить східне ефіопський християнство. А сам Боб незадовго до смерті приймає хрещення в Ефіопської православної церкви теуахдо.

Ямайські растамани оголосили імператора Ефіопії Хайле Селассіє I живим Богом, але сам він так не вважав і був ревним християнином. Ефіопія - це самобутня християнська країна, яка прийняла християнство ще в 343 році від Різдва Христового, завдяки працям святителя Фрументія. Ефіопська церква (поряд з коптською, сиро-яковитской і вірменської) належить до сімейства дохалкідонських церков, шляхи яких розійшлися з грецьким православ'ям після Вселенського собору в Халкідоні (451 рік). Теуахдо (що означає "з'єднання") - це назва одного з найбільш близькою до православ'я ефіопської богословської школи, яка здобула перемогу над крайніми монофізитами (заперечують людську природу в Ісусі Христі) після кількох століть запеклої боротьби.

Вперше Хайле Селассіє зустрівся зі своїми ямайськими шанувальниками в 1961 році, коли в складі делегації з островів Вест-Індії на аудієнцію до нього прийшли троє растаманських старійшин (в тому числі той самий Мортімер план). У квітні 1966 року відбувся візит імператора на Ямайку і тисячі растаманів вітали його в аеропорту Кінгстона. На очікуваний питання про те, чи є він Богом, самодержець відповідає: "Я людина, а людина не може поклонятися людині".

Через деякий час, задумавши вирішити це питання і одночасно зміцнити вплив Ефіопії, він викликає до себе архімандрита Аббу Лаике Мандефро і звертається до нього зі словами: "На Ямайці є проблема. Будь ласка, допоможіть цим людям. Вони не розуміють нашу культуру. Вони потребують церкви, і ви обрані, щоб піти туди. Цар Небес і Землі, наш Бог і Спаситель Ісус Христос сказав, що всі ми - апостоли і повинні проповідувати Євангеліє по чотирьох сторонах світу, хрестячи звернулися в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа " .

Абба Лаике Мандефро був представником нової формації ефіопських священиків. Він отримав гарну освіту на Заході (в тому числі в 1965 році закінчив Свято-Володимирську духовну семінарію в Нью-Йорку) і мав уявлення про африканську діаспорі Нового Світу. Саме йому Хайле Селассіє доручив організацію на Ямайці ефіопської духовної місії. У 1970 році, заручившись запрошенням растаманських старійшин, архімандрит прибув в Кінгстон. У 1979 році він був висвячений патріархом Текле Хайманота в архіепіскопаЗападного півкулі з ім'ям Йісхак. Єпархія абуна Йісхака включала близько 200 парафій, розкиданих по США, Канаді, Вест-Індії, Латинській Америці і навіть ПАР. Але справою всього його життя стала саме місія серед растаманів. Уже в перший рік хрестилася 1200 растаманів, а за весь час ямайської місії 45 тисяч.

Фото: AP

Ямайська місія Ефіопською церкви проходила в складних умовах. Растамани в очах місцевої влади були неблагонадійним елементом і піддавалися репресіям. Ефіопський місіонер регулярно клопотав за них, просиджуючи години в поліцейських ділянках і пізнаючи найсумніші сторони життя острова. Ще більша проблема таїлася в самому характері взаємин ямайської пастви і Ефіопської церкви. Растамани боялися перед усім ефіопським, і перед церквою теж, але заради цього далеко не всі були готові відмовитися від обожнювання Хайле Селассіє. Поява місії викликало невдоволення у багатьох растаманських діячів (в тому числі у "Дванадцяти колін"). Чи не спрощували ситуацію і необдумані кроки самого місіонера. Так, після революції, в якій царював 44 роки ефіопський імператор був повалений, всім растаманам було наказано обстригти дредлоки, - природно, пішла буря обурення. Проте всупереч усім складнощам на Ямайці склалася існуюча і до наших днів громада Ефіопською церкви. Рита Марлі і всі діти Боба хрестилися в ній ще в 1972 році, а сам король реггей незадовго до своєї смерті, в 1981 році.

Важка ракова хвороба, яка відкрилася після травми на футбольному полі, підривала сили хлопця з Тренчтауна. Незважаючи на це, він невпинно продовжував свою гастрольну та громадську діяльність. Пам'ятаючи про замах і знаючи круті вдачі Ямайки, він довго не наважувався відкрито заявити про свій релігійному виборі. Але наближення смерті звільняє від страхів, і він прийняв хрещення від архієпископа Йісхака. Християнським ім'ям Боба Марлі стало ефіопський Бирхане Селассіє, що означає "світло Святої Трійці". Ефіопський місіонер, якого часто називають апостолом Карибського моря, зробив його поховання в рідному селі Найн-Майлс.

Боб Марлі був жебраком хлопчиною з ямайської глибинки, був крутим руд-боєм в Кінгстоні, був визионером і революціонером для мільйонів шанувальників, але усвідомлював себе людиною, хто надію тільки на силу і милість Бога.

Так сказав Джа:
"Ніхто з моїх дітей
Чи не сяде в стороні
І не стане просити подаяння ".

Так сказав Джа:
"Ти вівця мого пасовища;
І тому тобі дійсно буде добре ".

І Джа сказав так:
"Я приготував місце,
Де буду чекати тебе ".

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

День народження Боба Марлі

У минулі вихідні по всьому світу пройшли вечірки пам'яті короля реггі (більш звичне написання "реггі". - Ред.), Присвячені черговій річниці від дня його народження. З музикою Боба Марлі асоціюється все саме сонячне: море, пальми, зелено-жовто-червоні берети і вічна молодість. Яку релігію сповідував він в кінці життя? Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви?

Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви

Фото: AP

Шостого лютого Бобу Марлі, всесвітньо відомому ямайському музикантові, виповнилося б 66 років. Він запам'ятався світу як веселий хлопець з екзотичного острова, володар розкішних дредлоків (зачіска, в якій волосся сплутується в подобу кісок), як борець за свободу і любитель покурити ганджу (ямайський сорт конопель). Саме так зображають його в журналах, а сотні і тисячі наслідувачів вже багато років приміряють цей образ на себе. Яким же хлопцем він був? І де межа між продаваної особистістю-брендом і самою людиною? Відповідаючи на ці питання, можна піти так далеко, що історія короля реггі стане ще цікавіше і неоднозначніше.

Боб Марлі народився в 1945 році в селі Найн-Майлс на півночі острова. Його батьком був білий ямаєць британського походження, а мати, як і переважна більшість остров'ян, належала до нащадків африканців. Оскільки батькові майбутнього музиканта доводилося розриватися на дві сім'ї, то фактично він виховувався матір'ю-одиначкою. У 50-х Боб разом з матір'ю і бабусею відправився за кращою долею до столиці острова - місто Кінгстон. Вони оселилися в бідному районі Тренчтаун на заході столиці. На відміну від Дангла - району нетрів, що стоять прямо на звалищі, Тренчтаун був зразком ефективної ямайської житлової політики. Він був забудований дво-, триповерховими бетонними будинками із загальними кухнями і зручностями, але абсолютно без каналізації. Цю роль виконувала смердюча траншея, що несла стоки з усього міста, від чого і пішла назва району. Надалі Марлі ще багато раз заспіває про Тренчтауне і зробить його надбанням культури.

Як і у всіх подібних місцях, в жебраків районах Кінгстона у молодих людей був один шлях показати себе і добитися успіху. Природно, мова йде не про освіту, яке для багатьох, і не про роботу, яку дуже складно знайти. У 60-і роки на вулицях ямайської столиці "робили справи" і просто прогулювалися від дискотеки до кінотеатру представники субкультури руд-бойз. Вони були коротко стрижені, носили темні окуляри, білі сорочки, випрасувані чорні костюми і лаковані туфлі. Їх "справи" робилися за допомогою холодної та вогнепальної зброї. В кінотеатрах вони дивилися свіжі американські вестерни, а біля звукових установок прямо на відкритому повітрі танцювали під музику ска і рокстеді. В кінці 60-х стиль життя руд-бойз надихнув перші покоління британських скінхедів, а на початку десятиліття в цей світ з головою занурився Боб Марлі і досяг на цьому поприщі значних успіхів.

Фото: AP

Якщо порівнювати ямайських руд-боїв і наших вітчизняних гопників, то є одна істотна відмінність. Гопники ніяк і нічим не збагатили світ мистецтва. Навіть блатну музику вони успадкували від попередніх поколінь злодіїв. Навпаки, руд-бої були вимогливої ​​аудиторією, на яку цілеспрямовано працювала музична індустрія, і одночасно середовищем, з якої вийшов не один десяток музикантів, що дивують критиків своїм професіоналізмом. Феномен успіху ямайської сцени іноді пояснюють цілеспрямованою політикою, спрямованою на популяризацію музичної освіти, адже Ямайка - туристична країна, а туристів повинен хтось розважати. На це накладалося вплив американських жанрів (джазу, соулу і ритм-н-блюзу), а також місцева афро-карибська народна культура.

Як і належить справжньому руд-бою, Боб Марлі хотів співати і грати музику, а головне, щоб його платівки теж ставили власники вуличних звукових систем. Учителем Боба став титан тодішньої ямайської естради Джо Хіггс. У 1963 році разом з Пітером Тошем і Банні Лівінгстон і іншими друзями по Тренчтауну Марлі створює свою групу The Wailers ( "Плакальники"). Репертуар складався з задиристих і ліричних пісень, які швидко принесли "плакальниками" популярність на острові. Проіснувавши три роки, група розпалася. Боб одружується на Риті Андерсон і разом з дружиною слідом за матір'ю їде в США. Але вже незабаром він повертається назад і заново збирає свою групу.

У другій половині 60-х років на ямайської сцені і вулиці відбуваються великі зміни. Безтурботна хуліганська романтика все частіше відступає перед суворою громадянської лірикою. Руд-бої все так же люблять ходити в кіно і тусуватися біля звукових установок, але при перегляді улюблених вестерновболеют вже не за ковбоїв, а за індіанців, а з динаміків починають звучати пісні релігійного змісту (перша з таких - Israelites Десмонда Деккера). Руд-бої і вся вулиця воліють виражати себе словами біблійних пророцтв і політичних памфлетів, словами растафаріанской ідеології.

Сучасний житель Росії даремно шукатиме дух ямайського растафаріанства на сонячному пляжі серед веселих неформалів і музики реггей. Набагато простіше і ефективніше для цих цілей на пару років приєднатися до якої-небудь ультраконсервативній біляцерковних громаді. Там, де в Росії звучало б "відродження Святої Русі", на Ямайці звучало "повернення в Обітовану Ефіопію". Якщо в Росії страстотерпец імператор Микола називається Царем - Искупителем Російського Народу, то у ямайців звучить дружне: "Джа Растафарай, Хайле Селассіє Ай, кінг оф Кінгс, лорд оф Лордс". І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних.

І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних

Фото: AP

Растаманами (раста) називали послідовників ямайського релігійно-політичного руху, який проголосив: африканців - обраним народом Ізраїлю, світ білих людей - Вавилоном, Ефіопію - обітованоїземлею, а Богом-Джа (від Яхве, Єгова) і месією - ефіопського імператора Хайле Селассіє I , який до коронації в 1930 році був відомий як Рас Тефері Меконнина. Мета руху - повернення негрів Нового Світу в Африку. До тієї ж пори, поки не прийдуть кораблі зі сходу, необхідне ретельне очищення себе і всіляке підкреслення свого африканського коріння. Перша хвиля растафаріанства припала на передвоєнні роки, коли весь світ стежив за відчайдушною боротьбою Ефіопії проти італійських колонізаторів. Надалі растаманські середу з'явилося багато околобіблейскіх апокрифів з обґрунтуванням вчення. Оформилася культова музика раста - наябінгі, спів псалмів під бій великих і малих барабанів. Зовнішніми атрибутами раста стали носіння бороди і зачіска дредлокс як символ посвяти себе Джа. Багато раста практикували куріння ґанджі для "очищення свідомості", і абсолютно всі учасники руху вважали своє перебування на Ямайці полоном і пеклом.

Боб Марлі став растаманом під впливом Мортімера план - авторитетного старійшини, який кілька разів зустрічався з самим імператором Ефіопії і об'їздив безліч африканських країн в пошуках місць для переселення співвітчизників. Пізніше Марлі приєднався до громади "Дванадцять колін Ізраїлевих", а ця група представляла собою модернізоване растафаріанство і навіть відмовилася від чорного расизму заради залучення прихильників в Європі та США. Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін.

Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін

Фото: AP

У 1972 році The Wailers укладає доленосний контракт із звукозаписною компанією Island Records, після чого починається стрімка популяризація групи і всього напряму раста-реггей далеко за межами Ямайки. Продюсування групи ведеться вже не по ямайським, а за загальносвітовими стандартами. Музиканти працюють не для вуличної звуковий установки, а для мільйонів слухачів по всій планеті. Один за одним виходять класичні тепер уже альбоми групи. У 1974 році з "плакальниками" йдуть Тош і Уейлер, після чого Марлі включає до складу групи жіноче вокальне тріо I Threes за участю своєї дружини Рити. У цьому складі група об'їжджає з гастролями весь світ. Після того як в 1976 році на нього було скоєно замах в Кінгстоні, Боб кілька років живе в Штатах і Об'єднаному Королівстві. Його концерти представляються справжніми растафаріанського релігійними дійствами, а пісні - пророцтвами живого пророка. Проте саме в 70-х роках непомітно для радісних стадіонів в життя Боба і його сім'ї приходить східне ефіопський християнство. А сам Боб незадовго до смерті приймає хрещення в Ефіопської православної церкви теуахдо.

Ямайські растамани оголосили імператора Ефіопії Хайле Селассіє I живим Богом, але сам він так не вважав і був ревним християнином. Ефіопія - це самобутня християнська країна, яка прийняла християнство ще в 343 році від Різдва Христового, завдяки працям святителя Фрументія. Ефіопська церква (поряд з коптською, сиро-яковитской і вірменської) належить до сімейства дохалкідонських церков, шляхи яких розійшлися з грецьким православ'ям після Вселенського собору в Халкідоні (451 рік). Теуахдо (що означає "з'єднання") - це назва одного з найбільш близькою до православ'я ефіопської богословської школи, яка здобула перемогу над крайніми монофізитами (заперечують людську природу в Ісусі Христі) після кількох століть запеклої боротьби.

Вперше Хайле Селассіє зустрівся зі своїми ямайськими шанувальниками в 1961 році, коли в складі делегації з островів Вест-Індії на аудієнцію до нього прийшли троє растаманських старійшин (в тому числі той самий Мортімер план). У квітні 1966 року відбувся візит імператора на Ямайку і тисячі растаманів вітали його в аеропорту Кінгстона. На очікуваний питання про те, чи є він Богом, самодержець відповідає: "Я людина, а людина не може поклонятися людині".

Через деякий час, задумавши вирішити це питання і одночасно зміцнити вплив Ефіопії, він викликає до себе архімандрита Аббу Лаике Мандефро і звертається до нього зі словами: "На Ямайці є проблема. Будь ласка, допоможіть цим людям. Вони не розуміють нашу культуру. Вони потребують церкви, і ви обрані, щоб піти туди. Цар Небес і Землі, наш Бог і Спаситель Ісус Христос сказав, що всі ми - апостоли і повинні проповідувати Євангеліє по чотирьох сторонах світу, хрестячи звернулися в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа " .

Абба Лаике Мандефро був представником нової формації ефіопських священиків. Він отримав гарну освіту на Заході (в тому числі в 1965 році закінчив Свято-Володимирську духовну семінарію в Нью-Йорку) і мав уявлення про африканську діаспорі Нового Світу. Саме йому Хайле Селассіє доручив організацію на Ямайці ефіопської духовної місії. У 1970 році, заручившись запрошенням растаманських старійшин, архімандрит прибув в Кінгстон. У 1979 році він був висвячений патріархом Текле Хайманота в архіепіскопаЗападного півкулі з ім'ям Йісхак. Єпархія абуна Йісхака включала близько 200 парафій, розкиданих по США, Канаді, Вест-Індії, Латинській Америці і навіть ПАР. Але справою всього його життя стала саме місія серед растаманів. Уже в перший рік хрестилася 1200 растаманів, а за весь час ямайської місії 45 тисяч.

Фото: AP

Ямайська місія Ефіопською церкви проходила в складних умовах. Растамани в очах місцевої влади були неблагонадійним елементом і піддавалися репресіям. Ефіопський місіонер регулярно клопотав за них, просиджуючи години в поліцейських ділянках і пізнаючи найсумніші сторони життя острова. Ще більша проблема таїлася в самому характері взаємин ямайської пастви і Ефіопської церкви. Растамани боялися перед усім ефіопським, і перед церквою теж, але заради цього далеко не всі були готові відмовитися від обожнювання Хайле Селассіє. Поява місії викликало невдоволення у багатьох растаманських діячів (в тому числі у "Дванадцяти колін"). Чи не спрощували ситуацію і необдумані кроки самого місіонера. Так, після революції, в якій царював 44 роки ефіопський імператор був повалений, всім растаманам було наказано обстригти дредлоки, - природно, пішла буря обурення. Проте всупереч усім складнощам на Ямайці склалася існуюча і до наших днів громада Ефіопською церкви. Рита Марлі і всі діти Боба хрестилися в ній ще в 1972 році, а сам король реггей незадовго до своєї смерті, в 1981 році.

Важка ракова хвороба, яка відкрилася після травми на футбольному полі, підривала сили хлопця з Тренчтауна. Незважаючи на це, він невпинно продовжував свою гастрольну та громадську діяльність. Пам'ятаючи про замах і знаючи круті вдачі Ямайки, він довго не наважувався відкрито заявити про свій релігійному виборі. Але наближення смерті звільняє від страхів, і він прийняв хрещення від архієпископа Йісхака. Християнським ім'ям Боба Марлі стало ефіопський Бирхане Селассіє, що означає "світло Святої Трійці". Ефіопський місіонер, якого часто називають апостолом Карибського моря, зробив його поховання в рідному селі Найн-Майлс.

Боб Марлі був жебраком хлопчиною з ямайської глибинки, був крутим руд-боєм в Кінгстоні, був визионером і революціонером для мільйонів шанувальників, але усвідомлював себе людиною, хто надію тільки на силу і милість Бога.

Так сказав Джа:
"Ніхто з моїх дітей
Чи не сяде в стороні
І не стане просити подаяння ".

Так сказав Джа:
"Ти вівця мого пасовища;
І тому тобі дійсно буде добре ".

І Джа сказав так:
"Я приготував місце,
Де буду чекати тебе ".

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

День народження Боба Марлі

У минулі вихідні по всьому світу пройшли вечірки пам'яті короля реггі (більш звичне написання "реггі". - Ред.), Присвячені черговій річниці від дня його народження. З музикою Боба Марлі асоціюється все саме сонячне: море, пальми, зелено-жовто-червоні берети і вічна молодість. Яку релігію сповідував він в кінці життя? Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви?

Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви

Фото: AP

Шостого лютого Бобу Марлі, всесвітньо відомому ямайському музикантові, виповнилося б 66 років. Він запам'ятався світу як веселий хлопець з екзотичного острова, володар розкішних дредлоків (зачіска, в якій волосся сплутується в подобу кісок), як борець за свободу і любитель покурити ганджу (ямайський сорт конопель). Саме так зображають його в журналах, а сотні і тисячі наслідувачів вже багато років приміряють цей образ на себе. Яким же хлопцем він був? І де межа між продаваної особистістю-брендом і самою людиною? Відповідаючи на ці питання, можна піти так далеко, що історія короля реггі стане ще цікавіше і неоднозначніше.

Боб Марлі народився в 1945 році в селі Найн-Майлс на півночі острова. Його батьком був білий ямаєць британського походження, а мати, як і переважна більшість остров'ян, належала до нащадків африканців. Оскільки батькові майбутнього музиканта доводилося розриватися на дві сім'ї, то фактично він виховувався матір'ю-одиначкою. У 50-х Боб разом з матір'ю і бабусею відправився за кращою долею до столиці острова - місто Кінгстон. Вони оселилися в бідному районі Тренчтаун на заході столиці. На відміну від Дангла - району нетрів, що стоять прямо на звалищі, Тренчтаун був зразком ефективної ямайської житлової політики. Він був забудований дво-, триповерховими бетонними будинками із загальними кухнями і зручностями, але абсолютно без каналізації. Цю роль виконувала смердюча траншея, що несла стоки з усього міста, від чого і пішла назва району. Надалі Марлі ще багато раз заспіває про Тренчтауне і зробить його надбанням культури.

Як і у всіх подібних місцях, в жебраків районах Кінгстона у молодих людей був один шлях показати себе і добитися успіху. Природно, мова йде не про освіту, яке для багатьох, і не про роботу, яку дуже складно знайти. У 60-і роки на вулицях ямайської столиці "робили справи" і просто прогулювалися від дискотеки до кінотеатру представники субкультури руд-бойз. Вони були коротко стрижені, носили темні окуляри, білі сорочки, випрасувані чорні костюми і лаковані туфлі. Їх "справи" робилися за допомогою холодної та вогнепальної зброї. В кінотеатрах вони дивилися свіжі американські вестерни, а біля звукових установок прямо на відкритому повітрі танцювали під музику ска і рокстеді. В кінці 60-х стиль життя руд-бойз надихнув перші покоління британських скінхедів, а на початку десятиліття в цей світ з головою занурився Боб Марлі і досяг на цьому поприщі значних успіхів.

Фото: AP

Якщо порівнювати ямайських руд-боїв і наших вітчизняних гопників, то є одна істотна відмінність. Гопники ніяк і нічим не збагатили світ мистецтва. Навіть блатну музику вони успадкували від попередніх поколінь злодіїв. Навпаки, руд-бої були вимогливої ​​аудиторією, на яку цілеспрямовано працювала музична індустрія, і одночасно середовищем, з якої вийшов не один десяток музикантів, що дивують критиків своїм професіоналізмом. Феномен успіху ямайської сцени іноді пояснюють цілеспрямованою політикою, спрямованою на популяризацію музичної освіти, адже Ямайка - туристична країна, а туристів повинен хтось розважати. На це накладалося вплив американських жанрів (джазу, соулу і ритм-н-блюзу), а також місцева афро-карибська народна культура.

Як і належить справжньому руд-бою, Боб Марлі хотів співати і грати музику, а головне, щоб його платівки теж ставили власники вуличних звукових систем. Учителем Боба став титан тодішньої ямайської естради Джо Хіггс. У 1963 році разом з Пітером Тошем і Банні Лівінгстон і іншими друзями по Тренчтауну Марлі створює свою групу The Wailers ( "Плакальники"). Репертуар складався з задиристих і ліричних пісень, які швидко принесли "плакальниками" популярність на острові. Проіснувавши три роки, група розпалася. Боб одружується на Риті Андерсон і разом з дружиною слідом за матір'ю їде в США. Але вже незабаром він повертається назад і заново збирає свою групу.

У другій половині 60-х років на ямайської сцені і вулиці відбуваються великі зміни. Безтурботна хуліганська романтика все частіше відступає перед суворою громадянської лірикою. Руд-бої все так же люблять ходити в кіно і тусуватися біля звукових установок, але при перегляді улюблених вестерновболеют вже не за ковбоїв, а за індіанців, а з динаміків починають звучати пісні релігійного змісту (перша з таких - Israelites Десмонда Деккера). Руд-бої і вся вулиця воліють виражати себе словами біблійних пророцтв і політичних памфлетів, словами растафаріанской ідеології.

Сучасний житель Росії даремно шукатиме дух ямайського растафаріанства на сонячному пляжі серед веселих неформалів і музики реггей. Набагато простіше і ефективніше для цих цілей на пару років приєднатися до якої-небудь ультраконсервативній біляцерковних громаді. Там, де в Росії звучало б "відродження Святої Русі", на Ямайці звучало "повернення в Обітовану Ефіопію". Якщо в Росії страстотерпец імператор Микола називається Царем - Искупителем Російського Народу, то у ямайців звучить дружне: "Джа Растафарай, Хайле Селассіє Ай, кінг оф Кінгс, лорд оф Лордс". І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних.

І на цьому тлі багато пророцтв про майбутнє, передчуттів катастрофи для злих і звільнення для праведних

Фото: AP

Растаманами (раста) називали послідовників ямайського релігійно-політичного руху, який проголосив: африканців - обраним народом Ізраїлю, світ білих людей - Вавилоном, Ефіопію - обітованоїземлею, а Богом-Джа (від Яхве, Єгова) і месією - ефіопського імператора Хайле Селассіє I , який до коронації в 1930 році був відомий як Рас Тефері Меконнина. Мета руху - повернення негрів Нового Світу в Африку. До тієї ж пори, поки не прийдуть кораблі зі сходу, необхідне ретельне очищення себе і всіляке підкреслення свого африканського коріння. Перша хвиля растафаріанства припала на передвоєнні роки, коли весь світ стежив за відчайдушною боротьбою Ефіопії проти італійських колонізаторів. Надалі растаманські середу з'явилося багато околобіблейскіх апокрифів з обґрунтуванням вчення. Оформилася культова музика раста - наябінгі, спів псалмів під бій великих і малих барабанів. Зовнішніми атрибутами раста стали носіння бороди і зачіска дредлокс як символ посвяти себе Джа. Багато раста практикували куріння ґанджі для "очищення свідомості", і абсолютно всі учасники руху вважали своє перебування на Ямайці полоном і пеклом.

Боб Марлі став растаманом під впливом Мортімера план - авторитетного старійшини, який кілька разів зустрічався з самим імператором Ефіопії і об'їздив безліч африканських країн в пошуках місць для переселення співвітчизників. Пізніше Марлі приєднався до громади "Дванадцять колін Ізраїлевих", а ця група представляла собою модернізоване растафаріанство і навіть відмовилася від чорного расизму заради залучення прихильників в Європі та США. Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін.

Музика реггей (спочатку всього лише один з ямайських стилів) стала наповнюватися растаманські змістом, і колишній руд-бій з Тренчтауна став справжнім символом змін

Фото: AP

У 1972 році The Wailers укладає доленосний контракт із звукозаписною компанією Island Records, після чого починається стрімка популяризація групи і всього напряму раста-реггей далеко за межами Ямайки. Продюсування групи ведеться вже не по ямайським, а за загальносвітовими стандартами. Музиканти працюють не для вуличної звуковий установки, а для мільйонів слухачів по всій планеті. Один за одним виходять класичні тепер уже альбоми групи. У 1974 році з "плакальниками" йдуть Тош і Уейлер, після чого Марлі включає до складу групи жіноче вокальне тріо I Threes за участю своєї дружини Рити. У цьому складі група об'їжджає з гастролями весь світ. Після того як в 1976 році на нього було скоєно замах в Кінгстоні, Боб кілька років живе в Штатах і Об'єднаному Королівстві. Його концерти представляються справжніми растафаріанського релігійними дійствами, а пісні - пророцтвами живого пророка. Проте саме в 70-х роках непомітно для радісних стадіонів в життя Боба і його сім'ї приходить східне ефіопський християнство. А сам Боб незадовго до смерті приймає хрещення в Ефіопської православної церкви теуахдо.

Ямайські растамани оголосили імператора Ефіопії Хайле Селассіє I живим Богом, але сам він так не вважав і був ревним християнином. Ефіопія - це самобутня християнська країна, яка прийняла християнство ще в 343 році від Різдва Христового, завдяки працям святителя Фрументія. Ефіопська церква (поряд з коптською, сиро-яковитской і вірменської) належить до сімейства дохалкідонських церков, шляхи яких розійшлися з грецьким православ'ям після Вселенського собору в Халкідоні (451 рік). Теуахдо (що означає "з'єднання") - це назва одного з найбільш близькою до православ'я ефіопської богословської школи, яка здобула перемогу над крайніми монофізитами (заперечують людську природу в Ісусі Христі) після кількох століть запеклої боротьби.

Вперше Хайле Селассіє зустрівся зі своїми ямайськими шанувальниками в 1961 році, коли в складі делегації з островів Вест-Індії на аудієнцію до нього прийшли троє растаманських старійшин (в тому числі той самий Мортімер план). У квітні 1966 року відбувся візит імператора на Ямайку і тисячі растаманів вітали його в аеропорту Кінгстона. На очікуваний питання про те, чи є він Богом, самодержець відповідає: "Я людина, а людина не може поклонятися людині".

Через деякий час, задумавши вирішити це питання і одночасно зміцнити вплив Ефіопії, він викликає до себе архімандрита Аббу Лаике Мандефро і звертається до нього зі словами: "На Ямайці є проблема. Будь ласка, допоможіть цим людям. Вони не розуміють нашу культуру. Вони потребують церкви, і ви обрані, щоб піти туди. Цар Небес і Землі, наш Бог і Спаситель Ісус Христос сказав, що всі ми - апостоли і повинні проповідувати Євангеліє по чотирьох сторонах світу, хрестячи звернулися в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа " .

Абба Лаике Мандефро був представником нової формації ефіопських священиків. Він отримав гарну освіту на Заході (в тому числі в 1965 році закінчив Свято-Володимирську духовну семінарію в Нью-Йорку) і мав уявлення про африканську діаспорі Нового Світу. Саме йому Хайле Селассіє доручив організацію на Ямайці ефіопської духовної місії. У 1970 році, заручившись запрошенням растаманських старійшин, архімандрит прибув в Кінгстон. У 1979 році він був висвячений патріархом Текле Хайманота в архіепіскопаЗападного півкулі з ім'ям Йісхак. Єпархія абуна Йісхака включала близько 200 парафій, розкиданих по США, Канаді, Вест-Індії, Латинській Америці і навіть ПАР. Але справою всього його життя стала саме місія серед растаманів. Уже в перший рік хрестилася 1200 растаманів, а за весь час ямайської місії 45 тисяч.

Фото: AP

Ямайська місія Ефіопською церкви проходила в складних умовах. Растамани в очах місцевої влади були неблагонадійним елементом і піддавалися репресіям. Ефіопський місіонер регулярно клопотав за них, просиджуючи години в поліцейських ділянках і пізнаючи найсумніші сторони життя острова. Ще більша проблема таїлася в самому характері взаємин ямайської пастви і Ефіопської церкви. Растамани боялися перед усім ефіопським, і перед церквою теж, але заради цього далеко не всі були готові відмовитися від обожнювання Хайле Селассіє. Поява місії викликало невдоволення у багатьох растаманських діячів (в тому числі у "Дванадцяти колін"). Чи не спрощували ситуацію і необдумані кроки самого місіонера. Так, після революції, в якій царював 44 роки ефіопський імператор був повалений, всім растаманам було наказано обстригти дредлоки, - природно, пішла буря обурення. Проте всупереч усім складнощам на Ямайці склалася існуюча і до наших днів громада Ефіопською церкви. Рита Марлі і всі діти Боба хрестилися в ній ще в 1972 році, а сам король реггей незадовго до своєї смерті, в 1981 році.

Важка ракова хвороба, яка відкрилася після травми на футбольному полі, підривала сили хлопця з Тренчтауна. Незважаючи на це, він невпинно продовжував свою гастрольну та громадську діяльність. Пам'ятаючи про замах і знаючи круті вдачі Ямайки, він довго не наважувався відкрито заявити про свій релігійному виборі. Але наближення смерті звільняє від страхів, і він прийняв хрещення від архієпископа Йісхака. Християнським ім'ям Боба Марлі стало ефіопський Бирхане Селассіє, що означає "світло Святої Трійці". Ефіопський місіонер, якого часто називають апостолом Карибського моря, зробив його поховання в рідному селі Найн-Майлс.

Боб Марлі був жебраком хлопчиною з ямайської глибинки, був крутим руд-боєм в Кінгстоні, був визионером і революціонером для мільйонів шанувальників, але усвідомлював себе людиною, хто надію тільки на силу і милість Бога.

Так сказав Джа:
"Ніхто з моїх дітей
Чи не сяде в стороні
І не стане просити подаяння ".

Так сказав Джа:
"Ти вівця мого пасовища;
І тому тобі дійсно буде добре ".

І Джа сказав так:
"Я приготував місце,
Де буду чекати тебе ".

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

Яку релігію сповідував він в кінці життя?
Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви?
Яким же хлопцем він був?
І де межа між продаваної особистістю-брендом і самою людиною?
Яку релігію сповідував він в кінці життя?
Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви?
Яким же хлопцем він був?
І де межа між продаваної особистістю-брендом і самою людиною?
Яку релігію сповідував він в кінці життя?
Був він пророком растафарі або вірним чадом Ефіопською церкви?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация