День 27 серпня. Пам'ятні дати, події, ювілеї

В цей день народився Іван Франко.

Іван Якович Франко (1856-1916) - український письменник, вчений-енциклопедист, мислитель, громадський діяч. Сучасники називали Франка гігантом думки і титаном праці, українським Мойсеєм. Він залишив після себе колосальну художню і наукову спадщину, що становить близько 50 тис. Творів. 50-томне академічне видання творів, видане в 1976-1986 роках, є далеко не повним його творчістю і «тягне» на стотомнік. За сорок років творчої діяльності Іван Франко видав одинадцять поетичних збірок, понад сто оповідань, дев'ять повістей, більше десяти драматичних творів. Плідною була і публіцистична діяльність Івана Франка - понад дві тисячі публікацій. Він є автором численних перекладів творів світової літератури - з французької, німецької, англійської, російської, польської, чеської, сербської, хорватської, давньогрецького, латинського, арабського, давньоєврейської, індійського та інших мов. Іноді навіть шкодував, що не став орієнталістом. В молодості Іван Франко, як і багато інших тодішні інтелектуали, зазнав впливу соціалістичних ідей, з захопленням читав Маркса, Енгельса, але в кінці життя розчарувався в соціалізмі, назвавши соціалістичну державу в'язницею, «а всевладдя комуністичної держави ... означало б тріумф нової бюрократії над громадськістю, над усім її матеріальним і духовним щастям ». На початку він також оспівував «братство велике, глобальне», тільки потім, усвідомивши підневільний стан України, розірваної між царською Росією і Австро-Угорщиною, написав: «Не пора, не пора, не пора москалеві й ляхові служить». Саме тому за радянських часів творча спадщина Івана Франка безжально фальшувалося. Українці не могли прочитати франкових віршів про національне відродження, про Січ і січових стрільців, про російському і польському колоніалізм на українській землі. «Або візьмемо всі свої сили разом і спробуємо встояти в конкуренції цивілізаційного праці, або складемо заздалегідь зброю і скажімо собі, що ми сміття і січка, хороша для пасовища інших, але не здатна зеленіти і нове зерно народити» - писав Франко.

Дати дня:

115 років від дня народження Григорія (Григор) Леонідовича Лужницького (1903-1990), українського письменника, драматурга, публіциста, літературознавця, перекладача. Дійсний член НТШ в США, професор Пенсильванського університету (Філадельфія). У 1927-1931 рр. був редактором журналу «Поступ», літературним редактором в газеті «Новий час», видавництві «Українська преса» (всі - у Львові) протягом деякого часу був співробітником Відділу суспільних наук АН УРСР у Львові. У 1944 році виїхав до Австрії, де в 1946-1949 рр. викладав українську і польську мови в університеті Граца. У 1949 р емігрував в США, жив у Філадельфії. В Америці редагував українську газету «Америка» і викладав в університеті. Автор збірок віршів, п'єс, детективних повістей. Займався перекладацькою діяльністю.

110 років від дня народження Ліндона Джонсона (1908-1973), 36-го президента США (1963-1969, від Демократичної партії), в 1961-1963 рр. віце-президент.

***

В цей день народився Богдан Сильвестрович Ступка (1941-2012), український актор театру і кіно, художній керівник столичного Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка.

В цей день народився Іван Франко

Родом актор з селища Куликов, що на Львівщині. Народився під час німецької окупації. До сцени - акторства і співу його привчили рідні. Батько співав у Львівській опері, там співав і мамин старший брат, а тітка була концертмейстером. За лаштунками Львівської опери юний Богдан почув спів Івана Козловського і Сергія Лемешева, приєднався до світового оперного мистецтва. Актором мріяв стати з 17 років, але надходив спочатку на хімічний факультет Львівського університету. Правда, провалився на іспитах, працював в обсерваторії і заочно навчався на філологічному факультеті Львівського університету. «Я б міг стати хіміком, або звіздарем, але, як бачите, став актором ... Мабуть Господь кожному з нас призначає якусь роль в цьому житті ...», - зауважував Богдан Сильвестрович. У 1961 році він закінчив акторську студію при Театрі ім. Марії Заньковецької, потім працював в ньому (його наставником був Сергій Данченко). Дебютував у кіно роллю Ореста Дзвонаря у фільмі «Білий птах з чорною ознакою» Юрія Іллєнка. У 1978 році на запрошення Сергія Данченка, який тоді очолив Театр ім. Франко, перебрався до Києва. У 1993 році отримав Шевченківську премію за головну роль у виставі «Тев'є-Тевель» за Шолом-Алейхемом. Роль Тев'є Ступка зіграв більше 300 разів. Всього на сцені зіграв більше 50 ролей, а в кіно - більше сотні. У 1999-2001 роках був міністром культури, в 2001 році, після смерті Сергія Данченка, очолив Театр імені Івана Франка. Народний артист, Герой України. Богдан Ступка прославився не тільки як один з найяскравіших і потужних українських акторів, а й як дуже мудрий, розважливий керівник і наставник. Молоде покоління франківців добре пам'ятає батьківські звернення метра: «синку-донечка» і мало не миттєве гасіння різних конфліктів і розбрату. Він цінував в людях, перш за все, щирість і людяність; сам був зразком благородства, толерантності та порядності.

50 років від дня народження Олексія Йосиповича Ратманського (1968), українсько-російсько-американського артиста балету, хореографа, заслуженого артиста України. У 1986-1992 рр. і в 1995-1997 рр. - соліст балетної трупи Київського театру опери і балету (Національної опери України) ім. Т. Шевченка, в 1992-1995 рр. - Королівського Вінніпеґська балету (Канада). У 1997-2003 роках працював в Датському королівському балеті. У 2004-2009 рр. - художній керівник балетної трупи Великого театру. З 2009 року хореограф Американського театру балету.

З 2009 року хореограф Американського театру балету

Сьогодні святкує свій 35-й день народження Джамала (1983), відома українська співачка кримськотатарського походження, яка здобула перемогу на «Євробаченні 2016» з композицією «1944». Народилася Джамала в киргизькому місті Ош. В кінці 80-х років родина співачки повернулася до Криму і оселилася в селі Малоріченське під Алуштою. Оскільки мати співачки викладала в музичній школі, а батько за освітою диригент, займатися музикою Джамала початку вже в ранньому дитинстві: брала участь в різних дитячих вокальних конкурсах, навчалася в музичній школі Алушти і Сімферопольському музичному училищі. Вищу освіту здобула в Київській Національній музичній академії. Як краща випускниця курсу, Джамала планувала присвятити себе класичній музиці і виїхати працювати солісткою знаменитої Міланській Опери La Scala, але серйозне захоплення джазом і експерименти з соул і східною музикою змінили її плани, визначивши напрямок подальшої кар'єри. Справжнє ім'я співачки - Сусанна Джамаладінова. Її сценічне ім'я - Джамала - з'явилося перед Міжнародним конкурсом молодих виконавців «Нова хвиля», який проходив в Юрмалі влітку 2009 року. Цей конкурс, на якому Джамала отримала гран-прі, приніс співачці широку популярність. У 2011 році співачка вперше спробувала себе в національному відборі України на Євробачення, однак тоді на конкурс поїхала інша виконавиця. Творчість Джамали це не тільки музика, а й акторство. Так, влітку 2009 року вона виконала головну партію в опері Моріса Равеля «Іспанська година»; в лютому 2010 року виступала в оперній постановці Василя Бархатова за мотивами Бондіани; восени 2014 Джамала знялася у фільмі «Поводир», де зіграла роль актриси і співачки Ольги Левицької. У лютому 2016 року, на національному відбірковому турі на Євробачення, Джамала заспівала пісню «1 944», яка, врешті-решт, і принесла їй перемогу на цьому пісенному конкурсі.

Річниця смерті:

200 років від дня смерті Розумник Тимофійовича Гонорським (1791-1818), українського письменника, вченого. Походив з бідної сім'ї священика. У 1814 році вступив до Харківського університету і, отримавши ступінь кандидата словесності, викладав в Харківському інституті шляхетних дівчат і університеті. Був високоосвіченою людиною, виступав організатором літературних вечорів і читань в Харкові, входив в петербурзьке Вільне суспільство любителів російської словесності. Редагував (разом з Г. Квіткою-Основ'яненко) журнал «Український вісник»; видав 2-томний підручник французької мови, власний художній збірник і велику теоретичну роботу «Про наслідувальну гармонію слова», яка відзначена широкою ерудицією і оригінальним судженням автора в області світової літератури і естетики.

https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2523387-27-avgusta-pamatnye-daty.html

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация