Дірявий мораторій на землю: про що хитро мовчать його прихильники Тимошенко і Ляшко (відео)

  1. Тіньовий ринок землі
  2. Як обійти мораторій: зміна цільового призначення або безстрокова оренда

7:45

Заборонений плід: кому і яку землю в Україні заборонено продавати? І чому ділянки, не дивлячись на заборону, продаються? (Програма «Гра слiв» за 22 січня 2018 року на «24 каналі»).

Якщо мораторій - це захист, то земельний мораторій - це як пароль з низьким рівнем захисту. Він відноситься не до всієї сільськогосподарської землі. Під мораторій не потрапляють приватні наділи, індивідуальне садівництво, сінокосіння, частина земель для особистого селянського господарства. Такі землі не заборонено продавати, міняти їх цільове призначення теж не заборонено.

Державні угіддя виводяться з мораторію через безкоштовну роздачу землі громадянам. Тому, незважаючи на мораторій, земля не тільки продається, а й перестає бути сільськогосподарської.

Тим часом МВФ прагне переглянути діючі правила. Кожен раз, коли піднімається питання, що з ними робити, починається істерика. Деякі парламентські сили переконують, що якщо почати щось змінювати, то станеться катастрофа, катаклізми і апокаліпсис. І тому просто пролонгують дірявий мораторій.

Юлія Тимошенко обурювалася з цього приводу: «... Нам треба об'єднати українську націю, щоб захистити сільськогосподарські землі ... Це епохальна злочин ... Це трагедія для країни ... Це все одно, що продати Україну ... найбільша авантюра проти української нації за всі часи ... Болить серце ... це винищення української нації ... Позбавлення української нації останнього ресурсу ... ресурси залишити, а народ просто знищити ... Я звертаюся до всіх українців - не вірте ... ».

Олег Ляшко в паніці цілував жменю землі і надривав голос: «Продаж землі - це зрада ... Продати землю, яку їсти можна, на хліб намазувати і є замість чорної ікри і масла ... дерибанити країна, зникне Україна з карти світу ... Ви хочете мільйони українських селян пустити по світу з простягнутою рукою? .. Хочете їх перетворити в наймитів? .. Якщо треба, то ми й з'їмо українську землю, але нікому не віддамо ... ».

Вадим Рабинович також висловлювався проти зняття мораторію з продажу землі: «... Не залишиться нічого ... Цілеспрямоване знищення України ... Люди будуть купувати собі шматочок землі, щоб лягти в труну ...».

Чого ж торкнувся сам мораторій? По-перше, державної і комунальної сільгоспземлі залишилося небагато, приблизно 12 мільйонів гектарів. Ще мораторій накладено на приватні паї - їх в два рази більше, ніж державного чорнозему - це 29 мільйонів гектарів. Ними володіють приблизно 7 мільйонів приватних власників. Цим семи мільйонам заборонено продавати свою землю або змінювати її цільове призначення.

У передвиборчій програмі БПП Петро Порошенко нічого не обіцяв з приводу земельного мораторію. Тобто, хоч президент і за зміни правил гри, в минулому році він вирішив не наполягати на змінах.

У своєму виступі Порошенко говорив: «... Мільйони людей формально володіють землею, але за них вирішили, що вони не здатні нею розпоряджатися і ввели абсолютно конституційний мораторій. Чому ми тоді дозволяємо людям продавати квартири? .. Я повинен враховувати громадську думку. І на даний момент, на жаль, його сформували популісти. Я не збираюся витісняти з Верховної Ради земельну реформу ... ».

Цікаво, чи прислухається Петро Порошенко до популістам, якщо вони сформують громадську думку, що йому не варто балотуватися на другий термін?

Хоча треба визнати, що аргументи на рівні «трагедія, зрада і нічого не залишиться» таки працюють. Це важко зрозуміти, але дослідження показують, що дрібні власники паїв нерідко проти скасування мораторію, а це дозволило б їм розпоряджатися власне землею. Правда, ці дослідження не з'ясували, чи правильно вони розуміють, що позначає цей мораторій. І що разом з його скасуванням повинні з'явитися нові правила гри.

Тіньовий ринок землі

З паями, які підпадають під мораторій, все більш-менш зрозуміло. На них можна заробити, лише здаючи в оренду. А ось що відбувається з тими 12 мільйонами гектарів державної землі, яка нібито знаходиться під мораторієм? Така земля є джерелом поповнення тіньового ринку, їй можна змінювати цільове призначення і віддавати її в приватні руки безкоштовно. В ідеалі: українці можуть приватизувати землю щоб, наприклад, вирощувати там буряк. На практиці ж це нерідко стає схемою.

Державна земля одночасно лунає десяткам підставних осіб. А вони вже перепродують її в одні руки. Оскільки мова йде про безкоштовне виділення землі громадянам України, то держава на цьому нічого не заробляє. На відміну від окремо взятих чиновників, які беруть участь у схемі. У програмі партії Олега Ляшка обіцяли не тільки заборонити продаж землі, а й ліквідувати «нелегальний земельний ринок, на якому збагачуються толстосумми і спекулянти». І якщо з продовженням мораторію радикали справляються, то про інше свою обіцянку вони успішно забули.

На місці житлового комплексу «Софія Київська» могли б бути розташовані фермерські угіддя, але замість плодово-овочевих культур тут ростуть багатоповерхівки. Ще на початку 2010 року цільове призначення цієї землі було сільськогосподарським, і було в користуванні державного агрокомбінату «Пуща-водиця». Земля мала комунальну форму власності і призначалася для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Тобто була під мораторієм.

А вдома на цій «святій» землі, як назвав її Ляшко, побудували фірми з орбіти нардепа-радикала Сергія Скуратівського.

У 2010 році керівництво агрокомбінату раптово вирішило відмовитися від частини землі, якою користувалося, і сільрада Софіївської Борщагівки дуже швидко роздав наділи землі в приватні руки в рамках безкоштовної приватизації. Так сільськогосподарська земля з комунальної форми власності перейшла в приватну. Тому що продавати сільгоспземлю комунальної та державної форми власності не можна. А ось роздавати безкоштовно - не заборонено. Під час роздачі громадянам змінилося і цільове призначення ділянок: для особистого сільського господарства, скорочено ОСГ. І це, напевно, ключовий момент у схемі виведення сільськогосподарські ділянки з-під мораторію. Потім землю швидко перепродали і знову змінили цільове призначення. Люди, які в березні 2010-го безкоштовно отримали на цій землі ділянки щоб вести сільське господарство, вже через півроку, протягом двох днів, дружно продали свої ділянки в одні і ті ж руки - Тетяні Кривобок. Вона виявилася дружиною співробітника ГПУ Юрія Кривобока. І вона, і батьки слідчого також отримали в 2010 році землю на Софіївській Борщагівці.

Тетяна Кривобок скупила 6,5 га безкоштовно розданої громадянам землі і ще раз змінила її цільове призначення: з ОСГ - на землю під будівництво. І віддала їх суспільству «Укрполіскорм».

У 2014-16 роках ця компанія належала безпосередньо Людмилі Скуратівський, дружині народного депутата від Радикальної партії Сергія Скуратівського. А керував нею в 2016 році помічник депутата Олександр коніх. Ця фірма була замовником «Софії Київської», а генпідрядником - компанія, якій раніше керував сам Скуратівський. Основним власником товариства, яке обслуговує комплекс, є Людмила Скуратовская.

Хоча формально зуміли змінити цільове призначення сільгоспземель, для деяких це обернулося неприємностями. У зв'язку з подіями тих років існує кілька кримінальних проваджень: екс-заступника гендиректора агрокомбінату, який поставив підпис на відмові від землі - судили, але провину не довели;

численні порушення щодо зміни цільового призначення земельних ділянок, скуплених Тетяною Кривобок, знайшли, проте покарання не було.

А квартири в «Софії Київській» купуються і продаються, в останні роки їх активно закуповують МВС і Міноборони, сюди навіть приїжджав президент.

Як обійти мораторій: зміна цільового призначення або безстрокова оренда

Змінивши цільове призначення землі, можна вивести її з-під мораторію і будувати на ній багатоповерхівки. Навіть якщо забудовник з партії радикалів, лідер якої цілував землю і заборонив її продавати.

Крім зміни цільового призначення землі є ще й інші способи обійти мораторій. Наприклад, безстрокова оренда. Популярна також довгострокова оренда терміном на 49 років. Також можна обміняти одну ділянку на інший. Ще людина може подарувати свій пай державі або місцевій громаді. Отримавши таким чином землю, місцеві органи влади можуть задовольнити закон на право когось іншого отримати землю у власність. Все це підтверджує, що поки формально діє мораторій, практично сільгоспземля змінює своїх власників і цільове призначення. Тому не треба дивуватися якщо, незважаючи на мораторій, сільгоспземель в Україні через кілька років стане менше.

Колись Юлія Тимошенко, лідер партії «Батьківщина», ініціювала законопроект, який відкривав би ринок сільгоспземлі. Але тепер вона не любить про це говорити. Що ж в тому законопроекті дійсно було?

Держава могла продавати свої сільгоспземлі лише своїм громадянам, а громадяни свої - кому завгодно. Тепер у Тимошенко концепція змінилася. Вона дійсно пропонує, щоб землю могли продавати тільки громадяни і тільки державі. І щоб держава продовжувала при цьому роздавати своїм громадянам цю землю безкоштовно. Тобто забезпечити циркуляцію паїв: держава безкоштовно роздає угіддя, а потім викуповує їх за бюджетні гроші.

Сенсу в цьому не варто шукати. Як і в 16-річному існуванні мораторію.

Програма «Гра слiв» за 22 січня 2018 року на «24 каналі»

І чому ділянки, не дивлячись на заборону, продаються?
Ви хочете мільйони українських селян пустити по світу з простягнутою рукою?
Хочете їх перетворити в наймитів?
Чого ж торкнувся сам мораторій?
Чому ми тоді дозволяємо людям продавати квартири?
Цікаво, чи прислухається Петро Порошенко до популістам, якщо вони сформують громадську думку, що йому не варто балотуватися на другий термін?
А ось що відбувається з тими 12 мільйонами гектарів державної землі, яка нібито знаходиться під мораторієм?
Що ж в тому законопроекті дійсно було?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация