Дізнатися про бойовий шлях і подвиги свого діда на фронтах Великої Вітчизняної війни

  1. Як дізнатися про бойовий шлях і подвиги свого діда, прадіда

2019 г. Мобільна версія.

Про бойовий шлях і подвиги свого діда, прадіда, які воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни - ми дізнавалися, в основному, від своїх батьків. Кому-то пощастило самим почути розповіді дідусів, розпитати їх.
Багато подробиць з особистих біографій ветеранів - залишилися невідомими. Щось, через похилий вік, вони могли забути. Про щось, через скромність, промовчали. Про себе, ветеран, говорив мало, все більше про подвиги бойових товаришів.
Але, навіть через багато десятків років, після закінчення Другої Світової війни, можуть зустрітися, невідомі раніше, згадки і нові подробиці з життя фронтовиків. У пресі з'явилося безліч мемуарів і книг зі спогадами, наукові дослідження, історична література про події 40-х років минулого, двадцятого століття. В Інтернеті відкриваються офіційні сайти держархівів з можливістю шукати документальні матеріали, часів ВВВ. Каталог основних путівників розташований за адресою в мережі: guides.rusarchives.ru/browse/browse.html
На даній сторінці, як приклад, розповідається про електронний архів «Подвиг народу».


Джерелом даних на сайті www.podvignaroda.mil.ru є Архіви нагородних справ та інших документів з фондів Центрального Архіву Міністерства Оборони РФ (ЦАМО). У відкритому доступі знаходяться Укази Президії Верховної Ради СРСР і Накази Командувачів фронтів, підрозділів діючих армій про нагородження за військові заслуги під час ВВВ, із зазначенням нагород.
Якість і читабельність архівних матеріалів, часів 2-ї Світової війни, можуть бути не дуже хороші, якщо цифрові копії робилися з "третіх примірників" (на друкарській / друкарській машинці - це був нижній, третій лист під другий копіркою, тому він погано ставиться печатка) .
Нагородні листи учасників Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.
Особливу важливість і цінність представляють скани (електронні фотокопії з паперових матеріалів, часів ВВВ) нагородних листів на учасників Великої Вітчизняної війни, нагороджених медалями та орденами Радянського Союзу, з особистою інформацією про нагороджених (посада і частина, рік народження, національність, партійність, участь в громадянській війні і наступних бойових дій, дані про поранення, дата призову в РККА) і описами їх бойових подвигів і заслуг, за які вироблені нагородження.
У нагородному листі зазначено військове звання, на момент складання документа, і назва підрозділу, в якому служив ветеран. За цими даними можна пошукати додаткову інформацію в архівах, в історичних творах, мемуарах та спогадах товаришів по службі. Знаючи, в складі якої армії і на яких фронтах (ці подробиці, звичайно, вказували у вигляді штампа на аркушах Наказів з нагородними списками) воював ваш дід, ви зможете знайти на картах військових операцій шляху просування, дати битв і інші цікаві подробиці.


Як дізнатися про бойовий шлях і подвиги свого діда, прадіда

Для пошуку, необхідно відкрити сторінку сайту "Люди і нагородження" і ввести ПІБ. Щоб поліпшити результат, в пошуковому рядку вказується додаткова інформація - рік народження, місце призову тощо У списку показуються рядки зі знайденими людьми. Щоб подивитися документи - потрібно клікнути мишкою по обраній рядку.
З огляду на можливість помилок і інших типових помилок, можливих при діловодстві в умовах воєнного часу, в польових умовах - не зайве буде пробувати різні варіанти написання і перестановки (значки можуть бути переплутані місцями) окремих букв в ПІБ і цифрам року народження.
Старі назви деяких міст, селищ і дрібніших поселень, на території колишнього СРСР - можуть істотно відрізнятися від сучасних імен, по причині перейменувань населених пунктів , Які масово проводилися в 90-і роки XX-го століття, після розпаду Радянського Союзу.
Товаришів по службі, однополчан можна знайти по найменуванню підрозділи (з урахуванням скорочень назв корпусів, дивізій, полків і бригад, за родами військ в РККА), фронту і органу, що випустив документ, а так само за номерами указів і наказів про нагородження, в розділі сайту " нагородні документи ". Інтерфейс, там, може глючити, довго гальмувати і видавати повідомлення про помилку, при різному порядку введення даних в рядку пошуку (рік, абревіатура частини, фронт, номер указу). Є ще сайт pamyat-naroda.ru, але там ситуація, з працездатністю ресурсу, чи не краще (за станом на момент написання статті - влітку 2015 го року) - постійно, то ведуться профілактичні роботи, то з'являється повідомлення: "У зв'язку з високим навантаженням на сервер дані можуть завантажуватися довше звичайного".
У списках Наказів про нагородження є деталізація по батальйонам, військові звання бійців і їх командирів, представлених до бойової нагороди.
У режимі розширеного пошуку, вказуються уточнюючі дані: фронт, номер підрозділу і т.д. Треба мати на увазі, що в ході військових дій і масштабного наступу наших військ, конкретні бригади (особливо, з Резерву Головного Командування) могли опинятися на різних фронтах і переформовуватися. Тому, необхідно знати історію військової частини в безперервному, хронологічному порядку, по роках і місяцях.
Для пошуку, необхідно відкрити сторінку сайту   Люди і нагородження   і ввести ПІБ
Фото 1. Нагородний лист про подання до Урядової нагороди


Приклади скорочених найменувань бригад в РККА (Червона армія):
брмп - бригада морської піхоти.
гсбр - гірничо-стрілецька бригада.
ісбр - інженерно-будівельна бригада.
ІСБ РГК / РВГК - інженерно-саперна бригада Резерв Ставки ВГК.
істбр - винищувальна бригада.
ЛБР - лижна бригада.
мсбр - мотострілецька бригада (моторизована стрілецька бригада).
мшісбр - моторизована штурмова інженерно-саперна бригада.
осбрмп - окрема стрілецька бригада морської піхоти.
понмбр - понтонно-мостова бригада.
пулабр - кулеметно-артилерійська бригада.
Сабрі - самохідно-артилерійська бригада.
сапбр - саперна бригада.
СБР - стрілецька бригада.
ттбр РГК - важка танкова бригада броньових сил у складі Резерву Головного Командування.


Список використаної літератури та посилання на Інтернет-ресурси
https://guides.rusarchives.ru/search/basic/BasicSearch.html - Пошук по всьому Федеральним та Регіональним архівів. Фонди управлінь, з'єднань і частин військ знаходяться в Російському державному військово-історичному архіві (РГВІА).
www.rusarchives.ru/demands/sp/arm.shtml - У формі таблиці наведені довідкові дані про місце знаходження різних документів, в залежності від характеру містяться відомостей (про призов / мобілізації на військову службу, про проходження служби в Збройних Силах офіцерським, рядовим , сержантським і старшинським складом, прапорщиками, мічманами, військовослужбовцями надстрокової служби, в тому числі службовцями за контрактом та військовослужбовцями-жінками і т.д.)
soldat.ru/doc/search/destiny/ - Як встановити долю військовослужбовця, загиблих або зниклих без вісті під час Великої Вітчизняної війни, алгоритм пошуку.
soldat.ru/links/?group=3 - Зведена база Книг Пам'яті, виданих в республіках, областях, містах Росії та інших країн, а так само матеріали і факти, зібрані родичами учасників війни, журналістами газет і журналів, активістами громадських організацій та школярами .
www.obd-memorial.ru - Сайт "Меморіал". Дані ЦА МО РФ, ЦВМА, РГВА, ГА РФ, регіональних архівів Росархіву, районних військкоматів та паспортів військових поховань існуючих місць військових поховань в Російській Федерації та за її межами. Узагальнений банк даних містить інформацію про захисників Вітчизни, загиблих і зниклих без вести в період Великої Вітчизняної війни та в повоєнний час. Додатково в ОБД завантажено більше 1000 томів Книги Пам'яті.
https: // ru.wikipedia.org/wiki/Награды_Второй_мировой_войны - Ордена, медалі та інші нагороди, які вручаються за участь у військових операціях 2-ї Світової війни.
soldat.ru/doc/search/museum/ - Шкільні музеї фронтовий слави, в яких розміщені експозиції про бойові шляхи частин і з'єднань Радянської Армії. Є адреси допомоги волонтерів, корисні посилання.
Програма для визначення номера листа карти (Безкоштовно) за географічними координатами точки, місця (по обчисленому номеру, в пошуку Інтернет легко можна знайти потрібну картинку зі старої картою, для скачування і ознайомлення).
pomnite-nas.ru - Знімки та опису пам'ятників, монументів, обелісків і меморіалів в пам'ять про війну і людей, в ній перемогли.
http: // militera.lib.ru - «Військова Література», Першоджерела.


[ На головну сторінку ]



Ентузіасти-пошуковики цікавляться історією війни і шанують її ветеранів.

Copyright © 2007-2019, KAKRAS.RU

Ru/links/?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация