Доповідь: аварія на АЕС «Фукусіма» сталася з вини людини

АЕС Фукусіма-1 Причиною аварії на АЕС Фукусіма-1 в березні 2011 року став людський фактор АЕС Фукусіма-1 Причиною аварії на АЕС Фукусіма-1 в березні 2011 року став людський фактор. Такий висновок зробила спеціальна комісія парламенту Японії NAIIC, яка провела розслідування причин трагедії.

Результати розслідування сформульовані в опублікованій сьогодні доповіді.

До складу NAIIC увійшли фахівці різного профілю: сейсмолог, хімік, професор юридичних наук, інженер спеціальних систем, юрист, лікар-радіолог, колишній посол Японії в США і науковий журналіст. У підготовці доповіді брали участь також три радника і чотири рецензента.

АЕС Фукусіма-1 отримала сумну славу через аварію, викликаної землетрусом і цунамі, які обрушилися на Японію 11 березня 2011 року. Атомну катастрофу в Японії був привласнений максимальний, сьомий, рівень загрози за шкалою INES (такий же отримала свого часу аварія на Чорнобильській АЕС). За оцінкою експертів, опитаних BFM.ru, Японії належить справлятися з наслідками аварії на АЕС Фукусіма-1 протягом 30 років. Стільки часу піде на те, щоб в безпечному режимі вилучити ядерне паливо зі станції і повністю вивести її з експлуатації. Керівництво компанії-оператора АЕС Фукусіма-1 не стало уникати відповідальності за те, що сталося. Президент японської енергетичної компанії Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) Масатака Симідзу склав повноваження 20 травня 2011 року.

У доповіді NAIIC підкреслюється, що інцидент на АЕС Фукусіма-1, хоча і був викликаний землетрусом і цунамі - явищами природного характеру - не може розглядатися як стихійне лихо. «Це була глибоко техногенна катастрофа, яку можна і потрібно було передбачити і запобігти. Її наслідки могли бути пом'якшені більш ефективної реакцією людини », - йдеться в документі. Автори доповіді задаються питанням: як могла ця аварія статися в Японії, в країні, яка так пишається досягненнями в області техніки і технологій. «Комісія вважає, що японці (і світове співтовариство) заслуговують повного, чесного і прозорого відповіді на це питання. Наш звіт каталогізує безліч помилок і випадків навмисного недбалості, які не підготували АЕС Фукусіма-1 до подій 11 березня. У ньому також розглядаються серйозні недоліки в боротьбі з аварією з боку TEPCO, регуляторів і уряду [Японії] », - написано в доповіді.

Укладачі документа визнають, що він не може повністю передати, особливо для зарубіжної аудиторії, тип мислення, який підтримував недбалість під час цієї катастрофи. «Треба визнати - з великим болем - що ця катастрофа« зроблена в Японії ». Її фундаментальні причини можуть бути знайдені в укорінених звичаях японської культури: нашому рефлексивно слухняності, нашому небажанні брати під сумнів авторитет, нашої відданості принципу «йди програмі», нашому «колективному дусі» і нашої замкнутості. Якби інші японці були в шкурі тих, хто несе відповідальність за аварію, результат, можливо, був би тим же [який ми всі спостерігали] », - скрупульозно і безжально препарують колективне несвідоме японського народу члени NAIIC.

Техногенна аварія на АЕС Фукусіма-1, говориться в доповіді, стала результатом змови між урядом, регуляторами і TEPCO, а також відсутність загальних основ управління у цих структур. «Вони, фактично, порушили право країни бути захищеною від ядерних аварій. Таким чином, ми приходимо до однозначного висновку, що аварія була явно штучної. Ми вважаємо, що корінні причини полягали в організаційних і регулюючих системах, які підтримували помилкові обгрунтування рішень і дій, а містилися в питаннях, що відносяться до компетенції конкретних людей », - повідомляють автори доповіді. У NAIIC переконані: все безпосередні причини аварії можна було передбачити до 11 березня 2011 року. Але АЕС Фукусіма-1 була не здатна витримати землетрус і удар цунамі, а компанія оператор (TEPCO), регулюючі органи (NISA і NSC) і державний орган у сфері ядерної енергетики (METI) - не змогли правильно виконати основні вимоги безпеки, впевнені експерти.

Кадрові перестановки або зміна назв установ не вирішить цих проблем. «Якщо ці корінні причини не будуть вирішені, ніякі превентивні заходи проти майбутніх аналогічних аварій ніколи не будуть достатніми, - йдеться в доповіді. - Комісія вважає, що причини цієї аварії не можуть бути вирішені, і довіру народу не може бути відновлено до тих пір, поки ця техногенна катастрофа розглядається як результат помилки конкретної людини ». Основна проблема, вважають в NAIIC, полягає в соціальній структурі Японії, а також і організаційної, інституційної та правової системах, які дозволяють людям виправдовувати свої дії, приховувати їх, коли це зручно, і не залишати слідів, щоб уникнути відповідальності.

Комісія знайшла «всюдисуще невігластво і зарозумілість, непрощенні для будь-яких людей або організацій, що займаються ядерною енергетикою». «Ми виявили зневагу до глобальних тенденцій і громадської безпеки, звичку дотримання умов, заснованих на традиційних процедурах і старих правилах з одним пріоритетом - звести нанівець ризики для організації. Ми знайшли мислення, яке живе заради організації, яке ставило інтереси організації вище блага народу », - винесли суворий вердикт автори доповіді.

аварія на АЕС Фукусіма-1 сталася після потужного землетрусу на північному сході Японії 11 березня 2011 г. Після підземними поштовхами магнітудою 9,0 на узбережжі прийшла 14-метрова хвиля цунамі, яка затопила чотири з шести реакторів АЕС і вивела з ладу систему охолодження реакторів, що призвело до серії вибухів водню, розплавлення активної зони.

Аварія стала найбільшою за останні 25 років після аварії на Чорнобильській АЕС. З околиць Фукусіми були евакуйовані 140 тисяч осіб, більшість з яких так і не змогли повернутися в свої будинки. За оцінками експертів, на остаточне усунення наслідків аварії на АЕС Фукусіма-1 знадобиться не менше 40 років.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация