Доповідь академіка Марова про Челябінськом метеориті

До сих пір багато, чуючи про історію Челябінського метеорита, задають вченим питання: чому ж вони своєчасно не виявили цей астероїд? Відповідь дуже проста - тому, що він летів з боку Сонця! У доповіді до Дня космічної науки в Інституті космічних досліджень РАН академік М. Я. Маров розкрив і інші таємниці цього непроханого гостя.


Таємниці челябінського метеорита

У програмі Дня космічної науки в Інституті космічних досліджень РАН академіком Михайлом Яковичем Маров була представлена ​​доповідь "Вивчення Челябінського метеорита". Це говорить про те, що дослідження зіткнення Землі з астероїдом з групи Аполлона, чиї орбіти перетинають земну орбіту з зовнішнього боку і є потенційно небезпечними для нашої планети, що підтверджено подією 15 лютого 2013 року, до сих пір триває і інтерес до непроханого гостя не слабшає .

Як ми пам'ятаємо, входження астероїда діаметром 18 метрів в земну атмосферу завершилося вибухом розжарився тіла метеорита, випаданням безлічі його осколків різних розмірів на протяжної частини завершення траєкторії з фінальним падінням в озеро Чебаркуль. Був пробитий крижаний покрив озера, і на дні поки лежать завершили політ залишки астероїда, ще не підняті на поверхню. Майбутні експедиції розшукають і піднімуть небесного гостя для подальших досліджень, а по гарячих слідах були зібрані фрагменти астероїда, виявлені різними людьми - від шоферів на трасах до жителів Челябінська і околиць, а також вчених та фахівців, які опинилися в зоні космічного події. Збір космічного матеріалу триває і буде продовжений, оскільки це неабияка подія дає цікаву можливість дослідження матерії - будівельного матеріалу Сонячної системи.

Читайте також: Челябінський метеорит побився або обпікся?

Вибух метеорита стався над велелюдним містом (адже Южноуральський Челябінськ - місто-мільйонник) на світанку, коли багато хто вже не спали. Найяскравіший слід в ранковому небі завершився вибухом на висоті 23 кілометрів, коли астероїд зруйнувався в сліпучої спалаху! Сяйво яскравіша за Сонце змусило людей кинутися до вікон. Багато хто отримав травми, оскільки ударною хвилею вибило шибки. Саме тому резонанс події був досить значний - багатьом було надано медичну допомогу. Як не пригадати падіння Тунгуського метеорита! Він був незрівнянно масивніше, його падіння спричинило пожежу і вивал лісу, але в місцях тайгових і безлюдних ...

Він був незрівнянно масивніше, його падіння спричинило пожежу і вивал лісу, але в місцях тайгових і безлюдних

Фото: AP

Фото: AP

Фото: AP

Фото: AP

М. Я. Маров

Тоді обійшлося без жертв, а якби Тунгуський прибулець впав в густонаселеному регіоні, то трагічні наслідки були б неминучі! Тому астероидная небезпека оцінюється вченими і безперервно проводиться моніторинг потенційно небезпечних об'єктів. В Інтернеті є рубрика "астероидная небезпека", і будь-яка людина може ознайомитися з тими об'єктами ближнього космосу, які небезпечно зближуються з нашою планетою.

Ви запитаєте - чому ж не виявили астероїд, який вибухнув над Челябінськом? Пояснення існує: він летів з боку Сонця! Дуже важко, практично неможливо було відстежити його наближення. Порівняно невелика маса астероїда, всього 11 тонн, при вибуху викликала руйнування, та й люди постраждали при цьому. Відгук на цю подію в усьому світі в черговий раз переконав людство в реальності астероїдної небезпеки.

За статистикою подібні події відбуваються приблизно раз в сто років. Челябінський метеорит повністю відповідає статистиці, зазначив академік М. Я Маров, прихід Челябінського метеорита після Тунгуського віддалений приблизно таким часовим інтервалом. Надзвичайно цікавим є встановлений вченими факт - Челябінський метеорит являє собою фрагмент більшого тіла, що зазнав удар і руйнування. Це виявлено за структурою його речовини, для якої характерні специфічні особливості неоднорідного хімічного складу, що говорять вченим про те, що ця речовина зазнало ударний нагрів і часткове плавлення при зіткненні астероїдних тел в минулому.

По складу астероїд являє собою звичайний хондрит, хондрити діляться на 3 групи в залежності від вмісту заліза в олівіні і піроксенів. Світлі і темні різновиди гранул в структурі челябінських осколків хондритів говорять про ударному розплаві, історію цього небесного прибульця можна реконструювати, досліджуючи морфологію і застосовуючи протонний аналіз. Прожилки між світлими гранулами заповнені темним і дрібнозернистим ударним розплавом. Це порода часів виникнення Сонячної системи, вік якої 4,65 мільярда років.

Удар, який привів до виявленого в метеоритної породи метаморфизму, міг статися на дуже ранній стадії формування речовини планетезималей - протопланетних тіл. Дослідження ізотопного складу метеоритної речовини дозволяє припускати і друге ударне подія, яка датується набагато більш пізніми термінами - близько 300 мільйонів років.

Одне або дві події сформували Челябінський астероїд? Поки питання залишається відкритим. Впевнено можна сказати, що астероїд дробився - Челябінський метеорит є осколком більшого тіла з групи астероїдів Аполлона. Відколовся фрагмент зі зміною орбітою зблизився із Землею і зробив падіння в озеро Чебаркуль. Такі малі тіла - метеороіди представляють собою елементи історії формування Сонячної системи, пряме вивчення їх речовини дає уявлення про фази створення Сонячної системи, що надзвичайно важливо.

Читайте також: Знайдено "батьки" Челябінського метеорита

Другим суттєвим аспектом є підтвердження факту постійного транспорту речовини в Сонячній системі. Цей процес ніколи не припиняється, в його здійсненні були надзвичайно ефективні фази, за якими слідували уповільнення, і в майбутньому транспорт речовини буде здійснюватися з варіюється інтенсивністю в процесі зоряної еволюції нашого світила.

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

До сих пір багато, чуючи про історію Челябінського метеорита, задають вченим питання: чому ж вони своєчасно не виявили цей астероїд?
Ви запитаєте - чому ж не виявили астероїд, який вибухнув над Челябінськом?
Одне або дві події сформували Челябінський астероїд?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация