Дворяни, есери, лікарі: з якої родини відбувається актор Олексій Баталов

  1. Слюсар Гоша - з дворянської сім'ї
  2. Все життя - театр
  3. Життя в родині вітчима
  4. Театр в евакуації
  5. Віра в роки безвір'я

Улюблений багатьма артист Олексій Баталов народився і ріс в сім'ї, де дорожили пам'яттю предків і добре знали свою історію

Саме в родині Баталова прищепили це повага до пам'яті, до свого роду. А ще - глибоку віру в Бога, хоча сам артист не відразу це усвідомив.

Слюсар Гоша - з дворянської сім'ї

Улюблений багатьма артист Олексій Баталов народився і ріс в сім'ї, де дорожили пам'яттю предків і добре знали свою історію   Саме в родині Баталова прищепили це повага до пам'яті, до свого роду

(Кадр з фільму «Справа Румянцева», 1956 г.)

Далеко не всі знають про те, що у Олексія Баталова, часто грав слюсарів, водіїв та інших роботяг, дворянське коріння. Бабуся його матері була польською аристократкою, графинею Понятовського.

Прадід Баталова походив із небагатої дворянської прізвища Ольшевських. Звичайно, знатні батьки польської «панночки» не хотіли видавати її заміж за невідомого збіднілого юнака, нехай навіть і дворянського роду. І тоді молоді вирішили обійтися без батьківського благословення. Вони виїхали з Польщі в Росію, оселилися у Володимирі і там повінчалися. Олексій Баталов згадував мамині розповіді про те, як її в дитинстві водили поздоровляти бабусю і дідуся з католицьким Різдвом.

У цій бунтівній пари народився син - Антон Олександрович (дід Баталова). Він хотів стати лікарем, навчався на медичному факультеті, але одного разу дозволив собі скандальну витівку - не встав разом з іншими студентами, коли ті виконували «Боже, царя храни». Цього виявилося достатньо для того, щоб студента-вільнодумця виключили з факультету. Йому довелося придбати професію ветеринара, так як лікувати людей йому було заборонено.

Бабуся Баталова по материнській лінії, Ніна Василівна, працювала у Володимирі зубним лікарем. Вона теж походила з дворянської сім'ї: дівоче прізвище бабусі - Нарбекова. Ніна виросла в інтелігентній родині, яка володіла власним будинком з великим садом.

Як і чимало інтелігентів того часу, та ще з дворянськими коренями, дід і бабуся Баталова негативно ставилися до радянської влади. Ніна Василівна полягала в опозиції, очолюючи місцевий осередок есерів. Це їм потім пригадали ...

Одружившись і почавши жити разом, дід і бабуся Баталова взяли за правило ніколи не закривати дверей свого будинку, що стояв в центрі Володимира. Незважаючи на диплом ветеринара, Антон Олександрович прекрасно справлявся і з лікуванням людей, часто приходили до них додому зі своїми болячками. Коли одного разу двірник вирішив закрити ворота у двір, Антон Олександрович обурився: а якщо прийде хвора людина і не зможе потрапити до лікаря, він що, повинен вмирати під воротами?

У 1938 році, коли майбутньому артисту Олексію Баталова було 10 років, Ніну Василівну і Антона Олександровича заарештували. Альоша часто проводив у діда і бабусі літні канікули, і раптом ці звичні поїздки припинилися. Тоді йому нічого не пояснили - він дізнався трагічну історію пізніше. Дід його помер майже відразу, в тюремному госпіталі. Бабуся 10 років провела в сталінських таборах.

(Олексій Баталов у фільмі «Чисто англійське вбивство», 1974 г.)

Все життя - театр

(В ролі гімнаста Тибула у фільмі «Три товстуни», 1966 г.)

Що стосується батька, Володимира Баталова, то його предки мали селянське походження, але, тим не менш, були вельми інтелігентними людьми. Володимир Баталов з молодості служив у Московському Художньому театрі, був помічником Станіславського. Там він і познайомився з матір'ю Олексія Баталова - Ніною Антонівною Ольшевської, вона теж була актрисою.

Ось так і вийшло, що мало не з самого народження Олексій провів усі свої дні в театрі. З ранку до вечора він бачив перед собою мінливі декорації і загримовані обличчя акторів і йому здавалося, що все на світі дорослі працюють в цьому театрі.

Читайте також: Розстріл Миколи II став основою нового епізоду «Американської історії жахів»

Життя в родині вітчима

Коли Олексію було 5 років, батьки розлучилися, і він залишився з мамою. Через деякий час у нього з'явився вітчим - письменник Віктор Ардов. Олексій з мамою переїхали до нього в будинок, який москвичі називали «письменницьким».

Олексій Володимирович визнавався потім, що в свої 5 років він не особливо навіть зрозумів, що змінилося в житті. Вітчима він називав «тато Вітя», щиро ставлячись до нього як до рідного батька - і в дитинстві, і потім.

Сусідами і частими гостями в «письменницькому будинку» були дивовижні люди - Осип Мандельштам, Михайло Булгаков, Юрій Олеша, Анна Ахматова, Борис Пастернак, Фаїна Раневська ...

Цікаво, що з Ахматової у Баталова пов'язане одне дуже зворушливий спогад. Коли юний Альоша повернувся з армії, Анна Андріївна, сама в той час гостро потребувала грошах, все-таки віддала хлопцю весь свій гонорар - щоб той міг купити собі одяг, тому що зі старої давно виріс. Олексій же замість цього придбав уживаний «Москвич», і радості його не було меж. На честь Ахматової він назвав машину «Аннушкою».

Зрозуміло, обертаючись з дитинства в такому середовищі, Баталов просто не міг стати ніким іншим - тільки артистом.

Театр в евакуації

(Кадр з фільму «Летять журавлі», 1957 г.)

А ще він в підлітковому віці писав вірші, які потім схвалила сама Ахматова. Перші рядки стали складатися в поїзді, який ніс їх з мамою і двома братами геть з Москви - в евакуацію. Зупинився поїзд в татарському містечку Бугульма, і прожили вони там кілька років.

Невгамовна Ніна Антонівна Ольшевська примудрилася створити в Бугульме театр, і скоро старий провінційний клуб став улюбленим місцем відпочинку для городян.

Поступово набралася справжня трупа - з евакуйованих артистів. Олексій Баталов, зрозуміло, теж брав участь у виставах: працював помічником робітника сцени, відкривав і закривав завісу, подавав реквізит. У ті голодні роки ніхто не дивувався, якщо актор прямо під час вистави падав на сцені в непритомність. Одного разу таке сталося і з його мамою. Альоша дуже злякався, а артисти, кинулися до впала Ніні, шепотіли йому: «Закривай завісу, швидше за!»

Театр в Бугульме існує і сьогодні. Городяни присвоїли йому ім'я Олексія Баталова. А в Москву Олексій з матір'ю повернулися вже після закінчення війни.

Читайте також: Спадкоємці: хто користується авторськими відрахуваннями від великих творів

Віра в роки безвір'я

Олексій Баталов був глибоко віруючою людиною, він згадував, що віра в їхній родині була чимось природним, само собою зрозумілим. Його дитинство припало на 30-і роки, коли всюди в країні закривалися церкви і панував войовничий атеїзм. Заборонили святкувати Різдво, а Новий рік в той час теж не відзначали - він набув поширення пізніше.

Зате в сім'ї Баталова завжди святкували Великдень. Нехай не афішуючи цю традицію, але все одно - мама накривала святковий стіл з пасками, і до церкви обов'язково ходили, незважаючи на цілком реальну загрозу покарання.

Потім, вже в дорослому віці, сформованим людиною, успішним артистом, Баталов не раз переконувався: тільки віра багато разів рятувала йому життя, адже ризикованих ситуацій випало на його долю безліч.

Коли одного разу двірник вирішив закрити ворота у двір, Антон Олександрович обурився: а якщо прийде хвора людина і не зможе потрапити до лікаря, він що, повинен вмирати під воротами?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация