Дворики Одеських письменників. У Буніна - комуналка, а за камін Бабеля мешканці сперечалися з музеєм - Новини Одеси - Одеські дворики зберігають багато цікавих секретів

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

21 травня 2013, 9:46 Переглядів:

З Одесою, її тихими вулицями і затишними двориками, було пов'язане життя багатьох всесвітньо відомих письменників. Саме звідси в 1920 році на останньому пароплаві іммігрував за кордон Іван Бунін. Квартира, в якій він довгий час жив, будучи гостем художника Євгена Буковецького, стала комунальної. За іронією долі, в ній доживали свій вік тітоньки знаменитого портретиста. За відомою легендою, в невеликій квартирці на вулиці Нежданової (нині - Гоголя) Микола Васильович спалив другий том "Мертвих душ". А в одному з будинків в провулку Маяковського творив поет-революціонер. Кожне з таких місць в чомусь унікальне і відрізняється від інших: у дворі Ільфа, наприклад, номери квартир йдуть задом наперед - з більшого на першому до меншого на останньому поверсі, а за камін, який був в квартирі Бабеля, довгий час сперечалися Літературний музей і її нинішній власник. Останній камін так і не віддав, каже - залишиться у спадок нащадкам. А у дворі Жванецького ні у кого на вікнах немає ґрат - кажуть, нам не від кого ховатися. "Сегодня" пройшлася по домівках і двориках, в яких жили знамениті письменники, і поспілкувалася з їх мешканцями.

Ахматова: замість будинку елітний район

В одному з престижних районів Одеси, на 12-й станції Великого Фонтану, є тихий провулок, в якому була розташована дача сім'ї поетеси. Звідси, з широкого схилу, відкривається вид на море. Під березою - кам'яна арка з барельєфом. Напис на пам'ятнику говорить: "Тут в глибині алеї знаходився будинок, де народилася Анна Андріївна Ахматова (Горенко) - російський поет. 1889-1989". До слова, прожила тут трохи більше року, до серпня 1890-го, але приїжджала сюди тричі - в 1904-м, 1906-м, 1909-м роках. Тут вперше закохалася і почала писати вірші.

Раніше барельєф був бронзовим, і його неодноразово крали на металобрухт, але незабаром його додумалися замінити кам'яною статуєю. Правда, разом з бронзою пропала і лава, яку встановлено біля входу в алею. Тепер в провулку не крадуть - навколо камери спостереження і високі паркани, по обидва боки огороджувальні вузеньку тропіночкі, яка веде в глиб елітного селища. Старих будинків тут уже немає, а живуть тільки заможні люди, які, судячи з усього, понад усе цінують свою безпеку.

Будинок, в якому проводила літо поетеса, до нинішнього часу не зберігся, і ніхто з місцевих уже не пам'ятає, де саме він знаходився. У кого не запитаєш - називають тільки вулицю, та й то плутаються в назвах. "Де був будинок, дитинко, зараз вже і не згадаєш. Чи то в цьому провулку, то чи в наступному. Тут так все змінилося за останній час, палаців цих налаштували, перекрутили все. Нічого і зрозуміти. Ось в тій стороні був, але зараз туди не дійдеш - там все забудовано ", - розповідає пенсіонерка Ельза Матвіївна. Новопоселенці ж історією не цікавляться і на контакт не йдуть: "Ахматова? Чули, але нічого не можемо сказати", - говорить Олексій.

Бабель: сперечаються, в чий квартирі жив

Ісаак Бабель народився в одному з найкрасивіших будинків на вулиці Рішельєвській. Тут, в одній з багато обставлених квартир, пройшло дитинство письменника, який прославив у своїй творчості особливий місцевий колорит. До слова, літературознавці впевнені: саме "бабелевскую Одесу" гіди ведуть показувати туристам на Молдаванці, де ще можна знайти типові одеські дворики, в яких всі один одного знають, а вранці пахне смаженими бичками і тушкованими баклажанами. Зараз двір, в якому пройшло дитинство автора "Одеських оповідань", змінився. У ньому вже кілька місяців снують робітники, гримлять бетономішалки, всюди розкидане будівельний мотлох. Фасади старовинної будівлі реставрують, а всередині роботяги влаштували щось на зразок підсобного господарства. Обіцяють скоро все прибрати, а важку гранітну меморіальну плиту з барельєфом Бабеля повернути на колишнє місце (на час реконструкції будівлі її зняли і заховали, щоб не вкрали). Пару років тому між мешканцями двох парадних будинку розгорілася неабияка суперечка: люди з'ясовували, в чиїй же парадній жив Ісаак Іммануіловіч. "Справа в тому, що і в нашій комунальній квартирі, і у людей з сусідньої парадної все в точності відповідає тим уривчастих спогадів, які залишив про своє житло письменник: і кімнати, і великий камін", - розповідає пенсіонерка Тамара. У підсумку перемогла та парадна, в якій живе голова бабелевского комітету, а велика частина комунальних квартир викуплена одним господарем. Тут на масивні вхідні двері з дуба поставили сенсорний замок, відреставрували мармурову парадну, на стінах з'явилися сенсорні ретрофонарі, а на 4-му поверсі, де жила сім'я Бабеля, повісили овальне дзеркало. Кажуть: "Так було до революції 1917 року". У 2011-му навпроти будинку встановили перший в світі пам'ятник Бабелю.

Бунін: "окаянні дні" провів в бенкетах у художника

Недалеко від Нового ринку, на тихій вулиці Княжій, в будинку під номером 27, письменник Іван Бунін жив близько двох років. Саме з цієї адреси в 1920-му він поїде в еміграцію, щоб більше ніколи не повернутися в Росію. На фасаді будівлі у вигляді великої літери "Б" красується гербова печатка будівельника. Євген Буковецький, якому належав особняк, відкрив в ньому художню студію і перетворив на одне з найбільших культурних гнізд Одеси. Крім Буніна, тут бували наїздами або квартирували в різний час живописець Петро Нілус, молодий журналіст Чуковський, авіатор Уточкін, а господар зі своїх іменитих гостей писав портети. Місцеві жителі кажуть, картинами Буковецького були завішені всі стіни. "У свій час тут навіть хотіли відкрити музей. Але видно грошей так і не знайшли. До того ж, треба було відселити людей. А зараз тут все вже розвалюється. Через це ми називаємо будинок мертвим. Все руйнується і розсипається на очах", - нарікає житель Василь Вінніков. Скрипить від кожного кроку і стара різьблені сходи, яка веде в студію і кабінет художника, де колись проходили гучні гулянки компанії. "Подивіться, які у нас високі стелі - майже п'ять метрів! Тільки в його колишньої студії більше. До речі, в будинку досі збереглося пічне опалення, тільки їм ніхто не користується. Але піч бережемо як предмет старовини", - розповідає господар колишньої майстерні Антон Прущак.

Ільф: сусіди поїхали в штати

Ілля Ільф народився в двох кроках від знаменитого "Привозу", на вулиці Старопортофранківській, яка дугою огинає історичну частину міста. Колись вона вважалася окраїною, тому селився тут в основному ремісничий люд - шевці, бляхарі, мідники. Чимало тут було тоді, як, втім, і зараз, різного роду пройдисвітів, які заробляли собі на хліб, обдурюючи приїжджали на величезний торг селян. Можливо, з одного з них письменник і змалював образ веселого і життєрадісного пройдисвіта - Остапа Бендера, який в свої 27 років знав "чотириста порівняно чесних способів відбирання грошей". Сам Ілля Арнольдович Файнзильберг народився в цілком респектабельної сім'ї банківського службовця і жив в розкішному особняку, де біля входу прикрутили важку, покриту бронзою меморіальну дошку. Краєзнавці досі сперечаються про те, в якому саме приміщенні розташовувалася його кімната. "Вона як раз розташована між моїми вікнами. І коли, - а це трапляється приблизно раз в тиждень, - сюди приходить чергова екскурсія та дітям або туристам кажуть: а ось в цій квартирі жив Ілля Ільф, я висовуюся з вікна і кажу: не слухайте , вас обманюють! Його батьки були багатими людьми, а тут була всього лише їх стайня, коней тримали. Самі Файнзільберга жили в особняку, в глибині двору ", - говорить місцева мешканка Ганна Жирова.

Жодного з колишніх старожилів в будинку не залишилося - все до єдиного ще в 70-80-і роки емігрували в США і Ізраїль . Їх місця зайняли сім'ї військовослужбовців. Вони запевняють: кабінет Ільфа перебував на останньому поверсі особняка. Зараз там - квартира Людмили Олександрівни Катавіной, яка живе в будинку з 1970 року. Вона всіляко заперечує, що її квартира має якесь відношення до знаменитого прізвища - боїться напливу туристів. "Знаєте, як було з булгаковської" нехорошою квартирою "на Великій Садовій? Там же жити було неможливо, люди щодня натовпами ходили", - говорить Людмила Олександрівна. До речі, будинок Ільфа стоїть на знаменитих одеських катакомбах. За словами мешканців, під час урочистого святкування 100-річчя автора двір провалився в підземні виробки. З тих пір будівля повільно просідає вниз, а по стінах повзуть величезні (в деяких місцях - з руку завтовшки) тріщини.

Паустовський: в музеї - тільняшка

Костянтин Паустовський народився в Москві, але саме в Одесі всерйоз зайнявся письменництвом, - так, у всякому разі, вважають його біографи. Крім того, тут Костянтин Георгійович, перебуваючи на роздоріжжі, прийняв одне з найважливіших рішень у житті. Втікши від білогвардійської мобілізації в Києві, він опинився перед вибором: або разом з іншою інтелігенцією бігти за кордон, або залишитися тут. Паустовський перевагу останнім. Жив він у приватному санаторії для нервовохворих доктора Ландесман, на самому краю глинистого урвища, по краю якого проходила вулиця Чорноморська. Це будинок не зберігся: після одного з землетрусів сповзло в море. Потім, коли орендувати приміщення у представників буржуазії стало немодним і навіть небезпечним, перебрався в невелику не те прибудову, не те сарай на тій же вулиці. Від того періоду життя письменника зараз мало що збереглося - п'ятачок дворика, в якому тулився Паустовський, нині забудований, а шлях до нього тепер перегороджує сталеві двері з кодовим замком. "Нічого тут шастати. Були вже тут поціновувачі творчості. Заходять, дивляться по сторонам, а після знадвору речі зникають. У нас же тут своя приватна життя, тут всі свої, у дворі залишаємо особисте майно, одяг тут сушиться, діти іграшки залишають. А з тих пір, як тут жила ця людина, змінилося кілька поколінь ", - пояснює місцева жителька Валентина. Поруч з цим будинком відкритий музей Паустовського. Його організатор, пенсіонер Віктор Глушаков, ще в дитинстві захопився розповідями письменника. Так настільки, що вирішив стати моряком - адже про це все життя мріяв автор, і навіть все життя ходив у сорочці, яка зараз зберігається в музеї. "Я відчуваю, що за характером я з ним дуже близький. Я все життя прожив з його розповідями про подорожі по далеких країнах, сам на судах весь світ обійшов. Тому вже в зрілому віці загорівся мрією - заснувати в Одесі музей його пам'яті, місце, де будь-хто зміг би познайомитися з життєвим шляхом цю людину ", - ділиться Віктор Іванович. За двадцять років (з дня виходу на пенсію) йому вдалося заснувати музей, домогтися повернення вулиці старого назви (при Союзі - вулиці Гефта), установи муніципальної премії імені Паустовського, а також присвоїти ім'я письменника недавно відкритої планети.

Шолом Алейхем: соромився марнотратства

Будинок, в якому жив класик єврейської літератури Шолом Алейхем (справжнє ім'я - Соломон Рабинович), вважається окрасою вулиці Канатна. В кінці XIX століття цей будинок був одним з найбагатших в Одесі. Життя Шолома Алейхема оповита суцільними легендами. Місцеві запевняють, що він втік сюди від сорому за те, що всього за пару років змарнував колосальне спадок, залишений йому тестем. Одеська прописка справила на нього незабутнє враження. "Вдома височенні - до небес, півгодини треба дертися по залізним сходам, поки доберешся до свого пристанища", - писав він. Дійсно, сходи в цьому будинку дуже високі і широкі. Піднімаємося на самий верх під звід широкої, метра чотири на чотири, скляного даху. Звідти сходи висвітлювалася ліхтарем. "Якщо ви шукайте квартиру, де жив цей ваш письменник, ім'я ніяк не можу вимовити, то вам точно не сюди, - чортихається літній місцевий мешканець. - Тут є квартири, але з'явилися вони тут зовсім недавно. Раніше це було горищне приміщення, але років п'ять назад його зайняли люди і обладнали тут собі квартири ". Мешканці будинку молодший взагалі не розуміють, про кого йде мова, а люди старшого покоління чомусь впевнені: світова знаменитість жила в одному з тутешніх напівпідвальних приміщень. "Він був дуже скромним, тому вибирав житло простіше, в цьому будинку жили багаті люди", - запевняє бабуся Таїсія.

Дворик Жванецького. Приїжджаючи, сатирик стоїть біля порога

Дворик Михайла Михайловича Жванецького є на всіх туристичних путівниках. За відвідуваності він - мало не на першому місці в місті, кажуть гіди. Його "чисто одеський" інтер'єр, засклені дерев'яні веранди по периметру, сохне посеред двору білизна і розлоге дерево по центру (щоб тінь падала) засвітився в безлічі фільмів. Тут співав Висоцький і гостювала Марина Владі. Зараз старожили лише зітхають про канули в Лету часи: "Колись ми тут були однією сім'єю. Всі один про одного знали і часто збиралися у дворі за загальним великим столом. Тепер цього вже немає. Всі колишні мешканці померли або виїхали, а ті, хто прийшов на їх місце, навіть не знають, що сусідня квартира належить Жванецькому ", - зітхає пенсіонер Петро Хіміч і вказує на свіжі решітки на вікнах першого поверху, хоча тут завжди було прийнято не відгороджуватися один від одного. За словами сусідів, раніше Михайло Михайлович тут бував дуже часто, але з тих пір, як не стало його матері - Раїси Яківни, гуморист заглядає не частіше разу на рік. "Прийде, постоїть мовчки в воротах, подумає про щось своє. І піде. В ці моменти до нього краще не підходити, і з дурними проханнями на кшталт, дайте автограф, чи не приставати", - говорить сусід Василь Тихонович.

Фото: А. Жуков

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Бабель , музей , хата , письменник , Жванецький , двір , люди , дворики , Паустовського , Ахматова , Бунін

Ви зараз переглядаєте новина "Дворики Одеських письменників. У Буніна - комуналка, а за камін Бабеля мешканці сперечалися з музеєм". інші Новини Одеси дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Жуков

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Новопоселенці ж історією не цікавляться і на контакт не йдуть: "Ахматова?
Quot;Знаєте, як було з булгаковської" нехорошою квартирою "на Великій Садовій?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация