Євдокимова Олександра Олексіївна - Про деякі графіті Софії Київської

Євдокимова Олександра Олексіївна

науковий співробітник Інституту мовознавства РАН,
кандидат філологічних наук

Тематика даного спору добре знайома мені, так як протягом ряду років я займалася вивченням стін Софії Київської, в результаті якого зібрала і видала корпус грецьких графіті, знайдених на першому поверсі собору, а також захистила дисертацію за особливостями їх мови і палеографії. На жаль, так склалися обставини, що зараз, в розпал цієї суперечки, у мене немає доступу до вивчення цієї пам'ятки. Останній раз, коли мені довелося там побувати, ми разом з Т.В. Різдвяної дивилися по свіжих слідах на видане в іншій редакції у С.А. Висоцького і переглянуте М.М. Нікітенко і В.В. Корнієнко графіто в гучній інтерпретації - з фразою «про Великдень» [Нiкiтенко Н.М., Корнiєнко В.В. Найдавнiшi Графiтi Софiї Київської та датування собору // Софiйськi читання. Матерiали IV мiжнародної науково-практичної конференцiї «Пам'ятки Нацiональна заповiдніка« Софiя Київська »: культурний дiалог поколiнь» (м. Київ, 25-26 жовтня2007 р.). К., 2009. С. 419-420.]. Однак, як показав аналіз поверхні стіни, освітленій під різними кутами, дослідники, які висунули гіпотезу «про Великдень» в цьому написі, з'єднали воєдино кілька розрізнених графіті, одне з яких було грецьким [З причини не залежать від мене обставин, я не змогла включити цей напис в виданий корпус грецьких графіті Софії Київської.]. До того ж, деякі букви, передбачувані дослідниками в складі «написи про Великдень», на стіні в принципі відсутні.

Єдину грецький напис з датою, яку я знайшла в соборі і видала разом з іншими 80 графіті, процитую по виданню, випущеному в 2008 р

(50) Південна сходова вежа, південна стіна, на сцені «полювання вершників на тарпана», від підлоги близько 159 см, від лівого краю 1 рядок - 29 см, 3 рядок - 24 см. Висота написи 17 см. Довжина: 1-й рядки - 16 см, 2-й - 17 см, 3-й - 18 см, 4-й - 14 см, 5-й - 12 см.

Палеографія: висота букв 0,8-3 см, ширина букв 0,6-3,5 см. Чергування малих і великих літер, мінускульним з уніціальнимі. «Φ» трикутна, «ε» лунарний, «ω» мінускульним.

Орфографія: Майже у всіх словах за винятком «δουλον», написаного правильно, «ω» на місці «ο», уніфікація всіх [i] на користь «η».

Орфографія: Майже у всіх словах за винятком «δουλον», написаного правильно, «ω» на місці «ο», уніфікація всіх [i] на користь «η»

Господи, поможи рабу Бога, Григоріс ... 6547

[Євдокимова А.А. Корпус грецьких графіті Софії Київської на фресках першого поверху // Найдавніші держави Східної Європи. 2005 рік. Рюриковичі і Російська державність. М., 2008. С. 493-494, 516 (мул. 51).]

Досить чітко вирізняються останні букви напису і за своїм виглядом, швидше за все, є числом, з якого без сумнівів читаються останні три: 547, а перед «φ» швидше за все «s» в кілька своєрідному написанні. Якщо ці цифри є датою, то це 1038-1039 р і перед нами найраніша грецький напис в храмі.

Звертаю вашу увагу в цьому виданні на два факти: 1) дата знаходиться в контексті написи і може бути пов'язана з елементом «Φω», одна з можливих інтерпретацій якого, трактувати його як початок прізвища або прізвиська, згаданого в графіто Григорія; 2) дата без сумнівів читається як на фотографії, так і на промальовуванні, якщо не брати до уваги наведеної у виданні застереження про її перший знак.

Якщо звернутися до представлених зараз в Інтернеті промальовування «ранніх датованих графіті», то викликає сумнів наступне: 1) відсутність контексту, 2) наявність прорісовок і відсутність фотографій. Частина написів, інтерпретованих як дати, швидше за все, є окремими грецькими словами або фразами з умляутами, наприклад:

(Φελετε = το θελεται субстантівірованних інфінітив від дієслова θέλο, з зустрічаються в інших грецьких графіті собору замінами θ на φ і αι на ε). Дослідники інтерпретують її наступним чином: «дата складається з чотірьох літер SФЛS, цифрове значення якіх - 6000 (S), 500 (Ф), 30 (Л) та 6 (S). Кожна цифра має Закінчення - є (шестітісячное, п'ятисоте, тридцяти, шосте). Відповідно, в напісі Вказаним 6536 р. від создания світу, тобто, 1028 р. від Різдва Христового »[]. На жаль, ніяких аналогій на подібні вставки букви гласною в дати не наводиться. У двох ранніх датах, замість звичного нам знака «S» для слов'янських цифр, або « (Φελετε = το θελεται субстантівірованних інфінітив від дієслова θέλο, з зустрічаються в інших грецьких графіті собору замінами θ на φ і αι на ε) »Для грецьких, представлений якийсь знак, який інтерпретується дослідниками, як« S », але з тим же успіхом міг би виявитися задньою частиною великої« альфи »або« аза », і тоді вся дата переноситься в XVI століття. наприклад:

Однак, довести це наше припущення поки не представляється можливим, тому що якість фотографій написів, наданих пресі, не дозволяє робити достовірні висновки, а безпосереднє вивчення софійських написів незалежними фахівцями, як і сам доступ до них, ускладнені дирекцією заповідника.

попередній розділ | зміст | наступний розділ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация