Фененко і САТПАЄВ - про те, що буде з відносинами Росії та Казахстану

Росія і Казахстан продовжують обговорювати другий етап проекту утилізації застарілих об'єктів космодрому Байконур. Сторони вже досягли чіткого розуміння, що саме буде зроблено, повідомив віце-прем'єр РФ Дмитро Рогозін. Росія і Казахстан продовжують обговорювати другий етап проекту утилізації застарілих об'єктів космодрому Байконур

Фото: AP

Він розповів, що в минулому році був успішно реалізований пілотний проект з утилізації зайвих об'єктів космодрому. Всього позбулися 95 об'єктів. До другого етапу російська сторона запропонувала включити ще 300.

Йдеться про ті об'єкти, які застаріли технологічно і вже не мають перспектив використання. В нових проектах , Які зараз готуються в Росії, задіяти їх не планують.

За словами Рогозіна, вдалося досягти домовленості "щодо фінансової участі казахстанської сторони в змісті і подальший розвиток соціальної та виробничої інфраструктури Байконура ".

"Правда.Ру" звернулася за коментарем до відомого казахського політологу Досима Сатпаєва.

- Поки при владі Нурсултан Назарбаєв, Казахстан тримає курс на інтеграцію з РФ, у нас Митний союз. Проте відносно іноземних НКО були зроблені жорсткі заходи. Свого часу саме ці організації, керовані з Заходу, ініціювали кампанію проти Байконура - під приводом захисту екології і з інших суперечливих приводів.

У Росії давно зрозуміли, що мета більшості таких НКО - знищення держави зсередини. А в Казахстані у них традиційна завдання, характерна для дій США в колишніх радянських республіках: посварити братську країну з Росією. Невже в Казахстані цього не розуміють?

Невже в Казахстані цього не розуміють

Фото: AP

- Що стосується Байконура, давайте не будемо забувати: Росія сама публічно і активно заявляла про те, що рано чи пізно збирається скорочувати свою присутність на Байконурі за рахунок розвитку своїх власних космічних майданчиків, тобто космодрому "Східний" та інших. Росія також заявляла про те, що рано чи пізно Байконур вже не буде для неї пріоритетом саме з точки зору перспектив розвитку російської космічної індустрії.

У Казахстану теж свої національні інтереси. Казахстан сильно зацікавлений, по-перше, в тому, щоб використання тих же самих ракетоносіїв не завдавало шкоди екології країни, це було спеціально визнано. Хто почав цю кампанію зараз, вже не настільки важливо, доводиться дивитися ширше, зараз вже є підтверджуючі це заяви на офіційному рівні.

У Казахстані виходять з того, що проблема не тільки в комерційних неурядових організаціях, а ще й в тому, що сама Росія своєю зовнішньою політикою дуже сильно простимулювала зростання скептиків і критиків всередині Казахстану. Маю на увазі події на Україні, конфлікт в Туреччині. Ще є дуже "дивні" заяви деяких російських політиків з приводу територіальних претензій до Казахстану, починаючи від Едуарда Лимонова і закінчуючи Володимиром Жириновським і його товаришами по ЛДПР. Всі ці дії в сукупності, звичайно, дуже сильно зіпсували імідж Росії всередині Казахстану.

Фото: AP

Це не тільки Байконур, мова йде про діяльність Євразійського економічного союзу, про діяльність ОДКБ. Усередині Казахстану зараз йде дуже активна дискусія з приводу того, що швидше за все в перспективі вплив Росії буде серйозно зменшуватися з багатьох напрямків. У сфері економіки ми це вже зараз спостерігаємо. Що стосується сфери розповсюдження російської мови, вона теж скорочується в Казахстані з цілком об'єктивних демографічних факторів - з урахуванням зростання казахського населення; збільшується сфера використання казахської мови. Плюс прийняття рішення про перехід з кирилиці на латиницю.

Іноді побічно, іноді прямо на політику Росії в Казахстані дивляться як на б'є по національних інтересах. Певні процеси рано чи пізно все-таки приведуть до того, що Росія вже не буде розглядатися в Казахстані в якості головного стратегічного партнера. Всіх собак вішати на неурядові організації, які намагаються внести розкол між нашими країнами, я б не став.

Також коментар нашому виданню дав Олексій Фененко, доцент факультету світової політики МДУ імені Ломоносова.

- Чому для Казахстану не стали прикладом події на Україні, в Узбекистані, Грузії та інших колишніх радянських республіках? Чому там йдуть на поводу у НКО, які ініціювали екологічну кампанію на Байконурі?

Чому там йдуть на поводу у НКО, які ініціювали екологічну кампанію на Байконурі

Фото: AP

- Я так розумію, що Казахстан продовжує свій курс на роззброєння і ядерна держава. Це перше. А друге - Казахстан хоче використовувати Байконур як джерело для отримання важливої ​​прибутку. Тут цілком економічний інтерес. Росія за ці роки створила альтернативу Байконуру. Але казахи намагаються заробити, поки у нас "Східний" ще не працює на повну потужність.

- У Казахстані переконані, що антиросійські настрої ростуть не тільки під впливом НКО, а й з-за дій Росії. Вони нібито тепер починають сумніватися, що їм з нами по дорозі через те, що дуже постраждали від проблем з Туреччиною, бояться, що у них відберуть території?

- Антиросійські настрої там є, це факт. Але Назарбаєв до них не настільки чутливий. Поки це все буде припинятися. Але Захід не спить, це правда, вони роблять максимальне з того, на що здатні в режимі правління, дружнього зараз Росії.

- Виходить, що оточувати Росію недружніми режимами у Заходу виходить, раз такі настрої в Казахстані множаться і з успіхом впроваджуються, осідають в головах громадян?

- Насправді поштовх до цього було дано ще в початку 90-х років, при розвалі Радянського Союзу. Я не пам'ятаю, щоб тоді хоч одна республіка проявила дружелюбність до Росії. Скоріше навпаки. Але з тих пір Росії худо-бідно вдається створювати буфер для відносин із Заходом.

Я думаю, що для Росії дуже важливо, щоб на кордоні з нею були певні, нехай і балансують з Заходом країни, ніж однозначні противники. Йде велика гра - і це реальність. І в Казахстані в тому числі.

Невже в Казахстані цього не розуміють?
Чому для Казахстану не стали прикладом події на Україні, в Узбекистані, Грузії та інших колишніх радянських республіках?
Чому там йдуть на поводу у НКО, які ініціювали екологічну кампанію на Байконурі?
Вони нібито тепер починають сумніватися, що їм з нами по дорозі через те, що дуже постраждали від проблем з Туреччиною, бояться, що у них відберуть території?
Виходить, що оточувати Росію недружніми режимами у Заходу виходить, раз такі настрої в Казахстані множаться і з успіхом впроваджуються, осідають в головах громадян?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация