Фикх для зими (фетви і постанови про правила здійснення обрядів в складних зимових умовах)

Про те, що не можна проявляти недбалість до обмивання через холоди   Деякі люди в холодні дні не тільки не роблять ретельно обмивання, але і проявляють крайню недбалість, не виконуючи при здійсненні обмивання навіть обов'язкові умови Про те, що не можна проявляти недбалість до обмивання через холоди
Деякі люди в холодні дні не тільки не роблять ретельно обмивання, але і проявляють крайню недбалість, не виконуючи при здійсненні обмивання навіть обов'язкові умови. Деякі замість миття необхідних частин тіла просто протирають їх, що є неправильним і забороненим, і навіть може бути так, що таке обмивання буде недійсним, якщо вода не торкнулася всіх належних для миття при обмиванні частин тіла.
Також деякі недостатньо закочують рукави, що перешкоджає миття рук, і залишаються непомитимі місця, що є забороненим. І подібне обмивання є недійсним. Тому рукава обов'язково потрібно закочувати вище ліктів, щоб можна було помити руку від кистей до ліктів, включаючи лікті, так як це з обов'язкових приписів обмивання.

Деякі сподвижники розповідали: "Одного разу пророк (мир йому і благословення Аллаха) побачив людину, що здійснює молитву, на нозі якого була ділянка розміром з дирхам, якого не торкнулася вода, і пророк (мир йому і благословення Аллаха) наказав йому повторити обмивання і молитву" . Ахмад 3/424, Абу Дауд 175. Достовірність хадиса підтвердили імам Ахмад і шейх аль-Альбані.

Чи можна здійснювати обмивання снігом або градом?

Імам Ібн К'удама сказав: "Тала вода снігу і граду - чиста і очищає, так як вона сходить з неба, а також на це вказують слова пророка (мир йому і благословення Аллаха):« О Аллах, обмий мене від гріхів моїх снігом, водою і градом »". Див. «Аль-Муг'ні» 1/47.

Хафіз Абу Убайд передав слова аль-Авзагі: "Омовіння відбувається, якщо шкіра змочується або якщо при нанесенні снігу він перетворюється в краплі води. В іншому випадку потрібно здійснювати очищення піском ". Абу Убайд сказав: "Таку ж думку у Суфьяна і цього дотримувалися прихильники самостійного судження (ханафіти) з жителів Іраку, що очищення снігом не рятує від малого осквернення, поки він не розтане".

Про те, що дозволено очиститися чистої землею при відсутності води або в разі, коли людина боїться захворіти

Той, хто не може знайти воду для здійснення обмивання, або кому її використання може принести шкоду, як наприклад, використання води хворим може ускладнити його хвороба, або відтягнути зцілення і т.п. Або ж якщо вода дуже холодна, а нагріти її немає можливості, то за одностайною думкою, йому дозволяється очиститися чистої землею.

Чим можна здійснювати таяммум?

Всевишній Аллах сказав: «... і ви не знайшли води, то направте до чистої землі (Са'ід) і витріть нею ваші обличчя і руки» (аль-Маіда 5: 6).
Вчені розійшлися щодо того, який землею можна здійснювати таяммум. Однак використане в аяті слово «Са'ід», служить для позначення будь-якого виду грунту і тому для очищення можна використовувати чисту землю і будь-який чистий грунт.

Якщо людина знаходиться всередині будівлі, нехай зробить таяммум за допомогою пилу, яка природно є на стінах або на меблях. Це буде подібно до того, хто очищається землею, так як пил є частиною землі. А якщо на ній немає пилу, то вона не є землею і не можна використовувати її для очищення. Такої ж думки були вчені ханафітського толку. Див. «Бада 'ас-Сана'» 1/53.

Чи можна після близькості замінити повне обмивання очищенням землею (таяммум) через холоди?

В "Маджму'уль-фатауа" 21/443 знаходимо таку відповідь: "Той, хто опоганився через полюції або статевої близькості, зобов'язаний зробити повне обмивання, а потім намаз. Якщо ж він не здатний зробити повне обмивання через відсутність води або ж через те, що вода дуже холодна і є небезпека захворіти, то дозволяється зробити таяммум і потім молитися. І немає різниці в цьому між чоловіком і жінкою. І не можна відтягувати здійснення молитви від встановленого для неї часу. Жінка не повинна перешкоджати чоловікові в близькості, і якщо вона в змозі скупатися, то купається, а якщо немає, то робить таяммум. І те ж саме стосується і чоловіка ".

Однак, якщо є можливість підігріти холодну воду, не можна вдаватися до очищення землею, оскільки це є винятком, до якого вдаватися можна тільки при необхідності, як відсутність води чи труднощі.

Про вчинення молитви в рукавичках або скоєнні земного поклону на підлогу через шапку

Деякі вчені забороняли це і зобов'язували оголяти кисті під час молитви, так само як лоб і обличчя. В якості аргументу вони приводили наступний хадис: «Мені було велено здійснювати земний уклін, спираючись на сім частин тіла: на лоб, - і при цьому він вказав рукою на ніс, - на кисті рук, коліна і пальці ніг» Муслім 490.

Однак більшість вчених вважали, що вчинення земного поклону на ці сім частин, згаданих в хадисі, не означає, що необхідно здійснювати земний уклін так, щоб лоб, ніс і долоні торкалися безпосередньо до землі. Анас ібн Малик (нехай буде задоволений ним Аллах) сказав: "Коли ми молилися разом з пророком (мир йому і благословення Аллаха) деякі з нас через сильну спеку розстеляли краю свого одягу на місці скоєння земних поклонів". аль-Бухарі 385.

Імам Ібн К'удама сказав: "Чи не є обов'язковим вчиняє молитву спиратися на оголені частини цих місць. Якщо людина зробить земний уклін на край чалми або на частину одягу своєї, то його молитва дійсна по єдиної думки. І це мазхаб Маліка і Абу Ханіфа ". Див. "Аль-Муг'ні" 1/561.

Про вчинення молитви верхом на тварину або в транспорті через труднощів

Серед вчених немає розбіжностей в тому, що обов'язкову молитву, на відміну від добровільної, не можна без причини здійснювати верхом на тварину, оскільки людина зобов'язана здійснювати обов'язкову молитву повноцінним чином, здійснюючи її стоячи, з її поясними і земними поклонами! Див. "Шарх сахих аль-Бухарі" 3/89, "аль-Муфхім" 2/342.
Що ж стосується небезпеки під час битви, хвороби, різних труднощів і т.п., то в подібних випадках можна здійснювати обов'язкову молитву верхом на тварину або в транспорті. Всевишній Аллах сказав: «Якщо ви відчуваєте страх, то моліться на ходу або верхи» (аль-Бак'ара 2: 239).

Той, хто їде в машині, поїзді, на кораблі, на літаку і побоюється того, що час, встановлений для молитви, вийде перш, ніж він зупиниться або досягне свого місця, або у нього немає можливості зупинити машину для повноцінного здійснення молитви і т. п., то він зобов'язаний зробити обов'язкову молитву в дорозі. І він зобов'язаний повернутися в бік Кааби, якщо є для цього можливість. Також він зобов'язаний здійснювати всі обов'язкові умови молитви, які здатний зробити. І якщо людина не в змозі в транспорті здійснювати молитву стоячи, однак може робити земний уклін, перебуваючи скажімо на ліжку і т.п., то йому не можна залишати вчинення того, що він може зробити повноцінно. Якщо ж для людини в шляху на транспорті є складним повернутися в бік Кааби або ж виконати будь-яке обов'язкове рух молитви, то цей обов'язок знімається з нього.

Чи можна зробити молитву в транспорті через дощу і сльоти?

У подібній обстановці можна здійснювати молитву верхом на тварину, і в якості аргументу вони спиралися на хадис Я'лі ібн Муррей ас-Сак'афі (нехай буде задоволений ним Аллах), який розповідав: "Одного разу, коли ми були з посланником Аллаха (мир йому і благословення Аллаха) в дорозі, ми опинилися в тісному місці, і почався дощ. Настав час молитви, під нами було мокро, а зверху дощове небо. Тоді посланник Аллаха (мир йому і благословення Аллаха) наказав Білялов вимовити азан і ік'ама, висунувся вперед і зробив з людьми молитву верхом на своєму тваринному. І він імітував жестами (поясні й земні поклони), нахиляючись під час земного поклону нижче, ніж при поясному ". Ахмад 4/173, ат-Тірмізі 411, ад-Дарак'утні 1429, ат-Табарані в "аль-Кабір" 22/256.

Абу Бакр ібн аль-'Арабі сказав: "Що стосується хадиса від Я'лі ібн Муррей, то иснад його слабкий, проте сенс його правильний. Молитва в сльоти на верховому тваринному, досконала жестами, є дійсною, якщо людина боїться виходу часу молитви і не може спуститися (з тваринного) через тісного місця, або ж через причини бруду і води ". Див. « 'Арідатуль-ахуазі» 2/202.

Після того, як імам ат-Тірмізі привів вищезгаданий хадис від Я'лі ібн Муррей, він сказав: "Також передається і від Анаса ібн Маліка (нехай буде задоволений ним Аллах), що під час дощу і бруду він звершив молитву верхом на тварину. І на це спиралися володіють знанням, і це думка Ахмада і Ісхак'а ". Див. "Аль-Джамі 'ат-Тірмізі" 2/268.

Чи можна здійснювати обмивання снігом або градом?
Чим можна здійснювати таяммум?
Чи можна зробити молитву в транспорті через дощу і сльоти?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация