Фрај целата кокошка. Како да пржете пилешко во тава

 1. Стандардниот рецепт за готвење пржено пилешко во тава
 2. Како да пржете пилешко во пан - пилешко со мед глазура
 3. Како да пржете пилешко во тавата
 4. Пилешко време за готвење
 5. Состојки
 6. Како да се готви пилешко во тава со кора
 7. Состојки
 8. Печете цела пилешко во тава
 9. Состојки

Пица од пилешко месо секогаш се добредојдени на било која маса, дури и ако тоа е празнично или секојдневно. Ниско-масното, нежното месо има неверојатен вкус, и затоа освои едно од главните места во популарните рецепти. Пилешко може да се готви како брз ручек, и вкусно јадење за вечера.

Многу најдобри рецепти пилешко во рерната детално кажува како да се пече пилешко вкусно, но исто така можете да готвите аппетитна и лесна за готвење чинија во обична тава - пилешко пржено во тава.

Потребни производи:

 • Пилешко или пилешко филе
 • Растително масло
 • Сина сол, зачини, пипер
 • Готвење месо за печење:

Пред пржење на пилешкото во тавата, одберете го делот од пилешкото мрша што сакате да го сервирате: пилешки нозе, филети или цела пиле. Ако треба да се готви со вкус празник антена тогаш целата кокошка од пилешко е најдобра за оваа намена, ако сакате да готвите редовна вечера - пилешкото филе е многу побрзо и полесно да се готви.

Ако одлучите да го пржете пилешкото во тавата, прво треба да го одмрзните и исплакнете темелно внатре и надвор со ладна вода. Намалете го трупот по должината на килимот, исечете ги тетивите на крилјата и нозете и добро ги тепајте, давајќи им рамна форма.

Во следната фаза го подготвуваме марината за да додадеме вкус и дополнителен вкус на месото. За да го направите ова, измешајте го зачините или готови зачини за пилешко, сол, бибер и внимателно протријте го пилешкото со оваа мешавина. Остави за 20-50 минути на месото апсорбираат маринадата. Колку подолго пилешкото ќе маринира, толку посилно ќе биде вкусот на зачините.

Како да пржете пилешко во тава

Маринирано пилешко се шири на добро загреан сад. Препорачливо е да користите садови со дебело или двојно дно. Масло за пред пржење растително масло . Почнувајќи да пржете пилешко, мора да запомните дека во процесот на готвење произведува многу маснотии и сок, па затоа не треба да го истурам во садот голем број масла.

Сплеткајте го пилешкото на секоја страна околу една четвртина од еден час, повремено кревајќи го и поместувајќи го така што месото не се држи до дното.

Откако кокошката е прекриена со јасна златна кора, ја рашири на кружен сад или се сече на делови. Украсете со свежи зеленчуци и служете на масата.

Повеќе од брз начин СРЈ пилешко во пан-употреба пилешко филе . Готвење трае околу половина час. Одмрзнато месо се сече на мали парчиња, истурајте со сол и зачини и испржете се рамномерно од сите страни. Ако, по печење, додадете кисела павлака или кефир измешана со сецкан лук и зачини на садот и исушете ги филетите уште една четвртина од еден час, садот ќе биде многу мек, деликатен и мирисна.

Кога истекува времето, а најблиските ќе се појават на прагот, кога гостите неочекувано излегоа неочекувано, а вие треба брзо да ја служите храната на масата. Кога изборот на јадења - дел од една минута, а потоа дојде до спасување едноставна, сепак, многу вкусни рецепти готвење пилешко во тава. По сите сочно филе или крилјата за наводнување, можеби дури и цела труп, сигурно ќе бидат во фрижидер на секоја домаќинка.

Стандардниот рецепт за готвење пржено пилешко во тава

Ако ниту состојките ниту фантазијата не ви дозволуваат да "шетате" во кујната, тогаш обрнете внимание на традиционалниот, буквално минута, рецепт за сочно пржено пиле, што ќе бара минимален сет на производи (врз основа на 4 порции):

 • Пилешко (или било кој дел од него) - 700 грама.
 • Растително масло - 70 милилитри (= 5 лажици).
 • Сол (јодизиран или готви) - 1 лажиче.
 • Зелен црн пипер - 1 нотка (по вкус).
 • Мешавина на зачини за пилешко (ако има) - половина лажичка.
 • Лук - 1 каранфилче.

Рецептот е едноставен:

 • Прво на сите, треба да се подготви пилешко месо. Ако е замрзнато, нека се одмрзне, ако е разладено, продолжи да се третира: темелно исплакнете под проточна вода, размачкајте со хартиена крпа. Внимание! Бидете сигурни дека има вишок вода надвор од пилешко, во спротивно ќе се појават големи количини на прскање за време на пржење. Потоа треба да се исецка трупот (ако работите со целото пилешко), се сече на мали парчиња.
 • Сега треба да направите подготовка на масло. Неопходно е да се загрее во тавата, и само после тоа - стави пилешко. Запомни! Првите 5 минути на печење месо треба да се направи на висока топлина. Така, златниот и свежиот ќе се појави брзо, а вкусниот сок нема да истекува, ќе остане во внатрешноста на пилешкото.
 • Неопходно е да ги исушите парчињата месо неколку минути на секоја страна. Не заборавајте да ги превртите со дрвена шпатула.
 • После тоа, треба да ја одбиете топлината, да ја покриете тавата со тава и да го оставите месото "да лапа" 10 минути.
 • Потоа треба да ги додадете зачините, солта и бибер (по вкус), повторно покријте го тавчето и оставете го пилешкото уште 7 минути.
 • Конечниот допир е да го поставите минималниот режим за оган на шпоретот, да додадете чешне лук или да се исецкани ситно, паралелно проверете го месото за подготвеност - пробијте ги парчињата месо со врв на нож. Ако се појави чист сок на нивната површина, ова е сигурен знак за подготвеноста на пилешкото.
 • Конечно, можете да додадете неколку детали - омилен сос, гранчиња од зеленчук и двојка свеж зеленчук . Voila! Мирисна пилешко е подготвена за сервирање.

Како да пржете пилешко во пан - пилешко со мед глазура

Ова е еден од наједноставните, сепак, исклучителни начини да ги задоволи вашите блиски и блиски. За готвење на мед обложени пилешко ќе ви требаат:

 • пилешки гради - 2 парчиња;
 • природен мед - 4 лажици;
 • соја сос - 2 суп.л-патки. лажици;
 • пиперка - половина лажица;
 • лук - 2-3 чешниња (по вкус);
 • растително масло - 70 ml. (= 5 лажици);

Подготовката не трае премногу време:

 • Прво треба да работите пилешко месо : одмрзнување (по потреба), исплакнете, исушете и исечете ситно.
 • Потоа треба да го подготвите растителното масло за процесот на пржење: загрејте го во тава и само тогаш ставете ги парчињата од пилешко.
 • Следниот чекор е печење месо над висока температура. Така, пилешкото ќе биде сочно и крцкаво. Не гаснете! Не заборавајте да ги претворите парчињата месо со дрвена шпатула!
 • Потоа следи процесот на подготовка на сос - мешавина од мед, папрака, соја и лук. Сите наведени состојки се мешаат во стаклен сад.
 • Сега треба да се истури мешавината во тавата со парчиња пилешко, да се намали топлината и да се дозволи испарување на течноста. Штом пилешкото е покриено со медска кора, печката треба да се отстрани од шпоретот.
 • Конечниот допир служи за садови и сервирање. Ова е прашање на вашата имагинација. Можете да додадете зеленчук како гарнир, можете да го декорирате садот со зелена боја.


Можете да додадете зеленчук како гарнир, можете да го декорирате садот со зелена боја

Запомнете дека дури и секојдневните вечери лесно ќе се претворат во префинет оброк ако традиционалните јадења се служат под "новиот сос". И неочекуваното доаѓање на гостите може да биде вистински празник, топол, пријатен, топол и што е најважно - вкусно!


И неочекуваното доаѓање на гостите може да биде вистински празник, топол, пријатен, топол и што е најважно - вкусно

Главниот извор на протеини за нашето тело е месото, а најефтин, брз и лесен за готвење производи од месо е пилешко.

Но, така што садот за живина е во процес термичка обработка ја задржа својата корист колку што е можно, треба да ги совладате сите суптилностите на прашањето како да се вкусни и правилно да пржете пилешко во тава. А бидејќи во кулинарските архиви има многу јадења различни делови труп, тогаш во однос на секој од нив има некои правила со кои ќе читаме денес!

Како да пржете пилешко во тавата

Генерално, двете мали парчиња пилешко и одделни делови од труп, па дури и птица се целосно печени со користење на истата технологија:

 • Прво треба правилно да се загрее тавата со масло на висока температура, и само тогаш испратете го пилешкото во контејнерот. Не е неопходно да се постави пламенот до максимум.
 • Подобро е да ја поставите температурата на една четвртина над просекот, за да можеме да печеме пилешко над таков оган, на кој парчињата ќе бидат покриени со густа руди кора, но не изгорени. Како резултат на кора ќе го задржи сок од месо, па садот ќе биде сочен и тендер.
 • Во првата фаза, не е неопходно предолго да се пржи пилешкото во тавата, само доволно за надминување од 5 минути, така што пилешкото време има време да се зацврсти на сите страни.


Во првата фаза, не е неопходно предолго да се пржи пилешкото во тавата, само доволно за надминување од 5 минути, така што пилешкото време има време да се зацврсти на сите страни

 • Потоа, намалете ја температурата на готвење до второто или третото ниво (нешто помалку од средниот пламен) и испржете го пилето под капакот додека не го подготвите 10-20 минути од една страна и истиот од друга страна.

Пилешко време за готвење

Како да скара пилешко месо со сос

Таква кокошка е подеднакво вкусна во доматите и сос од павлака . Можете да направите таква вечера во тава дома само 20-25 минути!

Состојки

 • Пилешко филе - 0,3 кг;
 • Кромид - 1 кромид;
 • Морков - 1 корен зеленчук;
 • Павлака - 50 g;
 • Бело брашно - 40 g;
 • Спајс микс "За пилешко" - 1 лажиче;
 • Лорел - 1 лист;
 • Сол - 1/3 лажиче;
 • Сончогледово масло - 5 суп.л-патки. лажици;
 • Вода за пиење - 330 ml.

Како да се готви пржено пилешко во тава

 1. Пилешки гради се мијат и сушат со хартиена крпа, а потоа се сече месото на мали парчиња.
 2. Ги чистиме морковите и кромидот, ги миеме и се рушиме: кромид - ситен, моркови - рендан.
 3. На горилникот, вклучете го средниот оган, загрејте ја садот и истурете го маслото во неа, и по 1-2 минути, ставете ги парчињата од пилешко во топло масло. Сријте го пилешкото додека месото не е бело, околу 3-4 минути.
 4. Сега испраќаме кромид и моркови во резервоарот, измешајте сè и продолжуваме со печење додека зеленчукот не е половина варен, околу 5 минути.
 5. Се шириме павлака на месото, додадеме сите зачини, зачини и сол, истурете 1 чаша вода и измешајте сè. Под капакот со чај со месо варено 10 минути.
 6. Во преостанатата половина чаша вода го разредуваме брашното така што нема грутки, а потоа во тенок проток низ сито истурете ја смесата во сосот. Повторно, измешајте сè и варете 2-3 минути додека не се дебели.

Ако сакате повеќе течност сос, тогаш брашното може да се земе за помал рецепт. И за љубителите на класиката сос од домати павлака може да се замени со 1-2 лажици доматен паста.

Како да се готви пилешко во тава со кора

Како да се готви пилешко во тава со кора

Состојки

 • - 1 кг + -
 • - 40 ml +
 • - 50 г +
 • - 3 чешниња +
 • - да вкус + -
 • - 0,5 кафени лажички +

Како да направите варено пилешко во тава

 1. Тава за перење поставена за да се загрее на средна топлина и да се налее масло во неа. Веднаш штом чадот почнува да емитира, ние испраќаме ситно исечен лук на печење за 2-3 минути, така што зеленчукот ја дава својата арома на маслото, а потоа извлекуваме сè парчиња лук од тавата.
 2. Сега е можно да се расипе вареното пилешко во контејнерот. Не постои фундаментална разлика - целата ќе биде пилешко, пилешки нозе или парчиња филети. СРЈ птицата треба да биде до руди и густа кора на секоја страна.
 3. Додека пилешкото се пржи, се топи во микробранова печка путер , а примената течност пиеме пилешко во текот на готвењето дека не излезе сува.
 4. По 10-15 минути, кога пилето се пржи, ние ѓумбир, бибер да вкусат и служат на масата.

Ова чекор по чекор рецепт Како брзо да пржете варено пилешко во тенџере е најдобрата поука за почетници. Верувај ми, ова е многу вкусно, а во подготовка на таков сад е многу едноставен, така што дефинитивно можеш да го направиш со свои раце!

И ако сакате да добиете деликатна кремаста филе, а потоа на крајот од готвењето, додадете 2-3 супени лажици кисела павлака до пилешкото и изгаснете го садот под капакот на тивок оган.

Печете цела пилешко во тава

Можете да научите како да готвите пилешко без видео со слика, само треба да најдете интелигентен чекор по чекор рецепт со детален опис процес. Со нашите кулинарски инструкции, можете лесно и вкусно да ги исуши целата пилешко и половина пилешко.


И ако сте во брзање и сакате да го готвите садот побрзо, можете да добиете замрзнат труп за готвење. Но, тоа е подобро, и тоа ќе биде поправилно, но сепак замрзне птицата однапред на нежен начин: на дното полица на фрижидерот. Значи, ќе добиеме многу сочно пилешко со нежно, миризливо месо.

Состојки

 • Пилешки труп - 1 парче;
 • Соја сос - 150-200 мл;
 • Сончогледово масло без арома - 50 ml;
 • Лук - ½ глава;
 • Лимон - 1 овошје;
 • Пиперка од тегла - 2 лажици;
 • Сезонот за пилешко - 1 суп.л-патки. лажица;
 • Црниот пипер - 1 лажиче;
 • Сушен оригано - 1/3 лажиче;
 • Зира - Ѕ лажиче;

Како да пржете пилешко во тава

 1. Ние ја миеме пилешкото трупче, го исушеме со салфетки и го пресекуваме преку градите, потоа го свртиме наопаку, притиснеме надолу за да се шири преку таблата и да го покриеме со филм, лесно да го смачкаме со чекан, така што месото е меко, а рамната форма е стабилна.
 2. Ние правиме мали парчиња на градите, а потоа наеднаш тријте го пилешкото со ароматична мешавина од пресечен лук, црн пипер, папрака, оригано, джира и сок од лимон.
 3. Потоа ја ставаме птицата во длабок сад и истурете ја со сос од соја, не употребуваме сол. Впрочем, соја од соја е толку солена.
 4. Во оваа форма, пилешкото треба да се реши 30-120 минути.
 5. По одредено време, го ставаме греењето на садот (висока топлина), истурете го маслото во неа и загрејте го. Сега ставиме пилешки стомак во тавата и пржете за 3-5 минути, потоа свртете го мршокот и испржете ги уште 5 минути без да ја намалите топлината.
 6. Следно, истурете ги остатоците од марината во садот, направете го пламенот помал и гответе го пилето под капакот 25 минути.
 7. Кога го поминале наведениот период, повторно го зголемуваме огнот и свинти повторно пилешко на двете страни 2-3 минути.

Како да направите зачинети пилешки нозе во тава

Во Индија пилешки јадења заземаат водечка ниша во готвењето, а кој-кој, но Индијанците сигурно знаат како да вкусат пржени пилешки нозе во тенџере! И овој чекор по чекор рецепт пилешки нозе во кари сос, позајмувавме од традиционалната индиска кујна. Тие дури и во фотографијата секогаш изгледаат апетитивно, а во реалниот живот - само вкусни!

Навигация сайта
Новости
Смешанная экономика это
СМЕШАННАЯ ЭКОНОМИКА — (mixed economy) Экономика, в которой сосуществуют государственные и частные предприятия. Некоторые виды экономической деятельности осуществляются индивидами или фирмами, принимающими

Социальная политика государства
Государственная политика охватывает принципиально главные направления в развитии общества. Вместе с этим решаются стоящие перед различными отраслями общественной жизни конкретные задачи. В связи с этим

Экономика для чайников
Жанр: Экономика В этой книге вы найдете описание самых важных экономических теорий, гипотез и открытий, но без огромного количества малопонятных деталей, устаревших примеров или сложных математических

Антиинфляционная политика государства
Инфляция проявляется в непрерывном обшем повышении цен, падает реальная ценность личных сбережений, хранящихся в виде наличных денег или на счетах. Рост цен неумолимо сокращает мае- су товаров, которую

Реклама
Панель управления
Информация