«Гоголь. Вій »очима літературознавця


«Будь-яка спроба скинути цей пил, показати іншого Гоголя дуже перспективна ...»

Друга частина російського похмуро-веселого кітчевого кінопроекту «Гоголь» тепер доступна в Мережі. Своїм поглядом на неординарну інтерпретацію життя і творчості російського класика поділився літературознавець, кандидат філологічних наук, старший викладач факультету журналістики МГУ імені М. В. Ломоносова, консультант проекту Єгор Сартаков.

Ми чули, що вчителі літератури повинні хапатися за серце після перегляду «Гоголя». Ви схопилися?

Єгор Сартаков: На мій погляд, будь-яка неакадемічна трактування йде класику на користь. Гоголя погано проходять в школі. Його досі вивчають за радянськими лекалами, відсилає до Бєлінського: Гоголь викривав самодержавство і таврував виразки кріпацтва. В такому сприйнятті Гоголь - письменник, що не стосується нашої сучасності, і все це жахлива скукота. Будь-яка спроба скинути цей пил, показати іншого Гоголя дуже перспективна.

З якого моменту фігура Гоголя почала обростати легендами?

Єгор Сартаков: Це сталося ще за життя Гоголя, коли стало відомо, що він палить рукописи «Мертвих душ» . Гоголь робив це тричі. Перший раз - в 1845-м, потім - в 48-му, та потім - за кілька днів до смерті, в 52-му. Тоді стали циркулювати чутки про те, що Гоголь рушив розумом, і навіть друзі Гоголя теж так вважали. Їх було небагато, так як Гоголь був людиною потайним і рідко кому відкривав свою душу.

У фільмі «Гоголь. Початок »ми бачимо, як Гоголь скуповує весь тираж і спалює поему« Ганц Кюхельгартен ». Що такого написали тоді критики?

Єгор Сартаков: Насправді на «Ганц» було всього 4 рецензії, одна з них - цілком доброзичлива, три інших - лайливі, але не те щоб прямо «жах і кошмар». Але навіть це спонукало Гоголя на те, щоб спалити книги. І до кінця свого життя він нікому не розповів, що переховувався під псевдонімом В. Алов. Для письменників пушкінського кола Гоголь був письменником, який прославився своєю першою ж книгою - «Вечорами на хуторі біля Диканьки» .

Але «Ганц" не був першою спаленої Гоголем рукописом. Перше спалення відбулося ще в Ніжинській гімназії. Гоголь написав поетичну поему «Росія під ярмом татар». Йому зробили зауваження, що написано дуже погано - він тут же розвернувся до вогню і викинув «Росію під ярмом татар» в вогонь. Збереглися лише дві початкові рядки, які запам'ятала мати Гоголя. Спалення - досить популярне рішення у Гоголя.

Чому Гоголь не одружився і жив один?

Єгор Сартаков: Достовірно ми нічого не знаємо про сексуальне життя і симпатіях Гоголя. З сімейним життям у нього не склалося. Дворяни тоді одружилися пізніше, ніж це прийнято зараз, приблизно в 35 років. Десь в цьому віці Гоголь, за деякими даними, сватався до Анни Вельегорской, але отримав відмову. Мати Вельегорской, Луїза Карлівна, була онукою Бірона і показала, що Гоголь їм не рівня. Для самолюбивого Гоголя це було дуже болісно. Можливо, тому він не розповів про сватання своєї матері: Марія Іванівна, у всякому разі, цей факт заперечувала.

Студентам я завжди говорю, що в житті Гоголя була тільки одна жінка - його мама. Це була фанатично віруюча жінка. Гоголь зізнавався, що йому запали в душу історії про Страшний суд, які вона йому розповідала. Він міряв своє життя тим, що він сам скаже на Страшному суді. А ще Гоголь писав молитви - в тому числі в віршах. Гоголь любив згадувати, що він - вимолив дитина. Його мати молилася в церкві Миколи Диканського і обіцяла назвати хлопчика Миколою, якщо він виживе. До цього два немовляти народилися у неї мертвими.

Сама історія знайомства матері і батька Гоголя теж дивна, і Гоголь любив його згадувати. Я розповім той варіант, який подобається мені. Коли батькові Гоголя було 14, Василь Опанасович поїхав в сусідній маєток до Косяровських. В дорозі він заснув, і йому з'явилася Богородиця, що тримає на руках маленьку дівчинку. «Подивися, - сказала Богородиця, - цей сплячий дитина буде твоєю дружиною». Він прокинувся, а коли приїхав до Косяровських, то виявилося, що у них народилася дівчинка, в якої він дізнався дитини зі сну. Він сказав батькам дівчинки, що вона буде його дружиною. Всі посміялися, але Василь Опанасович не відступився. Він проводив багато часу з дівчинкою, грав, вчив її читати, і коли їй виповнилося 14, вони одружилися, хоча закон в ту пору це ще забороняв. Гоголь любив підкреслювати, що шлюб його батьків благословила сама Богородиця.

Звідки взявся слух, що Гоголя поховали живим?

Єгор Сартаков: Сам Гоголь в своїй книзі «Вибрані місця з листування з друзями», яка була опублікована за 5 років до його смерті, в першому розділі опублікував заповіт. Це було дивно, але Гоголь це зробив. В цьому заповіті є пункт «Не ховати, поки не з'являться явні сліди розкладання». Прямо в листі Гоголь пояснює це тим, що може цілодобово проводити ні з ким не спілкуючись, не беручи їжі і дивлячись в одну точку. І цей стан можуть прийняти за смерть. Це і породило всі наступні легенди про те, що Гоголя поховано живцем: його заповіт в цьому пункті виконано не було. Як і всі православні християни, він був похований на третій день після смерті.

Перший сплеск легенд трапився відразу після похорону Гоголя на кладовищі Данилова монастиря. Нібито монахи чули крики на кладовищі, виття і стогони. Друга хвиля виникла після 1931, коли кладовище разом з монастирем закрили, перетворивши в колонію для неповнолітніх злочинців.

Могилу Гоголя розрили, тіло ексгумували і перенесли на кладовищі Новодівичого монастиря, де його прах зберігається до цих пір. Разом з Гоголем перепоховали Аксакова, засновника консерваторії Рубінштейна і багатьох інших відомих діячів. Письменники, що увійшли в комісію з перепоховання тіл, пізніше поширювали плітки. Найвідоміша належить письменникові Лідін. Своїм студентам в Літінституті він розповідав, що, коли відкрили кришку труни, вона була подряпана, а Гоголь лежав в неприродній позі, згорнувшись клубком.

Насправді всі ці чутки не мають основи. Збереглися достеменні свідоцтва скульптора Рамазанова, який знімав посмертну маску з Гоголя і заливав йому обличчя гіпсом. Він пише, що на обличчі вже були сліди розкладання, коли він заливав маску.

Чим заробляв Гоголь при житті?

Єгор Сартаков: Як дворянин Гоголь мав маєток і близько 300 кріпаків. Спочатку воно належало батькові, а після його смерті Гоголь написав відмову від своєї частини маєтку на користь матері і сестер, тобто цього доходу не мав.

Гоголь заробляв творами, але був жахливо непрактичний. У Гоголя навіть не було свого кута. Він спочатку жив в будинку Погодіна, а потім, коли посварився з ним, - в будинку Толстого, в якому і помер.

Якось раз він дізнався, що його учень Данилевський їде в Європу, і вирішив їхати з ним. Погодін говорив йому: «Куди ти зібрався їхати ?! У тебе ж грошей немає! ». «Нічого, бог милостивий, що-небудь придумаю», - такою була відповідь.

Гоголь написав листа Миколі I, в якому сказав, що сидить в Італії і у нього немає грошей навіть на їжу. Цар розпорядився видати Гоголю певну суму, частина грошей виділив майбутній імператор Олександр II, і ці гроші були послані письменнику.

В посмертної опису речей, яку становив Шевирьов, перераховані тільки стопка книг, стоптані чоботи і дві старі сорочки. Своїх речей до кінця життя у нього майже не залишилося.

Чи були у Гоголя припадки, як це показано у фільмі?

Єгор Сартаков: У Гоголя траплялися напади, але не припадки епілептичного характеру, як це зображено на екрані. Гоголь чимось захворів в Італії, йому поставили діагноз «малярія». Після цього він міг цілий день просидіти і дивитися в одну точку: не їсти, не пити, не розмовляти ні з ким.

Зате у фільмі натякають на те, що Гоголь чув голосу. І дійсно, такі свідчення очевидців збереглися. Сам Гоголь ніде про це не говорить, але в розмовах він зізнавався, що чує незрозумілі голоси.

Але найцікавіше, що такий підхід у фільмі відсилає нас до думки, популярному в літературі романтизму: письменник - пророк, його функція - отримати від Бога послання, перевести його на мову, доступний всім, і роздати. Гоголь сприймав своє письменство як божественний дар і гріх одночасно, саме ця трагічна внутрішнє протиріччя, по всій видимості, і призвело до того, що він кілька разів спалював вже готові «Мертві душі». Те, що Гоголь чув якісь послання і записував їх, - відмінна деталь фільму, точно відповідає романтичним уявленням про суть письменницького дару.

Від чого помер Гоголь?

Єгор Сартаков: Досі не відомо, чому саме помер Гоголь. Версія, яка циркулювала вже в XIX столітті - що він заморив себе голодом - об'єктивними даними не підтверджується. Він дійсно постив, в той час був Великий піст, але граф Толстой записав, що Гоголь їв просфору і чорнослив. Навряд чи він помер від голоду. Хоча дійсно Гоголь був дуже худий. Доктор Тарасенков згадував, що Гоголь був настільки худ, що його хребет намацувався крізь живіт. Можливо, смерть якось пов'язана з перенесеним їм в Італії захворюванням, яке вважається малярією. Сам Гоголь перед смертю скаржився на рясні виділення з вуха, але лікарі не звернули на це уваги.

Студентам я завжди говорю, що це був свідомий відмова від життя. Чи не самогубство, тому що це страшний гріх в уявленнях християнина. Боротьба письменника і ченця закінчилася. За тиждень до смерті Гоголя сильно надломила смерть Єлизавети Хомякова. Вона була сестрою поета Язикова і дружиною поета Хомякова, Гоголь з ними усіма дружив. Після її похоронів Аксаков написав, що Гоголь дивився на них так, як ніби для нього всі питання були вже вирішені. Він ніби сказав: «Все». На мій погляд, Гоголь просто втомився жити.

Автор публікації: Дмитро Сосновський.

джерело: рік літератури

Читайте також:

Ви схопилися?
З якого моменту фігура Гоголя почала обростати легендами?
Що такого написали тоді критики?
Чому Гоголь не одружився і жив один?
Звідки взявся слух, що Гоголя поховали живим?
Чим заробляв Гоголь при житті?
Чи були у Гоголя припадки, як це показано у фільмі?
Від чого помер Гоголь?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация