Голландські вітряки - символ боротьби з морем. Обговорення на LiveInternet - Російський Сервіс Онлайн-Щоденників

Цитата повідомлення ВЕнеРІН_БАШМАЧОК Мельніци.Голландскіе вітряки - символ боротьби з морем.- ч.6.

Голландія - це постійна боротьба зі стихією - канали, вали, дамби, пальові будинку Голландія - це постійна боротьба зі стихією - канали, вали, дамби, пальові будинку. На каналах стоять вітряки. У більшості росіян млин асоціюється з чимось суто патріархальним - сільське ранок, запах свіжого хліба, які пасуться біля річки гуси, ну і далі в тому ж роді. Чи при згадці млинів у кого-то в голові виникнуть епітети типу «індустріальний прорив» або, наприклад, «тріумф інженерної думки» - а дарма, оскільки саме так потрібно б охарактеризувати значення млинів для Голландії. У Нідерландах млина не для того, щоб молоти борошно. Тут млини стали зброєю, що дозволив силам суші здобути над силами води першу серйозну перемогу. Але давайте по порядку ... Найперші вітряки називали "Козловка". А споруда дерев'яних будиночків було основою для будівництва корпусу млина. Весь корпус млина міг легко повертатися по всій своєї осі. Механізми споруди розташовувалися у навітряного боку, це забезпечувало центрування млини. Знизу до дерев'яних балках кріпився досить великий брус (Дишель), з його допомогою вітряк могла повертатися. Обертання з великого основного вала передавалося на шестерні млина з таким розрахунком, що б за один оборот основного вала жорно робив від семи до дванадцяти оборотів. Потім з'явилися більш сучасні вітряні млини, мається на увазі: голландські млини або шатрового типу. При роботі таких вітряків, весь корпус буде стояти на місці, а за вітром буде повертатися лише верхня частина з великим основним валом. Таким чином приводили в рух уже кілька жорен і були набагато продуктивніше. Дишель розміщували зі зворотного боку вітряка, для того щоб вітряк повертався за вітром. Найбільш активне застосування вітряки знайшли в Голландії, це пов'язано її природними і кліматичними умовами, так як в дано країні існує необхідність в відкачуванні воду з низинних районів. Вітряки є прообразом, бабусями сучасних пропелерних вітрогенераторів (вітряків), більш того, перший електричний вітрогенератор був постоїв на базі вітряка. Щорічно 10 травня голландці святкують день вітряних млинів, які поряд з тюльпанами, каналами і сиром є візитною карткою країни. В цей день для туристів і місцевих жителів відкриваються близько 600 з 1000 збережених в країні вітряних млинів.

Поль Жозеф Костянтин Габріель. Млин на польдерної канале.1889

Слово «млин» асоціюється у нас c запахом свіжого хліба, і це справедливо - традиційною функцією млинів була саме переробка зерна. Але млини як такі з'явилися не відразу. Першими пристосуваннями для перемелювання зерна були ручні жорна у вигляді двох круглих каменів з отвором посередині. Верхній коло рухався щодо нижнього, і, регулюючи зазор між ними, можна було домогтися різної тонкості помелу. Не варто й говорити, що такий спосіб був малопродуктивним і вкрай трудомістким.

Не варто й говорити, що такий спосіб був малопродуктивним і вкрай трудомістким

Haes, Carlos de Голландська млин

Haes, Carlos de Вітряна голландська млин Haes, Carlos de Вітряна голландська млин

Наступним етапом було створення ручних млинів. Тут як і раніше було потрібно застосування фізичної сили, але верхній жорно приводився в рух цілою системою коліс або шестерень, що значно збільшувало Наступним етапом було створення ручних млинів швидкість обертання і продуктивність. Менш компактними, але більш потужними були кінські млини, де замість людської сили використовувалася кінська. І лише після цих кроків людина навчилася використовувати енергію води і вітру - з'явилися водяні та вітряні млини. Вітряки набагато старше, ніж можна було б припустити на перший погляд. За деякими даними, перші вітряки з'явилися в Персії за часів халіфа Омара, тобто за шістсот років до Різдва Христового. А ще раніше вони з'явилися в Китаї. У 12 столітті Європа побудувала перший вітряний млин для помелу зерна. А до 14 сторіччя в Голландії почалося використання енергії вітру для відкачування води з полів, адже велика частина Голландії знаходиться нижче рівня моря і часто затоплюється. Частково це дозволило Голландії бути однією з найбагатших країн на той час. У більш посушливих регіонах Європи вітер подавав воду на поля для зрошення землі.

У більш посушливих регіонах Європи вітер подавав воду на поля для зрошення землі

Jacob Maris Три млини

Jacob Maris Три млини

Jacob Maris Млин і вдома у води

До 1900 року в Данії було приблизно 2500 вітряних млинів. Крім усього іншого вони використовувалися ще й для підняття механічних вантажів. Так що вітряки - це досить звичне видовище для людського ока, і радує воно нас вже близько 800 років поспіль. Перша вітряк для виробництва електричної енергії була винайдена в другій половині 18 століття в США Чарльзом Ф. Брашов (Charles F. Brush). До кінця 18 століття в США було 77 фабрик з виробництва вітряних млинів і їх експорт в інші країни був досить значним.

Johan Barthold Jongkind Катання в Голландії

Не випадково одна з конструкцій вітряків отримала назву голландської. Але до появи голландських або шатрових млинів повсюдно були поширені Козловка, або стовпові млини. Млини стовпової конструкції - квадратні споруди висотою 8-12 м, на які кріпилися крила, що приводяться в рух вітром. Для того щоб підлаштуватися під напрямок вітру і забезпечити найбільш ефективну роботу системи, потрібно повертати вся споруда за допомогою спеціального пристосування - козел. Звідси і назва. Мало того, що такі маніпуляції вимагали багато зусиль, так ще й після кожного повороту доводилося наново настроювати жорна. Більш вигідною конструкцією стала голландська, або шатрова млин. Такі вітряки будували не менше ніж в 3 яруси, тобто до 18 м заввишки.

Такі вітряки будували не менше ніж в 3 яруси, тобто до 18 м заввишки

Якоб ван Рейсдал Вид на Харлем тисячі шістсот вісімдесят дві Rijksmuseum, Amsterdam

Це дозволяло зміцнювати на них довші крила, а значить, і підвищити потужність млина. Але головним плюсом шатрових млинів була відсутність необхідності повертати вся споруда цілком - на нерухомому корпусі розташовувалася так звана шапка - рухома вежа, яка легко поверталася і підбудовувалася під напрямок вітру. Правда, ці млини вимагали більшого вкладення грошових коштів, тому, незважаючи на очевидно більш досконалу конструкцію, яка не витіснили своїх менш «просунутих» конкурентів.

Якоб ван Рейсдал Млин в Вейк (бл Якоб ван Рейсдал Млин в Вейк (бл. 1670) Державний музей, Амстердам.

"Млин в Вейк" міцно входить в трійку картин (поряд з "Нічним дозором" Рембрандта і "Видом Делфта" Яна Вермеєра), які голландці вважають своїми національними символами. На картині Рейсдал відображений крихітне містечко Вейк, розташований в декількох милях на південний схід від Утрехта. У цьому містечку, як і раніше можна побачити стару вітряк. Можна навіть потішити себе думкою про те, що вона схожа на "ту саму" млин, хоча, на жаль, від "тієї самої" збереглися лише залишки фундаменту. Дивно, але Рейсдал вкрай рідко писав вітряки. І це незважаючи на те, що вони були "фірмовим знаком" Голландії (не кажучи вже про те, що будь-яка вітряк мальовнича сама по собі) .Дотошние дослідники підрахували, що Рейсдал зображував вітряки всього 15 разів, причому більшу частину цих картин він створив на початку свого творчого шляху. Втім, кращу свою млин, "Млин в Вейк", майстер написав уже в зрілому віці. Композиція цієї картини витримана в типовій для Рейсдал манері. Низький ракурс, обраний ним, робить обриси млини і інших будівель кілька розмитими, і від цього здається, що вони готові ось-ось розтанути в непривітному, вкритому сірими хмарами небі.

Kleijn Lodewijk Johannes Вітряк

Після невеликого повторення і короткого знайомства з різними конструкціями млинів слід було б задатися питанням, чому саме в Голландії вони отримали таке широке поширення і зіграли настільки значну роль. Невже ця невелика країна, розташована нижче рівня моря, виробляла стільки зерна, що було потрібно будувати таку кількість млинів? Ні, просто слід згадати, що вітряк - це Після невеликого повторення і короткого знайомства з різними конструкціями млинів слід було б задатися питанням, чому саме в Голландії вони отримали таке широке поширення і зіграли настільки значну роль не тільки маленьке борошномельне підприємство. Енергію вітру можна використовувати в самих різних цілях, і голландцям це було добре відомо. Крім борошномельних, були фарбувальні, масляні, гірчичні і пильні млини. Саме для лісопилки була побудована в Петербурзі млин, конструкцію якої Петро I особисто вивчив у голландських майстрів. Сьогодні в Голландії в Заансе Сханс збереглася остання млин для виробництва паперу. У минулому час високу якість паперу, виробленої в цьому регіоні, забезпечило величезний експорт цієї продукції. Знаменита американська Декларація незалежності була надрукована саме на голландській папері. Крім свого прямого призначення, млини були і якимсь способом передачі інформації: розташовуючись на піднесених місцях, добре видні з усіх боків, вони були подібні до сигнальним башт. За часів Другої світової війни учасники голландського опору за допомогою млинів повідомляли англійським пілотам розташування німецьких частин. Також по положенню крил млини можна було дізнатися новини в сім'ї мірошника. Зазвичай роботу закінчували, зупинивши крила в положенні хреста. Якщо ж крила були нахилені в одну зі сторін, це могло говорити про появу в сім'ї господаря дитини або, навпаки, про сумну подію.

Якщо ж крила були нахилені в одну зі сторін, це могло говорити про появу в сім'ї господаря дитини або, навпаки, про сумну подію

Клод Оскар Моне Млини біля Заандаме. +1871 приватна колекція, США

Клод Оскар Моне Поле тюльпанів і млин Клод Оскар Моне Поле тюльпанів і млин

Але головною особливістю використання млинів в Голландії було їх застосування на дренажних роботах. Девіз на голландському гербі «Борюся і випливаю» як не можна більш точно виражає суть виживання в Голландії. Кожна п'ядь землі, відвойована у моря, - це скарб, а млини - якраз те зброю, за допомогою якого це було зроблено. Сотні вітряних млинів були збудовані вздовж каналів, об'єднані в складні системи для осушення польдерів і контролю за рівнем води. Жителі Нідерландів ніколи не чекали милостей від природи.

Жителі Нідерландів ніколи не чекали милостей від природи

Пітер Ян ван АСЧ (1602 - 1678) мур Делфт

Раніше людині було не під силу розпилювати величезні колоди, розтирати в порошок тверду мінеральну породу для виготовлення фарб, так просто змолоти досить борошна і натиснути масла було нелегко. Доручивши цю роботу млинів, в далекому XIII столітті голландці вивели на новий рівень будівництво будинків і кораблів, текстильне виробництво, виробництво продуктів. Навчившись використовувати силу вітру, вони зіткнулися з проблемою - виконувати роботу потрібно було день за днем, а мінливий вітер не завжди дув в потрібну сторону. Тоді голландські інженери стали будувати млини з обертовими вежами - такі вежі можна було повертати, вибираючи найбільш ефективне по відношенню до вітру положення крил.

Клод Оскар Моне Млин в Заандаме. +1871 Нова Карлсбергская Глиптотека, Копенгаген

Клод Оскар Моне Млин на Заандаме

Зандам (нід. Zaandam; раніше також Saenredam, Saardam і Zaardam; по-російськи частіше називався Саардам) - місто на заході Нідерландів, в провінції Північна Голландія, адміністративний центр громади Занстад. Входить в агломерацію Рандстад.

Польдерами називають ділянки низовин, які зазнали осушенню і захищених від моря дамбами. Вперше система млинів для відкачування води була спроектована в XVI столітті Яном Лігвотером. Він запропонував з'єднати вали вітряних млинів з насосами Архімеда. Потужності одного такого насоса не вистачало, щоб підняти воду на достатню висоту, тому млини об'єднувалися в єдиний комплекс і послідовно перекачували воду через різнорівневу систему паралельних каналів.

Рембрандт Млин.

Одну з таких діючих систем можна до сих пір побачити в невеликому селі Кіндердайк приблизно в 15 км від Роттердама. З 1997 року Кіндердайк був поміщений в список Світової спадщини ЮНЕСКО. Система з 19 млинів функціонує в туристичний сезон і є однією з головних визначних пам'яток на півдні країни. Млини розташовані навпроти один одного: круглі цегляні млини осушують річку Нідерваард, а на дугою стороні восьмикутні млини тримають під контролем Одерваард. Також вітряки допомагали захистити новостворені польдери від руйнівної дії припливів. Хитромудра система поплавців в каналі була з'єднана з вітряком. Як тільки рівень води ставав вище норми, сигнальна система спрацьовувала, і млини починали відкачування води.

Як тільки рівень води ставав вище норми, сигнальна система спрацьовувала, і млини починали відкачування води

Млини Голландії.

Зараз ці функції взяла на себе комп'ютерна система оповіщення, а для відкачування води побудовані потужні насоси. За допомогою двох таких сучасних насосних станцій після півроку безперервної роботи був осушений великий польдер Вірінгермер площею понад 20 тисяч га. Взагалі досягнення голландця в цій області вражають: на місці затоки Зейдерзе до 1980 року виникла суша площею понад 2300 кв. км. На цій території поселилося близько 70 тисяч жителів. Сумарно за останні шістсот років площа країни збільшилася на 10%. Говорячи словами Вольтера, "Бог створив землю, а голландці прибудували до неї Голландію". А допомогли їм у цьому вітряки.

Коли люди в різних країнах світу згадують про Голландію, то їм зазвичай приходять на розум пейзажі з тюльпанами і млинами. Але рідко хто замислюється, чому Голландія стала країною млинів. Хіба там більше, ніж в інших країнах, перемелювали зерна? Ні. Млинів в Голландії було більше з іншої причини. Багато голландські млини, ніколи нічого не мололи. Вони качали воду. Для цього були вони і винайдені і є вдосконаленою моделлю звичайних млинів. Голландська полдерная млин нічого не виробляла. Вона відкачувала воду в обвідний канал і рятувала життя. Тому млин в голландському менталітеті - інструмент виживання. Не дарма більшість з них носило ім'я «De Hoop» - «Надія». Це не підступний противник, як в «Дон Кіхоті». Противник, об'єкт завоювань у голландців один - море.В образі млини відображений, навпаки, символ безпеки, постійний мотив мальовничих медитацій. Млини прикрашають полотна більшості голландських художників. У Вайнанда Нуіена лякають в своїй красі, у Яна ван Гойена димчасті, прозорі, у Майндерта Хоббеми буржуазно-затишні, з лебедями, у Йохана Йонгкинда веселі, романтично-карикатурні, у Паула Габріееля темні, як ілюстрації до старовинних казок, у Йохана Хендріка Вайсербруха мінімалістичні, у Хуго Ландхеера наївно-лубочні, у Якоба Маріса індустріально-імпресіоністичні, у Яна Слаутерса і раннього Мондріана червоні, зашарівшись, у Рембрандта домашні, набросочние. І навіть сучасник Сервантеса, шанувальник лицарського роману, амстердамський драматург Гербранда Адріансе Бредеро у своїй знаменитій комедії 1613 року «Жарт про мельника» зробив млин символом надії на краще. « 'T Kan verkeren» ( «Все може обернутися») - говорить обдурена дружина розпусної мельника в п'єсі, подумки повторюючи рух обертається млини. Фраза стала крилатою »...

Римлянин Пліній Старший сказав одного разу про голландців: «Не знаєш, земля їм служить притулком або вода». Справді, земля тут хистка, ненадійна. Половина території держави лежить нижче рівня моря. Вигнання води і боротьба за сушу, придатну для життя і землеробства - повсякденна голландська реальність. Девіз на гербі Нідерландів герцогів Оранських: «Je maintiendrai». Це бойовий клич Вільгельма Оранського на середньовічному французькою мовою, буквально означає «Я винесу» або «Я витримаю». або «Борюся і випливаю!».

»

Голландія, як кажуть, схожа на дрібну тарілку, в якій плавають тюльпани, тюльпани і тюльпани. А М. Додж, автор знаменитих «Срібних ковзанів», улюбленої книги дитинства багатьох поколінь у багатьох країнах, написав про Голландію так: «Це настільки плоска країна, що всі предмети ясно видно навіть здалеку, і курчати можна розгледіти так само добре, як вітряну млин, а кораблі в Голландії прив'язують до дверних косяків - так, як в інших країнах прив'язують коней, і вантажать на них всяке добро з вікон верхнього поверху. У цій країні люди живуть, як бобри, і може трапитися, що в один прекрасний день, коли приплив дійде до найвищої точки, Голландію понесе в океан ... »

»

"По країнах і континентах", №9 / 2009 Наталья Іванова.

http://www.chronoton.ru/move/gollandia-melnitsy

http://geraldic.taba.ru/Obnovleniya...Niderlandy.html

http://www.calend.ru/holidays/0/0/407/

http://www.darom.info/html/aiadaij_...aeuieoa__e.html

http://masterdrev.ru/stati/melnitsy...-melnitsyi.html

http://www.countries.ru/index.cgi?pid=45

http://www.liveinternet.ru/users/4000579/post166269490 Муромлена

Невже ця невелика країна, розташована нижче рівня моря, виробляла стільки зерна, що було потрібно будувати таку кількість млинів?
Хіба там більше, ніж в інших країнах, перемелювали зерна?
Cgi?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация