Головне в піст - очищення душі, а не шлунка

Піст - час, яке православні віруючі повинні проводити в безперестанних молитвах, думати про спасіння своєї душі, викорінювати свої вади і втихомирювати плоть. До останнього відноситься і стриманість у їжі. Без молитви це стриманість важко, так, напевно, і не потрібно. Якщо людина, в першу чергу, не прагне до очищення від моральної скверни, то пост для нього перетвориться в "виведення з організму шлаків і токсинів". А останнім можна зробити набагато простіше при різноманітності БАДів в сучасній фармацевтиці. Піст - час, яке православні віруючі повинні проводити в безперестанних молитвах, думати про спасіння своєї душі, викорінювати свої вади і втихомирювати плоть

Так що перед тим, як починати постити, запитайте себе, навіщо вам це потрібно і що для вас значить пост. Якщо для вас - це всього лише дієта, то і називайте своє "утримання плоті" цим словом, не знецінюючи суть поста. А якщо ви від голоду ще й впадаєте в гнів, який вважається одним із смертних гріхів, починаєте злитися і ненавидіти ближнього свого, то, звичайно, з такого "поста" вам потрібно терміново "вставати". Таким "Постніков" один подвижник радив: "Їжте все, тільки людей не їжте".

Для багатьох неофітів (новонавернених) витримувати пости - важка справа. Але молитва допомагає всім. Згадайте хоча б недавні коментарі на форумах тих людей, які простояли довгі години на вулиці, бажаючи прикластися до Поясу Пресвятої Богородиці. Всі вони говорили, що це "стояння" далося їм легко - Богородиця допомогла. Так само і в пост: якщо у людини сильно бажання очиститися від скверни, то він винесе все обмеження.

Читайте також: Пост як підготовка до Різдва Христового

Незважаючи на в більшості своїй християнське населення Росії багато недостатньо чітко уявляють собі різницю між пісної і сокромной їжею. Таке незнання частково обґрунтовується тим, що віра більшості наших співгромадян поверхнева. На питання "Яку релігію ви сповідуєте?", Переважна частина людей в Росії відповість "православ'я", але, на жаль, ця віра часто зводиться до рідкісного - по великих святах - відвідування церкви. Та й ці нечасті парафії можна описати фразою "заскочити, щоб поставити свічку". Тому не тільки невіруючі люди, а й невоцерковлені християни часто не знають, яку їжу слід вважати пісної, а яку скоромної.

Деякі плутають їжу скоромну з пісної, вважаючи ці слова синонімами. Це відбувається через фонетичного подібності слова скоромний з прикметником "скромний". Насправді, між ними немає ніякого зв'язку. Скоромна їжа - це та, яка має тваринне походження: молоко, сир, яйця, риба, м'ясо. Пісна їжа - та, яку належить їсти під час християнських постів, а також в пісні дні - середу і п'ятницю кожного тижня, має рослинне походження. До неї відносяться овочі, фрукти, крупи, хліб, горіхи, мед.

Кілька особливих днів посту для віруючих робиться послаблення - дозволяється вживати рибу. У Різдвяний піст, який і стоїть зараз на дворі і буде стояти аж до свята Великого Різдва Христового, статутом забороняється риба по понеділках, середах і п'ятницях. Риба під час Різдвяного посту дозволяється в суботні та недільні дні й великі свята, наприклад, в день Введення в храм Пресвятої Богородиці, в храмові свята і в дні великих святих, якщо ці дні припадають на вівторок або четвер.

Читайте також: Піст - справа не особисте, а соборну

В останню седмицю перед Різдвом пост посилюється, і в ці дні навіть в суботу та неділю риба не благословляється. Тим часом саме на ці дні припадає святкування цивільного Нового року. Зрозуміло, попросити у батюшки благословення на послаблення в день прзаднованія Нового року - це абсолютна дивина. Православні і постять дотримуються в цей день помірність в їжі, питті і веселощі, хоча, звичайно, зовсім не обов'язково нехтувати цим святом як таким. І церковнослужителі, незважаючи на мирської характер свята, вітають прихожан і всіх православних християн з настанням Нового року. У цей день дозволяється пити вино, дозволяється послаблення на куштування риби. Вино можна пити також в суботні та недільні дні, що вважаються Церквою святковими, а також інші дні церковних свят, що випадають на період постів, всіх, а не тільки Різдвяного.

У період Великого Посту "рибними днями" вважаються Вербну неділю і Благовіщення. Але як виняток у понеділок, вівторок, четвер другий, третій, п'ятій і шостій тижнів Великого Посту мірянамтакже можна їсти рибу. І тут вже питання строгості вашого дотримання посту, яку ви для себе встановили, і питання стану вашого здоров'я. До слова сказати, хворим людям, вагітним і годуючим жінкам можна взяти у духівника перед постом благословення на послаблення, хоча б на молочне в деякі дні.

Читайте також: Батюшка, благословіть немає повідомлень!

І ще один важливий момент, який "полегшує життя" багатьом тим, хто поститься. Так звані морські гади Церква не зараховує до тварин, тому морепродукти не зважають їжею тваринного походження. Отже, в період посту можна з легким серцем є кальмари, крабове м'ясо, креветки - і навіть королівські, не боячись оскоромитися.

Для смаження і салатів під час посту можна використовувати рослинне масло (по церковному - ялин). Але і це не в усі дні. Наприклад, в першу, четверту, сьому седмиці Великого посту з понеділка по п'ятницю включно за церковним статутом наказано сухоедение, тобто дозволено вживати їжу без єлею - НЕ приправлену олією.

Втім, сучасні кулінарні технології дозволяють виробляти навіть пісний майонез, так що пісний перелік страв у віруючих розширився. Треба сказати, що кулінарне мистецтво наших днів дійшло до такого досконалості, що дозволяє спекти навіть пісні торти. Хоча для справжнього православного ці словосполучення звучать все ж кілька блюзнірство: справа ж не в тому, щоб уважно читати склад і інгредієнти споживаного в їжу, справа в тому, що пост забороняє будь-яке задоволення плоті в цей період. А до чого віднести поїдання торта в пост як і до обжерливості, будь то пісний торт або справжнісінький скоромний? Так що краще за будь-заборонених солодощів наїстися перед початком посту.

Мої православні друзі завжди Заговляюсь в останні дні тортом і морозивом. А одного разу моя знайома, дуже побожна дівчина, розповіла мені про великого, з моєї токи зору, подвиг неотступленія від поста за весь його період. Перед Великим Постом вона, як їй здавалося, наїлася вдосталь всій улюбленої скоромної їжі - йогуртів, сиру. А ввечері друзі запропонували їй шматок торта, але так як вона була неголодних, то відмовилася. Про що потім сильно пошкодувала. Цей шматок снився їй протягом усього Великого Посту. Але їй вистачило витримки не оскоромитися і дочекатися Пасхи.

Втім, для любителів меду пережити пост без солодкого, як правило, не складає труднощів. А вже про набагато більшою користь такого ласощі в порівнянні з кондитерськими виробами навіть говорити не доводиться. Втім, альтернативу всяким солодощів, виготовленим з використанням молока і яєць, можна знайти завжди. Чим не делікатес печені яблука? І смачно, і корисно, і пісно.

Читайте також: Успенський піст, або Квіти для Бога

Ласощі продуктами із сої - таке ж лукавство при дотриманні посту, як і поїдання пісних тортів. Тлінні наша плоть просить м'ясного і ті, хто прагне заглушити цю тугу в соєвих продуктах, просто потурає їй замість запропонованого під час посту приборкання будь-яких тілесних бажань.

Думка ж, що пісна їжа обов'язково несмачна, абсолютно помилково. Досить згадати "Літо Господнє" Івана Шмельова, де добра частина твору відводиться під опис різної живності.

Читати цей твір в студентські напівголодні року було сущим знущанням, може тому мені і врізалися в пам'ять опису пісних делікатесів: "Антонівка, морошка, агрус, рум'яна Брусничка з білизни, слива в діжках"; огірки "з палицями кропу, з листом смородини, з дубовим, з Хрєнков", "купи морквини - на пироги з цибулькою, і цибулю, і ріпа, і буряк, криваво-цукрова, як кавун"; "Квас всякий - хлібний, кіслощейний, солодовий, бражної, з імбиром"; "Хліб лимонний, маковий, з шафраном, ситний ваговій з ізюмцев, мелений ..." І це ще всього лише опису того, що було виставлено на продаж на пісному ринку, а вже що потрапляло на столи після кухні.

Звичайно, так в пост харчувалися тільки дворяни - селяни не могли собі цього дозволити. Але і в наші часи достаток і людей різний. Незважаючи на це, навіть при скромних (НЕ скоромних!) Доходи можна приготувати смачні пісні страви. А велика кількість книг, в яких зібрані пісні рецепти, буде вам на допомогу.

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

На питання "Яку релігію ви сповідуєте?
А до чого віднести поїдання торта в пост як і до обжерливості, будь то пісний торт або справжнісінький скоромний?
Чим не делікатес печені яблука?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация