Громадянська війна в США | Записи в рубриці Громадянська війна в США | Щоденник ШРМ: LiveInternet - Російський Сервіс Онлайн-Щоденників

= Міфи про Громадянська війні в США =


Перше з найбільш міцно засіли в розумах неправильна думка, це, як не дивно, сама назва війни. В силу ряду причин і для зручності термінології був прийнятий термін «Громадянська війна». Більш повне її назва «Громадянська війна Півночі і Півдня 1861 - 1865 рр.» Вже в цьому криється найперша помилка. Військово-енциклопедичний словник (М., 1983) так трактує поняття «громадянська війна - організована збройна боротьба за державну владу між класами і соціальними групами всередині країни» (с.207). У Великій Радянській Енциклопедії (М.1979г.) При всій її идеологизированности визначення "громадянської війни" наводиться тими ж самими термінами. Особливо виділимо тут слова «боротьба за державну владу». Так ось, в Громадянській війні 1861-65 рр. Південь не прагнув захопити владу і скинути уряд Лінкольна, як не дивно це звучить. Більш правильна термінологія щодо тієї війни буде Війна між Штатами, Війна 1861 року, Бунтівна війна, Війна за незалежність Півдня. На Півдні США в ходу терміни також «Війна», «Війна сецесії», «Приречене справа», «Велика Неприємність». Відповідно, вживання самого терміна Громадянська війна по відношенню до подій 1861 року некоректно. Відомо, що назва часто визначає суть. В даному випадку суть визначена невірно, бо Південь воював за незалежність, за свій власний спосіб життя, а не переслідував експансіоністські мети. З цього питання явно випливає інший - про цілі війни. І він, мабуть, був найсильнішим міфом про ту війну, Якщо запитати будь-якої людини про те, чому воювали Північ і Південь, за вкрай рідкісним винятком відповідь буде на кшталт такого: «Північ боровся за звільнення рабів, а Південь хотів всіх поневолити». На цій помилці, на жаль, побудована історія тієї війни. Простіше кажучи, панує загальне переконання, що війна була з приводу рабства. Але ось це-то і в корені невірно.
Спробуємо детально розглянути цей міф. Всі політичні системи мають міфи (і повинні мати, тому що це sine qua non), які б виправдовували їх існування. Вони (міфи і вірування) необхідні, щоб держава зберігала контроль над умами своїх громадян. Всі аргументи, які використовуються для виправдання існування держави, в тій чи іншій мірі засновані на міфі, без якого саме буття держави як апарату стає скрутним. У сьогоднішньому світі дві основи будь-якого міфу - наука і історія. Пропагандисти (назвемо їх як завгодно - журналісти, редактори, письменники, вчені, політики) використовують міфи, створені суспільством і творять нові, щоб більшість громадян дотримувалися встановленого порядку і залишалися лояльними своєї держави.

Читати далі...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация