"Моїм прозрінням я зобов'язаний виключно
читання однієї книги. Книги? Так, однією
старої, простий книги, скромною, як природа,
і, як природа природної ... і ... (ця книга)
так прямо і називається: "Книга" - "Біблія".
(Генріх Гейне, німецький письменник XIX століття).
Тема уроку: Біблійні оповіді. Царство Давида і Соломона. (2 уроки)
1 урок - заочне подорож.
2 урок - з елементами лабораторно-практичної роботи.
Мета уроку:
- познайомити учнів з історією створення Біблії і основними біблійними переказами;
- формувати вміння користуватися текстом Біблії;
- вчити аналізувати тексти документів і виділяти логічні частини в прочитаному тексті;
- формування навичок роботи з контурною картою;
- розвивати мовлення, розширюючи словниковий запас новими термінами, читанням тексту вголос.
Терміни і поняття: Біблія, заповіт, Ханаан, результат, Ієрихонська труба, филистимляни, іудаїзм, монотеїзм, скрижалі оселя, Ковчег Заповіту.
Обладнання уроку:
1) карта "Передня Азія в давнину";
2) контурна карта "Передня Азія в давнину", кольорові олівці;
3) Біблія і інші біблійні тексти;
4) картини художників на біблійні сюжети.
План уроку:
- Біблія - священна книга мільйонів людей.
- Історія Йосипа.
- Мойсей. Результат ізраїльтян з Єгипту. Десять заповідей.
- Богослужіння древніх євреїв. Пророки.
- Завоювання землі ханаанській. Самсон і Даліла.
- Царі (Саул, Давид, Соломон). Давид і Голіаф. Суд Соломона.
- Закріплення і перевірка знань.
Хід уроку.
1. Пояснення нового матеріалу.
Вступне слово вчителя - розповідь вчителя про структуру Біблії ( малюнок 1 ).
Біблія (ХII ст. До н.е. - II ст.н.е.) - зібрання книг, які вважаються священними в християнстві і юдаїзмі. Складається з 66 книг, ділиться на дві частини: Старий Завіт і Новий Завіт.
Склад Біблії: твори різних жанрів:
Старий Завіт (39 книг) Новий Завіт (27 книг) П'ятикнижжя Мойсея - Закон Тора Євангеліє Історичні книги Діяння апостолів Книги Премудрості Послання апостолів Пророчі книги Одкровення Іоанна (Апокаліпсис)
Старий Завіт - найдавніша частина Біблії. У ньому описується в основному реальна історія, з реальними протиріччями, війнами, іменами правителів, він написаний в оригіналі давньоєврейською мовою. Пізніше книги були переведені на грецьку мову, потім з грецької на латинську, давньослов'янське і сучасні національні мови.
Старий Завіт починається книгою Мойсея Буття і закінчується книгою пророка Малахії.
Новий Завіт - це життя і вчення Ісуса Христа і його учнів. Починається книгою Євангеліє від Матвія і закінчується Одкровенням Іоанна Богослова, яке містить християнське уявлення про кінець світу.
Біблія в перекладі з грецького означає "Книги", то є ціла бібліотека.
2. Учитель: У далекій давнині єврейські племена кочували в Північній Аравії, займалися скотарством. Походження єврейського народу Біблія веде від Авраама, уродженця міста Ур в Межиріччі. За біблійними переказами, Аврааму було бачення: до нього з'явився Бог і наказав йому слідувати в Ханаан, пророкуючи, що від Авраама почнеться новий народ. Старець разом зі своєю дружиною Сарою довго поневірявся, поки не зупинився в одному з місць в Палестині, де пізніше виріс великий місто Єрусалим. Його син Ісаак і внук Іаков (друге ім'я Ізраїль - "божий воїн") вважаються родоначальниками єврейського народу. Від синів Якова пішли 12 гілок єврейського племені. Яків найбільше любив Йосипа. Йосип став учасником захоплюючих подій. Але про це він розповість нам сам.
Йосип розповідає від першої особи історію того, як він потрапив до Єгипту і як там жив (на основі єврейських переказів). Учням пропонується по ходу розповіді підготувати питання, які вони потім зможуть задати оповідачеві. Учитель також може запропонувати свої питання класу.
Учневі пропонується наступний текст:
Заздрили брати Йосипу і змовилися погубити його. Вони продали юнака в рабство купцеві, який ішов з караваном до Єгипту, а батькові сказали, що брата розтерзали дикі звірі. У Єгипті Йосип став рабом вельможі. Розумний і щасливий був новий раб, і незабаром він опинився при дворі самого фараона. Тут Йосип прославився тим, що зумів пояснити загадкові сновидіння фараона і передбачити настання великих неврожаїв і голоду. Він дав фараонові рада - запасти зерно і позбавити землю єгипетську від лиха. Після цього став Йосип впливовим вельможею.
Тим часом в сусідніх країнах лютував голод. Почули брати Йосипа, що єгипетський фараон дає зерно голодуючим, і прийшли просити його про допомогу. Не впізнали вони свого брата в єгипетській одязі. А Йосип вирішив влаштувати їм випробування і зробив вигляд, ніби хоче стратити наймолодшого з братів. Дружно заступилися брати за хлопчика. Побачив це Йосип і простив їм стару образу. Разом з усіма незліченними родичами оселилися діти Якова в Єгипті. Їхні нащадки жили там майже 400 років.
3.Учітель: Але при фараоні Рамсесе II євреїв стали утискати, змушуючи працювати на будівництві грандіозних споруд. Робота була дуже важкою. А потім фараон і зовсім наказав убити всіх єврейських немовлят чоловічої статі.
Мойсей розповідає історію свого народження і виходу євреїв з Єгипту.
Учневі пропонується наступний текст.
Мати Мойсея поклала новонароджене в кошик і сховала її в заростях на березі Нілу. Єгипетська царівна під час купання побачила малюка і пошкодувала його. Цьому посприяла сестра Мойсея Маріам. Коли Маріам побачила, що дочка фараона звернула увагу на немовляти в кошику, вона сміливо підійшла до царівни. Дівчинка запитала царівну, чи не хоче вона знайти няньку для малюка. Отримавши згоду, Маріам привела свою матір, і та стала вихователькою рідного сина.
Ставши дорослим, Мойсей одного разу побачив, як наглядач б'є єврея. Мойсей убив кривдника і змушений був тікати. Мойсей пас овець в пустельній місцевості. Раптом кущ перед ним запалав неспаленим вогнем. З палаючого куща пролунав гучний голос. Це сам Бог звертався до Мойсея: "Я - Бог батька твого, Бог Авраама, Бог Ісаака, Бог Якова. Я побачив страждання народу Мого в Єгипті і почув плач бідних євреїв і наказую тобі вивести їх з Єгипту! ".
У страху і трепеті Мойсей закрив долонями обличчя, боячись побачити Бога. "Що я скажу синам Ізраїля, коли я прийду до них, як назвати мені Бога їхніх батьків?" - запитав Мойсей. І сказав Бог до Мойсея: "Я Той, що є (Бог Яхве). Так скажи синам Ізраїля: "Сущий послав мене до вас". Так вперше з'явився Бог до Мойсея.
Мойсей звернувся до фараона з проханням відпустити його одноплемінників. Але фараон лише посилив утиски євреїв. Тоді євреї вирішили втекти з Єгипту. Почався великий результат.
Учитель: Євреї дісталися до Червоного моря, але тут колісниці фараонових воїнів майже наздогнали їх. Євреї кинулися в море, і води його, як розповідається в Біблії, розступилися перед ними. Втікачі пройшли по дну моря. За ними кинулися воїни фараона. Але морські хвилі зімкнулися над ними і поглинули переслідувачів.
Євреї виявилися на Синайському півострові. Вони могли швидко дістатися до своєї батьківщини. Однак Мойсей 40 років водив їх по пустелі, щоб забули вони свій полон і рабську долю, щоб душі їх стали вільними. Біблія розповідає, що Бог врятував євреїв від голоду, пославши їм манну небесну. Євреї розташувалися у гори Синай. Мойсей зійшов на гору, яка диміла і здригалася в гуркоті грому. На горі Синай Мойсей отримав від Бога кам'яні плити - скрижалі. На скрижалях були написані 10 заповідей Бога. Ось ці заповіді.
(Учитель за підручником з учнями розбирає кожну з 10 заповідей).
Питання: Чому люди до цього дня йдуть цим заповідям?
4. Учитель: У Біблії розповідається, що єдине місце для поклоніння Яхве збудував Мойсей. Це був перенесений намет з дорогих тканин, підвішеними до стовпів - оселя.
У ньому було 3 частини -двор, святилище і святая святих. У двір, де приносилися жертви, могли входити всі. У святилище входили тільки священики. Там стояли семисвічник і вівтар, на якому палили пахощі. Найголовнішою частиною було святая святих. У нього міг входити тільки головний священик - первосвященик - і тільки один раз в рік. Там стояв "ковчег" - ящик, в якому знаходилися скрижалі з 10 заповідями. Пізніше в Єрусалимі був зведений величезний кам'яний храм, куди перенесли ковчег.
Важливу роль в житті іудейського суспільства грали пророки. Пророки - люди, що пророкують майбутнє, були у багатьох стародавніх народів. Але тільки у євреїв вони стали не просто провісниками майбутнього, але, в першу чергу, проповідниками, які викривали гріхи народу, були полум'яними прихильниками одного Бога - Яхве. Нерідко пророки в скрутну хвилину допомагали царям радою. Одним з найвідоміших з них був Ілля.
5. Завоювання землі ханаанській (коментоване читання уривка тексту з параграфа).
питання:
- Чому євреям довелося знову відвойовувати свої землі?
- Яке місто з'явився головною перешкодою для євреїв?
- Чому стіни Єрихона впали?
- Що означає вираз "Ієрихонська труба"?
Завдання: читання документа - Самсон і Даліла.
6. Учитель: Після ряду набігів ізраїльтян на Палестину жили там ханаанеям було завдано нищівного удару. Юдеям вдалося розселитися в Палестині. Загальною влади у них ще не було. Перед обличчям будь-якої небезпеки племена підкорялися обраному вождю - судді. Вважалося, що таким вождю допомагає Бог. Євреї вважають, що є тільки один істинний Бог - Ягве, який створив світ і людину. Це була перша монотеїстична релігія. А релігія євреїв - іудаїзм.
В кінці XI століття до нашої ери ватажки колін вперше обрали Саула з коліна Веніаміна царем.
Учні - коментоване читання тексту підручника "Царі".
питання:
- Назвіть царів ізраїльського-Іудейського царства.
- Що принесло Давиду славу і визнання народу? (Читання документа "Давид і Голіаф").
- Який цар славився надзвичайною мудрістю? (Читання документа "Суд Соломона").
- Що сприяло процвітанню Ізраїлю під час правління Соломона?
5. На які дві частини розпалися Ізраїльське царство і чому?
7. Закріплення і перевірка знань.
1. Протягом уроку учні разом з учителем роблять в зошиті короткі записи, в результаті чого повинна вийти наступна схема:
Палестина

Стародавні єврейські царства ( малюнок 2 )
2. Питання до текстів.
Про Йосипа:
- За що брати зненавиділи Йосифа? Як ви вважаєте чи справедливий був їхній гнів?
- Яким чином Йосипу вдалося з раба перетворитися в управителя в Єгипті? Які особисті якості йому в цьому допомогли?
- Як ви думаєте, чи правий був Йосип, простивши своїх братів?
Про Мойсея:
- Чому Єгипетський фараон наказав знищити всіх немовлят єврейського народу?
- Як вдалося врятуватися Мойсеєві?
- Яке завдання дав Бог до Мойсея?
- Як вдалося Мойсеєві врятувати свій народ?
3. Індивідуальні завдання
а) Використовуючи дані слова, складіть розповідь "Сторінками Біблії": Авраам, Ханаан, Палестина, Яків, Йосип, Мойсей, Завіт, Яхве, скрижалі, результат, полон, филистимляни, Єрихон, Самсон, Давид, Соломон, Ізраїль, Іудея.
б) Заповнити контурну карту (додається)
в) Скласти розповіді за малюнками (додаються)
4. Фронтальне опитування.
- На які дві частини ділиться Біблія і по скільки книг?
- Дайте коротку характеристику Старого Завіту і Нового Завіту.
- Від кого ведеться походження єврейського народу?
- Звідки походить слово "Ізраїль"?
- Чому євреї потрапили до Єгипту?
- Чому Мойсей водив свій народ по пустелі 40 років?
- Як називається у євреїв місце для поклоніння Богові?
- Де зберігалися скрижалі?
- Яку роль для єврейського народу грали пророки?
- Що ви знаєте про филистимлянами?
- У чому особливість давньоєврейської релігії в порівнянні з єгипетської та вавілонської?
5. Вирішити кросворди за варіантами, використовуючи Біблію.
Домашнє завдання: Складіть за вибором кросворд або тести з використанням нових термінів, параграф 18.
Книги?Що я скажу синам Ізраїля, коли я прийду до них, як назвати мені Бога їхніх батьків?
Питання: Чому люди до цього дня йдуть цим заповідям?
Яке місто з'явився головною перешкодою для євреїв?
Чому стіни Єрихона впали?
Що означає вираз "Ієрихонська труба"?
Що принесло Давиду славу і визнання народу?
Який цар славився надзвичайною мудрістю?
Що сприяло процвітанню Ізраїлю під час правління Соломона?
5. На які дві частини розпалися Ізраїльське царство і чому?