Харківські інженери роблять вітряки в колишньому корівнику

Цех в корівнику. Інженери працюють над вітрогенераторами для дачі президента і Європи. Фото А. Пасюта

Сьогодні тільки ледачий не говорить про альтернативні джерела енергії. Виявилося, складну техніку для такої енергетики харківські інженери створюють ... в колишньому корівнику на покинутій фермі. На початку дев'яностих десятки фірм по всьому СНД намагалися налагодити виробництво вітряків. Тоді про це багато говорили, але вдалося цього добитися тільки харків'янам. Сьогодні харківські вітряки нічим не поступаються європейським і навіть перевершують їх.

Про небо харків'янин Олександр Люшня мріяв з дитинства, тому і пішов вчитися в авіаційний. Після випуску займався безпілотної авіації - майстрував маленькі літачки з автопілотом для військових потреб. "Коли прийшли лихі дев'яності, моя команда успішно займалася улюбленою справою, - розповідає директор фірми Олександр Люшня. - Але в 1993 році ми робили замовлення для української армії, і підрядник з нами не розрахувався. Вся наша команда залишилася без грошей, навіть хліба не за що було купити. Тоді нас попросили в Конструкторському бюро імені Морозова зробити вітротурбіни. вони хотіли спробувати налагодити виробництво вітряків. Ми зробили все, віддали замовлення, а потім подумали, чому б самим не побудувати вітряк ... "Сьогодні вони єдині на теренах б ившего Радянського Союзу, хто займається випуском вітряків. Їх машини працюють в багатьох країнах Західної Європи, а також в Україні та Росії.

"Тоді, 16 років тому, ми провели якісь приблизні маркетингові дослідження, розраховували, що основними клієнтами стануть, звичайно, дачники і пасічники. У цей час ми всі вже мали пристойний інженерський досвід. За плечима у багатьох з нас були десятки створених літальних апаратів. ми вважали себе запеклими фахівцями. Засіли в бібліотеках, переглянули всі по цій темі і стали майструвати. Виявилося, що робити вітряки набагато складніше, ніж літаки, ця техніка набагато складніше, ніж ракетнокосміческая. "

Для початку харків'яни спробували зробити найпростіший вітряк, для якого взяли звичайний автомобільний генератор. Зробили. Встановили. І тут інженерів спіткало розчарування: вітряк, який був створений на автомобільних запчастинах, пропрацював три місяці, і ці запчастини прийшли в повну непридатність.

"Коли ми прикинули, то виявилося, що генератор" Волги "проїхав десятки тисяч кілометрів і посипався, він пропрацював весь цей час без ремонту, на повну потужність. Ми прикинули, що так і в звичайному житті відбувається. В авто через деякий час адже змінюються підшипники, але на автомашині це простіше, а тут все складно: і якщо вже ламається, то назавжди. Ось, наприклад, якщо ми візьмемо "Мерседес" з мільйонним пробігом і уявімо, що він працює на швидкості 50 кілометрів, то скільки він зможе проїхати без ремонту? у будь-якому випадку ви будете звертатися в т ехніческіе служби, витрачатися на ремонт. Вітряк повинен їздити в десять разів більше ніж "Мерседес", причому без особливого технічного обслуговування! "

Після численних експериментів харків'янам вдалося вирішити проблему і створити вітряк, який може довго обходитися без технічної підтримки і ремонту. За словами Люшне, їх вітряки поки не зміг повторити ніхто в країні, хоча багато великі заводи і намагалися освоїти нове виробництво.


"Бджілка". Здатна забезпечити електроенергією дачу у вихідні

Сьогодні харків'яни роблять кілька різних агрегатів. Свій найменший вітряк інженери ласкаво називають "Бджілка". Він всього на 12 вольт, два метри у висоту. "Легко збирається і зручно транспортується, він за тиждень заряджає невеликий акумулятор, і цього цілком достатньо, щоб забезпечити себе електрикою на всі вихідні, - каже Олександр Люшня. - Тобто людина може ввечері запалити лампочку в домі, послухати кілька годин радіо, подивитися телевізор . Як правило, "Бджілки" встановлюють дачники, які проводять вихідні за містом. останнім часом ними обладнають і яхти: маленькі вітряки швидко розбираються і перевозяться з одного місця на інше ". Вітряки забезпечують енергією деякі райони в Карпатах, там є місця, куди провести електрику неможливо.

Років десять назад Олександр Люшня і його команда брали участь у виставці, на якій були присутні перші особи держави. Тоді їх розробками та ідеями зацікавився Віктор Ющенко, довго розпитував про роботу фірми, набрав буклетів, пообіцяв подумати, на тому і розпрощалися. А вже через кілька років харків'ян попросили зробити вітряк для дачі президента Ющенка в Безрадичах! "Ми все зробили. За скільки, сказати не можу, але з нами розрахувалися. Навряд чи, звичайно, президент пам'ятає про нас і навряд чи його зараз хвилює питання альтернативної енергетики, а шкода, - нарікає Люшня. - Україна має всі шанси створити власну вітростанція, яка могла б забезпечувати енергією, по крайней мере, одну область і виробляти електрику для деяких країн Європи. Але, на жаль, поки це тільки мрії таких романтиків, як ми ".

ЛІДЕР У СВІТІ ПО вітряки - НІМЕЧЧИНА, ДЕ ПРАКТИЧНО НЕМАЄ ВІТРУ!

Ідея використовувати силу вітру для потреб людства не нова. Вітряки мололи зерно і користувалися популярністю до початку двадцятого століття.

"Ця енергія завжди є в природі. Один кубічний кілометр повітря має масу більше мільйона тонн. Вітроустановки її пригальмовують, відбирають і перетворюють в корисну".

Інтерес до нетрадиційних, екологічно чистих джерел енергії - вітру, сонця, хвилях зростає постійно. Сьогодні лідер з вітроенергетики в світі - Німеччина. У цій країні є кілька спеціальних станцій, завдяки яким країна отримує 5% від всієї споживаної електроенергії. І це при тому, що більша частина території взагалі непридатна для вітроустановок. Серйозно ставляться до цього виду енергетики і в Китаї. Ця країна проголосила шестирічну програму електрифікації регіонів Маньчжурії, що не мають стаціонарних джерел електроенергії та енергоносіїв, там будуть ставити маленькі вітроенергетичні установки.

Україна, за словами фахівців, пощастило набагато більше. Сильними вітрами можуть похвалитися всі приморські області, а також Карпати та степові зони. Одне з найбільш вдалих місць для будівництва вітряної станції - озеро Сиваш.

"Якщо робити цілу систему для нашої країни, то можна вибрати ті місця, де хороша прохідність вітрів, і поставити там великі вітряки, висотою з 25-поверховий будинок!" - вважає Олександр Люшня.

Олександр Пасюта

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ось, наприклад, якщо ми візьмемо "Мерседес" з мільйонним пробігом і уявімо, що він працює на швидкості 50 кілометрів, то скільки він зможе проїхати без ремонту?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация