Хороше запитання: скільки коштує дізнатися про свій рід до десятого коліна

Національний історичний архів Білорусі в рік проводить близько сотні досліджень родоводів білорусів. Наш герой, наприклад, знайшов відомості про родичів аж в 1432 році. З чого почати і скільки коштує скласти генеалогічне древо в Мінську?

СКЛАСТИ РОДОВЕ ДЕРЕВО БЕЗКОШТОВНО: З ЧОГО ПОЧАТИ

- У мене на руках копія документа 8 червня 1432 року Матвію Мартинович Баранівському за військові заслуги діда і батька від короля польського Владислава III Варненчика вручили грамоту, - ми розмовляємо з пенсіонером В'ячеславом Васильовичем Барановським, який вже вписав в родовід своєї сім'ї 505 імен. - Тобто ця людина жила 9 або 11 поколінь до мене, дивлячись від кого вважати, по лінії батька. По материнській лінії я теж пробував шукати предків, але поки пошуки зупинилися в Національному історичному архіві - там оцифровує документи, не всі матеріали є.

По материнській лінії я теж пробував шукати предків, але поки пошуки зупинилися в Національному історичному архіві - там оцифровує документи, не всі матеріали є

В'ячеслав Васильович, як і багато мінчани, які вирішили зайнятися своїм родоводом, радить починати пошуки з декількох простих кроків. По-перше, відразу будьте готові: ваші предки можуть виявитися зовсім не ангелами. Раптом ваш прапрапрадід ні видатною людиною, а все, що від нього залишилося, - пара рядків в метричній книзі: жив, одружився, тричі розлучився, помер рано.

По-друге, відвідайте родичів, зберіть повну інформацію: прізвища, імена та по батькові, роки народження предків (зверніть особливу увагу на тих, хто народився до 1917 року), сімейні статуси. Якщо в живих майже нікого не залишилося - відвідайте кладовищі. Надгробки теж багато про що розкажуть.

Далі їдьте в обласні архіви Білорусі. Тут за запитом можна отримати документи за 1920 - 1950 роки. Шукайте ретельно: можливо, ваші родичі були кулаками, продавали або купували нерухомість, а відомості про ці операції залишилися зафіксованими в актах. Якщо дід чи прадід служили - можна пошукати заяву про прийняття на службу.

Якщо дід чи прадід служили - можна пошукати заяву про прийняття на службу

Копати глибше - І ДОВІДАЄТЕСЯ БАГАТО НОВОГО

На генеалогічному древі запросто виросте ще пару гілок, якщо ви звернетеся в архіви органів РАГСу або КДБ. Наприклад, В'ячеслав Васильович Барановський дуже багато інформації знайшов в архіві Комітету держбезпеки:

- Репресіям в радянські часи зазнали кращі, мої родичі в тому числі. Я знайшов тих, хто був засланий, - для моєї рідні ці факти стали одкровенням. Добре, що нам, спадкоємцям цих людей, дозволили користуватися архівами. У мене є знімок мого батька, зроблений в 1925 році анфас і в профіль.

Якщо хочете копнути глибше, поспішіть в Національний історичний архів Білорусі. В читальному залі цього закладу можна самостійно за прямим чи опосередкованим генеалогічним джерел шукати відомості про своїх родичів.

- Я там дуже багато інформації знайшов: церковні книги - це шикарний матеріал. Ось, наприклад, 11 серпня 1851 року народився в сім'ї дворянина мій дід Фокій. Я знайшов відомості про його хрещенні, про те, хто були хрещеними.

Непрямі джерела варто вивчати в особливих випадках. Наприклад, якщо у вашому роду були лікарі, більш детальну інформацію зможете роздобути в фондах губернських лікарських управ. А на сайті Національного історичного архіву Білорусі багато науково-довідкової літератури.

Сякі-такі відомості про рідню зможете почерпнути з адрес-календарів губернських міст, археографічних збірників документів, списків землевласників, «пам'ятних книжок» різних губерній 1860 - 1917 рр. Справжня скарбниця інформації - онлайн-бібліотека Царського села . Але пам'ятайте, що сучасна Білорусь має зовсім інші кордону.

Якщо ваші предки жили, наприклад, в Віленської губернії (Вілейський, Людський, Віленський, Ошмянського, Свенцянскій, Дісненскій, Трокскій повіти) - готуйтеся до поїздки в Вільнюс. Основні документи по цій території зберігаються в Державному історичному архіві Литви . Багато документів з генеалогії Білорусі зберігається і в Російському державному історичному архіві .

- Копії знайдених документів про свою рідню я помістив в свою книгу, яку назвав «Історія роду Барановских». Таке ось вийшло у мене хобі, - сміється В'ячеслав Борисович.

Таке ось вийшло у мене хобі, - сміється В'ячеслав Борисович

СКЛАСТИ Генеалогічне дерево ЗА ГРОШІ: СТАВАЙТЕ В ЧЕРГУ

У Білорусі є два держустанови, які проводять генеалогічні дослідження: Національний історичний архів Білорусі (на Кропоткіна, 55) і Національний історичний архів Білорусі в Гродно (вул. Господарча, 21).

Скласти генеалогічне древо коштує в середньому до 14 400 000 руб., А консультація з історії сім'ї та роду обійдеться вам в 123 750 руб.

Щоб за складання вашої родоводу взялися фахівці, їм потрібна «зачіпка»: чим більше інформації про предків ви надасте, тим більше шансів отримати зелене дерево з десятками нових імен. Тому, якщо щось відомо про родичів до 1917 року включно - повідомляйте відомості співробітникам архіву.

Найважливіше - вказати точне місце проживання. У Національному історичному архіві Білорусі ви можете отримати консультацію з історії родини і предків. А вже після консультації, оформлення заяви і внесення передоплати за складання древа візьмуться фахівці.

За словами співробітників архіву, ця послуга дуже популярна, є навіть черга на виконання запитів, але далеко не кожен запит можна задовольнити. Часом просто не вистачає фактури: не збереглися прямі джерела - метричні книги, ревізькі казки (поіменні списки населення), породинного списки. Важливо: співробітники архіву в процесі складання древа використовують тільки документи, що зберігаються в цьому архіві. Потрібні відомості з-за кордону - вирушайте у відрядження самостійно. До речі, сьогодні безліч документів є в інтернеті:

- YOсць некалькі добрих онлайн-ресурсаў, на якіх можна знайсці шмат звестак, - розповідає Денис Лісейчіков, заступник директора Національного історичного архіву. - Естонскі віртуальни архіў Saaga , Якi змяшчае дакументи для вивучення гісториі сям'і, латишскі Raduraksti . Чалавек пасли регістрациі на Сайц травні вільні доступ да ўсіх метричних кніг, регістраў, якія знаходзяцца ў гета краіне. Краіни невялікія, Естонія - гета колишня Естляндська губернії, а Латвія - Ліфляндская и Курляндская губерні Расійскай імпериі. Архіви Польшчи, Літви и Расіі, на жаль, що не маюць такий вялікай бази. У нас у білоруський архіўнай галіне Цалко дакументи на сайті не размяшчаюцца, но yoсць два ресурси, якія могуць дапамагчи ў архіўних пошуках. Гета так покликані фондави каталог, Які змяшчае апісанне фондаў, іх месцазнаходжанне, шифри, звесткі аб дакументах фондаў з різни архіваў - нациянальних, абласних, занальних. Акрам гетага практикуецца така реч, як віртуальная виставити дакументаў. Вось, наприклад, так юбілея нейкага дзеяча на Сайц Цалко викладваецца інфармация па гетим чалавеку з архіва. Спіси фармулярния и паслужния, шмат чаго яшче. За апошнія 20 гадоў такіх виставаў було, можа, каля сотні.

Передрук матеріалів CityDog.by можлива тільки з письмового дозволу редакції. подробиці тут.

Фото: CityDog Фото: CityDog.by, Carl Kleiner (carlkleiner.com).

З чого почати і скільки коштує скласти генеалогічне древо в Мінську?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация