Храм кам'яний, купола порцелянові

Незвичайний храм скоро з'явиться на території патріаршої резиденції в підмосковному Передєлкіно. Унікальність церкви на честь святого благовірного великого князя Ігоря Чернігівського і Київського, будівництво якої вже добігає кінця, в тому, що її купола замість звичного і традиційного сусального золота будуть покриті порцеляною.

Про спеціальною технологією, аналогів якої сьогодні немає в світі, розповів художник-кераміст, керівник санкт-петербурзької керамічної майстерні "Гільдія майстрів", один з авторів проекту храму з порцеляновими куполами Юрій Васильович Волкотруб.


- Як з'явилася ідея покрити купол порцеляною і чому?

- У будь-якої ідеї - завжди довга передісторія - У будь-якої ідеї - завжди довга передісторія. Наша ідея йде від двох геніальних архітекторів минулого - Барми і Постника, які в 16 столітті спорудили на Червоній площі Храм Василя Блаженного . У тому храмі дуже незвичайні купола різноманітної форми, виконані у святковій кольоровій гамі. Думка зробити святкові, кольорові, складної форми купола і лягла в основу нашого храму.

Нам захотілося втілити їх ідею, але в іншому матеріалі. Адже купола на храмі Василя Блаженного - металеві, пофарбовані емалевої фарбою. Вони вимагають постійного догляду, оскільки фарбу треба оновлювати. А фарфор - це матеріал вічний. І ті глазурі, які покривають фарфор, не тільки не вицвітають, але на сонці набувають яскравий вигляд. Адже светоотражающая поверхню фарфору значно вище, ніж фарбованого металу.

- Чи є подібні храми з порцеляновими куполами в інших країнах світу, або це чисто російське ноу-хау? Як в цілому розроблялася ця унікальна конструкція?

- Відомо, що в ісламському світі є багато мечетей і мінаретів, прикрашених керамікою. Але всі вони розташовані в південних країнах, де клімат не такий примхливий, як в Росії. І ті купола зроблені переважно з кераміки - на основі фарбованої глини. Тому їх життєстійкість в наших умовах - недостатня.

Для того, щоб в наших російських умовах купола були майже вічними, і було прийнято рішення створити їх з порцеляни. Цей матеріал добре сприймає погодні перевантаження - від плюсової температури до негативної. Підтвердженням цьому є те, що на всіх стовпах, повз яких ми ходимо або їздимо, стоять саме порцелянові ізолятори. Незважаючи на те, що вони постійно перебувають на вулиці, під сонцем і дощем - з ними нічого не відбувається.


- Яка технологія створення такого купола? Чи буде він цілісно покритий порцеляною, або кожен фрагмент готується окремо?

- Зараз вже стоять кілька куполів на храмі, і вони повністю покриті порцеляною. Ідея полягає в тому, що форму куполу задає металевий каркас. А форма там дуже складна. Наприклад, зараз ми робимо повністю литий купол. Сам каркас обтягнутий сіточкою з нержавіючої сталі.

А паралельно з виготовленням такого каркаса ми робимо порцелянові плитки. Всі вони різного розміру, тому що поверхня купола - криволінійна. І для того, щоб вся поверхня була акуратно облицьована плитками - але ж тут все хвилеподібний, долькообразное, сферообразних - кожна з них була розрахована на комп'ютері. А потім вже вручну виготовляли кожну плитку в її оригінальному розмірі.

Для того, щоб плитки прикріпити, ми знову звернулися до архітектури давнини, а саме до кахлям. Кахель - це керамічна деталь, яка служить облицюванням для печі або для фасадів. Вони завжди кріпилися за допомогою дротиків, просмикнутих в спеціальні дірочки з тильного боку. Ось на таких ось зволікання наші порцелянові пластинки і прикручуються до металевого каркасу. На великому куполі таких плиток буде 18 тисяч. Кожна з них кріпиться до конструкції в трьох місцях. Це дуже кропітка робота.

Це дуже кропітка робота

- Скільки порцелянових кахлів всього покриє купол і як вони будуть захищені від негоди - вітру, дощу, снігу? Чи будуть застосовуватися для цього спеціальні технології, щоб уберегти їх?

- Великий купол, а він висотою приблизно з триповерховий будинок, трохи більше десяти метрів, буде складатися з 24 округлих часточок яскраво-синього насиченого кобальту кольору - Великий купол, а він висотою приблизно з триповерховий будинок, трохи більше десяти метрів, буде складатися з 24 округлих часточок яскраво-синього насиченого кобальту кольору.

Кожна з цих часток буде розділена між собою порцеляновими валиками, які покриті спеціальним керамічним золотом. Це 12-ти відсотковий розчин золота в рослинних оліях. Він наноситься як фарба, пензликом, а потім його обпалюють до 850-ти градусів. Після цього золото як би прикипають до порцелянової поверхні, стає несхильною ніяким погодних впливів і довговічним.

В принципі, вся наша технологія спрямована на те, щоб бути довговічною.

Ідея прийшла не відразу. Спочатку нам пропонували скласти купол з великих порцелянових деталей. Але я керамікою займаюся більше 20 років. А до цього працював в інший технологічно більш складної галузі, в якій було необхідне точне знання фізики. І все це мені підказало, що створювати купол з великих деталей не можна.

А коли ми почали переглядати вже існуючі архітектурні рішення, виконані з великих керамічних деталей - наші побоювання підтвердилися. Адже всі вони були недовговічні. Великі розміри кераміки при навантаженнях - наприклад, коли одна частина знаходиться в тіні, а інша - нагріта сонцем, викликали напруження, що позначалося на довговічності. Тому й прийшла ідея робити купола з дрібних порцелянових деталей, а форму задавати металевим каркасом. А оскільки така думка нікому раніше не спадало на думку, то нам вдалося запатентувати ноу-хау.

- Чи буде в подальшому застосовуватися ця технологія і на інших куполах російських, а може бути і зарубіжних храмів? Чи є вже якісь домовленості або хоча б ідеї?

- Звичайно, ідеї завжди є. І, слава Богу, в Росії будується багато храмів. Так що, як Господь дасть - так воно і буде!

Фотографії з сайту http://www.guild-master.ru/

Як з'явилася ідея покрити купол порцеляною і чому?
Чи є подібні храми з порцеляновими куполами в інших країнах світу, або це чисто російське ноу-хау?
Як в цілому розроблялася ця унікальна конструкція?
Яка технологія створення такого купола?
Чи буде він цілісно покритий порцеляною, або кожен фрагмент готується окремо?
Скільки порцелянових кахлів всього покриє купол і як вони будуть захищені від негоди - вітру, дощу, снігу?
Чи будуть застосовуватися для цього спеціальні технології, щоб уберегти їх?
Чи буде в подальшому застосовуватися ця технологія і на інших куполах російських, а може бути і зарубіжних храмів?
Чи є вже якісь домовленості або хоча б ідеї?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация