Хресна відлітає завтра - дайте довідку!

  1. Дорослих приходить мало
  2. "Так все я знаю!"
  3. Про що говорити?
  4. І п'ятдесят чоловіка за один раз

Огласительні бесіди перед хрещенням в маленькому небагатолюдному прихід - це одне. А ось як справа йде в «спальних» районах, де храми - переповнені, де багато бажаючих хреститися або хрестити дітей? Розповідає диякон Федір Медведєв, який проводить огласительні бесіди в храмі Архангела Михаїла в Тропареве (Москва). Огласительні бесіди перед хрещенням в маленькому небагатолюдному прихід - це одне

Диякон Федір Медведєв

Дорослих приходить мало

Число парафіян в нашому храмі хоч і зменшується, за рахунок того, що в окрузі побудовано близько десяти храмів, але не так сильно, як повинно було б бути по математичним підрахунками. Сподіваюся, в справу збереження пастви крихітну лепту внесли і огласительні бесіди.

До того моменту, як були введені обов'язкові бесіди у всій Церкві, люди звикли, що хрещення - це просто, все відбувається само собою, від людини вимагається лише захотіти і прийти. Не дивно, що коли зустрічі стали неодмінною умовою, багато людей почали обурюватися: «Навіщо ви нас тут змушуєте слухати щось! Ні, щоб просто хрестити ».

Але поступово, я думаю, люди звикнуть. Бачу, як багато радіють, коли дізнаються про віру щось більше, ніж прийнято знати в суспільстві. На жаль, із сорока чоловік, які збираються хреститися або хрестити дитину, зазвичай всього один хоч якось знає Євангеліє.

В цілому ж дорослих хреститися приходить мало, в основному все приносять немовлят.

"Так все я знаю!"

Бесіда у нас проводиться одна, добре б зробити більше, але поки це складно, спробуємо на наступному етапі. Багато обурюються або просять мало не на колінах: «У нас їде, летить хрещена, дайте довідку!» І так далі. Хоча мова, звичайно, зовсім не про «довідці», а про свідоцтво про катехизацію, щоб було видно священика, який буде хрестити: людина хоч щось послухав, не прийшов прямо з вулиці.

На жаль, дехто сприймає бесіду як лекцію - прийшов, посидів-послухав, отримав «довідку». Тобто, як в радянські часи. Прийшла людина на заняття з наукового комунізму, послухав лекцію. Всі знають, що це дурниця, а здавати треба. На жаль, часом так сприймають і Огласительні бесіду. Думають: «Нам дитини хрестити треба, щоб не хворів, щоб у нього все було добре. За це ще вимагають витратити час на прослуховування лекції. Ну що ж, "відбудемо" ».

У нас в цілому біда-то в чому? Майже вся країна хрещена, а віруючих, церковних людей - мало. Чому це відбувається? Тому, що багато хрестяться, а потім або не в курсі - як це - жити християнським життям, або деколи навіть знають, але не хочуть. Якби людина знала, що він не християнин, то йому було б до чого прагнути. А коли він впевнений: «Раз я хрещений, значить - православний», - начебто йому йти далі нікуди, все вже відбулося. Мені одна мама, яка збирається хрестити дитину, так і говорила: «Так все я знаю! Я хрещена, навіть в храм іноді заходжу ». Хоча не знала нічого.

Про що говорити?

Звичайно, під час бесіди я розповідаю, що таке хрещення: народження в життя вічне. Але пояснюю, що це лише зерно, це насіння, яке має ще вирости, завдяки подальшому житті в Церкві. Тим більше намагаюся пояснити батькам: «Якщо ви хрестіть дитини, але жити церковним життям не збираєтеся, то для вашої дитини це може бути в деяких випадках гірше, ніж було б, якби ви просто почекали».

Багато, слухаючи нову для них і важливу інформацію, як я вже сказав, радіють, вслухається. Але деякі виявляють таке внутрішнє впертість. Прямо видно, що людина вирішила для себе: «Посиджу, раз вимагають. І досить з мене ». У моїй розмові є така думка: «Все буде на вашій совісті, і якщо ви нічого не будете робити, виростите свою дитину хрещеним, але безбожником ...»

Одна жінка, що збирається стати хрещеною, змінила своє рішення, послухавши розмову, вислухавши мої доводи, не переконавшись, а потім - ще доводи священика. Справа в тому, що вона двічі була заміжня, розлучилася, зараз живе разом поза шлюбом з третім «чоловіком». Ми з нею говорили довго, і вона зрозуміла, що їй хрещеною ставати не можна. Правда, батьки дитини дзвонили мені потім: «Чому ви не дозволяєте їй стати хрещеною?» Відповідав, що таке рішення вона прийняла сама.

Тобто я завжди людям пояснюю ситуацію, а забороняти йти хрестити дитину, бути хрещеними - у мене таких, я вважаю, повноважень немає.

І п'ятдесят чоловіка за один раз

Все, що дешево дістається, мало цінується. І якби хрещення важче діставалося, якби хрестили не всіх підряд, а тільки тих, хто до цього більш-менш готовий і прагне до християнського життя, то і люди б уважніше ставилися і до віри, і до оголошення. До цього, мені здається, справа поступово і йде.

До нас на бесіди приходить дуже багато народу. Буває - до п'ятдесяти чоловік за один раз. Це радує, але повноцінної роботи з кожним не виходить. Дуже важливо, щоб і хресні, і батьки пройшли сповідь і на сповіді сказали про те, що вони хрестять дітей, і священик обов'язково зверне на них особливу увагу і, може бути, дасть якийсь індивідуальний особистий рада, який їм допоможе.

Тому добре, що в храмах все більше уваги приділяють катехізації. І, напевно, Огласительні підготовка повинна, в ідеалі, бути більш тривалою, адже в древнехристианские століття вона тривала два-три роки. Звичайно, про такі терміни зараз ніхто не говорить. Добре, коли видно, як людина розвивається, як внутрішньо змінюється, готуючись до таїнства.

Але те, що зараз є огласительні бесіди, в сьогоднішньому форматі, вже дуже добре. Адже все одно люди чують, що таке віра, що треба робити, як треба жити, коли ти віруючий. І Всесвіту слово все одно у багатьох відгукнеться. У кого-то незабаром, у кого-то, може бути, через роки.

Портал «Православ'я і світ» і незалежна служба «Середовище» проводять цикл дискусій про парафіяльного життя. Щотижня - нова тема! Ми поставимо всі актуальні питання різним священикам. Якщо ви хочете розповісти про больові точки православ'я, свій досвід або бачення проблем - пишіть до редакції, за адресою [email protected] .

Про що говорити?
А ось як справа йде в «спальних» районах, де храми - переповнені, де багато бажаючих хреститися або хрестити дітей?
У нас в цілому біда-то в чому?
Чому це відбувається?
Про що говорити?
Правда, батьки дитини дзвонили мені потім: «Чому ви не дозволяєте їй стати хрещеною?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация