Хто навчив українців є сало?

  1. Орфографічна помилка в тексті:

16 жовтня 2012 10:03 Переглядів:

Геннадій Казакевич.

Це справжній телевізійний експеримент, оскільки фільм увібрав в себе повноцінне наукове дослідження з використанням новітніх технологій, залученням кращих світових лабораторій і експертів-генетиків. Фільм розповість, з яких частин світу прийшли в Україну предки сучасних українців. У цьому генетичному дослідженні взяли участь люди з різних куточків України, в тому числі і багато відомих українців: Олег Скрипка, Остап Ступка, Руслана Писанка, Василь Вірастюк, Альона Вінницька, Олександр Пономарьов та ін. Після завершення зйомок фільму результати дослідження будуть передані Національній академії наук України.

До створення фільму "ДНК-портрет нації" в якості експертів були залучені відомі українські вчені, з якими були записані десятки годин найцікавіших відеоінтерв'ю. У фільм увійдуть тільки ключові моменти їх виступів. Щоб не втрачати унікальний матеріал, ми продовжуємо публікувати серію інтерв'ю з цими вченими.

Геннадій Казакевич, кандидат історичних наук, доцент кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка:

- Історичні дані повідомляють, що на формування української культури серйозний вплив зробили кельти. Ким вони припадають українцям?

- Приблизно в IV_III ст. до нашої ери кельти почали потужну експансію, розселившись практично по всій території Європи. Будь-яке з сучасних європейських держав має частинку кельтського спадщини, в тому числі і Україна. З приходом кельтів культурні традиції почали змішуватися, і під їх впливом на території Закарпаття виникла досить своєрідна культура. Її зразком стало велике поселення і виробничий центр тієї місцевості - Галіш-Ловачка. Підтвердження цьому - знайдені на схилах однойменних гір, що поблизу сучасного Мукачево, десятки жител з ливарними, ковальськими, ткацькими і іншими майстернями. Саме тут карбувалися монети.

- Як кельти контактували зі слов'янами?

- Якщо говорити про Галіш-Ловачка, то там кельти, очевидно, були військової і торгової елітою. Взагалі, кельти були досить агресивні. Письмовими джерелами зафіксовано, що кельти, які проживали на півдні України в кінці III століття до н.е., погрожували Ольвії - античної грецької колонії, що розташовувалася на правому березі Дніпро-Бузького лиману, що на південь від сучасного Миколаєва. Підтвердженням цьому є текст пам'ятника на честь багатого грека Протогена, який допомагав міської дружині боротися проти кельтів, будував укріплювальні споруди. На ньому написано, що кельти залякують місцеві скіфські поселення і можуть підійти до стін міста. Ми не знаємо, чим закінчилася ця історія і чи вдалося кельтів напасти, але в наш час на берегах Чорного моря і навколо Ольвії знаходять багато кельтського зброї і прикрас. Ще один з контактів кельтських і слов'янських народів стався на берегах Дністра і Дніпра. Коли на рубежі третього і другого століть до н.е. в центральній Європі відбулося змішання кельтів і германців, ці народності в досить великій кількості рушили на схід. Так на початку II століття до н.е. на території України з'явилися кельто-германці. Греки, цю народність називали "" бастарни "(напівкровки). Саме завдяки контакту бастарниів з місцевим слов'янським населенням в середньому Подніпров'ї, виникає зарубинецька культура. Основним елементом цієї культури була мода на кельтські прикраси і зовнішній вигляд.

- І як же кельти виглядали?

- Грецькі автори пишуть, що кельти розчісували за допомогою вапняного розчину, завдяки чому їх волосся були дуже жорсткими і стирчали, нагадуючи кінську гриву. Очевидно, все це надавало їм більш загрозливий вигляд, адже вони були одним з найбільш войовничих народів Європи. Для залякування противника перед битвою кельти видавали оглушливі крики і грали в бойові труби, розтруби яких були у формі голів тварин. Таке видовище само по собі приводило противника в жах. Цікаво, що кельти першими почали носити відомі нам довгі вуса, які пізніше у всіх європейських державах стають ознакою військової прошарку суспільства. Також в Європі кельти славилися як вершники. Верхова їзда і кавалерійська військова тактика були дуже поширені в їх культурі. Саме завдяки кельтам праслов'яни познайомилися з тактикою ведення кінного бою. Як не дивно, частина праслов'янської і праукраїнської лексики має кельтське коріння. Наприклад, древнє слово "" комоней ", відоме нам як" кінь ", однозначно кельтського походження.

- Що ще ми запозичили у кельтів?

- Ми знаємо, що кельти були скотарями і вживали велику кількість м'яса. Це підтверджується не тільки письмовими джерелами, але і археологічними і антропологічними дослідженнями. Традиція вживання свинини прийшла в Європу саме від кельтів. Є версія серед лінгвістів, що в українського слова "" сало "кельтське коріння, і сталося це від кельтського слова" saill ". Кельти любили сало і їли його в великих кількостях, а також продавали свинину іншим народам. А ще українці мають спільні з кельтами фольклорні образи. Відомий Гоголівський "Вій" схожий з персонажем ірландського епосу, демоном Балор, лютий погляд якого був здатний послабити ціле військо чи погубити його. Балора описаний як потворного виду гігантська істота, єдине око якого був прикритий довгастим повіку м. Цей образ свідчить про безпосередніх контактах кельтських і слов'янських народів і запозиченнях один у одного.

Також кельти навчили нас обробляти залізо та виготовляти з нього сталь, причому досить високої якості. І весь набір ковальських інструментів, якими українці користуються і зараз, був винайдений або вдосконалений кельтами.

Детальніше дізнатися про вплив кельтів на українську культуру, а також, спираючись на наукові дослідження, відповісти, нарешті: "Хто ми? Звідки пішли українці?" допоможе унікальний дослідницький телевізійний проект "ДНК-портрет нації".

Дивіться в листопаді в ефірі телеканалу "Україна".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Хто навчив українців є сало?". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

Ким вони припадають українцям?
Як кельти контактували зі слов'янами?
І як же кельти виглядали?
Що ще ми запозичили у кельтів?
Детальніше дізнатися про вплив кельтів на українську культуру, а також, спираючись на наукові дослідження, відповісти, нарешті: "Хто ми?
Звідки пішли українці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация