Хто продав Аляску американцям? І чи не занадто дешево?

  1. Що російські робили на Алясці?
  2. Хто продав Аляску?
  3. Як і навіщо вирішили продати Аляску?
  4. Скільки заплатили?
  5. А гроші отримали?
  6. Навіщо Аляска знадобилася американцям?
  7. Чи правда російський посол дав хабар, щоб позбутися від Аляски?
  8. Що думали про угоду росіяни й американці?
  9. Що стало з російськими на Алясці?
  10. Чи могла Росія зберегти Аляску?
  11. Чи можна оскаржити угоду і повернути Аляску?

Рано вранці 30 березня 1867 року російський посол у Вашингтоні Едуард Стёкль скріпив підписом договір про продажу Аляски . Російська Імперія поступилася Сполученим Штатам територію площею понад півтора мільйона кілометрів.

18 жовтня 1867 року в Ново-Архангельську - столиці російської Америки - відбулася церемонія передачі Аляски новим господарям. Під гарматні залпи російський прапор був спущений.

Хто, як і чому вирішив продати Аляску американцям? Чи була ця угода вигідною? Чи можна було зберегти ці землі? І чи є шанси оскаржити договір і повернути Аляску назад?

І чи є шанси оскаржити договір і повернути Аляску назад

«Купівля Аляски». Картина Емануеля Лойце

Що російські робили на Алясці?

У XVII столітті російські першопрохідці дісталися до Тихого океану - від Америки їх тепер відділяв лише Берингову протоку. Мореплавець Вітус Берінг пройшов їм в 1728 році, хоча російські бували тут і раніше. А вже в 1732 році росіяни першими з європейців висадилися на Алясці - це зробили члени експедиції Афанасія Шестакова і Дмитра Павлуцького, команда бота «Святий Гавриїл».

З Аляски першовідкривачі привезли хутро каланів, яких в Росії прозвали «камчатськими бобрами». Хутро цей високо цінувався і став основним джерелом доходів для колоністів, що перебралися на Аляску.

Для освоєння і колонізації цих територій в 1799 році була заснована Російсько-американська компанія. Першим головним правителем Російської Америки став купець Олександр Баранов. Останнім - контр-адмірал, князь Дмитро Максутов.

Головна вулиця Ново-Архангельська, столиці Російської Америки, 1827 рік

Хто продав Аляску?

Аляска була продана за часів імператора Олександра II Освободителе, яке скасувало в 1861 році кріпосне право. Але рішення самодержець, звичайно, приймав не одноосібно. Ініціатором виступило царський уряд. Аляска була продана за часів імператора Олександра II Освободителе, яке скасувало в 1861 році кріпосне право Імператор Олександр II

Багато росіян помиляються, думаючи, що цю територію продала Катерина II. Ймовірно, виною всьому рядки з пісні «Не валяй дурака, Америка!» Групи «Любе»:

Катерина, ти була не права.
Не клей дурня, Америка.
Чи не скривдимо, кому говорять.
Віддавай-ка земельку Алясочку,
Віддавай-ка рідну взад!

Як і навіщо вирішили продати Аляску?

Першим думка продати американські володіння озвучив в березні 1857 року великий князь Костянтин Миколайович - молодший брат царя, адмірал і голова Державної ради. Великий князь посилався на труднощі з бюджетом і на те, що США можуть врешті-решт забрати Аляску без будь-якої оплати, зазначає в своїй історичній довідці ТАСС .

У листі імператору Костянтин доводив: «Не слід себе обманювати і треба передбачити, що Сполучені Штати, прагнучи постійно до округлення своїх володінь і бажаючи панувати неподільно в Північній Америці, візьмуть у нас згадані колонії, і ми не будемо в змозі повернути їх. Тим часом ці колонії приносять нам дуже мало користі ... »

Цар поставив на листі резолюцію: «Цю думку варто збагнути».

«Дуже бажаною» назвав продаж Аляски і тодішній міністр фінансів Михайло Рейтерн. Доходів вона не приносить, але вимагає постійних бюджетних вливань (200 000 рублів сріблом щорічно), нарікав міністр. «Передача колоній ... позбавить нас від володіння, яке в разі війни з однією з морських держав ми не маємо можливості захистити», - робив висновок Рейтерн.

16 грудня 1866 року відбулося підсумкове нараду у імператора, де всі присутні підтримали продаж Аляски. А 30 березня 1867 року був підписаний договір.

Скільки заплатили?

США заплатили за Аляску 7,2 млн доларів золотом - за тодішнім курсом 11 млн золотих рублів. Для порівняння, щорічні витрати російської скарбниці в ті роки становили близько 400 млн рублів.

Однак і за ці гроші довелося відчайдушно торгуватися, доповідав посол Стёкль в донесенні Олександру II: «Спочатку м-р Сьюард (в ту пору держсекретар США - прим. Anews) говорив мені про п'ять і п'яти з половиною мільйонах. Я зажадав сім. Поступово він дійшов до шести з половиною, але заявив мені, що весь кабінет проти нього і він не може йти далі. Однак оскільки я бачив, що він всім серцем прагне укласти договір, я відмовився поступитися ».

Таким чином, Аляска була продана за ціною 5 центів за гектар.

Чек, яким була оплачена покупка Аляски. Фото: wikipedia.org

А гроші отримали?

Існує легенда, що США так і не виплатили зазначені 7,2 мільйона доларів. Також є версія, ніби корабель з цими грошима затонув по шляху в Росію.

Насправді гроші були сплачені в повному обсязі. Посол Стёкль отримав від Олександра II в нагороду за зусилля 25 тисяч доларів, а понад 100 тисяч доларів було списано за статтею «на справи, відомі імператору».

Навіщо Аляска знадобилася американцям?

Перші повідомлення про родовищах золота на території російських володінь у Північній Америці з'явилися ще влітку 1852 року. Але справжні багатства виявили тільки в XX столітті - в 1968 році тут відкрили колосальні запаси нафти. Передбачати цього в XIX столітті в Вашингтоні, зрозуміло, не могли.

Так що основною метою держсекретаря Вільяма Сьюарда було прагнення розширити межі США, посилити економічне та військово-політичний вплив країни. Тому його так привернуло російську пропозицію про продаж Аляски.

Чи правда російський посол дав хабар, щоб позбутися від Аляски?

Чутки про те, що російський посланник підкупив американського держсекретаря, ходили. Але, мабуть, ніякого хабара насправді Едуард Стёкль не платив.

Ціна в 7,2 мільйона доларів влаштує американський Конгрес. У Сенаті США за ратифікацію угоди було подано 37 голосів і тільки два - проти.

Що думали про угоду росіяни й американці?

І в Росії, і в Америці новина про угоду сприйняли з подивом і спочатку в неї не повірили. Американські газети писали про «дурниці Сьюарда», «Сьюардском скрині з льодом» і «зоопарку білих ведмедів президента Джонсона».

Петербурзькі газети спочатку теж назвали звістка про покупку Аляски «американської качкою», засумнівавшись, що США заплатили мільйони за «кілька дерев'яних будиночків і полуотжівшіх вік свій морських вітрильних суден і пароплавів».

У той же час газета «Голос» писала, що «чутки» про продаж Аляски «глибоко засмучують всіх істинно російських людей», адже Російсько-Американська компанія «завоювала територію і влаштувала на ній колонії з величезною пожертвуванням праці і капіталу і навіть крові російських людей , якої вони відобразили право Росії на володіння цим краєм ».

Коли ж «чутки» підтвердилися, «Санкт-Петербургские ведомости» роз'яснили угоду підданим: «Багато хто визнає її цілком раціональною мірою і засновують на цій поступку, можливо, не без причини, надії на міцний і тривалий союз з американцями».

Що стало з російськими на Алясці?

За офіційними даними, на момент продажу на Алясці залишалися 812 російських колоністів і півтори тисячі дітей від змішаних шлюбів з місцевими жінками.

Згідно з угодою, всі бажаючі залишитися російськими підданими повинні були повернутися на Батьківщину протягом трьох років. Але російські кораблі перестали ходити до берегів Аляски раніше, так що повернутися було просто нема на чому, відзначає в своєму історичному екскурсі ТАСС.

Чи могла Росія зберегти Аляску?

Думки істориків з цього приводу різняться.

Одні вказують, що Росія була приречена залишити ці далекі і малонаселені території, враховуючи великі витрати і малу віддачу від них. Росія в 1860-ті була виснажена Кримською війною, побоювалася британської агресії на Далекому Сході і гостро потребувала грошей, додають прихильники цієї версії. Так що рішення про продаж Аляски виглядало логічним і навіть неминучим.

З іншого боку, з колонії раніше можна було витягувати деяку вигоду. Відносини з США були дуже теплими, і ніхто не змушував продавати ці землі. А небезпека британського нападу з території Канади була перебільшеною, вважають деякі історики.

Як би там не було, на вищому рівні прийняли рішення згорнути «заморський експеримент» - Російська імперія зосередилася на інших напрямках зовнішньої політики. Як би там не було, на вищому рівні прийняли рішення згорнути «заморський експеримент» - Російська імперія зосередилася на інших напрямках зовнішньої політики

Острів Крузенштерна, США, в наш час. Фото: Ira Block

Чи можна оскаржити угоду і повернути Аляску?

Ще один міф навколо Аляски говорить, що її нібито не продали США, а лише поступилися в оренду на 99 років. Насправді, договір передбачав саме продаж.

Причепитися до невиконання договору і «відіграти назад» теж не вийде. І за законами Російської Імперії, і за законами США минули всі можливі терміни позовної давності.

Так що тепер межа між Росією і Америкою проходить посеред Берингової протоки. Зліва - Чукотка. Праворуч - Аляска. Про те, як люди живуть там сьогодні, читайте в матеріалі Anews:

Що російські робили на Алясці?
Хто продав Аляску?
Як і навіщо вирішили продати Аляску?
Скільки заплатили?
А гроші отримали?
Навіщо Аляска знадобилася американцям?
Чи правда російський посол дав хабар, щоб позбутися від Аляски?
Що думали про угоду росіяни й американці?
Що стало з російськими на Алясці?
Чи могла Росія зберегти Аляску?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация